Δέκα Μητροπολίτες μαζί και ο Κερκύρας, κόντρα στον Αρχιεπ. Ιερώνυμο για την Ουκρανία

Ότι έχει σχέση με την Ορθοδοξία γενικότερα.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Δέκα Μητροπολίτες μαζί και ο Κερκύρας, κόντρα στον Αρχιεπ. Ιερώνυμο για την Ουκρανία

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Μητροπολίτες που διαφώνησαν με την απόφαση της Ιεραρχίας σχετικά με το Ουκρανικό

Καρυστίας, Ηλείας, Κονίτσης, Πειραιώς, Καισαριανής, Μεσογαίας, Κυθήρων, Αιτωλίας, Νέας Σμύρνης και φυσικά τον Κερκύρας, Νεκτάριος

~~~~~~~~~~~~~

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΒΑΘΥΤΑΤΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΘΝΟΦΥΛΕΤΙΚΟ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!
«Καμία άλλη Ορθόδοξη Εκκλησία δεν αναγνώρισε αυτό το σχισματικό μόρφωμα της Εκκλησίας της Ουκρανίας. Ούτε το έκαναν τα Πρεσβυγενή Πατριαρχεία (σ.σ. Αλεξανδρείας, Αντιοχείας, Ιεροσολύμων κ.ά.), ούτε οι άλλες Αυτοκέφαλες Εκκλησίες (σ.σ. Τιράνων, Πολωνίας κ.ά.), παρά μόνο η Εκκλησία της Ελλάδος και το Οικουμενικό Πατριαρχείο.>>


http://www.enimerosi.com/details.php?id ... 6zfswmahik
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Δέκα Μητροπολίτες μαζί και ο Κερκύρας, κόντρα στον Αρχιεπ. Ιερώνυμο για την Ουκρανία

Δημοσίευση από aposal »

Το θεμα ειναι καθαρα διοικητικο και καθολου δογματικο. Το τι θα κανουν οι Ιεραρχες ειναι δικο τους θεμα. Εμεις πρεπει να κοιταξουμε πώς θα συμμαζεψουμε τα πνευματικα μας χαλια.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Δέκα Μητροπολίτες μαζί και ο Κερκύρας, κόντρα στον Αρχιεπ. Ιερώνυμο για την Ουκρανία

Δημοσίευση από pan »

Καλησπέρα σας!!

Αδελφέ Απόστολε θα διαφωνήσω μαζί σου.
Γνωρίζω καλά τι γίνετε στην Ουκρανία εδώ και χρόνια.
Τώρα και με αυτό που έγινε, ακόμα και νεομάρτυρες έχουμε.
Έχουν χωριστή σε κομμάτια. Έδιωξαν τον κανονικό Μητροπολίτη Ονούφριο, πράγμα παράνομο, και έβαλαν Ουνίτες δυτικόφιλους.
Πέρνουν Εκκλησίες από κανονικούς Ορθοδόξους και τις κάνουν δικές τους.

Ένα χάος!!!
Γιατί;
Για συμφέροντα ΔΥΤΙΚΏΝ.

Τώρα εγώ δεν θέλω οι ''δικοί μου" να μνημονεύουν Ουνίτες Μητροπολίτες.
Νομίζεις ότι δεν μας αφορά;
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Δέκα Μητροπολίτες μαζί και ο Κερκύρας, κόντρα στον Αρχιεπ. Ιερώνυμο για την Ουκρανία

Δημοσίευση από aposal »

Το τι θα κάνουν οι Αρχιερείς δεν μας αφορά.
Εσύ κοίτα πρώτα να σώσεις την ψυχή σου.
Βλέπεις ότι η Εκκλησία έχει ραγίσει και προσπαθείς να την φτιάξεις; Ποιος νομίζεις ότι είσαι; Νομίζεις ότι είσαι τίποτε σπουδαίο;
Ένα μηδενικό είσαι.
Αν η Εκκλησία κινδυνέψει να είσαι σίγουρος ότι ο ίδιος ο Θεός θα κατέβει για να την σώσει! Δεν έχει ανάγκη από σένα η Εκκλησία, αλλά εσύ είσαι που έχεις ανάγκη από αυτήν, για να σώσεις την ψυχή σου.


-
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Δέκα Μητροπολίτες μαζί και ο Κερκύρας, κόντρα στον Αρχιεπ. Ιερώνυμο για την Ουκρανία

Δημοσίευση από pan »

Πώς θα σώσω την ψυχή μου, εάν ο π.χ. Μητροπολίτης μου τα κάνει "πλακάκια" με Ουνίτες και γενικά με αιρετικούς;

Όταν κάνει συλλείτουργα και προσευχές μαζί τους;

Όταν χωρίς οικουμενική σύνοδο, κάνει ότι θέλει, αποφασίζω και διατάζω ένα πράμα.

Οι ιεροί κανόνες μήπως γράφτηκαν μόνο για Αρχιερείς;

Και λυπάμαι πραγματικά που η Εκκλησία της Ελλάδος αναγνώρισε πρώτη αυτό το μόρφωμα. και νομίζω κανείς άλλος.

Οι Αρχιερείς και βεβαίως μας αφορά τι θα κάνουν. Εάν δεν κάνουν Του Θεού ορθά, έχουμε χρέος να μιλήσουμε και να τους ελέγξουμε.

Η Εκκλησία Απόστολε, είμαι εγώ, εσύ, όλοι οι ορθόδοξοι χριστιανοί, και έχει ανάγκη από τον καθένα μας.

Ο Χριστός κατέβηκε για να σώσει όλους εμάς, δηλαδή την Εκκλησία Του.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Δέκα Μητροπολίτες μαζί και ο Κερκύρας, κόντρα στον Αρχιεπ. Ιερώνυμο για την Ουκρανία

Δημοσίευση από aposal »

Αν κατάλαβες καλά, εγώ χρησιμοποίησα λόγια που είπε ο Άγιος Παΐσιος, σε παρόμοιο ερώτημα. Δεν ξέρω κατά πόσο τον αποδέχεσαι ως άγιο και κατά πόσο αποδέχεσαι την Εκκλησία της Ελλάδας που έχει επικεφαλής της τον Αρχιεπίσκοπο κ.κ. Ιερώνυμο. Από εκεί ξεκινάμε. Αν δεν αποδέχεσαι αυτά, τότε δεν έχουμε λόγο να συζητάμε περαιτέρω.
Αν τα αποδέχεσαι θα συνεχίσουμε τον διάλογο.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Δέκα Μητροπολίτες μαζί και ο Κερκύρας, κόντρα στον Αρχιεπ. Ιερώνυμο για την Ουκρανία

Δημοσίευση από pan »

Εσύ αδελφέ το πας αλλού.

Ας σταματήσουμε εδώ γιατί θα μου πεις πάλι για το νέο και παλιό ημερολόγιο.

Είναι γνωστό εδώ και χρόνια ότι ξεσπάτε επάνω μου. Δεν πειράζει.

Ο κόσμος πήρε αυτό που ήθελε.

Προφανώς δεν θέλεις καμιά συζήτηση. Θα είσαι και με τους αυτοκέφαλους μάλλον γιατί δεν σε βλέπω στην δεκάδα.

Οι δέκα Αρχιερείς είναι λάθος τότε.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Δέκα Μητροπολίτες μαζί και ο Κερκύρας, κόντρα στον Αρχιεπ. Ιερώνυμο για την Ουκρανία

Δημοσίευση από aposal »

Το ότι δεν απαντάς με κάνει να καταλάβω ότι δεν ανήκει στην Εκκλησία της Ελλάδος με προκαθήμενο τον Αρχιεπίσκοπο κ.κ. Ιερώνυμο.
Γι αυτό εμφανίζεσαι μόνον όταν είναι να γράψεις κάτι εναντίον της Εκκλησίας.
Σε παρακαλώ να αποχωρήσεις από το φόρουμ.

Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Δέκα Μητροπολίτες μαζί και ο Κερκύρας, κόντρα στον Αρχιεπ. Ιερώνυμο για την Ουκρανία

Δημοσίευση από pan »

Η αλήθεια είναι πικρή ε!!!

Μάθε καλά τα ιερά κείμενα και άσε με εμένα.

Να έχεις δική σου γνώμη, και να αντιστέκεσαι στα ΚΑΚΟΣ κείμενα.

Να μην σε παρασύρει κανένας. Σε προτρέπουν και οι ιεροί κανόνες. Είναι ομολογία.

Καθημερινά μπαίνω στο φόρουμ και διαβάζω. Το ότι δεν γράφω καλημέρα, καλησπέρα κ.α., δεν λέει κάτι.

Δεν έγραψα ποτέ εναντίον της Εκκλησίας, αντίθετα, γράφω για τα ΚΑΝΟΝΙΚΑ της Εκκλησίας και ελέγχω τα παραστρατήματα.

Αν τα θεωρείς αυτά εναντίον κάνεις μεγάλο λάθος. Η Ορθοδοξία αγαπητέ είναι καθημερινός αγώνας.

Θέλεις να αποχωρίσω από το φόρουμ επειδή έφερα αντίθετη γνώμη από εσένα; ή επειδή είμαι με το παλαιό ημερολόγιο;
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Δέκα Μητροπολίτες μαζί και ο Κερκύρας, κόντρα στον Αρχιεπ. Ιερώνυμο για την Ουκρανία

Δημοσίευση από aposal »

Θέλω να αποχωρήσεις επειδή είσαι εκτός Εκκλησίας της Ελλάδος και γράφεις μόνο ενάντια σ' αυτήν.
Γι αυτό σου λέω κοίτα να σώσεις τη ψυχή σου. Αυτή δεν σώζεται ούτε από τα ιερά κείμενα, ούτε από τους ιερούς κανόνες. Σώζεται μόνο μέσα στην Εκκλησία. Και όπως είπε ο άγιος Παΐσιος μην ανησυχείς για την Εκκλησία μας. Εάν χρειαστεί θα κατέβει ο Ίδιος ο Θεός να την σώσει. Σε κάθε περίπτωση όμως, μόνο μέσα σ' αυτήν σώζεται η ψυχή του ανθρώπου, γιατί μόνο μέσα σ' αυτήν υπάρχει ο Κύριος.

Σταμάτα το ολέθριο έργο που προσπαθείς να κάνεις.
Δεν δέχεσαι την Εκκλησία μας,
Δεν δέχεσαι τους αγίους μας,
Μπαίνεις στο φόρουμ αυτό για να κάνεις μόνο την προπαγάνδα σου, μπας και τσιμπήσει κανείς.
Εσύ μπορεί να μην θέλεις να σωθείς, δικαίωμά σου είναι, αλλά δεν είναι δικαίωμά σου να προσπαθείς να ξεγελάσεις και άλλους, ώστε να μην σωθούν ούτε αυτοί.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”