Το Συνέδριο 'Εκκλησία και αριστερά' ως ατυχής έμπνευση.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Το Συνέδριο 'Εκκλησία και αριστερά' ως ατυχής έμπνευση.

Δημοσίευση από GeorgiosM »

ας πω κ εναν λογο θετικο υπερ καποιων αριστερων ή ακομη κ αθεων.
πολλοι ΔΗΛΩΝΟΥΝ αθεοι και εκφραζονται άσχημα περι πιστεως.
φυσικα θα κοιταξουμε να φυλαχτουμε απο τυχον ΠΙΘΑΝΕΣ ασχημες πραξεις τους.

απο την αλλη μερια ομως νομιζω ας μην βιαστουμε να παρουμε τοις μετροιτις
αυτα που ΔΗΛΩΝΟΥΝ. διοτι πολλες φορες το μυαλο, ο εγκεφαλος δηλώνει,
αλλα απο εκει κ επειτα υπαρχει και η υπολοιπη υπαρξη του ανθρωπου.
σε πολλες αλλες πλευρες.
πολλοι αδελφοι μας "άθεοι,μαλλιαδες,ροκαδες" κλπ, εστω και αν εγκεφαλικά (κατα λογο)
δηλωνουν πολλα, χλευαζουν κλπ,
απο κει και υστερα κανουν πολλες πραξεις ακριβως αντιθετες και μερικες φορες
πολύ καλές. που δειχνουν ότι φερουν πολλες φορές αρκετες αρετες.
πολλοι "μαλλιαδες" (κατα τη λογική των οφθαλμων μας) χτυπιουνται κ βριζουν,
αλλα απο την αλλη μερια φερουν πολλα στοιχεια αυτοθυσιας και αλτρουισμου
και φιλαλήθειας και ελλειψης συγκαταθεσης στη διαφθορα και σε λογης αρνητικα.
τοσο που θα λεγαμε πολλες φορες τους κανει να φαινεται να πεφτουν σε λιγο
ζηλωτισμο, χωρις οικονομία.
συμπεριφερομενοι με καποια (ισως καποτε υπερβολικη) απλοτητα και αυθορμητισμο.
που προτιμουν να φορανε μια ζωή τρυπια τζιν παρα να παρακαλεσουν 1 ισχυρο,
και ας ειναι μια ζωή στη φτωχεια.
προτιμουν πολλες φορες να υποστουν πολλους πονους παρα να δωσουν φακελακι
σε 1 γιατρο. ας μην ξεχναμε οτι υπαρχουν αριστεροι οι οποιοι θυσιαζουν υγεια αλλα
και τη ζωη τους θετουν σε κινδυνο, προκειμενου να συμβιβαστουν με αδικους ανθρωπους.
πραγμα που δεν κανουμε εμεις ισως πολλες φορες.
Ελπιζω οτι 5-10-100000 τετοιοι "αγριοι" θα αντιμετωπιστουν με αρκετα
ελαφρυντικα απο Τον Θεό, όσον αφορά τις πραξεις τους και ελπιζω να μην ληφθουν
πολλες δηλωσεις τους υποψην.να παραβλεφτουν
ως δηλώσεις "ζήλου οχι κατ επιγνωση", ή "οτι δεν ξερουν τι αιτουνται".
εν πασει περιπτωσει, ας μην παιρνουμε 100% ο,τι ακουμε,
γιατι τα λογια ειναι λογια.

τωρα τι να πω δεν ξέρω, ισως να πεφτω πολυ σε αγαπολογία,
καλολογία και χιλια δυο λάθη.
ειπα οτι θελησα να πω εναν λογο υπερ των αριστερών αδελφων μας.
διοτι αναγνωριζω σε πολλα απο αυτα που κανουν αληθειες.
και λαθη αναγνωριζω αλλα και καλα. λαθη βεβαια ολοι κανουμε.
απο την αλλη δεν παραγνωριζω τα μεγαλα εγκληματα που δυστυχως εγιναν
στην Ρωσια και σε άλλα μέρη.
Τωρα ο αγαπητός κ.Κουράκης βγαίνει και μιλάει,
βριζοντας ή πολιτισμένα και κατηγορεί η ελέγχει ή ΔΗΛΩΝΕΙ διάφορα,
μέχρι το τί ακριβώς θα γίνει και πόσοι θα πραξουν κακά, και πότε,
ΝΟΜΙΖΩ οτι απέχουν πολύ πολύ , και οτι τελικά ισως να μην επιδρασουν αρνητικά
τοσο πολυ οι λογοι του πρακτικά..(ελπιζω)..
αλλωστε αποκαλεσε "σεβασμιωτατους" τους πατερες στην αρχη αν δεν κανω λαθος.
τωρα σχετικα με τα άλλα, ο αδελφος ειχε την οπτικη του.
το πόσο θα επιδρασει και το πόσο θα βλαπτουν οι ελληνες
δεν το φοβαμαι πολυ. μαλλον οι λογοι αυτοι ειναι κυκνεια ασματα.
Η πίστη και η Χάρις μάλλον θα ερθει πλουσιοπαροχα στον κόσμο τα επομενα
χρονια.
ας μην προτρεχουμε να βγαλουμε συμπερασματα απο τα λεγομενα, αλλα κυριως απο τα συμβάντα.
πολλοι διαμαρτυρονται σθεναρά, αλλα αν τους δωσεις κατι κατάλληλο μια καταλληλη στιγμη
να γινουν ηπια προβατα. ενω αν τους κακοχαρακτηριζουμε ισως βλαπτονται πολυ.
αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου.

Βεβαια υπαρχει και το αλλο ενδεχομενο.
να γραφω τοσα πολλά τοση πολύ ώρα (πχ τα τελευταια ..5-5000 μηνυματα)
βλακωδώς ή πλανώμενος, απαράδεκτα και με περισσότερη ζημία και δική μου αλλά και αλλων.(!) :shock:
οπότε, ματαιότης τα ανθρώπινα που λέμε..γιαυτο λοιπον επιφυλάσσομαι των πιθανων λαθων μου.. :? :?
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Το Συνέδριο 'Εκκλησία και αριστερά' ως ατυχής έμπνευση.

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Γιωργη... δεν κρίνω την ψυχή τους...

Εχω απηυδίσει με τους μοντέρνους αριστερούς γιατί υποστηρίζουν τζαμιά κλπ να πληρωθούν και να χτιστούν από εμάς τους 'Ελληνες Ορθόδοξους φορολογούμενους πολίτες στην πλειοψηφία... και στους ιερείς μας σε μια χώρα που είναι Ορθόδοξη γενεές και γενεές... τους κάνουν πόλεμο!

Αν πάρουν των οματιών τους οι ιερείς και αρχιερείς μας και χωριστούν αυτοί από εμάς να δούμε τότε που θα τρέχουμε να σωθούμε... αλλά οι μη πιστεύοντες στον Τριαδικό Θεό... δεν είναι άθεοι όπως δηλώνουν! ΑΙΡΕΤΙΚΟΊ είναι γιατί πιστεύουν σε μια ψυχή που πεθαίνει. Αιγυπτιακής προέλευσης αίρεση... κι ετσι πολύ που τους ενδιαφέρει για την ψυχή τους αλλά και για τους ποιμένες μας και αν έχουν μισθό ή όχι. 'Ελεος πια! Αλλά Ελεος να μας χαρίσει ο Κύριος γιατί δυστυχώς εμείς δεν έχουμε ούτε ιερό ούτε όσιο... όπως φαίνεται.

Συγνώμη Θεέ μου. Σ' ευχαριστώ για τους λίγους που προσεύχονται για μας...

+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25022
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Το Συνέδριο 'Εκκλησία και αριστερά' ως ατυχής έμπνευση.

Δημοσίευση από aposal »

Αυτοί δεν είναι αριστεροί, αλλά Θεομάχοι. Μπορεί κάποιοι από αυτούς, ίσως και οι περισσότεροι, να κρύβονται πίσω από αριστερά κόματα, αλλά δεν είναι οι μόνοι.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Το Συνέδριο 'Εκκλησία και αριστερά' ως ατυχής έμπνευση.

Δημοσίευση από filotas »

Βλέπω αυτή τη μακροσκελή συζήτηση και αναρωτιέμαι, πως δεν σας ήρθε από την αρχή το ερώτημα: "Τι είναι 'Αριστερά;'".

Εκκλησία ξέρουμε όλοι πολύ καλά τι είναι, ακόμη και οι "αριστεροί" γνωρίζουν τι είναι Εκκλησία και βάλουν συνεχώς εναντίον της. Όμως ποιοι σήμερα μπορούν να χαρακτηριστούν "Αριστερά".

Τα παλιά τα χρόνια οι αριστεροί διεκδικούσαν την έννοια του "προοδευτικού", σήμερα όμως αυτοί που αυτοαποκαλούνται "Αριστερά" είναι προοδευτικοί; Νομίζω όχι. Είναι βαθιά συντηρητικοί και οπισθοδρομικοί. Δεν θέλουν η κοινωνία να πάει μπροστά, αλλά πίσω σε καταδικασμένες από την ιστορία πολιτικές και πρακτικές.

Στα παλιά τα χρόνια "αριστεροί" ήταν οι σοσιαλιστές και οι κομμουνιστές (και τα δύο σημαίνουν "κοινωνιστές"), επομένως η αριστερά έπρεπε να επιδιώκει τα άτομα να θυσιάζουν τον εαυτό τους για το καλό του κοινωνικού συνόλου. Αυτό μας προτείνουν τα ελληνικά αριστερά κόμματα; Όχι φυσικά. Αυτοί προτείνουν συνεχώς να θυσιαστούν όλοι οι άλλοι εκτός από τους ίδιους. Μόνο η Εκκλησία προτείνει στην πράξη λύσεις που ενισχύουν την προστασία των αδυνάτων μέσω της ενίσχυσης των δεσμών αγάπης μεταξύ των μελών της κοινωνίας. Είναι η Εκκλησία η "Αριστερά"; (μη γένοιτο)

Στα παλιά τα χρόνια οι αριστεροί διώκονταν για τις ιδέες τους, γι αυτό - έλεγαν - αναγκάζονταν να κρύβονται και να καταφύγουν στη βία για να προστατεύσουν τον εαυτό τους και τις ιδέες τους. Σήμερα ποιος τους κυνηγά; Μήπως είναι οι μόνοι που κραυγάζουν και έχουν την απαίτηση οι άλλοι να σιωπούν; Μήπως έχουν την απαίτηση, αν και μειοψηφία, να επιβάλουν την άποψή τους στην πλειοψηφία με οποιοδήποτε μέσο και κόστος;

Επομένως, συμφωνώ με το Διονύση, ότι δεν είχε κανένα νόημα αυτό το συνέδριο, όχι επειδή η Εκκλησία δεν προσπαθεί με διάλογο και καταλλαγή να επιστρέψουν όλοι οι άνθρωποι κοντά στο Θεό, αλλά επειδή η άλλη πλευρά είναι ένα αγνώστου ταυτότητος και ιδεολογίας μόρφωμα, με κάποιο ιστορικό παρελθόν, αλλά χωρίς μέλλον.

Δεν θα υπάρχει στο μέλλον "Αριστερά"; Ίσως υπάρχει, αλλά σίγουρα δε θα είναι αυτοί που αυτοαποκαλούνται σήμερα "αριστερά κόμματα".
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Το Συνέδριο 'Εκκλησία και αριστερά' ως ατυχής έμπνευση.

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

υπάρχει μέλλον για την Αριστερά, μόνο τότε θα λέγονται σκέτο... Ορθόδοξοι Χριστιανοί :) :8 :25 :8 :8 :8
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
pr28
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 356
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 29, 2007 5:00 am

Re: Το Συνέδριο 'Εκκλησία και αριστερά' ως ατυχής έμπνευση.

Δημοσίευση από pr28 »

αντι να προτείνουμε και εμεις να δηλωνουν οι φορολογουμενοι το κομμα της προτιμησης τους για να πηγαινει ενα μερος του φορου τους εκει ...
Άβαταρ μέλους
vivika
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 939
Εγγραφή: Τετ Σεπ 09, 2009 7:39 pm
Τοποθεσία: Βίβιαν@Ν.Φ.

Re: Το Συνέδριο 'Εκκλησία και αριστερά' ως ατυχής έμπνευση.

Δημοσίευση από vivika »

pr28 έγραψε:αντι να προτείνουμε και εμεις να δηλωνουν οι φορολογουμενοι το κομμα της προτιμησης τους για να πηγαινει ενα μερος του φορου τους εκει ...
Κάτι παρόμοιο, μεταξύ άλλων, διάβασα κι εδώ:
http://hellas-orthodoxy.blogspot.gr/201 ... _3239.html
«Γρηγορεῖτε καί προσεύχεσθε, ἵνα μή εἰσέλθητε εἰς πειρασμόν» Ματθ. κστ' 41
Ω Θεέ μου, δώσε μου τη δύναμη να αλλάξω αυτά που μπορώ, την υπομονή να αντέξω αυτά που δεν μπορώ,
και τη σοφία για να γνωρίζω τη διαφορά μεταξύ τους.
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Το Συνέδριο 'Εκκλησία και αριστερά' ως ατυχής έμπνευση.

Δημοσίευση από GeorgiosM »

ολα αυτα τα θεματα υπερβαινουν τις ελαχιστες ικανοτητες μου να τα "χειριστω " ή
μαλλον να δωσω σωστες απαντησεις ευστοχα.
νομιζω υπαρχουν φωτισμενοι ομιλητες οι οποιοι θα παρουν θεση
για αυτο το συνεδριο εν καιρω. (ηγουμενοι,γερονταδες κλπ).
θα περιμενω να δω τη σταση τους. παντως νομιζω όλες οι οπτικες
χρειαζονται σε εναν πολεμο κατα του κακου.
και η μαχητική πρώτη γραμμή των ηρώων αλλα και η ταπεινή γραμμή των
ειρηνιστων. ο καθενας ας προσφερει απο εκει που εταχθη , απο εκει που
του δοθηκε η ευλογία. καθενας την εργασία που καταφέρνει καλύτερα.
και ενωμένοι ολοι μαζι (κατα το δυνατον).
αλλος σκοπεύει, άλλος σκαβει ορύγματα και άλλος καθαριζει πατατες.
ολα δεκτα. δεν ειμαστε ολοι για όλα.. :smile:
konstantinoupolitis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1080
Εγγραφή: Τετ Ιαν 17, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Μακεδονία

Re: Το Συνέδριο 'Εκκλησία και αριστερά' ως ατυχής έμπνευση.

Δημοσίευση από konstantinoupolitis »

Σαν τίτλο το συνέδριο προμηνύονταν εξαιρετικά ενδιαφέρον. Κάποτε θα έπρεπε να γίνει και αυτό. Με τους σωστούς όμως όρους. Το τονίζω... Δεν συμφωνώ με τους εξ αρχής αφορισμούς. Είθισται όμως τα συνέδρια στην Ελλάδα να γίνονται για το θεαθήναι και με ομιλητές πανεπιστημιακούς που μεταξύ τους είναι ομοϊδεάτες.

Γνωρίζω προσωπικά τον Πρόεδρο της Θεολογικής Σχολής Χρυσόστομο Σταμούλη. Είναι άνθρωπος ευρείας παιδείας και ουχί μόνο θεολογικής. Παρα την γνωριμία μας οφείλω να πω πως η Θεολογική Σχολή και δη το Θεολογικό Τμήμα ( υπάρχει και το Ποιμαντικό ), πάντα ήταν λίγο πιο "αριστερόστροφο", λίγο πιο της συμπροσευχής, λίγο πιο "ρισζοσπαστικό" υιοθετώντας κατα καιρούς απόψεις που αγγίζαν ευαίσθητα χριστιανικά θέματα.

Μέσα στο 2012 το Θεολογικό Τμήμα του ΑΠΘ εκδήλωσε και την πρωτοβουλία να λάβει επίσημη απόφαση εναντίον της κίνησης του Πειραιώς να εντάξει στους Αφορισμούς της Κυριακής της Ορθοδοξίας και τους μετέχοντες στον Οικουμενισμό. Δεν κρύβω τα λόγια μου...

Τον τελευταίο καιρό η Θεολογική Σχολή κινείται στο να αναγάγει σε νέο σούπερ σταρ της Θεολογίας των Προύσης Ελπιδοφόρο, άτομο που λέγεται οτι προηγείται στις προτιμήσεις (προαλείφεται είναι το ορθό) για νέος Πατριάρχης Κωνσταντινουπόλεως. Καθηγητής της Σχολής και ο ίδιος έχει ως αντικείμενό του την Συμπροσευχή μετα των Ετεροδόξων. Τα συμπεράσματα δικά σας...

Και επανέρχομαι στο Συνέδριο.

Για να γίνει ευδόκιμα ένα τέτοιο συνέδριο είναι αναγκαίο να ειπωθούν σκληρές αλήθειες και όχι η Εκκλησία να χαριεντίζεται την Ελληνική αριστερίζουσα νομεκλατούρα, στο στυλ "εκσυγχρονίστηκα θα με παίξετε και εμένα εσείς οι πεφωτισμένοι της πολιτικής;"

Για να μιλήσουμε για διαφορές και ομοιότητες, θα πρέπει να μας πουν και οι ίδιοι οι αριστεροί τί εννοούν με τον όρο αριστερά.... Εδώ με πρόλαβε ο filotas... Γιατί πολλοί εννοούν τελείως αφηρημένα και συγκεγχυμένα πράγματα και γενικά τον προοδευτικό. Η εποχή αυτών των αποκλειστικών συμβολαίων έχει παρέλθει προ πολλού...

Θαυμάζω αρκετές αριστερές προσωπικότητες, όμως απο την άλλη φέρω μια στοιχειώδη γνώση ιστορίας και θεμελιωδών αρχών της εν γένει Μαρξιστικής Ιδεολογίας. Θα αναφερθούν οι θεολόγοι μας στα μαύρα επίσημα δογματικά θέσφατα της κομμουνιστικής ιδεολογίας ή θα επικεντρώσει στσ θετικά της σημεία για να λέμε άλλα λόγια; Θα κληθούν οι επαγγελόμενοι την Αριστερά να αποκηρύξουν εθνικές μειοδοσίες (με πρώτο το Μακεδονικό ήδη απο το 1924), εθνικές γενοκτονίες, αρνήσεις στοιχειωδών ανθρωπίνων δικαιωμάτων όπως το θρησκεύειν;

Αυτό εγώ θεωρώ σωστούς όρους. Γιατί αλλιώς κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας για να κάνουμε δημόσιες σχέσεις και να πετύχουμε προσωπική προβολή, με ένα τέτοιο πιασάρικο τίτλο....

Υ.Γ.: Αν και μου φέρνει αηδία ο Κουράκης, οφείλω να πω πως η πρότασή του για φορολόγηση των Χριστιανών, ζήτημα που αγγίζει τα όρια της Αντισυνταγματικότητας, οφείλεται σε μοντέλο που υπάρχει σε ξένες χώρες ήδη. Οι γονείς μου στην Γερμανία έπαιρναν απαλλαγή ήδη τον καιρό της Χούντας ως Ορθόδοξοι απο τον σχετικό Παπικό νομίζω φόρο...
pr28
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 356
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 29, 2007 5:00 am

Re: Το Συνέδριο 'Εκκλησία και αριστερά' ως ατυχής έμπνευση.

Δημοσίευση από pr28 »

o church tax στην Γερμανία ήταν 8-9% στη δογμα που ανηκει ο καθενας ,άν ανήκει .
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκκλησιαστική Επικαιρότητα”