Θεία Κοινωνία το βράδυ της Ανάστασης χωρίς Θεία Εξομολόγηση.

Συζητήσεις και γνώμες για τα Ιερά Μυστήρια της Εκκλησίας μας. Θέματα Λατρείας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Dirfys
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dirfys »

justin έγραψε:
silver έγραψε:


ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΙΣ:

Εσύ βέβαια, μετά την συνουσία με τη γυναίκα σου δεν τολμάς να προσευχηθής, αν και αυτό δεν είναι καθόλου αμάρτημα. Μετά όμως από λοιδορία και ύβρη...
Όποιος αγαπάει λίγο, δίνει λίγο,
όποιος αγαπάει περισσότερο,
δίνει περισσότερο,
και όποιος αγαπάει πάρα πολύ,
τι έχει αντάξιο να δώσει?
δίνει τον εαυτό του...
Ας ισχύσει αυτό για όλα και για όλους μας, και μεταξύ μας...
Καλό Πάσχα ,Καλή Ανάσταση (DIRFYS)


Να προσθέσω...και συγχωρεί;


ο γεροντας που το εγραψε ...
ναι....το εκανε.....και ας μην το εβαλε στα λογια του...
και εγω ομως το πραττω με μεγαλη ευκολια....
siner
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 29, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από siner »

To poios einai aksios na metexei tis Theias Metalipsews den einai se thesi kaneis na to krinei h mi monon o Theos!
''Lavete fagete..''
Kali Anastasi!
siner
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 29, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από siner »

baptist έγραψε:ΑΓΙΟΙ ΠΑΤΕΡΕΣ ΤΟΝΙΖΟΥΝ ΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΘΕΙΑΣ ΜΕΤΑΛΗΨΕΩΣ ΚΑΙ ΤΗ ΦΟΒΕΡΑ ΜΑΧΑΙΡΑ ΠΟΥ ΕΜΠΙΠΤΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΠΡΟΣΕΡΧΕΤΑΙ ΑΝΑΞΙΑ,ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΜΑΛΙΣΤΑ, ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΟΥ,ΟΤΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΘΛΙΨΕΙΣ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ.ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΑΔΙΖΕΙΣ ΚΑΤΩ ΑΠΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΕΝΟΣ ΕΜΠΕΙΡΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΥ.ΚΑΙ ΕΑΝ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕΤΑΛΑΒΕΙΣ,ΠΡΕΠΕΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΜΗ ΣΕ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΙ ΑΛΛΑ ΝΑ ΣΕ ΤΑΠΕΙΝΩΝΕΙ,ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΝΑ ΡΙΞΕΙΣ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΣΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΣΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΕΣ ΑΣΧΟΛΙΕΣ.
Δεν Εχουμε ΤΙΜΩΡΟ ΘΕΟ!!ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ!ΣΥΝΕΛΘΕΤΕ ΛΙΓΟ!!ΑΝ ΗΤΑΝ ΕΤΣΙ ΘΑ ΧΑΜΕ ΚΑΕΙ ΟΛΟΙ ΠΡΟ ΠΟΛΛΟΥ!!!!!!ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ ΜΕ ΤΗ ΣΠΟΡΑ ΤΟΥ ΦΟΒΟΥ!Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΙΔΙΑΝ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΕΙ ΑΝ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΣΩΣΤΑ,ΑΚΟΜΑΚ ΟΙ''ΚΟΣΜΙΚΟΙ''!(Οι μη μετεχοντες στα μυστηρια,οι αγνωστικιστες κτλ).
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

silver έγραψε:O Lovethink έγραψε :

Iosif έγραψε:
Οι γνησιότεροι φορείς τής Ιεράς Παράδοσης τής Εκκλησίας, είναι οι Άγιοι τής Εκκλησίας.
Όποιος δεν εξομολογείται ( δεν αναφέρομαι ΕΙΔΙΚΑ στην Θεία Μετάληψη ), απλά ΔΕΝ είναι Χριστιανός.


Αχ δεν σε αντέχω ........ σταματάω γιατί βαριέμαι να μας διαβάζουν μετά από το τόπικ με τις συγνώμμες

Αδελφέ λίγο ταπείνωση, δεν μας βλάπτει. Αυτά που γράφει ο αδελφός Ιοsif, είναι η διδασκαλία της Εκκλησίας του Χριστού.
Τα υπόλοιπα είναι προφάσεις εν αμαρτίαις.....
Μόλις γύρισα από εκκλησία και δεν θα συγχιστώ
Να προσέχετε μόνο τι γράφω
Δεν διαφωνώ ότι ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να υπάρχει άδεια ευλογία από τον πνευματικό μας απλά δεν μου αρέσουν αυτές οι ατάκες από τυχαίους άνθρωπους στο φόρουμ σαν εμένα σαν εσένα σαν όλους μας που πετάνε ένα "όποιος δεν κάνει αυτό ΔΕΝ είναι Χριστιανός"
Το ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ή ΟΧΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ το ξέρει ΜΟΝΟ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ
Ευχαριστώ
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

siner έγραψε:
baptist έγραψε:ΑΓΙΟΙ ΠΑΤΕΡΕΣ ΤΟΝΙΖΟΥΝ ΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΘΕΙΑΣ ΜΕΤΑΛΗΨΕΩΣ ΚΑΙ ΤΗ ΦΟΒΕΡΑ ΜΑΧΑΙΡΑ ΠΟΥ ΕΜΠΙΠΤΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΠΡΟΣΕΡΧΕΤΑΙ ΑΝΑΞΙΑ,ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΜΑΛΙΣΤΑ, ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΟΥ,ΟΤΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΘΛΙΨΕΙΣ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ.ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΑΔΙΖΕΙΣ ΚΑΤΩ ΑΠΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΕΝΟΣ ΕΜΠΕΙΡΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΥ.ΚΑΙ ΕΑΝ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕΤΑΛΑΒΕΙΣ,ΠΡΕΠΕΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΜΗ ΣΕ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΙ ΑΛΛΑ ΝΑ ΣΕ ΤΑΠΕΙΝΩΝΕΙ,ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΝΑ ΡΙΞΕΙΣ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΣΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΣΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΕΣ ΑΣΧΟΛΙΕΣ.
Δεν Εχουμε ΤΙΜΩΡΟ ΘΕΟ!!ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ!ΣΥΝΕΛΘΕΤΕ ΛΙΓΟ!!ΑΝ ΗΤΑΝ ΕΤΣΙ ΘΑ ΧΑΜΕ ΚΑΕΙ ΟΛΟΙ ΠΡΟ ΠΟΛΛΟΥ!!!!!!ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ ΜΕ ΤΗ ΣΠΟΡΑ ΤΟΥ ΦΟΒΟΥ!Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΙΔΙΑΝ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΕΙ ΑΝ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΣΩΣΤΑ,ΑΚΟΜΑΚ ΟΙ''ΚΟΣΜΙΚΟΙ''!(Οι μη μετεχοντες στα μυστηρια,οι αγνωστικιστες κτλ).
Σίνερ μου να προσέχεις . Είναι αρκετά ακραίοι κάποιοι εδώ στο φόρουμ
Λειτουργούν ΜΟΝΟ με το γράμμα του νόμου
Οταν λέω να προσέχεις δεν εννοώ να μην διαβάζεις .Εννοώ όμως να προσέχεις να μην σου σπείρει κάποιος για Το Θεό την αίσθηση του Μπαμπούλα και τιμωρού
Απόψε ο Χριστός είπε "Συγχωρεσέ τους δεν ξέρουν τι κάνουν"
Δεν είπε "Θεέ μου πάρτους τα κεφάλια"
ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ
Να προσέχουμε μη ΚΑΟΥΜΕ από την ΦΩΤΙΑ της αγάπης Του που η καρδιά μας δεν θα αντέξει αν προσέλθουμε χωρίς καθαρή καρδιά στα θεία του μυστήρια
Μάλλον χωρίς ταπεινότητα γιατί άξιος δεν είναι κανείς μας
Ο Θεός να μας ελεεί όλους μας

http://www.zephyr.gr/stjohn/pyrinos.htm

"Ο διάβολος, βλέπετε, κατώρθωσε να κάνει τους ανθρώπους να πιστέψουν ότι ο Θεός δε μας αγαπά πραγματικά, ότι ουσιαστικά αγαπά μόνο τον εαυτό του και ότι μας δέχεται μόνο αν συμπεριφερόμαστε όπως Εκείνος θέλει να συμπεριφερόμαστε. Τους έπεισε ότι ο Θεός μας μισεί αν δε συμπεριφερόμαστε όπως Εκείνος μας πρόσταξε και προσβάλλεται σε τέτοιο σημείο από την ανυπακοή μας, ώστε πρέπει να πληρώσουμε γι’ αυτήν με αιώνια βάσανα, τα οποία Εκείνος δημιούργησε γι’ αυτό το σκοπό.

Ποιος μπορεί ν’ αγαπήσει ένα βασανιστή; Ακόμα και κείνοι που αγωνίζονται σκληρά γιά να σωθούν από την οργή του Θεού δεν μπορούν να τον αγαπήσουν πραγματικά. Αγαπούν μόνο τον εαυτό τους και προσπαθούν να ξεφύγουν από την εκδίκηση του Θεού και ν’ αποκτήσουν την αιώνια μακαριότητα, επιχειρώντας να εξευμενίσουν αυτό το φοβερό και εξαιρετικά επικίνδυνο Δημιουργό.

Αντιλαμβάνεστε τη συκοφαντία του σατανά γιά τον πανοικτίρμονα και πανεύσπλαχνο, τον πανάγαθο Θεό μας; Να γιατί στην ελληνική γλώσσα δόθηκε στό σατανά το ονομα διάβολος (διαβολέας, συκοφάντης)."
yparxei
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 714
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 11, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από yparxei »

Μανο εγραψες!!Με εκεινο το ποστ το προηγουμενο....
panagiafiladelfeias
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 16, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: π.Παντελεήμων@Ν. Φιλαδέλφεια
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panagiafiladelfeias »

Συγχωρέστεμε αλλά ως νέος πνευματικός μπορεί να μην έχω καταλάβει σωστά. Υπάρχει διαφορά στη λειτουργία της Αναστάσεως απο την λειτουργία της Κυριακής; Ως μυστήριο; Καμμία. Η εξομολόγηση χρειάζεται πάντα. Μονο έτσι ξαλαφρώνει η ψυχή μας. Ας μην πέφτουμε στην παγίδα όλων εκείνων που θεωρούν πιο σημαντική τη νηστεία ή εξομολογούντε στις εικόνες. όλοι μπορούν και πρέπει να προσέλθουν στη χαρά της Αναστάσεως, στο μυστήριο όμως μόνο όσοι είναι πραγματικά έτοιμοι και δεν το κάνουν απο συνήθεια ή επειδή το απαιτεί η μέρα
ο θεός μαζί σας
lazarr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 330
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 13, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Λάζαρος @ Περιστέρι

Δημοσίευση από lazarr »

Εξομολόγηση και Θ. Κοινωνία είναι σωτηριώδη μυστήρια που ενεργούν συμπληρωματικά και είναι υποχρεωτικά για τον πιστό.Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι το ένα προϋποθέτει το άλλο οπωσδήποτε. Αν έχω σαν στόχο να κοινωνώ τακτικά,θα προετοιμάζομαι όπως πρέπει βέβαια, και στα πλαίσια αυτής της προετοιμασίας, οπωσδήποτε χρειάζεται προσευχή, καταλλαγή με τον αδελφό , αγάπη έμπρακτη, επίσης νηστεία(όσο μπορούμε )και εξομολόγηση όταν μας βαραίνει η συνείδησή μας σε κατι σημαντικό.Οπωσδήποτε "κάνουμε ταμείο" τακτικά κάποιες φορές το χρόνο με τον εαυτό μας και πηγαίνουμε στον πνευματικό,(και αν χρειαστεί εκτάκτως), αλλά αν επρόκειτο κάθε φορά που θα κοινωνήσουμε να εξομολογούμαστε, θα καταντήσουμε το μυστήριο ρουτίνα και θα κουράσουμε και τον πνευματικό μας.Και αν πει κανείς ότι χρειάζεται να είναι καθαρός κάποιος οπωσδήποτε, εγώ λέω ότι ποτέ και κανείς δεν είναι καθαρός.Ακόμα κι αν εξομολογηθούμε Σάββατο βράδυ και πάμε Κυριακή για Κοινωνία, στις λίγες ώρες που απομένουν , πάλι κάτι θα κάνουμε ή θα σκεφτούμε, οπότε..Πάντως πριν τις μεγάλες γιορτές νομίζω πως χρειάζεται οπωσδήποτε.
Χριστός γαρ εγήγερται, ευφροσύνη αιώνιος...
tksm
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Μαρ 14, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από tksm »

Δεν εξομολογουμε συχνά, 1 φορά το χρόνο. Στην εκκλησία πηγαίνω κάθε Κυριακή περίπου, και πάντα λίγο πριν τελειώσει. Τα τελευταία χρόνια έχω καθηερώσει να κάθομαι στην λειτουργία μετά την Ανάσταση και να κοινωνάω. Ξέρω πως δεν ειναι σωστό να κοινωνάω χωρίς την κατάληλη προετοιμασία, ψυχική και σωματική. Οταν ομως πλησιάζει ο καιρός, νιωθω την ψυχή μου να λαχταράει να κοινωνίσει. Ξέρω πως ειμαι γεμάτος αμαρτίες, αλλα οταν βρίσκομαι εκεί , μετά την Ανάσταση, παρακαλώ τον Θεό να με συνχωρέσει. Προσπαθώ να φέρω στην σκέψη μου τα λάθη που έκανα και να ζητησω συνχώρεση. Παρακαλώ τον Χριστό να μου επιτρέψει να κοινωνίσω. Παρακαλώ και παρακαλώ να με συνχωρέσει. Μέσα από την μετανοιά η ψυχή αναζητά την σωτηρία της και την ένωση της με τον Χριστό, που γίνεται με την Θεία Κοινωνία.

Πιστευω πως ειναι προτιμότερο να κοινωνισει κάποιος χωρίς την τυπική εξομολόγηση, παρα να μην κοινωνησει όταν νιώθει την ανάγκη αυτή. Βέβαια αυτό μπορεί να συμβεί μία ή δυο φορές και όχι σε μονιμη βάση. Το σωστό είναι να τειρούνται οι κανόνες και η παράδοση της εκκλησίας μας.

Ελπίζω στην μεγαλοσύνη σου Κύριε.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικά Θέματα.”