Το επιτίμιο της ακοινωνησίας επέβαλε στους κυβερνώντες...

Συντονιστής: Συντονιστές

vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Το επιτίμιο της ακοινωνησίας επέβαλε στους κυβερνώντες..

Δημοσίευση από vasilisalt »

Πολλές φορές οι τοπικές εθνικές εκκλησίες νομίζουν ότι ειναι το κεντρο του κόσμου.
Νομίζουν πως το σύμπαν τελειώνει στα τοπικά εθνικά σύνορα και πως οι πάντες πέρα από εκεί
ειναι ενήμεροι και καθημερινώς ασχολούνται με τις εξελίξεις στο Πετρίτσι.
Και επειδή το φτωχό μου μυαλό μου λέει πως μέρος της εκκλησιας στηλιτεύει τα αντιρατσιστικά
με αφορμή τους ομοφυλόφιλους, αυτό ειναι πράγματι κωμικοτραγικό...
Για ευνόητους λόγους...
Νομίζω δεν χρειάζεται παραπάνω ανάλυση...
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Το επιτίμιο της ακοινωνησίας επέβαλε στους κυβερνώντες..

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Είναι ανάγκη να πούμε ότι οι παράνομες (ρατσιστικές ή όχι) πράξεις, δεν χρειάζονται νέο νόμο για να τιμωρούνται; Αυτός ο νόμος αλλού αποβλέπει...
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Το επιτίμιο της ακοινωνησίας επέβαλε στους κυβερνώντες..

Δημοσίευση από vasilisalt »

Που;
Πάντως τα χρυσαυγητικα πρέπει να αντιμετωπιστούν.
Και να θυμίσω πως στην ιεραρχία μονο οι γνωστές ακραίες φωνές ήταν φανερά απέναντι.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Το επιτίμιο της ακοινωνησίας επέβαλε στους κυβερνώντες..

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

να φιμώσει τους Ορθόδοξους Ιεράρχες, για να μην συζητούν και να μη διαλαλούν το Θείο Λόγο γιατί όσοι δεν είναι Ορθόδοξοι θα σκανδαλίζονται να ακούν ότι Εβραίοι Σταύρωσαν τον Ιησού Χριστό, ή ότι η ομοφυλοφιλική πράξη είναι αμαρτία ή όταν κάνουμε το Σταυρό μας θα "προσβάλουμε" αυτόν που δεν είναι Χριστιανός.

Το ότι πράξεις βίας δεν τιμωρούνται αυτό είναι πρόβλημα και πιστεύω ότι εσκεμμένα τα αφήνουν για να κατευθύνουν συνειδήσεις σε καινούργιους νόμους που "βολεύουν" στο να επιβάλλουν όσοι διοικούν αυτά που θέλουν που σίγουρα δεν είναι θεσπισμένα με την καλύτερη φροντίδα για την ψυχή μας.

Νομίζω ότι και να γράψω, ήδη έχεις τη γνώμη σου και δεν πρόκειται να σε πείσω. Άλλωστε δεν το έχω από άποψη ρητορικής. Με την ΧΑ αυτή η οπτική γωνία είναι λανθάνουσα γιατί αυτοί παίζουν στα δίχτυα των εχθρών της πατρίδας μας με τις ανοησίες που λένε.

Το έχω ξαναπεί Βασίλη, προσπέρασε τους ανθρώπους και τα ανθρώπινα λάθη και κοίτα να συγκρίνεις τις πράξεις με τον νόμο του Θεού. Οι άνθρωποι λανθάνουμε και αμαρτάνουμε. Αυτά που είπε ο Χριστός μας... ποιός τα εφαρμόζει, ποιός προσπαθεί να τα κάνει πράξη. Αυτός είναι που θα πολεμήσουν, που θα προσπαθήσουν να φιμώσουν.

Πολλά τα δεινά μας... απο άτομα που ήταν σε θέσεις "εξουσίας" και δεν ακολούθησαν το Λόγο του Κυρίου (Μελέτιος Μεταξάκης... πνευματικής εξουσίας ...μας ξέκοψε και μας δίχασε ημερολογιακά. )

Μετά τον Ι. Καποδίστρια, ποιός έκανε πράξεις και πολιτική με βάση το Λόγο του Κυρίου; Κανείς... γι αυτό και πάμε τόσο άσχημα. Δυστυχώς θα υποφέρουμε γιατί δεν παραδεχόμαστε τα χάλια μας... τα πνευματικά μας χάλια.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Το επιτίμιο της ακοινωνησίας επέβαλε στους κυβερνώντες..

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

από την επίσημη ιστοσελίδα της Ορθόδοξης Εκκλησίας της Μολδαβίας;

Κατά την συνεδρίαση της Συνόδου της Ορθόδοξης Εκκλησίας της Μολδαβίας στις 20 Ιουνίου 2013, υπό την προεδρία του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτη Βλαδίμηρου, συζητήθηκε μια σειρά από θέματα μείζονος σημασίας για την κοινωνία της Μολδαβίας, συμπεριλαμβανομένης της επίμονης προώθησης από την κυβέρνηση αντιχριστιανικών και ανήθικων νόμων, κόντρα στις παραδοσιακές ηθικές αξίες του έθνους. Η δήλωση της Συνόδου εγκρίθηκε, εκφράζοντας ανησυχία για την τάση του κράτους να νομιμοποιήσει ανήθικες και κοινωνικά και πνευματικά επιβλαβείς συμπεριφορές.

Κάτω από τη μάσκα της προώθησης των «ανθρωπίνων δικαιωμάτων», οι αρχές της Μολδαβίας αψηφούν μεθοδικά τις αξίες του λαού της Μολδαβίας, και υποστηρίζουν την διαφθορά, την αμαρτία και τη σεξουαλική ανηθικότητα, την προστασία των δήθεν δικαιωμάτων των λεγόμενων σεξουαλικών μειονοτήτων.

"Όλα αυτά μας κάνουν να συμπεράνουμε ότι τα τελευταία χρόνια, η Ορθόδοξη Εκκλησία της Μολδαβίας και οι χριστιανοί που αποτελούν περίπου το 93,4% του συνολικού πληθυσμού της χώρας έχουν αποκλειστεί από τα σχέδια της κυβέρνησης, υπέρ των μη-παραδοσιακών μειονοτήτων που, δυστυχώς, πολύ εύκολα αποκτούν την υποστήριξη πολλών από τους αδελφούς μας, αν και πολλοί από αυτούς προσποιούνται ότι είναι αληθινοί ποιμένες, και όχι μισθωτοί ποιμένες».

Η Δήλωση που θα υποβληθεί στις αρχές του κράτους προειδοποιεί την κυβέρνηση ότι σε περίπτωση που η νομοθεσία κατά των διακρίσεων δεν τροποποιηθεί έτσι ώστε να αποκλείεται οποιαδήποτε ειδική προστασία των σεξουαλικών μειονοτήτων και να περιλαμβάνει απαγόρευση για την προώθηση της ανήθικης συμπεριφοράς και της προπαγάνδας, τότε η Εκκλησία διατηρεί κανονικά το δικαίωμά της να αφορίσει τα μέλη της κυβέρνησης. Αυτό μπορεί αρχικά να περιλαμβάνει την απαγόρευση για τη συμμετοχή τους στην Θεία Ευχαριστία, και αν δεν μετανοήσουν, ακόμη και να οδηγήσει σε πλήρη αποκλεισμό από κάθε δραστηριότητα της Εκκλησίας.

"Την ίδια στιγμή, η Εκκλησία διατηρεί το δικαίωμα να λάβει όλα τα κανονικά μέτρα για να προστατεύσει την πλειοψηφία του χριστιανικού πληθυσμού από τον κίνδυνο της εξάπλωσης του πνευματικού θανάτου στην κοινωνία μας. Ετσι:

1. Ξεκινάμε την προετοιμασία για τη σύγκληση της Γενικής Συνόδου των πιστών από τη Μητρόπολη της Μολδαβίας, όπου το σύνολο της Μολδαβικής Εκκλησίας θα εκφέρει γνώμη σχετικά με τις νέες προκλήσεις που αντιμετωπίζει η Εκκλησία

2. Η Σύνοδος ευλογεί τους Χριστιανούς να συμμετάσχουν σε μια Πομπή του Σταυρού (με τα πόδια) σε όλη τη χώρα μεταξύ 2 Αυγούστου και 21 Σεπτεμβρίου. Θα πρόκειται για μια Πομπή Μετάνοιας για ολόκληρο το έθνος, με λιτανεία για τη συγχώρεση και την νίκη επί ορατού και αόρατο εχθρού", αναφέρει η δήλωση της Συνόδου.

Η Ορθόδοξη Εκκλησία της Μολδαβίας τυπικά εξαρτάται από τη Ρωσική Ορθόδοξη Εκκλησία.


ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ http://redskywarning.blogspot.gr/2013/0 ... st_23.html
ΚΟ: Θαρραλέα στάση και απόφαση της Ορθόδοξης Εκκλησίας της Μολδαβίας. Μόνο οι ορθόδοξοι χριστιανοί κάποιων χωρών του πρώην «ανατολικού μπλοκ» έμειναν να λένε τα αυτονόητα. Εδώ ασχολούνται με την ΕΡΤ.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
pr28
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 356
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 29, 2007 5:00 am

Re: Το επιτίμιο της ακοινωνησίας επέβαλε στους κυβερνώντες..

Δημοσίευση από pr28 »

Και εδώ θα έπρεπε νά υπάρχουν ανάλογα επιτίμια κυρίως για την νομοθεσία υπέρ των εκτρώσεων.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Το επιτίμιο της ακοινωνησίας επέβαλε στους κυβερνώντες..

Δημοσίευση από dionysisgr »

Bασιλη τα πραγματα ειναι λιγο πιο συνθετα απο οτι φαινονται.

Η τοπικη Εκκλησια, η καθε τοπικη Εκκλησια ειναι ΟΛΗ η Εκκλησια αυτοτελως.

Δεν ειναι τοπικο παραρτημα μιας "πολυεθνικης εταιρειας",
το οποιο "αναφερεται" στο ΔΣ της απομακρυσμενης μητρικης εταιρειας.

Παρενθεση:
Απο εκει και περα, εφοσον το θεμα εχει οικουμενικες διαστασεις, τα πραγματα λυνονται με Οικ.Συνοδους,
που ολο τις ακουμε να ερχονται, αλλα αμφιβαλλω εαν θα προλαβει η γενια μας, να ζησει μια,
καθως ολο αναβαλλεται, με διαφορες τακτικες και βλεψεις,
και εν τω μεταξυ τα θεματα γινονται ολοενα και πιο κρισιμα..

Μην σκεφτομαστε με κοσμικους ορους. Ειναι δυσκολο, γιατι ετσι μαθαμε να λειτουργουμε,
αλλα πρεπει να το αλλαξουμε αυτο, σε οτι αφορα τα εκκλησιαστικα θεματα.

Συνεπως μπορει η καθε τοπικη ΕΚκλησια να παιρνει αποφασεις, μετρα ποιμαντικα,
για να προασπισει το μυνημα του Ευαγγελιου και το ποιμνιο της, σε οτι κατασταση και εαν εχει περιπεσει το ποιμνιο.

Ισα ισα, πρεπει να το κανει, για να μην χειροτερεψει ακομα περισσοτερο το χαλι του ποιμνιου, και των ποιμενων.

Εαν δεν το κανει εχει ευθυνη ενωπιον του Θεου, και της αποστολικης διαδοχης της.

Exει απεναντι της πολιτικους ηγετες-μαριονεττες, που πλεον επικαθονται σε ολο το Ευρωπαϊκο σκηνικο,
και ακολουθουν τυφλα τις επιταγες της Νεας Ταξης, για διαλυση κοινωνικου ιστου-οικογενειας-αξιων-πιστεως,
γιατι ειναι δεμενοι οι ιδιοι χειροποδαρα λογω των διεφθαρμενων σχεσεων τους με τα κεντρα εξουσιας.

Οποιον δεσει ο πονηρος, τον βαζει στην δουλεψη του, και αφου τον στραγγιξει τον ξεφτιλιζει κιολας τελειως.

Το μονο που ξερουν να κανουν πλεον ειναι να ακολουθουν κατα γραμμα, την επιβαλλομενη νομοθεσια που οδηγει στην ακολασια, νομιμοποιει την αμαρτια, καταλυει το Νομο του Θεου, και στραγγαλιζει με δολιο τροπο την κυρηγματικη και προφητικη διασταση του Ευαγγελιου.

Ειναι απιστευτο το πως παει η ψηφιση τετοιων νομων χωρα κατα χωρα,
με μαθηματικη συνεπεια και σπουδη, η μια πισω απο την αλλη, λες και αυτο ειναι το μονο προβλημα του πλανητη.

Το πως θα θεσπισουμε με νομους την ακολασια και την διαστροφη απο το θελημα του Θεου.

Ουτε που τους ενδιαφερει που οι λαοι, πενονται, εξαθλιωνονται, ειναι ανεργοι, εχουν ,μυρια οσα προβληματα,
και υποτιθεται τους εβγαλαν κυβερνητες για να τους τα λυσουν, αλλα μονο και μονο να ψηφιζουν αντιχριστους νομους.

Αλλωστε γιαυτο ειναι εκει που ειναι. Και με ευθυνη φυσικα των λαων.

Λοιπον το θεμα ειναι εδω καπου..

Οτι η Εκκλησια ως συνολο, ως Σωμα ποιμενων και ποιμνιο με κεφαλη τον Χριστο,
γιατι ετσι μονο νοειται ολοκληρη, και ειναι ολοκληρη ως εν ενεργεια Εκκλησια,
και για οσους μενει να την ακολουθησουν ακομα ειναι και εν δυναμει Εκκλησια,
μιας και η Εκκλησια προοριζεται να αγκαλιασει ολη την κτιση, και να την Εκκλησιασει,
εχει απεναντι της μια κοινωνια, εναν κοσμο, μια οικουμενη που σταθερα αποχριστιανιζεται,
ξεχωρα απο το κομματι που ειναι ετσι κι αλλιως αλλοθρησκο.

Βλεπουμε παλαι ποτε χριστιανικες κοινωνιες, να μαινονται κυριολεκτικα κατα του Χριστου.

Με φωτογραφικες διαταξεις και νομους, με αντιθεες νοοτροπιες,
με νεα (παμπαλαια στην πραγματικοτητα) ηθη και συνηθειες που ειχαν υποτιθεται εκλειψει,
απο τον νεοπαγανισμο, μεχρι την τυφλη αθεϊα, και την γοητεια της μαγειας ειτε αυτη ειναι τεχνολογικη ειτε μεταφυσικη,
ειτε η πιστη στον υπερανθρωπο του λογικου και του ορθου λογου, βλεπουμε να οικοδομειται το αντιχριστιανικο πλαισιο,
πιο παλια αργα αλλα σταθερα, και πλεον γρηγορα και απροσχηματιστα.

Οι συγχρονες κοινωνιες φωναζουν και το δειχνουν με καθε τροπο στην πλειοψηφια τους,
οτι πλεον θα πανε "μπροστα", χωρις Χριστο. Τωρα το "μπροστα" το καταλαβαινετε..

Ελαβαν μια αποφαση. Δικαιωμα τους ειναι. Απο εκει και περα.

Το κρισιμο ερωτημα για ολους οσους εχουν αναφορα στον Θεο ειναι:

Πως θα σταθει η Εκκλησια και τα μελη της, απεναντι σε αυτο το φαινομενο;

Οπως παντα διαχρονικα. Κοντρα στο ποταμι και το ρευμα. Δεν θα συμβιβαστει.
Με καθε κοστος και με την ελπιδα στον Χριστο και μονο, θα κυρηξει θα αντισταθει.

Ο Χριστιανος που περιμενει να τον καταλαβει ο κοσμος, και να τον αγκαλιασει, ειναι σιγουρα ανοητος.

Στα πλαισια λοιπον αυτα, η Εκκλησια της Μολδαβιας επραξε σωστα. Μηπως και συνελθει κανεις.
Απο εκει και περα, αναλαμβανουν ολοι τις ευθυνες τους, και δεν θα μπορει κανεις να πει: "Δεν ηξερα.."

Αντε και στα δικα μας.

(Λεμε και κανενα χαζο να περναει η ωρα.. :( )
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Το επιτίμιο της ακοινωνησίας επέβαλε στους κυβερνώντες..

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

+1 pr28, +1 dionysisgr

...πολύ σωστά και τα δυο σχόλια... Όσο για το " και στα δικά μας " καθόλου αστείο ίσα ίσα να ξυπνήσουμε το "διάβασα εγώ"... οι Μολδαβοί θα κάνουν πορεία... αυτό φαίνεται στα μάτια του Θεού ως μετάνοια της χώρας τους και οι λίγοι κυβερνώντες που Του αντιστέκονται και Τον μάχονται είναι λίγοι... ο πολύς ο κόσμος θα εξιλεωθεί με κάτι τέτοιο. Εμείς που τους δώσαμε τα φώτα της Ορθοδοξίας τι κάνουμε... οέο;

Όσο αφορά το παρακάτω... φυσικά και δεν τους ενδιαφέρει. Αυτό ακριβώς ήταν ο στόχος τους, η εξαθλίωση των λαών ώστε να αναζητήσουν τον σωτήρα... με πεζά... τον κοσμοκράτορα... και όχι τον Παντοκράτορα.
Τέλος πάντων, ο Χριστός και η Παναγιά ας είναι μαζί μας. Καλή δύναμη και φώτιση.

Ουτε που τους ενδιαφερει που οι λαοι, πενονται, εξαθλιωνονται, ειναι ανεργοι, εχουν ,μυρια οσα προβληματα,
και υποτιθεται τους εβγαλαν κυβερνητες για να τους τα λυσουν, αλλα μονο και μονο να ψηφιζουν αντιχριστους νομους.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Το επιτίμιο της ακοινωνησίας επέβαλε στους κυβερνώντες..

Δημοσίευση από vasilisalt »

Μια ματιά που έριξα στο θέμα της Μολδαβίας, στις ανακοινώσεις που έβαλε η Μαριώ, δεν είδα ούτε ΄΄Εβραίους΄΄ (που είπε η Μαρία),
ούτε τα περισσότερα από όσα ανέφερε ως φόβους της.
Βασικά είδα το θέμα των ομοφυλοφίλων που το είχα φανταστεί από πριν μάλιστα.

Τώρα αυτά που λέει ο Διονύσης, τα κατανοώ και ως ένα σημείο συμφωνώ.
Ο σεβαστός (μου) Τσόμσκι λέει πως ύπουλα σχέδια πάντα υπάρχουν, αλλά σχεδόν ποτέ δεν βγαίνουν!!!
Γιατί βρίσκουν απέναντι τους λαούς!

Και τέλος πάντων στα δικά μας!
Πολλοί ζητούν η εκκλησία να πάρει θέση επι παντός επιστητού και να δίνει απαντήσεις στο κάθε τι αφορά την κοινωνία καθημερινά.
Ευτυχώς που αυτές οι φωνές ακόμα δεν είναι πλειοψηφία...

Και έχω ξαναγράψει, πως αν υποθέσουμε πως την κυβέρνηση είχε η ιεραρχία (πάσης φύσεως), τότε κλάφτα Χαράλαμπε!!!
Ας το καταλάβουμε αυτό όλοι!!! Οι πολιτικοί θα έμοιαζαν αθώες περιστέρες.
Και μόλις στρίμωγνες ένα κυβερνώντα με ντοκουμέντα θα σου έλεγε πως ΄΄αυτά τράβαγε και ο Αγ. Νεκτάριος΄΄.
Και μόλις του έλεγες για αγάπη, θα σου απαντούσε για τις τιμωρίες της Παλιάς Διαθήκης.
Και μόλις του μίλαγες για λάθος, θα σου έλεγε για την επίδραση του Αγ. Πνεύματος πάνω του και για κατάκριση
κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ.

Θα μου πεις η εκκλησία να μην έχει άποψη;;;
Βεβαίως και να έχει!!!
Στα πνευματικά ζητήματα μάλιστα κυρίαρχο.
Με σαφήνεια, με ταπεινότητα, με αγάπη, με συμβουλευτικό, ζεστό και αν είναι δυνατόν βιωματικό λόγο.

Τσαμπουκάδες, ακοινωνησίες κλπ παλληκαρισμοί, νομίζω πως έχουν αντίθετα από τα προσδοκόμενα αποτελέσματα...
Σχεδόν καταστροφικά! Για την πίστη εννοώ.
Για φαντάσου να αφορίζει η εκκλησία πολιτικούς για θέματα ομοφυλοφιλίας!!!
Είναι για πολλά γέλια.
Θεωρητικά μπορεί και να έχει δίκιο (μπορεί λέω, γιατί δεν έχω ακούσει και ξεκάθαρες απόψεις. Κάτι ακραία στοιχεία έχουν μιλήσει μέχρι στιγμής)
Θα πείσει κανέναν;
Μου περιέγραφε προχθές κολλητός πως πήγε το παιδάκι του στις πρόβες σε θεατρική παράσταση που έκαναν οι νέοι κάποιας ενορίας και
μόνο τα θυμιατά δεν κουνιόντουσαν!!! Έφυγε τρέχοντας ο άνθρωπος.

Λέει κάπου ο μοναδικός π. Κάλλιστος Γουέαρ, πως αν θέλεις να πείσεις κάποιον να πιστέψει, πρέπει να μπορείς να του πεις.
ΕΛΑ ΜΑΖΙ ΜΑΣ!!!
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Το επιτίμιο της ακοινωνησίας επέβαλε στους κυβερνώντες..

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Έλα μαζί μου το έχει πει ο Χριστός... άφησε τις αμαρτίες πίσω, τα ξεγράφω και τα ξεπλένω όλα με το αίμα μου... και πάρε τον Σταυρό σου και ακολούθησέ με. Αυτά είναι δικά μου λόγια απ' ότι έχω καταλάβει από τις παραβολές Του, από τη ζωή Του.

Δεν Τον ακούμε... θα ακούσουν άλλοι εμάς;

Και Βασίλειε οι άνθρωποι σε γενικές γραμμές δε νοιαζόμαστε για την ψυχή του άλλου. Σε γενικές γραμμές λέω... όχι όλοι γιατί υπάρχουν και οι λίγοι που νοιάζονται. Ο Χριστός νοιάζεται για την ψυχή και το σώμα. Η εκκλησία για την ψυχή και το σώμα νοιάζεται. Οι σωστοί ποιμένες... που προσπαθούν το θέλημά Του να κάνουν. Γι αυτό έχουμε και τους πνευματικούς νόμους που μας έχει δώσει ο Κύριος, ο Τριαδικός Θεός... αλλιώτικα είναι προσβολή που τους έχουμε και μόνο, αφού μας είχε φτιάξει με τη δυνατότητα της θέωσης κατά χάρην... αλλά είναι το αντίδοτο βλέπεις του ξεπεσμού μας. Ο Ιατρός τους δίνει προς όφελος και σωτηρία μας.

Βασίλη... δεν φοβάμαι τίποτα εκτός το να μην έχω ζωή αιώνια μέσα στην Αγάπη Του. Ούτε τους ομοφυλόφιλους φοβάμαι που νομίζεις εσύ. Ακόμη δεν με ξέρεις; Αν είναι κάτι... είναι που λυπάμαι που όσοι επιλέγουν να κάνουν πράξη το πάθος με το οποίο παλεύουν, παίζουν την ψυχή τους κορώνα γράμματα αν δεν προλάβουν να μετανοήσουν. Για τις εκτρώσεις... όταν ακούω ότι η άλλη τις κάνει κάθε δυο και τρεις ως birth control... τι να πω... Προσωπικά δεν θέλω να φιμωθούν οι ιεράρχες μας από το να μιλούν και να φωτίζουν τους νέους... και τους γέρους για όσα είναι βλαβερά για τις ψυχές μας. Γι αυτό δεν θέλω αυτό το νόμο. Γιατί εκεί πάει... να μη μπορούν να μιλήσουν για τίποτα ανήθικο γιατί ένας δυο και τρεις θα προσβάλονται. Πίσω απ' όλους τους προσβεβλημένους ο μισόκαλος δαίμονας

Τα βλέπεις τα πράγματα πολύ μυωπικά και μου το χρεώνεις εμένα. Βλέπω τη μεγάλη εικόνα... το που το πάνε, όχι το ότι ένα συγκεκριμένο γκρούπ ατόμων είναι αυτό που παίρνει το φως της δημοσιότητας σε αυτή την περίπτωση γιατί έχουν "εναλλακτικό τρόπο " ζωής. Οι ποιμένες μας νοιάζονται Βασίλη. Ισως όχι όλοι. Υπάρχουν όμως αυτοί που νοιάζονται.

Τα παραδείγματα που βλέπεις εσύ είναι αυτά που σου δίνει ο κλέφτης ψυχών... γιατί εκεί είναι που μπορεί να σε ξεσηκώσει. Για όλους μας έχει και ένα κουμπί... διαφορετικό. Ας μην του κάνουμε τη χάρη.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκκλησιαστική Επικαιρότητα”