Επανήλθε στη ζωή αφού τη ράντισαν με αγιασμό

Συζητήστε με τα μέλη μας για τύχον θαύματα που είδατε, αισθανθήκατε ή σας τα εξιστόρησαν φίλοι και γνωστοί σας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
stathisekp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7287
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:16 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Αττικής

Επανήλθε στη ζωή αφού τη ράντισαν με αγιασμό

Δημοσίευση από stathisekp »

Η 13χρονη Lucy Hussey-Bergonzi, η οποία έπαθε εγκεφαλική αιμορραγία λίγες μόλις μέρες μετά από τα γυρίσματα της ταινίας «Χάρι Πότερ και ο ημίαιμος πρίγκιπας», μεταφέρθηκε άμεσα στο νοσοκομείο όπου και συνδέθηκε με μηχανήματα υποστήριξης.
Η νεαρή κοπέλα γεννήθηκε με αρτηριοφλεβική δυσπλασία και υπεβλήθη σε δύο χειρουργικές επεμβάσεις ενώ βρισκόταν ήδη σε κώμα χωρίς να παρουσιάζει κάποια βελτίωση.
Όταν η 41χρονη μητέρα της, Denise, ενημερώθηκε από τους γιατρούς ότι ήρθε η στιγμή να την αποχαιρετήσουν εκείνη κάλεσε τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας καθώς κι έναν παπά για να τη βαπτίσουν πριν την αποχαιρετίσουν οριστικά.
Τη στιγμή, όμως, που το αγιασμένο νερό άγγιξε το μέτωπο της, όλοι έμειναν άναυδοι καθώς το χέρι της τινάχτηκε απότομα. Κι αυτό ήταν μόνο η αρχή. Ως εκ θαύματος η κοπέλα κατάφερε να αποσυνδεθεί από τα μηχανήματα και να επανέλθει οριστικά εντός μόλις 24 ωρών.
Η μαρτυρία της μητέρας της είναι συγκλονιστική.
«Δύο μέρες μετά τη δεύτερη χειρουργική επέμβαση είπα στο σύζυγό μου ότι πρέπει να τη βαφτίσουμε. Εκείνη τη στιγμή πίστευα πραγματικά ότι θα πέθαινε και ήθελα απλά να της προσφέρω μια καλύτερη ευκαιρία σε κάποια άλλη πιθανή ζωή. Δεν ξέραμε τι ακριβώς κάναμε αλλά το νοσοκομείο οργάνωσε τα πάντα μέσα σε μόλις δύο μέρες. Έτσι, βρισκόμασταν όλοι γύρω από το κρεβάτι της για να τη βαπτίσουμε. Τότε εκείνη ακριβώς τη στιγμή όταν ο παπάς έβαλε αγιασμένο νερό το μέτωπό της, το χέρι της τραντάχτηκε και κουνήθηκε άμεσα προς τα πάνω. Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν απλά ένα τίναγμα όμως μέσα σε ένα 24ωρο βγήκε από τα μηχανήματα υποστήριξης και ανάρρωσε. Πιθανότατα, να ανάρρωνε ούτως ή άλλως όμως ο τρόπος με τον οποίο συνέβη σου δίνει την εντύπωση ότι πρόκειται για θαύμα. Όταν ρώτησα τους γιατρούς σε τι οφείλεται η ξαφνική ανάρρωση μου είπαν ότι δεν έχουν καμία επιστημονική απάντηση κι ότι δεν γνωρίζουν πως συνέβη. Πιστεύω ότι είναι ένα θαύμα. Δεν μπορώ να σκεφτώ καμιά άλλη εξήγηση», τόνισε.

(http://www.zougla.gr/kosmos/article/epa ... me-agiasmo)
Δώρησαί μοι του όράν τα έμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον άδελφόν μου
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Επανήλθε στη ζωή αφού τη ράντισαν με αγιασμό

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Ορθόδοξος Χριστιανός είναι ο ιερέας που τη ράντισε με αγιασμό; Ξέρει κανείς; Γιατί αγιασμός είναι σοβαρός χαρακτηρισμός ύδατος...
και στην ομοιοπαθητική "αγιάζουν" αλλά με μαύρη μαγεία. Πάντως αυτή η συγγραφεύς Τζ.Κ.Ρ. δεν γράφω όλο της το όνομα... έχει κάνει
μεγάλη ζημιά στα παιδιά με τα βιβλία της και τις ταινίες. Στο όνομα του μαμωνά γίνονται πολλά...
Τα παιδιά μας τα χειρίζονται οι σκοτεινές δυνάμεις από την κούνια με τις διαφημήσεις, τα βιβλία, τα παιχνίδια που
φαινομενικά εμφανίζονται ως άκακα... Ο Τριαδικός Θεός βοηθός... αλλά κι εμείς έχουμε μεγάλη ευθύνη.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
vivika
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 939
Εγγραφή: Τετ Σεπ 09, 2009 7:39 pm
Τοποθεσία: Βίβιαν@Ν.Φ.

Re: Επανήλθε στη ζωή αφού τη ράντισαν με αγιασμό

Δημοσίευση από vivika »

ΜΙΧΣ έγραψε:Ορθόδοξος Χριστιανός είναι ο ιερέας που τη ράντισε με αγιασμό;
Καθολικός ιερέας. Καθολικό βάπτισμα.
«Γρηγορεῖτε καί προσεύχεσθε, ἵνα μή εἰσέλθητε εἰς πειρασμόν» Ματθ. κστ' 41
Ω Θεέ μου, δώσε μου τη δύναμη να αλλάξω αυτά που μπορώ, την υπομονή να αντέξω αυτά που δεν μπορώ,
και τη σοφία για να γνωρίζω τη διαφορά μεταξύ τους.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Επανήλθε στη ζωή αφού τη ράντισαν με αγιασμό

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

σ' ευχαριστώ πολύ Βιβάκι μας! :8

Διάβασα το άρθρο εις την αγγλιστή... πολλά προβλήματα με αυτό το κορίτσι, το "επανήλθε" σκέτο είναι σωστότερος τίτλος

Ενα θα πω...

Οταν θεράπευε ο Χριστός μας... έκανε τον ασθενή καλά ψυχή τε και σώματι!

Αυτά...

Καλά κι ευλογημένα Χριστούγεννα και καλή φώτιση σε όλους μας.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Επανήλθε στη ζωή αφού τη ράντισαν με αγιασμό

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Α, και κάτι ακόμη... ΟΤΑΝ ΘΕΡΑΠΕΥΕΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΜΑΣ, ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΑΣΘΕΝΗ ΚΑΛΑ ΨΥΧΗ ΤΕ ΚΑΙ ΣΩΜΑΤΙ...

Δόξα τω Θεώ, πάντων ένεκεν!
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
silver
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3145
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κων/νος@Μόντρεαλ-Καναδά.
Επικοινωνία:

Re: Επανήλθε στη ζωή αφού τη ράντισαν με αγιασμό

Δημοσίευση από silver »

====================================================================

Ο Μέγας Αθανάσιος απαντά στην ερώτηση "Πως και τινές αιρετικοί ποιούσι πολλάκις σημεία":

"Τούτο ημάς ουκ οφείλει ξενίζειν. Ηκούσαμεν γαρ του Κυρίου λέγοντος, ότι πολλοί εν εκείνη τη ημέρα ερούσι: "Κύριε, ουκ εν τω σω ονόματι δαιμόνια εξεβάλομεν, και δυνάμεις πολλάς εποιήσαμεν;" και ερεί αυτοίς: "Αμήν λέγω υμίν, ουδέποτε έγνων υμάς, αποχωρήται απ' εμού εργάται της ανομίας".
Και πρόσεξε πως συνεχίζει ο άγιος Πατήρ:
"Πολλάκις γαρ ουχ η πολιτεία του θαυματουργούντους εστίν η την ίασιν εργαζομένη, αλλ' η προς Aυτόν πίστις του προσερχομένου ανθρώπου".


==================================================================
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Επανήλθε στη ζωή αφού τη ράντισαν με αγιασμό

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

silver έγραψε:====================================================================

Ο Μέγας Αθανάσιος απαντά στην ερώτηση "Πως και τινές αιρετικοί ποιούσι πολλάκις σημεία":

"Τούτο ημάς ουκ οφείλει ξενίζειν. Ηκούσαμεν γαρ του Κυρίου λέγοντος, ότι πολλοί εν εκείνη τη ημέρα ερούσι: "Κύριε, ουκ εν τω σω ονόματι δαιμόνια εξεβάλομεν, και δυνάμεις πολλάς εποιήσαμεν;" και ερεί αυτοίς: "Αμήν λέγω υμίν, ουδέποτε έγνων υμάς, αποχωρήται απ' εμού εργάται της ανομίας".
Και πρόσεξε πως συνεχίζει ο άγιος Πατήρ:
"Πολλάκις γαρ ουχ η πολιτεία του θαυματουργούντους εστίν η την ίασιν εργαζομένη, αλλ' η προς Aυτόν πίστις του προσερχομένου ανθρώπου".


==================================================================

Δόξα τω Θεώ, υπάρχει παρηγοριά σε τούτα τα λόγια! Τις Θεός Μέγας! Αγάπη...
Καλή φώτιση σε όλους μας, καλή φώτιση σε όλους τους ανθρώπους πάνω στη γη...
Τα αδύνατα παρ' ανθρώποις δυνατά παρά τω Θεώ έστιν. (Λουκ. 18,27)
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Επανήλθε στη ζωή αφού τη ράντισαν με αγιασμό

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

ΜΙΧΣ έγραψε:
silver έγραψε:====================================================================

Ο Μέγας Αθανάσιος απαντά στην ερώτηση "Πως και τινές αιρετικοί ποιούσι πολλάκις σημεία":

"Τούτο ημάς ουκ οφείλει ξενίζειν. Ηκούσαμεν γαρ του Κυρίου λέγοντος, ότι πολλοί εν εκείνη τη ημέρα ερούσι: "Κύριε, ουκ εν τω σω ονόματι δαιμόνια εξεβάλομεν, και δυνάμεις πολλάς εποιήσαμεν;" και ερεί αυτοίς: "Αμήν λέγω υμίν, ουδέποτε έγνων υμάς, αποχωρήται απ' εμού εργάται της ανομίας".
Και πρόσεξε πως συνεχίζει ο άγιος Πατήρ:
"Πολλάκις γαρ ουχ η πολιτεία του θαυματουργούντους εστίν η την ίασιν εργαζομένη, αλλ' η προς Aυτόν πίστις του προσερχομένου ανθρώπου".


==================================================================

Δόξα τω Θεώ, υπάρχει παρηγοριά σε τούτα τα λόγια! Τις Θεός Μέγας! Αγάπη...
Καλή φώτιση σε όλους μας, καλή φώτιση σε όλους τους ανθρώπους πάνω στη γη...
Τα αδύνατα παρ' ανθρώποις δυνατά παρά τω Θεώ έστιν. (Λουκ. 18,27)
Νάναι ευλογημένο..... άρα ;
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Επανήλθε στη ζωή αφού τη ράντισαν με αγιασμό

Δημοσίευση από GeorgiosM »

λίγο εξειδικευμένο το θέμα και μόνο δυνατοί λύτες μπορουν να δώσουν
ακριβεις απαντησεις. δηλαδή ασκητες , θεοφόροι πατέρες , καταρτισμένοι
κ εμπειροι θεολόγοι κλπ.

παρολα αυτα, θα τολμησω 2-3 προχειρες σκεψεις.
προφανώς οι παπικοι δεν εχουν Αγιο Πνεύμα, αλλα επειδή επικαλουνται
Τον Κύριο , Την Υπεραγία Θεοτόκο αλλα και έχουν κρατήσει κάποια
στοιχεια πίστεως (εστω και μεσα στο σκοτος),
φαινεται οτι ο τριαδικός Θεός ή η Υπεραγία Θεοτόκος ή οι παλιοί ορθοδοξοι
αγιοι τους ελεουν σε κάποιο βαθμο. (αν δεν κανω λάθος).

περι βαπτισματος ή αγιασμό δεν ξέρω, νομιζω οτι η Εκκλησία (δηλαδή οι άγιοι Πατερες )
εχουν αναγνωρισει καποια ισχύ, ή δεν ξέρω πως αλλιως να το περιγραψω.

ο Θεός μπορει να ελεήσει και εναν προτεστάντη και εναν άθεο, ακόμη και αν βρισκονται
σε λάθος πίστη. Ακόμη και εβραιους ελεει με τον ενα ή τον άλλο τρόπο Ο Κύριος μας..

Οταν κρινει σωστό να επέμβει Ο Κύριος παρεμβαίνει και πολλες φορες με θεαματικό τρόπο.
άλλο θεία παρεμβαση και έλεος και άλλο σωτηρία.
και ενας ιερέας μπορει να εχει λαβει 1 εκατομμυριο θαυματα αλλα στο τελος να μην σωθει.
οπως και το αντιθετο. να μην εχει δει ποτε κάποιος θαυματουργική θεία παρεμβαση επάνω του και στο τελος να
σωθει. πχ ακομη κ την ενδεκάτη ώρα, οπως ο ληστης..
Άβαταρ μέλους
johnge
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 656
Εγγραφή: Τρί Μάιος 25, 2010 7:35 pm
Τοποθεσία: π. Πρόδρομος, Εύβοια

Re: Επανήλθε στη ζωή αφού τη ράντισαν με αγιασμό

Δημοσίευση από johnge »

GeorgiosM έγραψε:
περι βαπτισματος ή αγιασμό δεν ξέρω, νομιζω οτι η Εκκλησία (δηλαδή οι άγιοι Πατερες )
εχουν αναγνωρισει καποια ισχύ, ή δεν ξέρω πως αλλιως να το περιγραψω.

ο Θεός μπορει να ελεήσει και εναν προτεστάντη και εναν άθεο, ακόμη και αν βρισκονται
σε λάθος πίστη. Ακόμη και εβραιους ελεει με τον ενα ή τον άλλο τρόπο Ο Κύριος μας..

Οταν κρινει σωστό να επέμβει Ο Κύριος παρεμβαίνει και πολλες φορες με θεαματικό τρόπο.
άλλο θεία παρεμβαση και έλεος και άλλο σωτηρία.

Ο Θεός σίγουρα μπορεί να μεριμνήσει και να οδηγήσει οποιονδήποτε στην ορθή πίστη.

Αντιθέτως τα μυστήρια ή ο αγιασμός που τελούνται από καθολικούς ιερείς δεν έχουν καμία ισχύ και το Άγια Πνεύμα είναι απών. Οπότε στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν μπορούμε να λέμε πως ο αγιασμός ήταν το μέσο να επανέλθει στη ζωή αυτή η γυναίκα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Θαύματα”