Ο Στρατηγός Γράψας στο έκτακτο Συνέδριο του Σ.Ε.Ε

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Ο Στρατηγός Γράψας στο έκτακτο Συνέδριο του Σ.Ε.Ε

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

JohnyWest έγραψε: Σε αυτό το άρθρο που έγραψα σήμερα αναφέρω αναλυτικά τις θέσεις μου:

http://www.orthodoxidiadromi.com/2013/0 ... ek-nation/

Πείτε μου την γνώμη σας...
Καλά τα γράφετε.

Με μιά λέξη, χρειάζεται η μετάνοια όλων μας, και αυτή θα επιφέρει όλα όσα γράφετε και πολλά άλλα.
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Ο Στρατηγός Γράψας στο έκτακτο Συνέδριο του Σ.Ε.Ε

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Συμφωνώ! ωραία ιστοσελίδα αδελφέ μας Ιωάννη... και ευλογημένοι θα είστε που θα συναντήσετε το γέροντα Νίκωνα!!!
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
JohnyWest
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Τρί Μάιος 15, 2007 5:00 am

Re: Ο Στρατηγός Γράψας στο έκτακτο Συνέδριο του Σ.Ε.Ε

Δημοσίευση από JohnyWest »

ΜΙΧΣ έγραψε:και ευλογημένοι θα είστε που θα συναντήσετε το γέροντα Νίκωνα!!!
Αυτό το περιμένουμε πριν απ' την Σαρακοστή... Θα μαγνητοσκοπήσουμε τις ομιλίες και θα τις ανεβάσουμε ...
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Ο Στρατηγός Γράψας στο έκτακτο Συνέδριο του Σ.Ε.Ε

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Εξαιρετικά! Thank you kindly!
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
JohnyWest
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Τρί Μάιος 15, 2007 5:00 am

Re: Ο Στρατηγός Γράψας στο έκτακτο Συνέδριο του Σ.Ε.Ε

Δημοσίευση από JohnyWest »

ΜΙΧΣ έγραψε:Εξαιρετικά! Thank you kindly!
our pleasure...
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Ο Στρατηγός Γράψας στο έκτακτο Συνέδριο του Σ.Ε.Ε

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

JohnyWest έγραψε:
Μ.Δ.Κ. έγραψε:Επίσης θα ήθελα να μου πείτε τι πρέπει να κάνει ο σημερινός Έλληνας προκειμένου να γίνει πιό δυναμικός και δραστήριος όπως γράφετε, και συγκεκριμένα ποιά είναι η κορυφαία ενέργεια ή θέση ζωής στην οποία πρέπει να τοποθετηθεί, προκειμένου να ανανήψει.
Σε αυτό το άρθρο που έγραψα σήμερα αναφέρω αναλυτικά τις θέσεις μου:

http://www.orthodoxidiadromi.com/2013/0 ... ek-nation/

Πείτε μου την γνώμη σας...
Μία άποψη καθόλα σεβαστή αγαπητέ Γιάννη Δυτικέ.

Θα ήθελα όμως να μου πεις ... πως και από που πηγάζει η γνώση σου , ότι η νοοτροπία των στρατιωτικών έχει κάτι που δεν συνάδει με την Δημοκρατία και το δημοκρατικό πνεύμα ;;

Έχει υπηρετήσει στην Πολεμική Αεροπορία ή στο Πολεμικό Ναυτικό;

Αν είναι ευλογημένο :smile:
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Ο Στρατηγός Γράψας στο έκτακτο Συνέδριο του Σ.Ε.Ε

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Σε περίμενα Καπετάνιε :)
Τώρα για δεύτερη κατάθεση, ως κόρη αξιωματικού λοκατζή... έχω να πω ότι έχει να κάνει με τον άνθρωπο και υπάρχουν άνθρωποι που αυτό το πνεύμα συνάδει και πολύ μάλιστα μαζί τους. Ο πατέρας μου, αιωνία του η μνήμη... την εποχή της δικτατορίας, αν και ήταν εν υπηρεσία, προστάτευε τους γείτονές μας που ήταν αντάρτες στα βουνά αριστεροί στα νιάτα τους και ως άποψη παρέμεναν αριστεροί. Μετά όταν ζούσαμε στην Αμερική βοήθησε στρατιωτικό ιατρό που η σύζυγός του τον απειλούσε και τον διέφθηρε ως κομμουνιστή για να του πάρει το παιδί στο διαζύγιο. Θα έχεις ακούσει για τους Αμερικάνους τι αισθήματα τρέφουν για τους αριστερούς.

Και τα δυο παραδείγματα δείχνουν πολύ δημοκρατικό πνεύμα. Σωστό μυαλό, τετραγωνισμένο, φιλάνθρωπο και αληθινό. Σίγουρα υπάρχουν πολλοί έτσι όπως υπάρχουν και πολλοί που έτσι δεν είναι : )

Απλά εμείς πρέπει να βρούμε και να αναζητούμε αυτούς που είναι και εκφράζουν ορθό χαρακτήρα, Ορθόδοξο και φιλόπατρι. Με αγάπη τα έγραψα αυτά αδελφέ Ιωάννη. Απλά ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα και όλους. Αυτοί που μας φταίνει είναι οι ας πούμε... 299... αλλά και οι εαυτοί μας που τους ψηφίζαμε τόσα χρόνια... :mrgreen: :4 )
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Ο Στρατηγός Γράψας στο έκτακτο Συνέδριο του Σ.Ε.Ε

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Νάναι ευλογημένο Μαρία :8
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
JohnyWest
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Τρί Μάιος 15, 2007 5:00 am

Re: Ο Στρατηγός Γράψας στο έκτακτο Συνέδριο του Σ.Ε.Ε

Δημοσίευση από JohnyWest »

Captain Yiannis έγραψε: Μία άποψη καθόλα σεβαστή αγαπητέ Γιάννη Δυτικέ.

Θα ήθελα όμως να μου πεις ... πως και από που πηγάζει η γνώση σου , ότι η νοοτροπία των στρατιωτικών έχει κάτι που δεν συνάδει με την Δημοκρατία και το δημοκρατικό πνεύμα ;;

Έχει υπηρετήσει στην Πολεμική Αεροπορία ή στο Πολεμικό Ναυτικό;

Αν είναι ευλογημένο :smile:

Προς Θεού, τέτοια άποψη ούτε στο ελάχιστο δεν την υπονοώ. Απεναντίας με βάση τα βιώματα μου πιστεύω ότι οι Στρατιωτικοί είναι και ιδεολόγοι και δημοκράτες και ασφαλώς πραγματικοί πατριώτες και Έλληνες. Δεν τίθεται θέμα επ' αυτού....

Παρόλα αυτά ένα κόμμα που χαρακτηρίζεται σαν “στρατιωτικό” δεν είναι κάτι που με ενθουσιάζει σαν ιδέα, όπως δεν θα με ενθουσίαζε και ένα “ιατρικό”, “καθηγητικό” η οποιοδήποτε άλλο κόμμα με παρόμοιο προσδιορισμό. Πιστεύω ότι ένα κόμμα θα πρέπει να είναι πλουραλιστικό στις έκφραση και πολυσυλλεκτικό στην εκπροσώπηση. Αποτελεί νομίζω κοινό τόπο, το ότι η υγιείς πολιτική κατεύθυνση αποτελεί την συνισταμένη πολλών ανταγωνιστικών δυνάμεων, οι οποίες μπορεί βέβαια να διαμορφώνονται σε κάποιο βαθμό από συντεχνιακά υποσύνολα (όπως για παράδειγμα οι στρατιωτικοί) αλλά σε πιο εξελιγμένο επίπεδο θα πρέπει να χειραφετηθούν από αυτά, απηχώντας πολίτες από ολόκληρο το κοινωνικό φάσμα.

Αυτό που πραγματικά χρειαζόμαστε είναι η ανάπλαση της βάσης, η οποία θα προβληθεί σε υγιείς πολιτικές, οτιδήποτε άλλο αποτελεί ημίμετρο με μυωπική προοπτική.
Nickolas
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 22, 2010 5:54 pm

Re: Ο Στρατηγός Γράψας στο έκτακτο Συνέδριο του Σ.Ε.Ε

Δημοσίευση από Nickolas »

Ο Γιάννης, πιστεύω πως εύστοχα εντοπίζει τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε, και που εν ευθέτω χρόνω θα γίνουν μη αναστρέψιμα. Η απορία και ο προβληματισμός μου, ήταν και είναι, πως θα μπορέσει ένας μηχανισμός (οργάνωση, πολιτικό κόμμα, κλπ) να "πάρει κεφάλι" μέσα στον κυκεώνα που έχουμε περιέλεθει. Τη λύση μάλλον την είπε κάποιος φίλος πιο πριν ... αυτοκριτική και μετάνοια, πρώτα από εμάς τους ίδιους (η ανάπλαση της βάσης, όπως λέει κι ο Γιάννης πιο πάνω). Ώστε, να μην ξαναδώσουμε την ευκαιρία, σ' αυτούς που μας φέραν στο χείλος του γκρεμού, να μας δώσουν και το τελικό σπρώξιμο. Μακάρι, να δημιουργούνται ικανές φωνές αντίδρασης και αφύπνισης, στον πολιτικό παραλογισμό που βιώνουμε από τους άθεους και απάτριδες που κρατούν τα ηνία της χώρας. Και ένα κόμμα, ακόμη και αποστράτων αξιωματικών, που κινείται σ' αυτήν την κατεύθυνση, από μένα τουλάχιστον είναι καλοδεχούμενο.

Ο Κύριος ας μας φωτίζει.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”