Φιλανθρωπία και Ευθύνη

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα.

Συντονιστής: Συντονιστές

mixalis4
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 01, 2005 5:00 am
Επικοινωνία:

Re: Φιλανθρωπία και Ευθύνη

Δημοσίευση από mixalis4 »

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟ, Η ΦΙΛΑΝΘΡΩΠΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΠΡΑΞΗ ΑΓΑΘΗ ΟΜΩΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΝ ΔΩΣΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑ ΑΝΘΡΩΠΟ ΟΠΟΥ ΕΧΕΙ ΩΣ ΜΟΝΟ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΔΟΣΗ ΤΟΥ ΤΟΤΕ ΤΟΝ ΟΔΗΓΕΙΣ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΣΕ ΧΡΗΣΗ .
ΟΜΩΣ Ο ΧΡΗΣΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΡΩΣΤΟΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΚΟ ΒΕΒΗΛΩΝΕΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΝΗΚΕΙ ΔΙΟΤΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΔΑΝΙΚΟ ΣΩΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΤΗΡΟΥΜΕ ΩΣ ΝΑΟΣ ΑΓΙΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ , ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΠΟΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΥΛΙΚΕΣ ΑΠΟΛΑΥΣΕΙΣ ΜΑΣ Η ΠΙΟ ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΥΛΙΚΕΣ ΑΜΑΡΤΙΕΣ ΜΑΣ.
ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΦΙΛΑΝΘΡΩΠΙΑ ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΣΤΟ ΕΓΛΗΜΑ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ.
Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΦΙΛΑΝΘΡΩΠΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΝ ΝΟΥΘΕΤΗΣΟΥΜΕ Η ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΑΠΕΞΑΡΤΗΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΩΘΕΙ.
ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ .
ΤΑΠΕΙΝΑ
ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ ΕΛΕΗΣΟΝ ΜΕ
Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΓΑΠΗ ΕΣΤΙ
sotirio
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Χανιά

Δημοσίευση από sotirio »

Ψυχικά είναι νεκρός . Εάν δεν απεξαρτηθεί δεν ζει αυτός , η ουσία , ο δαίμονας της εξάρτισης ζεί.
Νουθεσία ?? Εαν τον έχεις σε διαχρονική σχέση ναι . Σε μία μεμονομένη επαφή ? Ναι ο Πορφήριος θα το κατάφερνε να ωφελήση και να μη βλάψη !!
Μάλλον ωφελεί να πω στον Θεό για αυτόν και τον δαίμονα του , παρά σε αυτόν για τον δαίμονα του και τον Θεό.
Ανάσταση όντως η απεξάρτηση !!!
Η εκκλησία της Κύπρου πρωτοπόρα η μόνη που βοηθά με μονάδα απεξάρτησης . Ίσως οι μοναχοί εκεί που έχουν πείρα να μας βοηθούσαν με αυτή την ερώτηση . Κανένας Κύπριος να μας πει τι κάνουν εκεί κάτω ?

Εδώς κοντοχωριανός μου , απόφοιτος της εκλησιαστικής σχολής στην προσπάθεια του να απεξαρτιθεί , με την ευχή των γονέων , κατέφηγε σε μονή .( Οχι της μετανοίας του , που πήρε ευχή ρασοφορίας , άλλη ασχετη ) " Εφαγα πόρτα στη μούρη " μου πε 1 μήνα πριν αυτοκτονήσει .
Τράβα στη μονή της μετανοίας σου ( καπου στη Β. Ελλάδα ) του λέω . Τι απάντησε ? Με πονά , δεν το πιστεύω δεν σας το λέω καθαρά ....
Γιατί όσο και να διαφωνώ με τους οικουμενιστές δεν μπορώ να πιστέψω οτι χωρίς διάγνωση γιατρού με " ευλογία " ηγουμένου εθήστικε μοναχός και έγινε χαπάκιας για να ..... Ψέμα 99%. Μα για το 1% τα μάτια σας ανοικτά
σεις που πραγματικά αγαπάτε τον μοναχισμό και πάντα με μεγάλη παρέα προσκηνιτών γιατί ο :evil: έχει πολλά ποδάρια . Ποτέ μόνοι !!!

Γνώμη μου δεν υπάρχουν ασθένειες αλλά ασθενείς. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και γενικές συνταγές είναι μάλλον επικίνδυνες. Στο βιολογικό θάνατο άμεσα και μακροχρόνια (το δικό του η και άλλου ) μπορεί να πάει είτε του δώσεις είτε όχι . Ναι έχω δώσει χρήματα , ναι έχω αρνηθεί κατά περίπτωση , ότι πει η Καρδιά μου εκείνη την στιγμή γιατί η λογική αδυνατεί να δόση λύση ...
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

sotirio έγραψε:Ψυχικά είναι νεκρός . Εάν δεν απεξαρτηθεί δεν ζει αυτός , η ουσία , ο δαίμονας της εξάρτισης ζεί.
\.
Χριστός και Παναγία !!!!!!
ΨΥΧΙΚΑ ΝΕΚΡΟΣ ? τι κουβέντες είναι αυτές ρε παιδιά ?
Αυτά τα ταλαιπωρημένα παιδιά που ακούμε στις ειδήσεις ότι βρέθηκαν πχ νεκρά οι Αγγελοι τα αγκαλιάζουν και ο Θεός τους δίνει τη ζεστασιά που στερήθηκαν εδώ
sotirio
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Χανιά

Δημοσίευση από sotirio »

Η ΑΜΑΡΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΙΚΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ ΚΑΙ Η ΕΞΑΡΤΙΣΗ ΑΠΟ ΟΥΣΙΕΣ (ΚΑΙ Ο ΑΛΚΟΛΙΣΜΟΣ ΠΧ ) ΕΙΝΑΙ ΑΜΑΡΤΙΑ .ΡΙΞΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΤΟΝ ΣΧΕΤΙΚΟ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΧΡΙΣΟΣΤΟΜΟΥ .
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

sotirio έγραψε:Η ΑΜΑΡΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΙΚΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ ΚΑΙ Η ΕΞΑΡΤΙΣΗ ΑΠΟ ΟΥΣΙΕΣ (ΚΑΙ Ο ΑΛΚΟΛΙΣΜΟΣ ΠΧ ) ΕΙΝΑΙ ΑΜΑΡΤΙΑ .ΡΙΞΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΤΟΝ ΣΧΕΤΙΚΟ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΧΡΙΣΟΣΤΟΜΟΥ .
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ρε Sotirio ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ και εσύ και ο Misha
Σταματήστε σε κάθε σας κουβέντα να πετάτε πέτρες και να λέτε "έτσι είπε ο Χρυσόστομος"
Αν είναι να απομονώνουμε κείμενα όλα φαίνονται έτσι όπως θέλουμε.
Πες ότι τώρα μας βλέπει ένα παιδί που παίρνει πχ ναρκωτικά
Νομίζεις ότι θα τον καλύψει η απάντηση απλά "μη παίρνεις γιατί είναι αμαρτία" ?
Εδώ δεν γνωρίζουμε οι άνθρωποι τα βασικά . Το τι σημαίνει αμαρτία.
Η Αμαρτία λέει είναι ψυχικός θάνατος . Ωραία ......... και εγώ σου λέω είναι ένα παληκάρι πχ σαν τα κρύα τα νερά που κοιμάται στους δρόμους και κλαίει και κρυώνει και ΠΟΝΑΕΙ από έλειψη φαρμάκου , εσύ τι θα κάνεις ? θα περάσεις από δίπλα του και θα του πεις "είσαι νεκρός ψυχικά και είναι αμαρτία αυτό που κάνεις ? "
Εχει δύναμη να κάνει κάτι άλλο ? μόνος του θα σηκωθεί ? αν δεν πάμε εγώ και εσύ να τον γλυτώσουμε πως θα γλυτώσει ?
Μη κάθεσε βολεμένος στη πολυθρόνα σου ονοματίζοντας το κάθε τι αν είναι αμαρτία ή αν δεν είναι
Το θέμα μας εδώ δεν είναι ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΜΑΡΤΙΑ το να παίρνει κάποιος ναρκωτικά
Είναι το πως μπορεί κάποιος να κάνει καλό χωρίς στην ουσία να κάνει κακό σε μια τέτοια περίπτωση που του ζητά κάποιος χρήματα
Το αν είναι "Ψυχικά νεκρός" κάποιος το γνωρίζει ο Θεός
Γιατί αυτό το παιδί που κρυώνει τρέμει πεινάει και πονάει και έχει μείνει μόνο του και γνωρίζει την απομόνωση έχει ταπεινωθεί όσο κανείς μας
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lovethink την Τετ Μαρ 15, 2006 11:14 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
g_aggelos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1474
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Άγγελος @ Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από g_aggelos »

Αν κάνετε μια βόλτα την Κυριακή στην ενορία του π. Κωνσταντίνου Στρατηγόπουλου, θα δείτε δεκάδες νέους να περιμένουν με υπομονή να του μιλήσουν. Θα δείτε πολλούς από αυτούς, με μακρυά μαλλιά, τατουάζ στα χέρια και σε όλο τους το σώμα, και τρυπημένα χέρια...
Κι όμως, τους έχει μαζέψει, και τους έχει βοηθήσει αν ξεπεράσουν την αρρώστια τους (γιατί μετά από λίγο καιρό καταντάει αρρώστια με τρομερούς πόνους σε όλο τους το σώμα...), και να βρεθούν πιο κοντά στον Θεό.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

g_aggelos έγραψε:Αν κάνετε μια βόλτα την Κυριακή στην ενορία του π. Κωνσταντίνου Στρατηγόπουλου, θα δείτε δεκάδες νέους να περιμένουν με υπομονή να του μιλήσουν. Θα δείτε πολλούς από αυτούς, με μακρυά μαλλιά, τατουάζ στα χέρια και σε όλο τους το σώμα, και τρυπημένα χέρια...
Κι όμως, τους έχει μαζέψει, και τους έχει βοηθήσει αν ξεπεράσουν την αρρώστια τους (γιατί μετά από λίγο καιρό καταντάει αρρώστια με τρομερούς πόνους σε όλο τους το σώμα...), και να βρεθούν πιο κοντά στον Θεό.
Nα'ναι καλά ο άνθρωπος γιατί με τους "ομοφυλόφιλους" δεν τα πάει καλά
( Δεν το λέω κοροιδευτικά , μη παρεξηγηθώ . Απλά την άποψή μου λέω από αυτά που άκουσα στο κύρηγμά του )
g_aggelos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1474
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Άγγελος @ Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από g_aggelos »

Ο π. Κωνσταντίνος δεν είναι από τους ανθρώπους που "τσουβαλιάζει", όπως κάνουν πολλοί άλλοι.
Βλέπει τους ανθρώπους κατά περίπτωση και η κρίση του (αυστηρότατη μεν), είναι διαφορετική για τον καθένα. Και πιστεύω ότι έτσι πρέπει να είναι ένας Πνευματικός...
Με την αυστηρότητά του, δεν είναι απορίας άξιον ότι έχει τόσους νέους κοντά του ?
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

g_aggelos έγραψε:Ο π. Κωνσταντίνος δεν είναι από τους ανθρώπους που "τσουβαλιάζει", όπως κάνουν πολλοί άλλοι.
Βλέπει τους ανθρώπους κατά περίπτωση και η κρίση του (αυστηρότατη μεν), είναι διαφορετική για τον καθένα. Και πιστεύω ότι έτσι πρέπει να είναι ένας Πνευματικός...
Με την αυστηρότητά του, δεν είναι απορίας άξιον ότι έχει τόσους νέους κοντά του ?
Aggele μου είναι απίστευτο αυτό που λες
Είναι ο μόνος που τσουβαλιάζει θες να πεις .
Αν προσέξεις την ομιλία που έχει περί ομοφυλοφιλίας θα ΦΡΙΞΕΙΣ.
Δεν είναι τσουβάλιασμα το "οι ομοφυλόφιλοι δεν έχουν μέσα τους αγάπη ? έχουν μέσα τους ΒΑΘΥ ΜΙΣΟΣ για τον άνθρωπο ? "
όταν αποκαλεί στο υπερδιπλάσιο τη λέξη "κουσούρι" με το τρόπο που το λέει ?
Ολα κινούνται στην ομιλία του στο ΕΣΕΙΣ και ΕΜΕΙΣ
Εσείς που θέλετε ψυχίατρο και εμείς οι σωστοί
Δεν θα ήθελα να πάει η συζήτηση στο ίδιο θέμα
Απλά με σύνεση θα ήθελα να ακούσεις την ομιλία του περί ομοφυλοφιλίας και αν σιχαίνεσε τους ομοφυλόφιλους ( καθόλου απίθανο ) σκέψου πχ ότι μιλάει για κάποια άλλη μερίδα ανθρώπων.
Το κύρηγμά του ήταν ότι πιο απάνθρωπο έχω ακούσει από ιερέα και δεν το λέω με νεύρα ή με διάθεση να κοροιδέψω ώστε να σβύσεις το μήνυμα.
Η πλήρης αποτυχία προσέγγιση του θέματος . Τον άκουγα και εγώ κάποτε στο ράδιο Παράγκα και μάλιστα πήγαινα στο φροντιστήριο υποψηφίων κατηχητών της Αρχιεπισκοπής ( σου προκάλεσα έκπληξη ? ) και τον είχαμε και ομιλητή κάποια στιγμή . Αλλά σε διαβεβαιώ πως έτσι και τα έλεγε αυτά περί ομοφυλοφιλίας τότε θα είχα σηκωθεί μπροστά σε όλους να φύγω από την αίθουσα και μη σου πω και από την εκκλησία δια παντός.
Το απόλυτο τσουβάλιασμα. ( Οι ομοφυλόφιλοι έχουν βαθύ μίσος για τον άνθρωπο !!!!!!! ) ???????
Ισως δεν φταίει όμως και αυτός γιατί για πρώτυπα έχει κάτι τύπους που βγαίνουν στην τηλεόραση πχ "Γιαννέλος" οι οποίοι βρίζουν τον Χριστιανισμό και διαμορφώνουν άποψη στη κοινωνία πως οι ομοφυλόφιλοι είναι πχ υβριστές
Είναι δυνατόν πχ ο Παπατσάκαλος να λέει "Δεν έχω πρόβλημα με τους ντιγκηντάγκηδες ? " και να γελάνε όλοι σε ένα studio με τις πληγές του άλλου και ο π.Στρατηγόπουλος στο κύρηγμά του να λέει ότι τον πάει τον Παπατσάκαλο ?
Ε όχι ρε συ Αγγελέ μου . Με κορόιδευαν τα παιδιά στο σχολείο και έκλαιγα , δεν θα ανεχτώ το ίδιο από έναν ιερέα μάλιστα που υποτίθετε πρέπει να δείχνει αγάπη
Διαφωνώ με αυτό που είπες :) Καλοπροαίρετα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lovethink την Τετ Μαρ 15, 2006 11:03 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
g_aggelos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1474
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Άγγελος @ Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από g_aggelos »

Με έχετε πάρει με κακό μάτι μου φαίνεται.... Δεν είμαι εδώ για να σβήνω μηνύμτα, ειδικά τα καλοπροέραιτα σαν τα δικά σου....

Ομολογώ ότι δεν έχω διαβάσει ή ακούσει την ομιλία του...
Αλλά πιστεύω ότι αν τον έβλεπες από κοντά, ίσως να είχε άλλη αντιμετώπιση....
Δεν ξέρω... σου ζητώ συγγνώμη αν έχω λανθασμένη άποψη.... :)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”