Ψυχοφελή μηνύματα...

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 37320
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

ΤΙ ΛΕΕΙ Ο ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΠΑΥΛΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΑΜΟ
"Αναφορικά, καλό είναι στόν άνθρωπο νά μήν εγγιζει γυναίκα. Αλλά πρός αποφυγή τής πορνείας, ο καθένας άς έχει τήν γυναίκα του καί κάθε γυναίκα άς έχει τόν δικό της άντρα.
Ας παρέχει ο άνδρας στήν γυναίκα ό,τι τής οφείλεται, ομοίως καί η γυναίκα πρός τόν άνδρα. Η γυναίκα δέν εξουσιάζει τό δικό της σώμα, το εξουσιάζει ο άνδρας. Ομοίως, ο άνδρας δέν εξουσιάζει τό δικό του σώμα, αλλά νη σύζυγος. Μην στερείτε ο ένας τόν άλλον εκ τών συζυγικών καθηκόντων σας, εκτός αν γίνει από συμφώνου προσωρινά, για ν' αφιερωθείτε στή νηστεία καί τήν προσευχή καί πάλι νά σμίγετε μαζί, για νά μήν σάς πειράζει ο Σατανάς, λόγω τής αδυναμίας σας να συγκρατηθείτε! ΑΥΤΟ, ΤΟ ΛΕΩ ΚΑΤΑ ΣΥΓΚΑΤΑΒΑΣΗ, ΟΧΙ ΩΣ ΔΙΑΤΑΓΗ!
Στους άγαμους καί στίς χήρες, λέω, ότι είναι καλύτερο γι' αυτούς, άν μείνουν άγαμοι, όπως είμαι εγώ, αλλά ο καθένας έχει ιδιαίτερο χάρισμα από τόν Θεό. Στούς αγάμους καί τίς χήρες, λέω λοιπόν, ότι είναι καλό γι' αυτούς νά μείνουν όπως είμαι καί εγώ.Αλλ' άν δέν μπορούν νά μείνουν εγκρατείς, άς παντρευθούν. Είναι καλύτερα νά παντρεύεται κανείς, παρά νά καίγεται από τήν επιθυμία.."
(Προς Κορινθίους Α', κεφ. 7, 1-10)
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 37320
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

«Ένας βοσκός πήγε στόν ιερέα νά εξομολογηθεί καί αυτός τού είπε: «Νά βαδίζεις στόν ίσιο δρόμο καί θά σωθείς». Βγήκε έξω καί είδε δρόμο εδώ, δρόμο εκεί, καί πιό πέρα ένα ίσιο δρόμο.
Αυτόν θά πάρω, είπε, γιατί ό ιερέας μου είπε νά βαδίζω στόν ίσιο δρόμο.
Βάδιζε λοιπόν δύο ημέρες καί έφθασε σ’ ένα μοναστήρι καί κτυπά τήν πόρτα. Ό μοναχός πού τού άνοιξε τόν ερώτησε «τι θέλεις;»
-«Είμαι βοσκός. Επήγα εξομολογήθηκα καί μού είπε
ό ιερέας νά βαδίζω τόν ίσιο δρόμο. Αφού λοιπόν ήλθα εδώ, κρατήσετέ με νά σώσω τήν ψυχούλα μου».
– «Νά τό πούμε στόν Ηγούμενο»
Πηγαίνουν λοιπόν καί λέει ό μοναχός «Είναι βοσκός καί θέλει νά σώσει τήν ψυχή του».
Τότε ό Ηγούμενος λέει: «Είσαι γέρος, αγράμματος, τί νά σέ κάνουμε στό μοναστήρι. Αλλά αφού θέλεις νά μείνεις, έλα καί θά σκουπίζεις μόνο τήν εκκλησία».
Πηγαίνουν στήν εκκλησία καί βλέποντας Τόν Χριστό επάνω στόν σταυρό, γεμάτος αθωότητα, λέει: «Γιατί σταυρώσατε τόν αδελφό
εκεί πάνω;»
-«Γιατί δέν σκούπιζε τήν εκκλησία» τού λέει ό μοναχός.
Καθίζει μία, δύο τρείς ημέρες, δέν άντεξε άλλο ό βοσκός καί πηγαίνει στόν Εσταυρωμένο καί τού λέει:
«Τρείς ημέρες είμαι εδώ καί δέν είδα κανένα νά σού δίνει λίγο νερό καί σέ λυπούμαι.
Μά μάρτυς μου Ό Θεός δέν
θά φάω εάν δέν κατέβεις
νά φάμε μαζί».
Ό Πανάγαθος είδε τήν αθωότητα καί κατέβηκε πραγματικά από Τόν Σταυρό καί έφαγαν.
Όταν τελείωσαν, τού λέει ό βοσκός «Ανέβα πάλι επάνω, νά μήν σέ δουν καί σέ τιμωρήσουν περισσότερο, γιατί σέ λυπούμαι», καί ανέβηκε πάλι Ό Χριστός.
Επέρασαν πάλι τρείς ημέρες καί είπε πάλι ό βοσκός «Δέν θά φάω αδελφέ μου, άν δέν κατέβεις καί σύ νά φάμε μαζί».
Κατεβαίνει πάλι Ό Χριστός
καί όταν έφαγαν τού λέει,
«Έχω ένα πατέρα που είναι βασιλιάς καί πολύ πλούσιος. Επειδή λοιπόν μέ φιλοξένησες χωρίς νά τό ξέρει κανείς, θά σέ πάρω κι εγώ στό παλάτι τού πατέρα μου νά σέ φιλοξενήσω».
Εκείνη τήν ώρα περνούσε ένας μοναχός τούς είδε, καί πηγαίνει στόν Ηγούμενο καί τού λέει: «Ηγούμενε, ό άνθρωπος πού έφερες, κουβεδιάζει μέ έναν ληστή καί θά μάς ληστέψουν».
Ο Ηγούμενος τού λέει: «Πήγαινε νά τόν ρωτήσεις
μέ ποιόν κουβέντιαζε».
Πηγαίνει λοιπόν καί τόν ερωτά: «Σέ είδα πού κουβέντιαζες, ποιός ήταν;»
-«Μήν τό πείς στόν Ηγούμενο, Τόν αδελφό πού έχετε σταυρωμένο εκεί πάνω. Φέρνω τήν μερίδα μου καί τρώμε μαζί, καί μού είπε πώς ό πατέρας του είναι βασιλιάς καί θά μέ πάρει νά μέ φιλοξενήσει.
Τά έχασε ό μοναχός. Πηγαίνει στόν Ηγούμενο καί τού λέει: «Αυτός ό άνθρωπος είναι άγιος. Αυτό καί αυτό συμβαίνει».
Τότε ο Ηγούμενος τού λέει: «Φέρε μου τόν βοσκό».
Έρχεται ό βοσκός, καί τού λέει ό Ηγούμενος: «Σε παρακαλώ πές στόν αδελφό μας νά μέ φιλοξενήσει καί μένα».
-«Θά τού τό πώ».
Πάει λοιπόν στήν εκκλησία καί λέει στόν Χριστό: «Αδελφέ μου. Νά πάρουμε καί τόν Ηγούμενο στήν φιλοξενία τού πατέρα σου;»
-«Δεν είναι δεκτός ό Ηγούμενος», τού λέει
Ό Χριστός.
Πηγαίνει στόν Ηγούμενο καί τού λέει: «Μου είπε ό αδελφός μας πώς δέν είσαι δεκτός».
Ό Ηγούμενος όταν τό άκουσε αυτό παραλίγο νά πεθάνει από τήν στενοχώρια του καί τού λέει «Πήγαινε παιδί μου νά τόν παρακαλέσεις νά μέ πάρει καί μένα».
Πηγαίνει ό βοσκός καί λέει στόν Χριστό «Αδελφέ μου γιά τό χατίρι τό δικό μου νά τόν πάρουμε, αφού μάς δίνει καί ψωμί καί φαγητό νά τρώμε».
-«Για τό δικό σου τό χατίρι νά τού πείς νά ετοιμαστεί ...
Ό βοσκός τού τό λέει καί ό Ηγούμενος ετοιμάσθηκε, εξομολογήθηκε, κοινώνησε καί σέ εννέα ημέρες απέθανε. Τόν έσωσε ή αθωότητα καί ή καθαρότητα τής ψυχής του βοσκού.
Ό Χριστός λέει: «Μακάριοι οί πτωχοί τώ πνεύματι».
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 37320
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Μπαίνοντας στην αίθουσα της Συνόδου ο Μ. Κωνσταντίνος, άρχισε να χαιρετάει μειδιών τους Πατέρες.
Όμως το μειδίαμά του πολύ γρήγορα χάθηκε από το πρόσωπό του.
Έβλεπε μπροστά του ένα παράξενο θέαμα.
Οι περισσότεροι Πατέρες, που ήρθαν στην Σύνοδο ήταν λωβοί και ακρωτηριασμένοι.
Άλλου του έλειπαν τα αυτιά, άλλου τα μάτια και άλλου η μύτη του.
Άλλος, τον χαιρέτησε με το αριστερό χέρι, γιατί το δεξί δεν υπήρχε πλέον.
Ξαφνιάστηκε ο αυτοκράτορας και ρώτησε με κατάπληξη:«Γιατί όλοι σχεδόν οι Επίσκοποι που ήρθαν στην Σύνοδο είναι ακρωτηριασμένοι;»
Ένας αρχιερέας του απάντησε: «Διότι, βασιλιά, έρχονται από τα Μαρτύρια.
Όλοι αυτοί που βλέπεις είναι Μάρτυρες και Ομολογητές».
Συγκινήθηκε ο Μ. Κωνσταντίνος και δάκρυσε. Σηκώθηκε και πλησίασε τους λαβωμένους Επισκόπους.
Γονάτισε και φίλησε τα παράλυτα πόδια τους, τις άδειες κόγχες των ματιών τους..
• Απαγόρευσε τίς μονομαχίες, πού έως τότε ήταν ή καθημερινή διασκέδαση τών Ρωμαίων.
• Απαγόρευσε πολύ αυστηρά τήν θανάτωση παιδιών από τούς γονείς, καθώς καί τήν έκθεση βρεφών γιά νά πεθάνουν.
Πρώτα αυτά ήταν επιτρεπτά.
• Απαγόρευσε νά θανατώνουν ή νά βασανίζουν τά αφεντικά τούς δούλους τους.
Επίσης ενθάρρυνε καί προώθησε απελευθέρωση των δούλων.
• Προστάτεψε τό απαραβίαστο τού ανθρωπίνου προσώπου, απαγορεύοντας τό μαρκάρισμα τών καταδίκων στό πρόσωπο (μέχρι τότε έτσι γινόταν).
• Θέσπισε τό δικαίωμα τών καταδίκων νά βλέπουν φώς, νά έχουν υγιεινό κελλί καί νά πηγαίνουν έναν περίπατο κάθε μέρα.
• Επέβαλε νά γίνονται οί δίκες καί οί ανακρίσεις μέ δίκαιο καί διαφανή τρόπο.
• Προτεραιότητα του ήταν ή προστασία τών πιό αδύνατων (παιδιά, γυναίκες, ορφανά, χήρες, φτωχοί, χρεοφειλέτες), μέ τούς ποικίλους πρωτοφανείς καί πρωτοποριακούς νόμους πού εξέδωσε καί μέ τίς ακατάπαυστες υλικές φιλανθρωπικές ενέργειες του πού έφθαναν στό σημείο τής υπερβολής.
Ήταν ό πρώτος κυβερνήτης στόν κόσμο πού εισήγαγε τήν Κοινωνική Πρόνοια, καί μάλιστα σέ πολύ μεγάλο βαθμό.
• Πλήρωνε τούς στρατιώτες του γιά κάθε εχθρό πού έπιαναν καί δεν τόν σκότωναν, γιά νά σώσει τίς ζωές όσο τό δυνατόν περισσοτέρων αιχμαλώτων.
• Σταμάτησε τούς διωγμούς κατά τών Χριστιανών, αποκαθιστώντας όλους όσους είχαν ζημιωθεί κατά τήν διάρκεια τους (τούς επιζώντες εννοείται), καί θέσπισε τό δικαίωμα τής ανεξιθρησκίας.
Επιπλέον, επέβαλε τήν αργία τής Κυριακής.
Δεν είναι τυχαίο καί ότι οί εχθροί του (Ιουλιανός ό Παραβάτης, Σέξτος Αυρήλιος Βίκτωρ, Ζώσιμος) τόν κατηγορούσαν καί γιά τήν υπερβολική γενναιοδωρία του μέ τίς φιλανθρωπικές του «σπατάλες»!
Ή ευμένεια του πρός τήν Εκκλησία καί ή επιθυμία του νά διαδώσει τήν πίστη, δέν ήταν απλώς ενέργειες πολιτικής σκοπιμότητας, αλλά πράξεις συνειδητές μέ εσωτερικό, θεοφιλές καί ηθικό αντίκρυσμα.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 37320
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Ο άγιος Πατήρ ημών Ιωάννης Καλαΐδης - " Θα μας είχε όλους σκοτωμένους..."!
Ο άγιος Πατήρ όσο περισσότερο αγωνιζόταν τον αγώνα τον καλό, τόσο δεχόταν τις επιθέσεις της πονηρής δύναμης, αλλά πάντοτε ο καλός Θεός τον προστάτευε από κάθε κακό!
Δεν θα ξεχάσω που μας έλεγε ότι και τους αγίους ακόμα πειράζει ο πονηρός, τουλάχιστον για πέντε λεπτά κάθε μέρα. Μία φορά που τον επισκεφθήκαμε με μια πνευματική μου αδερφή , φεύγοντας τον αποχαιρετίσαμε στα σκαλιά του Ιερού Ναού του αγίου Γεωργίου (ενοριακός ναός του Νεοχωρίου) και ενώ είχαμε φύγει, έπεσε και χτύπησε! Του τηλεφωνήσαμε και μας είπε ότι τον έσπρωξε ο πονηρός! Ο Κύριος τον φύλαγε όμως πάντοτε από μεγάλο κακό!
Για τα μωρά και τα μικρά παιδάκια μάς συμβούλευε να έχουμε επάνω τους οπωσδήποτε κάποιο φυλαχτό! Σε μια συνομιλία που είχαμε κάποτε στην οικία του, μου είπε για να μου δείξει το μίσος του διαβόλου, αλλά και την αγάπη του Θεού: " Ο πονηρός παιδί μου, αν δεν μας φύλαγε η Χάρη του Θεού, θα μας είχε όλους σκοτωμένους από δέκα φορές "!
Η αγία ευχή του να μας προστατεύει πάντοτε από κάθε δαιμονική ενέργεια!
Αμήν!
Μιλτιάδης Τσεσμετζής - εκπαιδευτικός
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 37320
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Ὅταν προσεύχεσαι μόνος σου…

Ὅταν προσεύχεσαι μόνος σου καί νιώθεις θλιμμένος ἤ ἡ μοναξιά σου σέ στενοχωρεῖ καί σέ ἀποκαρδιώνει, νά γνωρίζεις πώς ὁ Τριαδικός Θεός σέ παρακολουθεῖ μέ μάτια λαμπρότερα καί φωτεινότερα ἀπό τόν ἥλιο.
Τό ἴδιο κάνει κι ὁ φύλακας ἄγγελός σου, ὅλοι οἱ ἄγγελοι, η Παναγία μας κι όλοι οἱ ἅγιοι τοῦ Θεοῦ.
Νά τό πιστεύεις ἀπόλυτα αὐτό.
Γιατί ὅλοι τους εἶναι ἑνωμένοι μέ τό Θεό· ὅπου εἶναι ὁ Θεός εἶναι κι αὐτοί μαζί. Ὅπου βρίσκεται ὁ ἥλιος, ἐκεῖ κατευθύνονται ὅλες οἱ ἀκτίνες. Προσπάθησε νά καταλάβεις τί σημαίνει αὐτό.
Νά προσεύχεσαι πάντα μέ ζεστή καρδιά. Καί γιά νά τό κατορθώσεις αὐτό, μήν τρῶς καί πίνεις ὑπερβολικά.
Μήν ξεχνᾶς σέ ποιόν ἀπευθύνεσαι, μέ ποιόν συνομιλεῖς.
Οἱ ἄνθρωποι ξεχνοῦν πολλές φορές μέ ποιόν συνομιλοῦν τήν ὥρα πού προσεύχονται, ποιοί εἶναι μάρτυρες τῆς προσευχῆς τους. Ξεχνοῦν πώς συνομιλοῦν μέ τόν ἄγρυπνο καί παντεπόπτη Θεό. Πώς ὅλες οἱ οὐράνιες δυνάμεις κι οἱ ἅγιοι τοῦ Θεοῦ ἀκοῦνε τή συνομιλία τους.

www.orthmad.gr
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 37320
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Συγκλονιστικός ο Σταμάτης Σπανουδάκης: Ένας άνθρωπος μίλησε για τον Χριστό και έτσι έγινε η μεταστροφή μου στην Ορθοδοξία…

https://romioitispolis.gr/

https://www.orthmad.gr/syglonistikos-o- ... anoudakis/
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 37320
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Όταν έμαθε (ο Όσιος Ευμένιος) ότι έπασχε από λέπρα, έλεγε:
«Χάρηκα πάρα πολύ».

– «Χάρηκες;», του λέω.

– «Ναι, με γέμισε απέραντη χαρά. Οσο πιο μεγάλη ασθένεια, τόσο πιο μεγάλος σταυρός, τόσο πιο μεγάλη Ανάστασι.

Και είπα: Πω, πω, πω, μεγάλο δώρο μου έδωσες, Θεέ μου.

Σ’ ευχαριστώ, Χριστέ μου, που μου έδωσες μεγάλο σταυρό. Θα έχω μαζί Σου μεγαλύτερη συμμετοχή στα πάθη Σου, αλλά και μεγαλύτερη συμμετοχή στην Ανάστασή Σου».

Άκου ο άνθρωπος!
Και ήταν μόλις 20 χρόνων!

Μητροπολίτης Μορφου κ. Νεοφυτος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 37320
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

20 χρόνια συμπληρώνονται εφέτος από την έλευση του πρώτου τεμαχίου ιερού λειψάνου του Αγίου Λουκά του ιατρού, αρχιεπισκόπου Συμφερουπόλεως, του θαυματουργού.
20 χρόνια θαυμαστών γεγονότων.
20 χρόνια ευεργεσιών.
20 χρόνια που το μοναστήρι μας έγινε το σπίτι του Αγίου.
20 χρόνια σχεδόν στέκει αυτό το προσκυνητάρι με την ιερή εικόνα του, ίσως με την πρώτη ελληνική αγιογραφία με την μορφή του.
20 χρόνια που σε γνωρίσαμε Άγιέ μου.
20 χρόνια που σε διακονούμε.
20 χρόνια σαν χθες…
- - - - - - - - - - - -
Η Ιερά Μητρόπολις Βεροίας, Ναούσης και Καμπανίας ανακοινώνει ότι κατά το διήμερο 28-29 Μαΐου εορτάζει και πανηγυρίζει ο Ιερός Ναός του Αγίου Λουκά του Ιατρού στην Ιερά Μονή Παναγίας Δοβρά Βεροίας την εορτή της μετακομιδής του Ιερού Λειψάνου του Θαυματουργού Αγίου από τη Συμφερούπολη της Κριμαίας στη Βέροια.
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΑΝΗΓΥΡΕΩΣ
Τρίτη 28 Μαΐου 7:00 μ.μ.
Πολυαρχιερατικός Πανηγυρικός Εσπερινός – Εγκαίνια έκθεσης φωτογραφίας και εικόνας Αγίου Λουκά του Ιατρού «Ιατρών το αγλάϊσμα»
Τετάρτη 29 Μαΐου 7:00 π.μ.
Όρθρος και Πολυαρχιερατικό Συλλείτουργο
Τετάρτη 29 Μαΐου 6:00 μ.μ.
Μεθεόρτιος Αρχιερατικός Εσπερινός και Ιερά Παράκληση στον Άγιο Λουκά τον Ιατρό
Ο Ιερός Ναός του Αγίου Λουκά την Τετάρτη 29 Μαΐου θα παραμείνει ανοιχτός από τις 7:00 π.μ. έως τις 9:00 μ.μ. και θα τίθεται σε προσκύνηση το χαριτόβρυτο Ιερό Λείψανο του Αγίου Λουκά του Ιατρού που θησαυρίζεται στην Ιερά Μονή.

Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 37320
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Υπάρχουν κάποιες στιγμές στην ζωή μας που μυρίζουν θάνατο,
αλλά δίχως αυτές δε μπορείς να μάθεις να ζεις.
Ξέρεις πόσες φορές χρειάστηκε να κοιμηθώ στην κόλαση;
Αλλά μονάχα έτσι δίψασε η ψυχή μου τον παράδεισο.
Ο Θεός μας αποκαλύπτεται στην άκρη του γκρεμού.
Όταν πέφτεις στο κενό βγάζεις φτερά και πετάς ψηλά.
Με ρώτησαν κάποτε.
"Πάτερ μου, πως μαθαίνει κάποιος να προσεύχεται;"
"Μονάχα όταν καταστρέφεται..... Άλλος δρόμος δεν υπάρχει"
"Δηλαδή μόνο η προσευχή του πόνου υπάρχει; Δεν υπάρχει και η ευχαριστία και δοξολογία της ζωής;"
"Κανείς φίλε μου δεν αγάπησε την ζωή προτού νιώσει τον θάνατο. Κανείς δεν είπε δόξα τω Θεω προτού τα χάσει όλα....".
"Δηλαδή πρέπει να πονάμε; "
"Πίστεψε με δεν θα σε ρωτήσει ο πόνος. Θα έρθει απρόσκλητος. Φρόντισε να του δώσεις όνομα.."
"Δηλαδή;".
"Να βρεις ένα βαθύ νόημα στα δακρυσμένα μάτια σου και στα βαριά σου στήθη. Ένα λόγο που να αξίζει αύριο το πρωί να σηκωθείς.
Κάθε βράδυ πεθαίνεις και κάθε πρωί ανασταίνεσαι.
Φρόντισε να ξέρεις αύριο το πρωί γιατί πρέπει να ζεις.
Να στο πω διαφορετικά;
Επίτρεψε στο Θεό να ονειρεύεται μέσα σου..."
"Και τι σημαίνει αυτό πάτερ;"
"Να καταλάβεις ότι ο Θεός δεν έπαψε στιγμή να σ αγαπά, να έχει σχέδιο για σένα ,να πιστεύει σε εσένα ακόμη κι όταν εσύ δεν πίστευες καθόλου σε Εκείνον...."

π. Λίβυος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 37320
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Όταν ο Κύριος
σε φωτίσει, τότε η ψυχή σου θα Τον αισθανθεί,
θα αισθανθεί πως την συγχώρησε και την αγαπάει. Θα το μάθεις με την πείρα σου, και η Χάρη του Αγίου Πνεύματος θα μαρτυρεί στην ψυχή τη σωτηρία, και θα θέλεις τότε να διακηρύσσεις σ' όλο τον κόσμο: «Πόσο πολύ μας αγαπάει ο Κύριος!».
Άγιος Σιλουανός ο Αθωνίτης.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”