Φιλανθρωπία και Ευθύνη

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα.

Συντονιστής: Συντονιστές

lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

g_aggelos έγραψε:Με έχετε πάρει με κακό μάτι μου φαίνεται.... Δεν είμαι εδώ για να σβήνω μηνύμτα, ειδικά τα καλοπροέραιτα σαν τα δικά σου....

Ομολογώ ότι δεν έχω διαβάσει ή ακούσει την ομιλία του...
Αλλά πιστεύω ότι αν τον έβλεπες από κοντά, ίσως να είχε άλλη αντιμετώπιση....
Δεν ξέρω... σου ζητώ συγγνώμη αν έχω λανθασμένη άποψη.... :)
Μα από κοντά ήμουν σου είπα. Ομιλητή τον είχαμε στο φρόντιστήριο υποψηφίων κατηχητών.
Πιο κοντά δεν θέλω όμως :lol:
Από ένα σημείο και ύστερα να προσπαθείς να πας εκεί που σε βρίζουν και σε διώχνουν ψυχολογικά δεν είναι και ότι πιο υγιές
Αλλωστε κατά τη γνώμη του σύμφωνα με το κύρηγμα θέλω "ψυχιατρείο για θεραπεία , και να διώξω το Βαθύ μίσος που έχω μέσα μου για τον άνθρωπο . Α και να αγαπήσω γιατί δεν έχω αγάπη "
Αλλά Ok μεγάλος άνθρωπος είναι . Δεν πειράζει . Μπορεί και απλά να βρωμίζω τον πλανήτη που υπάρχω . Δεν αντιλέγω ( δεν το λέω ειρωνικά ) Απλά σηκώνω τους όμους ..... :)
Επιστροφή στο θέμα μας τώρα
Φιλανθρωπία και ναρκωμανείς ή παιδιά που τα εκμεταλεύονται με χαρτομάντηλα κτλπ
mixalis4
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 01, 2005 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mixalis4 »

O ΘΕΟΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΕΙ ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΤΟ ΠΙΟ ΓΛΥΚΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ ΤΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ
Η ΜΕΤΑΝΟΙΑ ΚΑΙ Η ΑΓΑΠΗ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΘΕΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΣΩΖΕΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ .
ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΥΣΠΛΑΧΝΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΝΑ ΣΩΘΟΥΜΕ .ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ ΕΛΕΗΣΟΝ ΜΕ
Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΓΑΠΗ ΕΣΤΙ
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

mixalis4 έγραψε:O ΘΕΟΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΕΙ ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΤΟ ΠΙΟ ΓΛΥΚΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ ΤΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ
Η ΜΕΤΑΝΟΙΑ ΚΑΙ Η ΑΓΑΠΗ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΘΕΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΣΩΖΕΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ .
ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΥΣΠΛΑΧΝΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΝΑ ΣΩΘΟΥΜΕ .ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
Τελικά κάνει να δίνουμε ή όχι ?
charis
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Δευ Φεβ 06, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κυπρος

Δημοσίευση από charis »

Φιλανθρωπία και ελεημοσυνη δεν ειναι μονο να δώσω λεφτά.Πόσοι στα αληθεια καναμε φιλο μας ενα ναρκωμανή?Πόσοι στα αλήθεια γνωρίσαμε κάποιο ναρκωμανη και τον αγαπήσαμε σαν εικόνα Θεου σαν πρόσωπο?Πόσοι στα αλήθεια προσευχηθηκαμε δακριζοντας και ζητωντας από τον Θεό να τον βοηθήσει?Πόσα κανουμε από ολα αυτα ειναι 'η δεν ειναι και αυτα φιλανθρωπία ?Γιατί νοιωθουμε την ανα γκη να δωσουμε λεφτα πολες φορες εγωιστικα για να πουμε εδωσα λεφτα εκανα το καθηκον μου σαν καλός χριστιανός που είμαι.Δίνω τα λεφτα ομως καλα ειναι να εξεταζω και λιγο πιστευω που τελικα θα χρησιμοποιηθουν. Αν γνωρίζω εκ το πρωτέρων οτι θα βλαψουν γιατι να τα δωσω?Αν δεν τα δωσω και κανει κατι χειροτερο δεν νομίζω ότι ευθυνομαο εγω για τις πραξεις του αλλου.Μπορω να μην δωσω να τον αγαπήσω αληθινα και να προσευχηθω για την ψυχη του με όλη μου την δύναμη.Αληθεια στην Αγία Σκεπη στην Κυπρο γινεται μεγαλο εργο για την ψυχολογική απέξαρτηση αυτων των ουσίων και το φαρμακο ειναι ενα Αγαπη για αυτα τα παιδια.Πολλοι νεαροι εφυγαν απο τα ναρκωτικα γιατι αγαπησαν μια κοπέλα και αυτη σταθηκε διπλα του τον στηριξε και τον βοηθησε να ξεφυγει και η ιστορια αυτη δεν εγινε μια φορα αλλα επαωαλήφθηκε αρκετες φορες.Ποσο αλλωστε να γνωρίσει ο ναρκομανής τον Θεό και να τον αγάπησει και τι δεν θα κανει για το παιδί του ο ουράνιος πατέρας ,ο πατερας της Αγαπης.Σε ενα παιδι που δοκιμασε τα ναρκωτικα που στο κατω κατω εκανε λαθος ηκαι ακομη καποια γεγονοτα,, οικογενειακα προβληματα, μοναξια τον οδηγησαν δεν πρεπει να κρινουμε αυστηρα αλλα και ουτε να του παιζουμε τον δασκαλο του τυπου τα ναρκωτικα σκοτωνουν κ.τ.λ αυτός το γνωριζει καλυτερα απο ολους μας το μονο που χρειαζεται αγαπη στηριξη και πολλη προσευχη αυτη ας ειναι η φιλανθρωπια μας.
Άβαταρ μέλους
ntinoula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1428
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Θεσσαλῶν Νίκη

Δημοσίευση από ntinoula »

Συμφωνώ charis :)
Το χαμόγελο είναι το φως του προσώπου μας που δείχνει πώς η καρδιά μας είναι μέσα.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Συμφωνώ και εγώ αλλά από την άλλη άμα ο άλλος πονάει ή πεινάει ή διψάει πήγαινε και πες του "προσεύχομαι για σένα" .... δεν νομίζω να φύγει η δίψα του ή η πείνα του διότι για να γινόταν αυτό θα έπρεπε η προσευχή μου να ήταν από άγιο που έχει δύναμη η προσευχή του .Εγώ ο αμαρτωλός ας προσπαθήσω και πιο χειροπιαστά να βοηθήσω
Ετσι δεν είναι ?
charis
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Δευ Φεβ 06, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κυπρος

Δημοσίευση από charis »

Αγαπητε lovethink συμφωνω μαζι σου στον πεινωντα και διψωντα να δινομαι απλα το θεμα ηταν για ναρκωμανη να παρει την δοση του και ειπα καλα ειναι να εξεταζουμε που δινουμε να μην γινεται ζημια αλλιως υπαρχουν και αλλων ειδων φιλανθρωπιες οπως η προσευχη.Η δυναμη της προσευχης ειναι πολυ μεγαλη.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”