Ο Φλωρίνης κ.Θεόκλητος για την κατάργηση της αργίας της Κυριακής

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Ο Φλωρίνης κ.Θεόκλητος για την κατάργηση της αργίας της Κυριακής

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

http://www.romfea.gr/diafora-ekklisiast ... 2-16-21-43
ROMFEA.GR | Την έντονη διαμαρτυρία του εκφράζει με επίστολή του προς τον Υπουργό Ανάπτυξης, ο Σεβ. Μητροπολίτης Φλωρίνης κ. Θεόκλητος, σχετικά με την επικείμενη κατάργηση της αργίας της Κυριακής.

Ο κ. Θεόκλητος στην επίστολή του, μεταξύ άλλων αναφέρει: «Διερωτώμεθα δε, πως είναι δυνατόν η επίσημος Κυβέρνησις ενός κατά πλειονότητα Ορθοδόξου λαού να προβαίνη εις τοιαύτας κινήσεις ευθείας προσβολής και προκλήσεως του θρησκευτικού φρονήματός του;»

Παρακάτω ακολουθεί η επιστολή του Σεβασμιωτάτου:

Εντιμότατε Κύριε Υπουργέ,

«Εκείνο το κέρδος οπού γίνεται την Κυριακή είναι αφωρισμένο και κατηραμένο και βάζετε φωτιά στο σπίτι σας και όχι ευλογία». Με την ρήσιν αυτήν του Εθνοϊερομάρτυρος Πατρο-Κοσμά του Αιτωλού ξεκινούμεν την παρούσαν επιστολήν δια ένα ζήτημα ιδιαζούσης σημασίας, εθνικοθρησκευτικής αλλά και κοινωνικοοικονομικής.

Η δυνατότης, η οποία δίδεται με νομοθετικήν ρύθμισιν εις κατηγορίας εμπορικών καταστημάτων και επιχειρήσεων, δια να λειτουργούν και κατά τας Κυριακάς, φρονούμεν ότι φορτίζει αρνητικότερον και θα δυναμιτίση έτι περαιτέρω την ήδη βεβαρημένην ατμόσφαιραν εντός της ελληνικής κοινωνίας. Η αργία της Κυριακής ημέρας, καθιερωθείσα επί Μεγάλου Κωνσταντίνου, θα τεθή εν αμφιβόλω μετά την ανωτέρω σχετικήν ρύθμισιν.

Και δι᾽ ημάς τους Ορθοδόξους η Κυριακή είναι ιερά ημέρα, αφιερωμένη εις την λατρείαν και δοξολογίαν του Θεού. Διερωτώμεθα δε, πως είναι δυνατόν η επίσημος Κυβέρνησις ενός κατά πλειονότητα Ορθοδόξου λαού να προβαίνη εις τοιαύτας κινήσεις ευθείας προσβολής και προκλήσεως του θρησκευτικού φρονήματός του;

Πέραν τούτων, η επιχειρουμένη κατάλυσις της αργίας της Κυριακής εγείρει τας δικαιολογημένας αντιδράσεις και ενστάσεις των εντίμων εμπόρων-επαγγελματιών και εμποροϋπαλλήλων, οι οποίοι θεωρούν ότι κατ᾽ αυτόν τον τρόπον ουδόλως θα ωφεληθή η μικρά και μικρομεσαία επιχείρησις, καθ᾽ όσον μία επιπλέον εργάσιμος ημέρα δεν πρόκειται να ενισχύση την διαρκώς μειουμένην αγοραστικήν δύναμιν των Ελλήνων πολιτών και οικογενειών, οι οποίοι δοκιμάζονται ανηλεώς από την κρίσιν.

Ομοίως, η εν λόγω ρύθμισις θα εξουθενώση και την ελάχιστον εναπομείνασαν σωματικήν και ψυχικήν ικμάδα των εργαζομένων και θα διαλύση τους οικογενειακούς δεσμούς, με ανυπολόγιστον εθνικόν και κοινωνικόν κόστος.

Εντιμότατε Κύριε Υπουργέ, συμπαρατασσόμενοι με την δικαίαν αντίδρασιν των Εμπορικών Συλλόγων της περιφερείας μας, υποστηρίζομεν ενθέρμως ότι η τόνωσις της αγοράς και η ενίσχυσις της αγοραστικής δυνάμεως των καταναλωτών δεν έχει την ανάγκην μιας επί πλέον ημέρας λειτουργίας των εμπορικών καταστημάτων, μάλιστα δε της Κυριακής, αλλά δύναται να επιτευχθή δια της λήψεως αναπτυξιακών και κοινωνικώς προνοιακών μέτρων.

Κατόπιν αυτών, παρακαλούμεν να επανεξετάσητε την νομοθετικήν Σας πρωτοβουλίαν και να σεβασθήτε εθνικοθρησκευτικά θέσμια και παραδόσεις, καθώς έπραξαν γενεαί γενεών, και αυτοί οι αλλόθρησκοι Οθωμανοί κατακτηταί.

Ελπίζοντες ότι θα εισακούσητε την μαζικήν φωνήν και απαίτησιν της συντριπτικής πλειονοψηφίας του ελληνικού λαού, διατελούμεν,
Μετ᾽ εγκαρδίων ευχών

Ο ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ
† Ο Φλωρίνης, Πρεσπών & Εορδαίας
ΘΕΟΚΛΗΤΟΣ
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Η αργία της Κυριακής

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

ΑΞΙΟΣ! ΔΌΞΑ ΤΩ ΘΕΩ!
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Η αργία της Κυριακής

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Παρεμπιπτόντως, το άρθρο το είδα στην φ/β ιστοσελίδα του πατέρα Αντωνίου Στυλιανάκη (του δικού μας πατέρα Αντώνιου :8 )
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Dionysios_Anat
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 27, 2009 9:37 am
Τοποθεσία: ᾿Αθῆναι
Επικοινωνία:

Re: Η αργία της Κυριακής

Δημοσίευση από Dionysios_Anat »

Διονύσιος ᾿Ανατολικιώτης
http://www.symbole.gr
e-mail: symbole@mail.com
Skype: dionysios-anat
«γηράσκω ἀεί διορθούμενος»
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Η αργία της Κυριακής

Δημοσίευση από filotas »

ΜΙΧΣ έγραψε:Παρεμπιπτόντως, το άρθρο το είδα στην φ/β ιστοσελίδα του πατέρα Αντωνίου Στυλιανάκη (του δικού μας πατέρα Αντώνιου :8 )
Μαρία, έψαξα στο facebook να βρω το προφίλ του π. Αντωνίου, αλλά δεν τα κατάφερα. Με τι όνομα χρήστη το έχει;
Άβαταρ μέλους
Αχιλλέας Παλαμάς
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 03, 2010 6:10 pm

Re: Ο Φλωρίνης κ.Θεόκλητος για την κατάργηση της αργίας της

Δημοσίευση από Αχιλλέας Παλαμάς »

Θα ήθελα να ξέρω αν στο Ισραήλ (και δεν αναφέρω τυχαία τη χώρα αυτή) παραμένουν τα καταστήματα ανοικτά το Σάββατο!
Μακάριοι οι καθαροί τη καρδία, ότι αυτοί τον Θεόν όψονται.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Η αργία της Κυριακής

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Πολύ ωραίο.!

Πέραν των άλλων ...
θα πρέπει να έχουμε υπόψη ότι, την επόμενη Κυριακή είναι το ευαγγέλιο της Συγκυπτούσης Γυναικός ,
...όπου τίθεται και το θέμα, ..της ημέρας της αφιερωμένης στον Κύριο, ... και η οποία, με την Καινή Διαθήκη, είναι η Κυριακή.

Ευκαιρία να θιγεί το θέμα στα Κυρήγματα της Κυριακής, ...δίνοντας βαρύτητα στην Κυριακή Αργία.

Ευλογήτε :smile:
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Η αργία της Κυριακής

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

filotas έγραψε:
ΜΙΧΣ έγραψε:Παρεμπιπτόντως, το άρθρο το είδα στην φ/β ιστοσελίδα του πατέρα Αντωνίου Στυλιανάκη (του δικού μας πατέρα Αντώνιου :8 )
Μαρία, έψαξα στο facebook να βρω το προφίλ του π. Αντωνίου, αλλά δεν τα κατάφερα. Με τι όνομα χρήστη το έχει;
Είναι κλειστή ομάδα. Το σύστημα μου έγραψε ότι είσαι παλιό μέλος, και δεν μπορώ να σε προσθέσω γιατί δεν έχεις ζητήσει την επανένταξή σου... σου στέλνω πμ..
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκκλησιαστική Επικαιρότητα”