Ο Πατριάρχης Ρωσίας στο Άγιο Όρος..

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Ο Πατριάρχης Ρωσίας στο Άγιο Όρος..

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Την πρώτη του επίσημη επίσκεψη ως Πατριάρχης πραγματοποιεί στο Άγιον Όρος από το μεσημέρι της Τρίτης, ο Προκαθήμενος της Εκκλησίας της Ρωσίας.

Ο Πατριάρχης κ. Κύριλλος έγινε δεκτός από τον Πρωτεπιστάτη Μάξιμο Ιβηρίτη και σύσσωμη την εκκλησιαστική και πολιτική ηγεσία της Αθωνικής Πολιτείας.

Εκ μέρους του Οικουμενικού Πατριάρχη, τον Πατριάρχη της Ρωσίας υποδέχθηκε ο Μητροπολίτης Μιλήτου κ. Απόστολος ο οποίος τόνισε την άρρηκτη σχέση του Οικουμενικού Θρόνου με την μοναστική πολιτεία του Άθωνα.

Ο εκπρόσωπος του Οικουμενικού Πατριάρχη έκανε ιδιαίτερη μνεία στην ανάγκη διατήρησης της ενότητας στον χώρο της Ορθόδοξης Εκκλησίας σημειώνοντας με νόημα την επιτυχία της συνύπαρξης των μοναχών ανεξάρτητα από εθνική καταγωγή, υπό την φροντίδα του Οικουμενικού Πατριαρχείου.

Ο Ρώσος Πατριάρχης θα χρησιμοποιήσει την Ιερά Μονή του Αγίου Παντελεήμονα, γνωστή και ως ρώσικη μονή, ως βάση κατά την παραμονή του εκεί, ενώ θα επισκεφθεί και άλλες όπως αυτές του Βατοπαιδίου, της Μεγίστης Λαύρας κ.α..
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 9:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Ο Πατριάρχης Ρωσίας στο Άγιο Όρος..

Δημοσίευση από ΣΤΕΦΑΝΟΣ »

Νομίζω ότι η επίσκεψη αυτή έχει βαθυτερο νόημα καθώς ο Κύριλλος προσπαθεί να αλλάξει τις ισορροπιες στα αριθμητικά δεδομενα της ΙΜ του Αγίου Παντελεήμονα δεδομένα τα οποία δείχνουν κυριαρχία Ουκρανών μοναχών σε σχέση με τους Ρώσους .
Ανοίγει πόρτα ο Κύριλλος σε αυτό που εξ αρχής το Ρώσικο Πατριαρχείο επιδιώκει δηλαδη τη βέβαιη και ασφαλή πρόσβαση στο ΑΟ.
ο Χριστός σώζει....
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Ο Πατριάρχης Ρωσίας στο Άγιο Όρος..

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Αυτό που αναφέρεις Στέφανε, πραγματικά συζητιέται στο Όρος..
Επίσης υπάρχουν και άλλα "ευαίσθητα" σημεία, σκήτες και κελλιά, όπου στο παρελθόν υπήρχε Ρωσική "πλειοψηφία" (όπως η Σκήτη Αγίου Ανδρέου και όχι μόνο), ενώ τα τελευταία χρόνια αυτό άλλαξε..

Πάντως, κάτι που μπορώ να διαβεβαιώσω,
είναι ότι η φιλοξενία Ελλήνων προσκυνητών στην Ι.Μ. Αγίου Παντελεήμονος,
τον τελευταίο καιρό είναι εξαιρετικά δύσκολη, αν όχι ανέφικτη..

Ενώ παλιότερα, το Ρωσικό μοναστήρι του Αγίου Όρους, ήταν από τους πιό προσιτούς προσκυνηματικούς προορισμούς, ο διακανονισμός ήταν πολύ απλός, δεδομένης και της τεράστιας χωρητικότητας των εγκαταστάσεών του....

Ίδωμεν..
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Ο Πατριάρχης Ρωσίας στο Άγιο Όρος..

Δημοσίευση από dionysisgr »

Η Ρωσια εχει την γνωστη της μεγαλομανια, που μεχρις ενος σημειου ερχεται αναποδραστα,
λογω του αχανους μεγεθους της, των θυσιων της, της ευλαβειας της, και παει λεγοντας.

Υπαρχει ενα θεμα βλεψεων και επιβολης. Παντοτε το ειχε αυτο, και δημιουργουσε θεματα.

Απο την αλλη ομως,
ισως πρεπει να ξαναδουν λιγο πιο διπλωματικα το θεμα οι Γεροντες, στον Αθωνα,
κατα ποσο ωφελιμο θα ηταν αυτην την στιγμη,
σε αυτην την εποχη, την τοσο πονηρη και δισεκτη,
να επετρεπαν να ερθουν καμμια 300ρια, -οχι παραπανω-,
Ρωσοι Μοναχοι, και να αποκτησει ενα σημαντικο ερεισμα η Ρωσια.

Και δεν θα αλλοιωθει ο πληθυσμος και η αναλογιες,
αλλα και θα ωφεληθει το Ορος απο την δυναμη της Ρωσιας,
που εχει τον τροπο να επιβαλλει το θελημα της,
και να κλεινει στοματα που μουρμουρανε διαφορα περιεργα για τον Αθωνα..

Περι αβατου, περι βαριων φορολογιων, περι κλπ, κλπ..

Καθε εποχη εχει τα δεδομενα της.

Φυγανε οι Ρωσοι τοτε με την πλανη στην οποια ειχαν πεσει, την Ονοματολατρεια,
οχι ολοι βεβαια, επισης με την επανασταση των μπολσεβικων,
αλλα τωρα ειναι εντελως αλλες οι εποχες και τα δεδομενα.

Ισως πρεπει να επανεξετασθει το θεμα. Με νηφαλιοτητα και συνεση.

Αλλα οι αγωνιστες, φωτισμενοι, σοφοι κατα Θεον Γεροντες, ξερουν τι θα κανουν,
εμεις μια απλη ταπεινη γνωμη απο αγαπη εκφραζουμε.

Ας δωσει η Θεοτοκος το φως και την χαρη Της, δικο Της ειναι το Περιβολι.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκκλησιαστική Επικαιρότητα”