Ψυχοφελή μηνύματα...

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Ήρθε για να κλείσει ημερομηνία για τον γάμο του.
Καθώς κοιτούσα εγώ το ημερολόγιο, το δικό του βλέμμα στάθηκε στο κρεμασμένο πετραχήλι που βρίσκεται πάντα μέσα στο γραφείο.
Ήμουν έτοιμος να του πω τα σχετικά για την άδεια του γάμου του, όταν με φωνή αποφασιστική μου είπε "πάτερ φορέστε το πετραχήλι, θέλω να εξομολογηθώ".
Έκανα υπακοή. Το φόρεσα. Όταν το έβγαλα τα μάτια του ήταν διαφορετικά. Έκλαψε πολύ. Ήταν η πρώτη του φορά που εξομολογούνταν. Βαθιά μετάνοια. Βαθιά συναίσθηση της αμαρτίας.
"Πάτερ αύριο θα έρθω να τα πούμε για τον γάμο, σήμερα νιώθω ότι ξαναγεννήθηκα...ο νους μου σαν να τρελάθηκε από χαρά, δεν είμαι τώρα για να μου πεις για την χαρτούρα...", μου είπε και έφυγε.
Όντως το είδα, συναντήθηκε με τον Χριστό. Και όταν γίνεται αυτό ο άνθρωπος τα αφήνει όλα για να φυλάξει μέσα του αυτήν την γλυκιά τρέλα από την παρουσία Του. Δεν τον νοιάζει τίποτα, ούτε ακόμα και η ημερομηνία γάμου του.
----------------
Υ. Γ. Ο γάμος δεν αναβλήθηκε, αντιθέτως μάλλον θα γίνει και πιο νωρίς. 🙂

Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Αν μοιράσω στους φτωχούς όλα τα υπάρχοντά μου και αν παραδώσω στη φωτιά το σώμα μου για να καεί, αλλά δεν έχω αγάπη, σε τίποτε δεν με ωφελεί».
Απ. Παύλος
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Ομιλίες Αθήνα-Πειραιά - **Το κοινοποιούμε για τα αδέλφια που ενδιαφέρονται.
...............
1. Κυριακή 3 Δεκ, 6:00μ.μ Άγιος Θωμάς Αμπελοκήπων, "Το δικαίωμα στην θλίψη, και μορφές εξόδου απο αυτήν...."
2. Δευτέρα 4 Δεκ, 7:30μ.μ Ευαγγελίστρια Πειραιά, «Je m’en fous (Δεν με νοιάζει)»συζήτηση με τον π. Σπυρίδων Τσιμούρη.
3. Τρίτη 5 Δεκ, 7:00μ.μ Αγ. Βαρβάρα Αργυρούπολης,"Οταν η σωτηρία της ψυχής, γίνεται άγχος και ενοχή...."

Σας περιμένουμε......

π. Χαράλαμπος Λίβυος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Πολυλογία και σιωπή
--------------------------
Ο κουτσομπόλης στον κουτσομπόλη θα πάει, έτσι δεν είναι; Αυτός που έχει ένα πάθος συγκεκριμένο θα βρει να κάνει παρέα με ανθρώπους που έχουν το ίδιο πάθος.
--------------------------
Εάν όμως γνωρίζει ότι εμείς δεν ασχολούμαστε με τους άλλους, με κουτσομπολιά ούτε πολυλογούμε τότε δεν θα έρθει σε εμάς, γιατί ξέρει ότι εμείς δεν θα μπούμε στην διαδικασία ικανοποίησης αυτού του πάθους.
--------------------------
Ένα πάθος αντιμετωπίζεται με μία αρετή. Η πολυλογία λοιπόν αντιμετωπίζεται με την σιωπή. Με την σιωπή όμως η οποία γίνεται εν επιγνώση. Μπορεί κάποιος να σιωπά επειδή δεν ξέρει να μιλήσει και μπορεί κάποιος να σιωπά από άσκηση.
--------------------------
Σημειώνει λοιπόν ο Άγιος Ιωάννης: "Η σιωπή που ασκείται με επίγνωσι και διάκρισι είναι μητέρα της προσευχής, επιστροφή από την αιχμαλωσία, διαφύλαξις του θείου πυρός, επιστάτης των λογισμών, σκοπός που παρατηρεί τους εχθρούς, δέσμευσις του πένθους, φίλη των δακρύων, καλλιεργητής της μνήμης του θανάτου, επίμονος εξεταστής της Κρίσεως, πρόξενος πνευματικής ανησυχίας και λύπης, εχθρός της παρρησίας, σύζυγος της ησυχίας, αύξησις της πνευματικής γνώσεως, δημιουργός θείων θεωρημάτων, μυστική πνευματική πρόοδος, κρυφή πνευματική ανάβασις".
--------------------------
Πολλές φορές λέμε κάτι, κάτι βαρύ, μία βρισιά, και μετά λέμε, “αχ με συγχωρείς μου ξέφυγε”, καλά κάνουμε και ζητάμε συγνώμη όμως εάν ελέγξουμε τον εαυτό μας θα δούμε ότι αυτό που είπε η γλώσσα μας αυτό έχουμε και μέσα μας.
Εάν ένα δοχείο με λάδι το ταρακουνήσεις έντονα από το καπάκι του μπορεί να υπάρξει διαροοή. Τί διαροοή θα υπάρξει; νερού; όχι λαδιού. Ότι έχει μέσα το δοχείο αυτό θα βγει έξω σε μία στιγμή έντασης. Έτσι και με εμάς, ότι έχουμε μέσα μας αυτό θα βγει προς τα έξω. Δεν θα βγει όταν όλα μας πάνε καλά, θα βγει όταν υπάρξει ταραχή, σε μία δύσκολη κατάσταση, στον πειρασμό.
--------------------------
Μία παροιμία λέγει, τα λόγια του κρασιού να τα πιστεύεις, θα συμπλήρωνα και τα λόγια της οργής να τα πιστεύεις! Ο άνθρωπος που πίνει (κρασί) λύνεται η γλώσσα του και βγάζει προς τα έξω ότι έχει μέσα του το ίδιο και με τον άνθρωπο που θα οργιστεί, αυτά που θα πει, τα έχει μέσα του καιρό, δεν τα δείχνει αλλά εάν γίνει κάτι αμέσως θα τα πει.
--------------------------
Το θέμα λοιπόν είναι να κάνουμε εσωτερική εργασία. Να δαμάζουμε την γλώσσα μας με την άσκηση της σιωπής. Ένα ρητό λέγει "να μιλάς εάν είναι να πεις κάτι καλύτερο από την σιωπή".
--------------------------
Προσέξτε, ο Άγιος Ιωάννης ο Σιναΐτης μιλά για μία σιωπη που έχει διάκριση και επίγνωση. Το σημειώνω αυτό διότι πολλές φορές μπορεί να δείτε κάποιον σιωπηλό να οργισθεί και τότε να αρχίσει να λέει όσα δεν έλεγε τόσο καιρό. Αυτό σημαίνει ότι η σιωπή του δεν γινόταν σε συνδυασμό με πνευματική εργασία, αλλά γινόταν για τα μάτια του κόσμου, ήταν μία σιωπή με έπαρση.
--------------------------
Το να σιωπάς, να μην κουνάς την γλώσσα σου αλλά να πολυλογείς μέσα σου είναι δώρον άδωρον, δηλαδή ναι μεν δεν πολυλογείς (κάνεις ένα μικρό βήμα) αλλά αφήνεις μέσα σου να δουλεύουν οι λογισμοί, κατακρίνεις εσωτερικά τους αλλους, δηλαδή ότι πέτυχες με την εξωτερική σιωπή σου το έχασες με την εσωτερική σου πολυλογία.
--------------------------
Η λύση λοιπόν και η αντιμετώπιση της πολυλογίας δεν είναι μόνο η εξωτερική σιωπή αλλά η εσωτερική σιωπή, η εσωτερική ησυχία.
--------------------------
Ο άνθρωπος που έχει ειρήνη έχει και εσωτερική σιωπή. Και αυτός ο άνθρωπος είναι ο άνθρωπος που δεν ασχολείται με τους άλλους αλλά με τις δικές του αμαρτίες, ο άνθρωπος που μέριμνά του είναι η σχέση του με τον Θεό. Ησυχία έχει ο άνθρωπος ο οποίος είναι πνευματικά τακτοποιημένος, δηλαδή ζει με ταπείνωση και μετάνοια, ασκούμενος μέσα από τον τρόπο της Εκκλησίας, συμμετέχοντας με ευθύνη στα Μυστήρια.
--------------------------
Κάπου είχα διαβάσει το εξής: Μπορείς να μιλάς όλη την ημέρα και όμως εσωτερικά να ζεις μέσα στην σιωπή, επειδή ανοίγεις το στόμα σου μόνο για πράγματα του θεάρεστα. Από την άλη μπορεί να σιωπάς όλη την ημέρα και όμως να μην τηρείς θεάρεστα την σιωπή, διότι ο λογισμός σου φλυαρεί, κατακρίνει και πολυλογεί.
--------------------------
Εάν δεν σιωπήσουμε εσωτερικά τους κακούς λογισμούς πάντα θα μας "ξεφεύγουν" την ώρα του πειρασμού λόγια που θα πληγώνουν τους άλλους. Το θέμα είναι να γεμίσει η καρδιά μας με τον Χριστό· τότε θα ανοίγουμε το στόμα μας υπεύθυνα με διάκριση, με συγκατάβαση, με ταπείνωση, με αγάπη.
--------------------------
Ας έχουμε παράδειγμα την Υπεραγία Θεοτόκο, της οποίας η σιωπή είναι το μεγαλύτερο και πιο βαθύ κήρυγμα.

Aρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Μια από την βασικές αιτίες που δεν χαιρόμαστε είναι ότι περιμένουμε να συμβεί κάτι σπουδαίο, μεγάλο, φοβερό και εκπληκτικό, για να πούμε "έχω αιτία να είμαι χαρούμενος". Άδικα περιμένουμε. Δεν πρόκειται να συμβεί τίποτα. Η ζωή είναι μικρά πολύ μικρά καθημερινά πράγματα. Εκεί είναι η ομορφιά της.
Μαθαίνουμε να μην αναβάλουμε την χαρά, περιμένοντας μια μεγάλη στιγμή. Η χαρά είναι κρυμμένη στο πρωινό ξύπνημα, στην χαραυγή, στο καφέ ή τσάι που φτιάχνεις ή πίνεις. Στην προσευχή που έχει ευχαριστία και δοξολογία. Σε ένα καντήλι που θα ανάψεις, σε ένα λιβάνι που θα μυρίσεις, στο φαγητό που ετοιμάζεις για σένα ή την οικογένεια σου.
Στην δουλειά που κάνεις ή μοιράζεσαι με άλλους ανθρώπους.
Στον περίπατο με έναν καλό φίλο ή το αγαπημένο μας ζώο. Στην βροχή που σε πλένει, στην γη που σε κρατά, στον αέρα που σε σκορπά, στην φωτιά που μέσα σου κεντά.
Στην χειραψία που είσαι παρών. Στην αγκαλιά που δεν είσαι απών. Στο φιλί που λαχταράς, στην ψυχή που αγαπάς στο έρωτα που δεν ρωτά.
Πάψε να τα αναβάλεις όλα για μετά, δεν υπάρχει παρά μόνο στον νου σου, το μόνο που υπάρχει είναι το τώρα, και εσύ δυστυχώς έμεινες στο πουθενά.

π. Χαρ/ Λίβυος Παπαδόπουλος
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Τα μικρά αμαρτήματα ο διάβολος τα δείχνει μηδαμινά, επειδή διαφορετικά δεν μπορεί να φέρει τον άνθρωπο στα μεγαλύτερα κακά».
Όσιος Μάρκος ο Ασκητής
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Αρεσκόμαστε στο νόμο, διότι είναι το μόνο οχυρό που υπάρχει για να δικαιολογήσουμε τον εαυτό μας, ο οποίος δεν έχει σχέση με τον Χριστό.
-------------------------
Αρκούμαστε στην "αρετή" μας, αρνούμενοι την Χάρη.
Ηδονιζόμαστε μέσα στο ήθος της ανθρωπαρέσκειας, αρνούμενοι την ταπείνωση.
-------------------------
Αναπαυόμαστε στην "τέλεια" μοναξιά μας, αρνούμενοι την σχέση με τους άλλους.
-------------------------
Ασκούμαστε γιατί "πρέπει". Δεν ζούμε ασκητικά ως μία αναζήτηση της Χάρης, αλλά ως μία επιβεβαίωση της αξιότητάς μας.
-------------------------
Και όλο αυτό το λέμε πνευματική ζωή;
Αυτό δεν είναι ούτε καν ζωή...
-------------------------
Έλεγε ο Όσιος Πορφύριος ο Καυσοκαλυβίτης: "Όποιος θέλει να γίνει χριστιανός, πρέπει πρώτα να γίνει ποιητής. Αυτό είναι! Πρέπει να πονάς. Ν’ αγαπάς και να πονάς. Να πονάς γι’ αυτόν που αγαπάς. Η αγάπη κάνει κόπο για τον αγαπημένο. Όλη νύχτα τρέχει, αγρυπνεί, ματώνει τα πόδια, για να συναντηθεί με τον αγαπημένο. Κάνει θυσίες, δε λογαριάζει τίποτα, ούτε απειλές, ούτε δυσκολίες, εξαιτίας της αγάπης. Η αγάπη προς το Χριστό είναι άλλο πράγμα, απείρως ανώτερο. Και όταν λέμε αγάπη, δεν είναι οι αρετές που θ’ αποκτήσουμε αλλά η αγαπώσα καρδιά προς το Χριστό και τους άλλους. Το καθετί εκεί να το στρέφουμε...
Οι περισσότεροι έρχονται εδώ και μου λένε: Κανείς δεν με θέλει, είμαι άχρηστος, δεν με καταλαβαίνουν, δεν μ' αγαπούν. Τους εξηγώ τότε ότι όλα αυτά προέρχονται από τον εγωισμό.
Όταν στραφείς προς το Θεό, δεν ζητάς τίποτε, δεν είσαι ανικανοποίητος, και είσαι με όλα και με όλους ευχαριστημένος. Τους αγαπάς τότε όλους κι' εκείνοι σ' αγαπούν. Κι' αυτό εξαρτάται από εσένα, διότι ενώθηκες με τον Θεό".

Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Πορφύριος, ο αλητάκος του Όρους, ο ερημίτης της Αθήνας.
--------------------------
Τυφλός μα και διορατικός, ασθενής μα και θαυματουργός, αγράμματος μα και πανεπιστήμων, μικρόσωμος μα και μέγας.
Άνθρωπος της ταπείνωσης, της καθαρής ζωής, της προσευχής, της αγάπης. Άνθρωπος του Θεού. Χαριτωμένος άνθρωπος.
--------------------------
"Ο Χριστός θέλει να απολαμβάνουμε την ζωή, όμως να την απολαμβάνουμε μαζί Του, όλα μαζί Του είναι όμορφα, γιατί Αυτός είναι όμορφος", έλεγε με την ισχνή φωνούλα του.
--------------------------
Πολλά έχουν γραφτεί γι'αυτόν. Καιρός να ζήσουμε όπως αυτόν.
Μ' αυτήν την ελευθερία της ταπείνωσης, την ησυχία της έσωθεν ειρήνης, την Χριστομίμητη συγχώρεση και αγάπη.
--------------------------
Όλα αυτά όμως "κατακτήθηκαν" από τον Όσιο με συνεχή αγώνα, με νήψη, με προσοχή, με πνευματική εγρήγορση.
Δεν φτάνει η παραδοχή της ατέλειάς μας, των λαθών μας, των αμαρτιών μας. Αυτό είναι μόνο ένα μικρό βήμα. Καθοριστικό βήμα, όμως πολύ μικρό.
Καλούμαστε να ασκηθούμε σωματικά και πνευματικά, καλούμαστε να πονέσουμε για τους άλλους, να κάνουμε πίσω για χάριν των άλλων με κάθε κόστος στο εγώ μας, καλούμαστε να αγκαλιάσουμε τον σταυρό μας.
--------------------------
Μετάνοια, άσκηση, ταπείνωση, μυστηριακή ζωή. Χωρίς αυτά ποτέ δεν θα κατακτήσουμε, ποτέ δεν θα κατακτηθούμε από την Αγάπη.
--------------------------
2 Δεκεμβρίου, μνήμη του Οσίου Πορφυρίου του Καυσοκαλυβίτου.

http://imverias.blogspot.gr/2014/12/blo ... .html#more

Aρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Κουράστηκα να κρίνεται όλη η ζωή μου στo βλέμμα του άλλου. Όλο ζητάει, όλο επιθυμεί, όλο κρίνει και επικρίνει την ζωή μου. Μονάχα στα μάτια σου Χριστέ βρίσκω την ανάπαυση, γιατί ξέρω ότι με γνωρίζεις χωρίς να σου μιλώ, ότι με αγαπάς χωρίς να σου δίνω, δε με κρίνεις κι ας είναι η ζωή μου διαλυμένη, δεν περιμένεις τίποτε από μένα παρά μονάχα εμένα. Με σώζεις κι ας είμαι για την κόλαση κοιμήθηκα σε πολλές αγκαλιές Χριστέ μου, μα μονάχα η δική σου μοσχοβολούσε…

π. Χαρ. Λίβυος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Όταν η "αγάπη" σου γίνει τόσο υπερήφανη που δεν σου επιτρέπει να κλάψεις, τότε η "αγάπη" σου είναι μια βλασφημία για την αγάπη.

Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”