Υπέρ της δωρεάς οργάνων η Ρωσική Εκκλησία

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Υπέρ της δωρεάς οργάνων η Ρωσική Εκκλησία

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Εικόνα

Του Αιμίλιου Πολυγένη

"Η δωρεά οργάνων για μεταμόσχευση είναι θεάρεστη πράξη αγάπης και θυσίας, αρκεί η προσφορά αυτή να είναι αποτέλεσμα ενσυνείδητης και ελεύθερης απόφασης του δότη", αναφέρει το Συνοδικό Τμήμα για την Κοινωνία του Πατριαρχείου Μόσχας.

Επίσης η Ρωσική Εκκλησία προτρέπει όσοι θέλουν να γίνουν δωρητές οργάνων, διότι όπως χαρακτηριστικά αναφέρει "με τον τρόπο αυτό δίνουν σε άλλους ζωή."

"Σήμερα, η Ρωσία αντιμετωπίζει έλλειψη δωρητών οργάνων και αυτό έχει ως αποτέλεσμα να χαθούν πολλοί άνθρωποι. Ως εκ τούτου, η Εκκλησία καλεί όσοι θέλουν να γίνουν δωρητές οργάνων σύμφωνα με το νέο νομοσχέδιο", προσθέτει το Συνοδικό Τμήμα για τις σχέσεις μεταξύ Κοινωνίας και Εκκλησίας.

Τέλος η Ρωσική Εκκλησία ζητά να ενημερωθούν όλοι για το θέμα των μεταμοσχεύσεων, τονίζοντας χαρακτηριστικά ότι και ο ίδιος ο Χριστός θυσιάστηκε για να σώσει τον κόσμο.


http://www.romfea.gr/patriarxeia/patria ... 2-14-13-38
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Υπέρ της δωρεάς οργάνων η Ρωσική Εκκλησία

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Δεν διευκρινιζουν ομως ποια οργανα
και το αν ειναι δωραια η αφαιρεση
αυτο κανει το ποιμνιο της Ορθοδοξης εκκλησιας να μην ξερει τι να κανει
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Υπέρ της δωρεάς οργάνων η Ρωσική Εκκλησία

Δημοσίευση από dionysisgr »

Δεν πανε πολυ καλα εκει στον Βορρα μαλλον.

Και μιλαω για την ατυχη συγκριση, παραδειγμα που φερνουν ως επιχειρημα.

Τωρα ποια σχεση μπορει να εχει το σχεδιο της προαιωνιου Θειας Οικονομιας,
που μας αποκαλυφθηκε εσχατως εν Χριστω Ιησου,
με την Ενσαρκωση, την Μεταμορφωση, την Σταυρικη Θυσια, και την Ανασταση Του, την Αναληψη Του,
δια των οποιων κατηγαγε οριστικη νικη,
κατα των εργων του δαβολου, αλλα και της φθορας και του θανατου,
αθανατιζοντας το ανθρωπινο προσλημμα, και θεραπευοντας το,
μονο οι φιλοσοφουντες-θεολογιζοντες, Ρωσοι το ξερουν.

Η δυτικη επιρροη εδω και αιωνες, καλα κρατει,
επανω στην θεολογια τους, και ειναι ακομα αισθητη και εντονη.

Δηλαδη με μια μεταμοσχευση "σωζεις" εναν ανθρωπο στα μετρα του Χριστου;

Για ονομα του Θεου, θα τρελλαθουμε!

Τι λετε;
Aτυχεστατη εως και βλασφημη συγκριση και παραδειγμα.

Εαν αυτο δεν συνιστα πληρη αντινομια, και εκκοσμικευση του Ευαγγελικου μυνηματος,
στα πλαισια της "κοινωνικης προσφορας", και εως εκει, τοτε ποιο την συνιστα;,

Αυτος ειναι ο λογος της Εκκλησιας;
Tι ειναι η Εκκλησια του Χριστου; οι Γιατροι χωρις Συνορα, η καμμια Μ.Κ.O.;

Δηλαδη αμα δωσω εγω, ο χ, ο ψ, την καρδια μου,
η τα νεφρα μου, η οτι αλλο μου κατεβει, τελος παντων,
(εδω δεν μιλαμε τωρα εαν ειναι σωστο η οχι, τα εχουμε πει αλλου αυτα, σε ειδικο θεμα),
ο ανθρωπος που θα τα λαβει, δεν θα πεθανει οριστικα μετα απο καποια χρονια,
αν οχι και κατα την επεμβαση; Θα γινει αθανατος;

Οποτε απο τι τον "σωζω"; Απο τον θανατο; Ας γελασω..

Μια παραταση του δινω. Παραταση αγαπης. Εστω. Μεχρις εκει ομως.
Φιλανθρωπα και αγαπητικα, χωρις να παραβιαζεται η ελευθερια και ο δοτης ως προσωπο,
αλλα ειναι ενα παυσιπονο και προσωρινη απομακρυνση του μοιραιου για ολους μας.

Οποτε τι, και ποια σχεση εχει η Υπερφυης και Θεοειδης Θυσια του Αμνου,
του Αιροντος την Αμαρτια του Κοσμου,
και η Νικη του κατα του διαβολου και της αστοχιας-παρακοης μας,
με τις.. μεταμοσχευσεις οργανων;

Σαν πολυ στα μετρα σας, δεν Τον φερατε τον Χριστο, σεβαστοι Ρωσοι Πατερες;

Τι δινω εγω ως σαρκα και ως ανθρωπος στον πλησιον, αγαπητοι Ρωσοι Συνοδικοι;

Δινω εγω αθανασια;
δινω αιωνια ζωη;
δινω αφθαρτο πνευματικο ψυχοσωματικο ανθρωπο;
δινω καινο ανθρωπο, Χριστοποιημενο, θεωμενο;
δινω παραδεισο;
δινω τα παντα τοις πασι;
δινω Θεο Τριαδικο και κοινωνια μαζι Του;
δινω τα αρρητα και τα ακαταληπτα;
δινω ελευθερια απο τα δεσμα της αμαρτιας και του διαβολου;
σε καθε ταλαιπωρο και μπερδεμενο ανθρωπισκο;

Ε; Tι δινω;
Τα "ισα" με τον Μεγαλομαρτυρα του Γολγοθα και Ανασταντα Χριστο δινω;

Για πειτε μας..

Δεν μας τα λενε καλα οι Ρωσοι,
δεν μας τα λενε καθολου καλα!!!

Eιπαμε να στηριχθουν οι μεταμοσχευσεις μεχρις ενος σημειου,
που δεν αφαιρουν ζωη, για να δωσουν ζωη,
αλλα μην διαλυσουμε και το Ευαγγελιο για να κανουμε την δουλεια μας..

Aυτα βλεπουν οι κοσμικοι, και μετα αντε να τους πεισεις περι Εκκλησιας,
και περι της αντισυμβατικης της υποστασεως, και διαφορας της απο την κοσμικη αντιληψη,
των πραγματων και της ζωης.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Υπέρ της δωρεάς οργάνων η Ρωσική Εκκλησία

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

έχουν υποστεί πολλή επιρροή απο <Χάλυγουντ> μεριά
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Υπέρ της δωρεάς οργάνων η Ρωσική Εκκλησία

Δημοσίευση από theodosis79 »

Πως να νιώθουν τώρα ο Αγιος Ιγνάτιος Μπριαντσιανίνωφ , ο Αγιος Ιννοκέντιος Μόσχας , ο Αγιος Σεραφείμ του Σαρώφ ακόμη και ο Αγιος Λουκάς.
Ο ¨Αγιος Ιγνάτιος Μπριαντσιανίνοφ είχε καταφερθεί πολλές φορές εναντίον της δυτικίζουσας θεολογίας η οποία στερείται του Αγίου Πνεύματος και στηρίζεται πιο πολύ στο συναίσθημα.
Επίσης ο Αγιος Λουκάς αν και είχε τα φόντα να διαπρέψει σαν επιστήμονας (όχι πως δεν ήταν) προτίμησε τον δρόμο του σταυρού και της ομολογίας της πίστεως του Χριστού και υπέμενε τόσες κακουχίες παρά να συμβιβαστεί με το άθεο καθεστώς.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Υπέρ της δωρεάς οργάνων η Ρωσική Εκκλησία

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Θα πρεπει να λαβει η Εκκλησια μια θεσει και οχι η καθε μια διαφορετικες αποψεις
η Ορθοδοξη Εκκλησια της Αυστραλιας ειναι και αυτη υπέρ


Η Αρχιεπισκοπή Αυστραλίας στηρίζει τη δωρεά οργάνων


H απόφαση της Ελληνικής Ορθόδοξης Εκκλησίας στην Αυστραλία να στηρίξει τη δωρεά οργάνων ως πράξη ανιδιοτελούς προσφοράς έχει ευεργετικά αποτελέσματα καθώς αυξήθηκαν σημαντικά οι ομογενείς δότες.

Ο Αρχιεπίσκοπος Αυστραλίας σε μήνυμά του αναφέρει πως «η δωρεά οργάνων είναι η ευγενής πράξη που βοηθά στην εκπλήρωση του βαθύτερου πνευματικού στόχου της ύπαρξής μας. Είναι μία πράξη που όχι μόνο αποδέχεται η Εκκλησία μας, αλλά την στηρίζει ολόψυχα».

Σύμφωνα με την Αρχιεπισκοπή η ανθρώπινη ζωή μπορεί να βελτιωθεί μέσω της δωρεάς και της μεταμόσχευσης, διατηρώντας παράλληλα την ιερότητα της ζωής.

Σύμφωνα με δηλώσεις της Γιέιλ Κας, διευθύντριας του οργανισμού Donate Life, στην εφημερίδα «Νέος Κόσμος», «η βοήθεια και η στήριξη του αρχιεπισκόπου Στυλιανού στην προσπάθειά μας ήταν τεράστια. Δεν υπάρχουν λόγια να τον ευχαριστήσουμε. Ήδη, βλέπουμε στα νοσοκομεία ελληνικές οικογένειες, που ζητούν από τον ιερέα της εκκλησίας τους να τους συμβουλέψει για το αν τελικά πρέπει να δωρίσουν τα όργανα κάποιου αγαπημένου τους προσώπου. Από τον Μάρτη μέχρι σήμερα στην ελληνική παροικία έχουν αλλάξει πολλά και αυτά χάρη στον Σεβασμιότατο και στην αφοσίωση του» .

Από τις αρχές του χρόνου έως τον Ιούλιο οι δωρεές οργάνων στην Αυστραλία αυξήθηκαν κατά 29% σε σχέση με το αντίστοιχο χρονικό διάστημα πέρσι. Εξακόσιοι ενενήντα οκτώ άνθρωποι σήμερα ζουν χάρη στα όργανα 248 δωρητών που δυστυχώς έχασαν πρόωρα τη ζωή τους από τον Ιανουάριο έως και τα τέλη Ιουλίου.


http://www.romfea.gr/diafora-ekklisiast ... 1-06-10-11
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Υπέρ της δωρεάς οργάνων η Ρωσική Εκκλησία

Δημοσίευση από Dimitris39 »

ΜΕΣΟΓΑΙΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΓΙΑ ΔΩΡΕΑ ΟΡΓΑΝΩΝ: Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΛΕΕΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΖΩΗ ΑΠΟ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ
Δευτέρα, 01 Απρίλιος 2013 09:31 desk agioritikovima

Διχασμένη η Εκκλησία για τις μεταμοσχεύσεις και τη δωρεά οργάνων

Του Μάνου Χατζηγιάννη

Διχασμένη εμφανίζεται η Εκκλησία αναφορικά με το φλέγον ζήτημα των μεταμοσχεύσεων και της δωρεάς οργάνων. Από τη μία η κατα τα φαινόμενα συνηθέστερη θέση είναι πως η Εκκλησία δεν αντιτίθεται. Αυτό εξέφρασε άλλωστε και πρόσφατα, όπως το “Αγιορείτικο βήμα” είχε αναφέρει, ο Μητροπολίτης Ρόδου Κύριλλος λέγοντας σε ραδιοφωνική του συνέντευξη προ δεκαπενθημέρου ότι επίσημη θέση επί του θέματος δεν έχει πάρει η εκκλησία, ωστόσο δεν αντιτίθεται σε μια τέτοια ενέργεια.
Την ίδια γραμμή ακολούθησε λίγο έως πολύ πριν λίγες μέρες και ο Μητροπολίτης Μεσογαίας κ.Νικόλαος στην εκπομπή της ΝΕΤ “Ειδική έκδοση”. "Στην απόφαση να χαθούν και οι δύο η Εκκλησία λέει να δώσουμε ζωή από το θάνατο" σχολίασε ο κ. Νικόλαος χαρακτηριστικά.

Από ό,τι φαίνεται όμως δεν έχουν όλοι οι Μητροπολίτες την ίδια άποψη. Για παράδειγμα ο Μητροπολίτης Γλυφάδος πρόσφατα εξέδωσε ανακοίνωση αναφορικά με τη μη συναίνεση στη δωρεά οργάνων σε περίπτωση “εγκεφαλικού θανάτου” και προτρέπει να συμπληρώσουν όσοι θέλουν και σχετική υπεύθυνη δήλωση άρνησης και να την αποστείλουν στον Εθνικό Οργανισμό Μεταμοσχέυσεων (ΕΟΜ).

Μεσογαίας Νικόλαος: Η χριστιανική διδασκαλία έχει μεταμοσχευθεί στη δική μου καρδιά


Στην παρέμβασή του στην εκπομπή της κρατικής τηλεόρασης πάντως ο κ. Νικόλαος έθεσε εμμέσως το θέμα του “εγκεφαλικού θανάτου” και των αντιδράσεων κάποιων Χριστιανών δίνοντας ένα παράδειγμα:

“Μια κοπέλα 21 ετών” είπε “είχε εγκεφαλική αιμορραγία. Μου τηλεφώνησε λοιπόν ο δ/ντης της κλινικής να πάω εκεί γιατί οι γονείς ήθελαν την άποψη της Εκκλησίας για τη δωρεά οργάνων. Με ρώτησαν λοιπόν οι άνθρωποι αν υπάρχει αντίρρηση από την Εκκλησία να προχωρήσουν. Ο γιατρός χαρακτήρισε την κοπέλα “εγκεφαλικά νεκρή”. Εγώ τον ρώτησα γιατί την χαρακτήρισε έτσι. Εκείνος απάντησε πως μόνο με ένα θαύμα μπορεί να γλιτώσει. Τότε εγώ ρώτησα αν εννοεί θεραπεία ασθενούς ή ανάσταση νεκρού κι εκείνος απήντησε “Ανάσταση νεκρού”. Τότε κι εγώ είπα στους γονείς να πάμε να διαβάσουμε μια ευχή. Έκανα όντως μια ευχή και η μάνα είχε πέσει ολόκληρη πάνω στο κορίτσι κρατώντας εικονούλες. Κατόπιν γύρισε στον πατέρα και του είπε “να τα δώσουμε”. Εγώ ήθελα να σεβαστώ τη δική τους απόφαση. Μετά από 3 μέρες οι γονείς ήλθαν και με βρήκαν. Είχαν κρίση συνειδήσεως γιατί η καθυστέρηση στην απόφασή τους κατέστησε τα όργανα μη μεταμοσχεύσιμα.”

Κλείνοντας την ιστορία ο Μητοπολίτης Μεσογαίας επισήμανε πως “Εκκλησία σημαίνει αγάπη , αλλά σημαίνει και σεβασμό στην ιερότητα του θανάτου”.

Σε άλλο σημείο της παρέμβασής του ο κ. Νικόλαος χαρακτήρισε “αγαπητική” την απόφαση εκείνων των οικογενειών που επιλέγουν να δωρίσουν τα όργανα του θανόντος συγγενή τους. Σχολίασε πως “η χριστιανική διδασκαλία έχει μεταμοσχευθεί στη δική μου καρδιά” και τόνισε ότι “στην δική μας παράδοση είναι πολύ σημαντικη΄η καρδιακή κοινωνία των ανθρώπων”.

Ιδιαίτερα σημαντικό και κατατοπιστικό ήταν το σχόλιό του αναφορικά με το δότη και το λήπτη. “Η Εκκλησία είναι σαν να έχει δύο παιδιά. Σεβασμό, λοιπόν, στο δότη και αγάπη στο δυνητικό λήπτη. Στην απόφαση να χαθούν και οι δύο η Εκκλησία λέει να δώσουμε ζωή από το θάνατο”

Επίσης ο κ. Νικόλαος ρώτησε τον επίσης συμμετέχοντα στην εκπομπή πρόεδρο του ΕΟΜ, Αν, Χατζή, αν θα ήταν σωστό να ορίζουμε έναν οργανισμό ως νεκρό με ζώντα όργανα. Ο κ. Χατζής απήντησε σε γενικές γραμμές είναι σωστός ο ορισμός, αλλά ακόμη πιο σωστός θα ήταν ο ορισμός “βιώσιμα όργανα”. Βέβαια όπως διευκρίνισε ο κ. Χατζής ένας τέτοιος οργανισμός δε θα μπορούσε να ζήσει πολύ αφού τα υπόλοιπα όργανα δε θα αντέξουν.

Ο κ. Νικόλαος επισήμανε ακόμη πως στην Ελλάδα για πολλά χρόνια οι ζώσες μεταμοσχεύσεις νεφρού ήταν πολύ περισσότερες από τις πτωματικές, δηλαδή συγγενείς προσέφεραν το νεφρό τους στους δικούς τους ανθρώπους.


http://www.agioritikovima.gr/eipan/18917-meogaias-nikol
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Υπέρ της δωρεάς οργάνων η Ρωσική Εκκλησία

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Τη Λαμπροτρίτη 17-4-2001 τιμήθηκε με την επιβεβλημένη λαμπρότητα στην Ιερά Μονή Αγίου Ραφαήλ Γρίβας η μνήμη των νεοφανών αγίων Ραφαήλ, Νικολάου και Ειρήνης. Στη γιορτή προσήλθαν ο μαθητής Λυκείου Απόστολος Ιω. Γκαζέπης από την Τερπνή Νιγρίτας Ν. Σερρών με τη μητέρα του Ευσταθία και άλλους συγχωριανούς, και διηγήθηκε ενώπιον του Μητροπολίτου, των στρατιωτικών Αρχών, του Καθηγουμένου της Μονής και προσκυνητών το συγκλονιστικό προσωπικό θαύμα διασώσεως από δυστύχημα. Ιατρικώς ήταν αδύνατη και η παραμικρή περίπτωση ανανήψεως λόγω του εγκεφαλικού θανάτου που επήλθε μετά από βαριά κρανιοεγκεφαλική κάκωση. Συγγενείς άλλων ασθενών έκαναν προσπάθεια να πείσουν τους γονείς για τη δωρεά οργάνων του! Όμως, η βαθειά πίστη της μητέρας που παρακαλούσε νυχθημερόν επί οκταήμερο τους νεοφανείς Αγίους έξω από την Εντατική συνέβαλε στην ανάνηψη και αποθεραπεία του υιού της, ο οποίος αξιώθηκε να δει και τους Αγίους. Τη συγκλονιστική διήγηση μαγνητοφώνησε ο διευθυντής του “Ράδιο­Επιλογές” Πολυκάστρου και τη μετέδωσε από τον τοπικό ραδιοσταθμό.

Στην ενυπόγραφη καταγραφή του φοβερού συμβάντος η κ. Ευσταθία Γκαζέπη, μητέρα του Αποστόλου, διηγείται τις τραγικές μέρες ως την ανάνηψη του γιου της. Ανήμερα της Ζωοδόχου Πηγής και της Αγίας Ειρήνης (5-5-2000) ο 17χρονος Απόστολος συγκρούσθηκε με το μηχανάκι του με ένα αυτοκίνητο. Από το Ε. Σ. Υ. Νιγρίτας τον διεκόμισαν επειγόντως στο Νοσοκομείο Σερρών. Αλλόφρων η μητέρα έσπευσε στο Νοσοκομείο και τον βρίσκει πάνω στο φορείο καθώς τον μετέφεραν για τον αξονικό τομογράφο. Δεν επέτρεψαν στη μητέρα να παρευρίσκεται, μόνο στον κουνιάδο της, στον οποίο μάλιστα είπαν ότι όλα ήταν κατεστραμμένα σαν να είχε πέσει βόμβα στον εγκέφαλό του (!), ήταν εγκεφαλικά νεκρός. Στον πατέρα του παιδιού τόνισαν ότι, αν κατόρθωναν να σταθεροποιήσουν την πίεση του εγκεφάλου χωρίς επιπλοκή, υπήρχε μια ελπίδα ανάνηψης. Τον είχαν διασωληνωμένο, σε καταστολή. Τα πρώτα τρία εικοσιτετράωρα πολύ κρίσιμα.

Η μητέρα ξημερώθηκε προσευχόμενη στο Χριστό, την Παναγία, τους Αγίους. Το πρωί ζήτησε και της έφεραν στο Νοσοκομείο βιβλία θαυμάτων του αγίου Ραφαήλ κι άρχισε να διαβάζει και να παρακαλεί συνέχεια μέρα νύχτα εκ περιτροπής μαζί με όσες συγγενείς και γειτόνισσες συμπαραστέκονταν. Στα ελάχιστα λεπτά που εισερχόταν στην Μ. Ε. Θ. σταύρωνε το γιό της με λαδάκια από προσκυνήματα διαφόρων Αγίων.

Τον ασθενή παρακολουθούσε ο νευροχειρουργός κ. Βόγας, τον οποίο μετακαλούσε η οικογένεια, καθώς το Νοσοκομείο δεν είχε δικό του νευροχειρουργό. Στο τρίτο εικοσιτετράωρο, η εγκεφαλική πίεση ανέβηκε, ο εγκέφαλος αιμορραγούσε, το παιδί χανόταν. Στην απελπισία τους θέλησαν να φέρουν κι άλλο γιατρό, παρ' ότι ο νευροχειρουργός τους διαβεβαίωσε ότι δεν ήταν ζήτημα ιατρικής φροντίδος, αλλά επιδείνωσης της καταστάσεως. Κάλεσαν τον κ. Νικόλαο Μπασκίνη από την Θεσσαλονίκη.

Και ο νέος γιατρός επιβεβαίωσε την κρίσιμη κατάσταση με τα αιματώματα, ιδίως στο πίσω μέρος του εγκεφάλου, με αμφίβολη την ανάνηψη. Υπήρχε μια μηδαμινή ελπίδα να κάνουν χειρουργική επέμβαση. Οι γονείς συγκατατέθηκαν. Διαπιστώθηκαν περισσότερα τραύματα από όσα έδειχνε η τομογραφία, ο εγκέφαλος ήταν πρησμένος, άφησαν ανοιχτό το κρανίο και περίμεναν την εξέλιξη. Το παιδί συνέχισε να βρίσκεται σε κώμα, με μηδανική πρόβλεψη σωτηρίας για τόσο σοβαρή κατάσταση. Όταν έφυγαν οι νευροχειρουργοί, οι άλλοι γιατροί τους κάλεσαν να τους πουν ότι το παιδί ήταν εγκεφαλικά νεκρό.

Παρασκευή βράδυ, 7 μέρες από το δυστύχημα, τα τέστ εγκεφαλικού θανάτου ήταν θετικά. Η εφημερεύουσα γιατρός τους είπε να πάρουν κουράγιο, τουλάχιστον είχαν άλλο ένα παιδί, δυστυχώς ο Απόστολος έσβηνε, μόνο η καρδιά του κτυπούσε! Η μάνα του παιδιού με αβάσταχτο πόνο παρακαλούσε τον Κύριο να αναστήσει το παιδί της, όπως ανέστησε το Λάζαρο. Ένιωσε μέσα της μια φωνή, μια πληροφορία εσωτερική, να μην απελπίζεται, όσο ανάπνεε ο Απόστολος.

Όλο αυτό το διάστημα μέρα νύχτα οι γονείς, οι συγγενείς, οι συμμαθητές, οι γνωστοί προσεύχονταν για τον Απόστολο. Επικοινώνησαν με το Μοναστήρι του Αγίου Ραφαήλ στην Μυτιλήνη και με το Μοναστήρι μας στη Γρίβα και παρακάλεσαν να μνημονεύεται το όνομα του παιδιού. Την Τρίτη, που είχε μεσολαβήσει, η μητέρα πήγε στο Ναό της Παναγίτσας στις Σέρρες, όπου ψάλλεται παράκληση στους νεοφανείς Αγίους. Ο Ιερεύς της έδωσε βιβλίο με θαύματα της αγίας Αναστασίας της Ρωμαίας, διάβασε για την ανάνηψη ενός βαρύτερα τραυματισμένου και πήρε κουράγιο.

Το Σάββατο (13-5-2000), καθώς περίμενε για την ενημέρωση, ένιωσε νέα εσωτερική πληροφορία να κάνει κουράγιο, και το παιδί της θα γιατρευόταν. Πράγματι, από κείνη τη μέρα άρχισαν κάποια σχετικώς ευνοϊκά σημεία: 7 τεστ εγκεφαλικού θανάτου θετικά, 2 αρνητικά! Το μεσημέρι βελτιώθηκε περισσότερο η κατάσταση, τα μισά τεστ θετικά τα μισά αρνητικά!

Σημαδιακά ενύπνια στενών συγγενικών προσώπων αναπτέρωναν τις ελπίδες τους για ουσιαστική βοήθεια της Παναγίας και των νεοφανών Αγίων. Η αδελφή της είδε τους τρεις Αγίους να της παραστέκονται στο διάδρομο έξω από την Εντατική και να της κάνουν ένεση με μια σύριγγα στη σπονδυλική στήλη, λέγοντας: Πήγαμε μέσα στον Απόστολο, τώρα αυτή χρειάζεται δύναμη. Και ο μικρός της γιος ο Ηλίας είδε τον αδελφό του να του λέει: Πάμε να ανάψουμε τα καντηλάκια στο Εκκλησάκι της Ζωοδόχου Πηγής. Πράγματι το είπε στη γιαγιά του, πήραν λάδι και πήγαν και τα άναψαν παρακαλώντας για τη ζωή του Απόστολου.

Ο εγκεφαλικά νεκρός, ανέλπιστα για τα ιατρικά δεδομένα, άρχισε να συνέρχεται! Τα τεστ εγκεφαλικού θανάτου ήταν αρνητικά πλέον. Ξημερώματα εκείνης της μέρας μια άλλη θεία του είδε στον ύπνο της πως της τηλεφωνούσε μια άγνωστη γυναίκα για να της πει ότι ο Απόστολος ξύπνησε. Ποια είσαι εσύ; τη ρώτησε. "Είμαι η αγία Γλυκερία" αποκρίθηκε. Η Αγία γιορτάζει στις 13 Μαΐου!

Στο ενημερωτικό ιατρικό σημείωμα ο νευροχειρουργός κ. Ευάγγελος Βόγας αναφέρει τα εξής:

«… Από το ιστορικό που πήρα από τους εφημερεύοντες συναδέλφους, ο ασθενής κατά την άφιξή του στα Εξωτερικά Ιατρεία βρισκόταν σε συγχυτικοδιεγερτική κατάσταση, αλλά είχε επαφή με το περιβάλλον, χωρίς να παρουσιάζει εστιακή νευρολογική σημειολογία. Κατά τη διάρκεια της εξέτασής του στον αξονικό τομογράφο, χρειάσθηκε να διασωληνωθεί, γιατί περιέπεσε σε κωματώδη κατάσταση. Στην αξονική τομογραφία εγκεφάλου, βρέθηκαν τα εξής: κάταγμα ινιακού οστού αριστερά με υποκείμενη θλάση στο αριστερό ημισφαίριο της παρεγκεφαλίδας, εκτεταμένες αιμορραγικές θλάσεις στον δεξιό μετωπιαίο λοβό και σύστοιχο λεπτό υποσκληρίδιο αιμάτωμα, παρεκτόπιση της μέσης γραμμής προς τα αριστερά και οι δεξαμενές της βάσης του εγκεφάλου ήταν κλειστές.

» Αποφασίζεται να αντιμετωπισθεί συντηρητικά και μεταφέρεται στην Μ. Ε. Θ. Τοποθετείται καθετήρας μέτρησης ενδοκράνιας πίεσης, και από την τρύπα που διανοίγεται στην σκληρά μήνιγγα για να τοποθετηθεί ο καθετήρας ενδοπαρεγχυματικά, εξέρχεται ποσότητα του υποσκληριδίου αιματώματος. Η πρώτη μέτρηση ενδοκράνιας πίεσης είναι 42 mm Hg. Χορηγούνται υψηλές δόσεις πεντοθάλης για πρόκληση βαρβιτουρικού κώματος και η ΕΠ κρατιέται σε φυσιολογικά επίπεδα με ταυτόχρονη χορήγηση μαννιτόλης. Στις 7. 5. 2000 παρουσιάζει πολυουρία (24 lit/24ωρο βλάβη υποθαλάμου;), αλλά η ΕΠ ελέγχεται και οι κόρες είναι ισομεγέθεις και αντιδρώσες στο φως.

» Τις απογευματινές ώρες της 8. 5. 2000, παρουσιάζει αύξηση της ΕΠ, η οποία πολύ δύσκολα ελέγχεται και η δεξιά κόρη δεν αντιδρά στα φωτεινά ερεθίσματα. Γίνεται επειγόντως νέα αξονική τομογραφία, στην οποία υπάρχουν τα εξής ευρήματα: πολλαπλές αιμορραγικές θλάσεις στο δεξιό μετωπιαίο λοβό και σύστοιχο υποσκληρίδιο αιμάτωμα, αιμορραγικές θλάσεις στον πόλο του δεξιού κροταφικού λοβού και σύστοιχο υποσκληρίδιο αιμάτωμα, παρεκτόπιση της μέσης γραμμής προς τα αριστερά και οι δεξαμενές της βάσης του εγκεφάλου κλειστές.

» Στις 9. 5. 2000 η δεξιά κόρη ανοίγει (μυδρίαση δεξιά) και η ΕΠ ανέρχεται στα 35 mm Hg. Μεταφέρεται στο χειρουργείο, όπου γίνεται κρανιοτομία και μερική αφαίρεση του τεθλασμένου δεξιού μετωπιαίου λοβού. Στο τέλος της επέμβασης ο εγκέφαλος σφύζει, η σκληρά μήνιγγα αφήνεται ανοιχτή, ενώ οι κόρες είναι σε μυδρίαση χωρίς αντίδραση στα φωτεινά ερεθίσματα…

» Στις 12. 5. 2000 γίνονται οι δοκιμασίες εγκεφαλικού θανάτου και είναι όλες θετικές. Στις 13. 5. 2000 η μυδρίαση των κορών υποχωρεί και παρουσιάζουν αντίδραση στο φως. Σταδιακά μέχρι 16. 5. 2000 ο ασθενής παρουσιάζει δικές του αναπνοές, αντιδρά στις βρογχοαναρροφήσεις, παρουσιάζει μασητικές κινήσεις και προσπαθεί να ανοίξει τα μάτια του. 18. 5. 2000: έχει επαφή με το περιβάλλον, εκτελεί εντολές, κινεί και τα τέσσερα άκρα».

* * *

Όταν συνήλθε τελείως, παρουσίαζε μόνο ένα πρόβλημα στο αριστερό χέρι, λόγω του πολλαπλού τραυματισμού και των επεμβάσεων κατά τη διάρκεια θεραπείας στη Μ. Ε. Θ. Δεν μπορούσε να ανοίξει τα δάκτυλά του και είχε υπαισθησία. Επισκέφθηκαν αρκετούς γιατρούς. Ο νευρολόγος κ. Ηλίας Τσορλίνης (Εργαστήριο Κλινικής Νευροφυσιολογίας) συμπέρανε: «διάχυτη εκφύλιση του ωλενίου νεύρου ΑΡ στο αντιβράχιο, κάτω από το ύψος της έκφυσης του κλάδου για τον ωλένιο καμπτήρα του καρπού, χωρίς να υπάρχει το εστιακό block αγωγιμότητας».

Ένα βράδυ ο ίδιος ο Απόστολος είδε τον διάκονο άγιο Νικόλαο να λέει απευθυνόμενος στον πατέρα του: — "Πήγατε σε τόσους γιατρούς· σε μένα γιατί δεν ήρθατε;" — "Πως θα το κάνεις εσύ καλά;" ρώτησε ο πατέρας — "Ξέρεις εσύ!" απάντησε ο Άγιος. Σε δεύτερο ενύπνιό του ο Απόστολος είδε πως βρέθηκε ο ίδιος σ' ένα εκκλησάκι και στο τέμπλο ήταν η κεφαλή του αγίου Ραφαήλ. Ο ίδιος δίσταζε να πλησιάσει. Τότε εμφανίστηκε ολόκληρος ο Άγιος, του είπε πόσες φορές είχε εκκλησιαστεί τον τελευταίο καιρό, έπειτα του έπιασε το χέρι λέγοντας μια προσευχή, και με το άγγιγμα αυτό το χέρι πήρε μια λάμψη. Σε λίγο καιρό αποκαταστάθηκε τελείως!

http://www.oodegr.com/oode/asynithista/ ... ekros1.htm
οποιος θελει ας ερθει να παμε να τον δει το παιδι ειναι τοσο καλο και ευχαριστει τον Θεο που τον εσωσε
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Υπέρ της δωρεάς οργάνων η Ρωσική Εκκλησία

Δημοσίευση από GeorgiosM »

ας μην βιαζομαστε να βγαζουμε συμπερασματα για εθνικες ή μαζικές χιλιοσύνθετες καταστασεις.

οταν κατεβηκε ο Θεός στο Σινά και εδινε τις 10 εντολες στον Μωυσή,
(αυτο διαρκεσε 40 ημερες..και πώς περνουσε ολην την ημέρα ο Μωυσής? δεν μπορω να ξερω...
δίπλα στον Θεό..Παράδεισος?)

οι ισραηλίτες επιασαν τον Ιησού του Ναυή (αν θυμαμαι καλά) και τον πιεσαν να
φτιαξει χρυσο μοσχο.

Ο Ιδιος ο Θεός αφού εγινε η συγγραφή των 10 εντολων πήγε κ είπε στον Μωυσή θα τιμωρήσω εκεινους που αμάρτησαν
με θάνατο, διοτι ειδωλολατρουν κλπ.

ο Μωυσής ζήτησε ελεος κ ο Θεός έδωσε μακροθυμία.

με διαταγή του Μωυσή σφαγηκαν 3000 υπαίτιοι (απο τη φυλή Λευη αν θυμαμαι καλα).

οταν μετα ρώτησε ο Μωυσής τον Ιησού του Ναυή γιατί υπακουσε στο λαό,
εκείνος είπε "ξερεις την ορμή αυτού του λαού". (δηλαδη ειναι πολυ ορμητικοι).

δηλαδή υπαρχουν καταστασεις που δεν μπορουμε να κρινουμε
με σιγουριά το τί ακριβως γινεται..ποιος ευθύνεται κ πόσο..
ο παπάς η το ποίμνιο ή και οι δυο μαζι. (ποιος το πολύ κ ποιος το λίγο).

και στην χώρα μας άλλαξε το ημερολόγιο, η Χάρις ίσως "συστάλθηκε" (αν μπορει να ειπωθει κατι τετοιο)
σε καποια σημεία απο αυτό, αλλα δεν εφυγε.

η Εκκλησία κατα τόπους εμφανίζει οικονομίες ή ιδιαιτεροτητες,
τις οποιες ο Θεός ξέρει κατα περιπτωση κ πλαίσιο το τί ευθύνεται ακριβως.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Υπέρ της δωρεάς οργάνων η Ρωσική Εκκλησία

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Πάλι σε tangent με πήγες : )

Γεώργιε, δεν ψάχνουμε να βρούμε φταίχτες αδέρφι μου. Απλά να ξέρουμε ποιο είναι το σωστό και ποιό το λάθος σχεδόν <αποίμαντοι> ανθρώπινα, που έχουμε μείνει.

Τουλάχιστον, να καταλαβαίνουμε τι είναι ευάρεστο τω Θεώ και τι <αποστρέφεται>

Σιγά σιγά μας τα φέρνουν όλα, και σύντομα όλοι απο το τρελό νερό θα πίνουμε και όποιος φυλάττει τα ρούχα του τουλάχιστον θα μείνει... με τα μισά.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκκλησιαστική Επικαιρότητα”