Μια ενημέρωση για τον Όσιο Δαυίδ στην Εύβοια...

Ερωτήσεις και πληροφορίες περί των Ορθοδόξων Προσκηνυμάτων

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
max1
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: BE

Re: Μια ενημέρωση για τον Οσιο Δαυιδ στην Ευβοια...

Δημοσίευση από max1 »

ekpaideytikos έγραψε: Επίσης έχει βγάλει και το Ρωχάμη :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ξέρεις Μάξιμε, αν θέλεις κάνεις μια μικρή παράκαμψη και πας στο Λευκαντί και τον βλέπεις στο σπίτι του. Θα αποκομίσεις κι άλλες εμπειρίες. Διδάσκω αεί διδασκόμενος! :D :D :D :lol: :lol: :lol:
Ξέρω ξέρω, πολύ κοντά του έχει σπίτι ο πρώτος μου ξάδελφος, γι αυτό το ξέρω.
Όσον αφορά τον π. Κύριλλο που αναφέρθηκες, μήπως πρέπει να σε χρησιμοποιήσουμε ως "μέσο", αν πάμε, για να το δούμε γιατί όπου πάω μόνος μου όλο πόρτα "τρώω". Βλέπεις καταλαβαίνουν τι κουμάσι είμαι ... :cry: :cry: :cry:
123
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1768
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 27, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από 123 »

Γεια σου πατριώτισα. Κι ότι έλεγα να πάω κάποια μέρα που έχω και μια δουλίτσα στην Κύμη.
Κρατάω μια θέση στο αυτοκίνητο για σένα και μένουν ακόμα δύο. Εικόνα
ekpaideytikos
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 21, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Μια ενημέρωση για τον Οσιο Δαυιδ στην Ευβοια...

Δημοσίευση από ekpaideytikos »

max1 έγραψε:
ekpaideytikos έγραψε: Επίσης έχει βγάλει και το Ρωχάμη :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ξέρεις Μάξιμε, αν θέλεις κάνεις μια μικρή παράκαμψη και πας στο Λευκαντί και τον βλέπεις στο σπίτι του. Θα αποκομίσεις κι άλλες εμπειρίες. Διδάσκω αεί διδασκόμενος! :D :D :D :lol: :lol: :lol:
Ξέρω ξέρω, πολύ κοντά του έχει σπίτι ο πρώτος μου ξάδελφος, γι αυτό το ξέρω.
Όσον αφορά τον π. Κύριλλο που αναφέρθηκες, μήπως πρέπει να σε χρησιμοποιήσουμε ως "μέσο", αν πάμε, για να το δούμε γιατί όπου πάω μόνος μου όλο πόρτα "τρώω". Βλέπεις καταλαβαίνουν τι κουμάσι είμαι ... :cry: :cry: :cry:
:D :D :D Πες μου πότε θέλεις και θα αρχίσω τις προσπάθειες, γιατί το δύσκολο είναι να επικοινωνήσεις με το μοναστήρι. Οι τηλεφωνική γραμή είναι άθλια. Γι αυτό χρειάζεται κάποιος χρόνος και να μας πουν φυσικά αν είναι κατάλληλες οι συνθήκες να φτάσεις.(λόγω ομίχλης, χιονιού κλπ) Εμείς την τελευταία φορά που πήγαμε μείναμε στο Προκόπι στον ξενώνα της Μητρόπολης λόγω ενός συνεδρίου Θεολόγων Αν. Αττικής,(άσχετη εγώ αλλά πήγα με μία φίλη μου), το πρωί του Σαββάτου 15/11 ξεκινήσαμε 5πμ για πάνω και χαθήκαμε στην ομίχλη δεν βλέπαμε τίποτα από ένστικτο στρίψαμε στο σωστό δρόμο. Είχε -1 βαθμούς και πάγο. :? :? :?
Αν το θέλεις πολύ ο Όσιος θα τα οικονομήσει.
agiooros
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 2728
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Εύβοια
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agiooros »

123 έγραψε:Γεια σου πατριώτισα. Κι ότι έλεγα να πάω κάποια μέρα που έχω και μια δουλίτσα στην Κύμη.
Κρατάω μια θέση στο αυτοκίνητο για σένα και μένουν ακόμα δύο. Εικόνα
otan ine na xekinisete enimeroste me.
Yparxi kai ena monastiri tou Agiou Xaralampous (moni Lefkon) sto Avlonari.
max1
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: BE

Δημοσίευση από max1 »

Εντός ολίγου ξεκινάω για τον Οσιο Δαυίδ στην Εύβοια.
Οι καιρικές συνθήκες βέβαια δεν είναι και οι καλύτερες. Θα μαι και με μια έγκυο κι ένα μικρό παιδί. Ε ρε τρέλα που κουβαλάω :lol: :lol: :lol:
Γι' αυτό κάντε μια προσευχή ρε παιδιά να πάνε όλα καλά και να φτάσουμε με το καλό και υπόσχομαι να ανάψω ένα κερί για όλη την παρέα και να δώσω τα ονόματα αυτών που έχουν ζητήσει την προσευχή μας. :wink:
Νεότερα την Κυριακή που θα επιστρέψω πρώτα ο Θεός
Dirfys
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dirfys »

max1 έγραψε:Εντός ολίγου ξεκινάω για τον Οσιο Δαυίδ στην Εύβοια.
Οι καιρικές συνθήκες βέβαια δεν είναι και οι καλύτερες. Θα μαι και με μια έγκυο κι ένα μικρό παιδί. Ε ρε τρέλα που κουβαλάω :lol: :lol: :lol:
Γι' αυτό κάντε μια προσευχή ρε παιδιά να πάνε όλα καλά και να φτάσουμε με το καλό και υπόσχομαι να ανάψω ένα κερί για όλη την παρέα και να δώσω τα ονόματα αυτών που έχουν ζητήσει την προσευχή μας. :wink:
Νεότερα την Κυριακή που θα επιστρέψω πρώτα ο Θεός
καλο ταξιδι Μαξιμε και να μην φοβασε ....
ολα θα πανε καλα,θα σε βοηθησει ο Αγιος να ερθουν ολα οπως εσυ θελεις..
μην μας ξεχασεις....
plou73
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Δευ Δεκ 19, 2005 6:00 am

Δημοσίευση από plou73 »

Ο Θεός μαζί σας Μάξιμε.Με το καλό να πάτε και με το καλό να γυρίσετε! :D :D :D
plou73
max1
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: BE

Δημοσίευση από max1 »

Ευχαριστώ παιδιά και σένα Μisha για το μήνυμα γιατί λίγο άγχος για το δρόμο έχω. Πρέπει να προλάβω και το πλοίο από Γλύφα.
Θ'ανάψω κι ένα κερί για τους δίνοντες στο ΑΣΕΠ μια και υπολογίζω να είμαι στο μοναστήρι την ώρα που θα γράφουν αύριο.
Καλή αντάμωση την Κυριακή. :)
ekpaideytikos
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 21, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από ekpaideytikos »

max1 έγραψε:Εντός ολίγου ξεκινάω για τον Οσιο Δαυίδ στην Εύβοια.
Οι καιρικές συνθήκες βέβαια δεν είναι και οι καλύτερες. Θα μαι και με μια έγκυο κι ένα μικρό παιδί. Ε ρε τρέλα που κουβαλάω :lol: :lol: :lol:
Γι' αυτό κάντε μια προσευχή ρε παιδιά να πάνε όλα καλά και να φτάσουμε με το καλό και υπόσχομαι να ανάψω ένα κερί για όλη την παρέα και να δώσω τα ονόματα αυτών που έχουν ζητήσει την προσευχή μας. :wink:
Νεότερα την Κυριακή που θα επιστρέψω πρώτα ο Θεός
Μη έχεις άγχος για το δρόμο ο Όσιος θα τα οικονομήσει και θα βρεθείς εκεί χωρίς να το καταλάβεις. Ζήτησε από τον π. Κύριλλο να σας σταυρώσει με την κάρα ή το χεράκι του Οσίου και ιδιαίτερα την γυναίκα σου. Δεν θα σου πει όχι.
Καλό ταξίδι τυχερέ :lol: :lol: :lol:
max1
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: BE

Δημοσίευση από max1 »

ekpaideytikos έγραψε: Μη έχεις άγχος για το δρόμο ο Όσιος θα τα οικονομήσει και θα βρεθείς εκεί χωρίς να το καταλάβεις. Ζήτησε από τον π. Κύριλλο να σας σταυρώσει με την κάρα ή το χεράκι του Οσίου και ιδιαίτερα την γυναίκα σου. Δεν θα σου πει όχι.
Καλό ταξίδι τυχερέ :lol: :lol: :lol:
Μόλις γύρισα από την Εύβοια. Ευαγγελία δεν έχω λόγια να σ' ευχαριστήσω. Ο Θεός να σου δίνει όλα τα αγαθά. Ήταν η καλύτερη προσκυνηματική εκδρομή που έχω κάνει ποτέ. Δεν ξέρω γιατί αλλά ειλικρινά πρώτη φορά ένιωσα έτσι σε κάποιο μοναστήρι.
Και ειλικρινά δεν ξέρω σε τι να πρωτοαναφερθώ. Στον Όσιο με την κάρα του οποίου μας σταύρωσε ο π. Γαβριήλ, στο μακαριστό Γ. Ιάκωβο που προσκυνήσαμε τον τάφο του, στο Γέροντα Κύριλλο (τι μορφή Θεέ μου), στον εξυπηρετικότατο και ευγενέστατο π. Γαβριήλ ή στους υπόλοιπους μοναχούς;
Ειλικρινά είναι η πρώτη φορά που το τοπίο της φύσης εκεί πέρασε σε δεύτερη μοίρα αν και είναι από τα ομορφότερα μέρη που έχω επισκεφθεί!
Αυτό που μπορώ να πω για τώρα (γιατί είναι τόσα πολλά) είναι πως έγραψα τα ονόματα σχεδόν όλων σας (κι όσων ξέχασα πιστεύω πως θα είναι σα να τα έγραψα γιατί δεν έγινε επίτηδες), τα ονόματα όλων όσων χρειάζονται βοήθεια και αυτών που έδιναν για το ΑΣΕΠ (Parike & Juli πιστεύω να σκίσατε). Αυτά πρς το παρόν (να πάρω μια ανάσα) :lol:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιερές Μονές/Προσκυνήματα εκτός του Αγίου Όρους”