Μαραθώνιος Αγάπης για την Ιεραποστολή!

Εδώ αναρτούνται αιτήματα & προσφορές βοηθείας με στόχο την αλληλοβοήθεια των μελών μας.

Συντονιστές: ntinoula, Συντονιστές

vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Μαραθώνιος Αγάπης για την Ιεραποστολή!

Δημοσίευση από vasilisalt »

Που είναι;;;
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Μαραθώνιος Αγάπης για την Ιεραποστολή!

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

από vasilisalt » Δευτ Δεκ 17, 2012 9:52 am

Που είναι;;;
ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ♥♥♥ ΑΡΕΤΣΟΥΣ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ♥♥♥
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Μαραθώνιος Αγάπης για την Ιεραποστολή!

Δημοσίευση από vasilisalt »

Ακόμα εκεί είναι;
Δεν έχει φύγει;
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Μαραθώνιος Αγάπης για την Ιεραποστολή!

Δημοσίευση από angieholi »

Δόξα τω Θεώ!!!

Ευχαριστούμε πάρα πολύ όχι μόνο όσους συμμετείχαν, αλλά ιδιαίτερα την Γεωργία και τον Στάθη μαζί με τον Νικόλαο,
που έβαλαν και τον προσωπικό τους κόπο σε αυτόν τον Μαραθώνιο, και στην ουσία επωμίστηκαν όλη αυτή την διαδικασία!!!

Ο Θεός να ευλογεί το έργο των απανταχού Ιεραποστόλων μας!

Καλά και ευλογημένα Χριστούγεννα να έχουμε!
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Μαραθώνιος Αγάπης για την Ιεραποστολή!

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

vasilisalt έγραψε:Ακόμα εκεί είναι;
Δεν έχει φύγει;

30+ώρες ταξίδι για Ειρηνούπολη... (Dar El Salam :))
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Μαραθώνιος Αγάπης για την Ιεραποστολή!

Δημοσίευση από vasilisalt »

Αν κατάλαβα καλα ο Στάθης πάει Τανζανια;;;;;;;
Για αυτό λείπει;
Μαρία είσαι σίγουρη;
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Μαραθώνιος Αγάπης για την Ιεραποστολή!

Δημοσίευση από nickzark »

vasilisalt έγραψε:Αν κατάλαβα καλα ο Στάθης πάει Τανζανια;;;;;;;
Για αυτό λείπει;
Μαρία είσαι σίγουρη;
:lol: :lol: :lol: Toν έκανε πρόταση ο Δεσπότης και ΄τωρα ειναι καθ'οδον.τα άκουσα όλα
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Μαραθώνιος Αγάπης για την Ιεραποστολή!

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

ΚΑΛΟΟΟΟΟΟΟΟ!!! :):):)

Να το εξηγήσεις στο Δεσπότη που θ' αρχίσει να μας διαβάζει μόλις φτάσει στην Ειρηνούπολη γιατί με λέει στην Εκκλησία, γιατί δεν με έχετε πει να σας διαβάζω κι εγώ!

Τον έχω στείλει το σύνδεσμο... :lol: :lol: :lol: Ολα στη Βορειοελλαδίτικη δοτική που την πάω με χίλια!
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Μαραθώνιος Αγάπης για την Ιεραποστολή!

Δημοσίευση από stathis73 »

Τελικά την Κυριακή πήγα μόνος στην εκκλησία, όπως και ο Νίκος δίχως τις γυναίκες και τα παιδιά, γιατί αρρώστησαν ολοι ταυτόχρονα.

Θα σας πώ λίγα απο τα πολλά που έγιναν την Κυριακή που κατά την γνώμη μου ειναι και η ουσία.

Καταρχάς οι φωτο του Νίκου ειναι όλες απο την στιγμή που μετα το τελος της θειας λειτουργίας, ο δεσπότης κάλεσε κοντά του όλους όσους είχαν πρόβλημα υγείας ( άρρωστοι-οσοι δεν μπορούσαν για καποιο λογο να κάνουν παιδιά και γενικά οσοι ήθελαν ευλογία) μας ειπε να γονατίσουμε και αφού ειπε κάποια ευχή άρχισε να βγάζει τα ιερά άμφια και να τα δίνει στον κόσμο, οπου απο χέρι σε χέρι ο κόσμος τα περνούσε πάνω από τα κεφάλια τους, στην αρχή το επιτραχήλιο, και στην συνέχεια τα υπόλοιπα άμφια.

Θέλω να σταθώ ιδιαιτέρως στο κήρυγμα του, ενα κήρυγμα που εγω δεν εχω ξανακούσει, ενα άγγιγμα αγάπης απο καρδιάς, ένα μάθημα πίστης και ζωής, ενα μάθημα προς όλους εμας τους χριστιανούς του καναπέ, απο εναν "Λοκατζή" της ορθοδοξίας μας.

Σε κάποιο σημείο λέει ο σεβασμιότατος τον πλησιάζει ένας εκ γενετής τυφλός και του δίνει την σύνταξη μιας ζωής,.......( στην Τανζανία με 25.000 ευρω κτίζεις εναν Ναό) και του λέει..." πάρτε αυτά τα χρήματα να κτίσετε εναν Ναό στο όνομα Της Παναγίας μας, γιατί εγω οπως ξέρετε γεννήθηκα τυφλός και εκτος απο το χάδι και την στοργή της μανούλας μου δεν την ειδα ποτέ, έτσι θέλω με αυτα τα χρήματα απο την Παναγία μας όταν πάω στον Ουρανό να μου δόση για λίγο τα ματια μου ωστε να δώ το πρόσωπο της μανούλας μου".................εγω εκείνη την στιγμή έχασα την επαφή μου με το κήρυγμα και ασυναίσθητα δάκρυα ετρεχαν απο τα μάτια μου, οταν επανήρθα άκουσα ενα αλλο παράδειγμα φιλανθρωπίας που έλεγε εκεινη την στιγμή ο Δεσπότης.

Ηταν λεει ενας αγιορείτης μοναχός και τον πλησίασε και του έδωσε παρα πολλά ( για τον μοναχό) χρήματα.
Λέει ο δεσπότης.........."ήξερα οτι ζει σε μια καλύβα που ειναι ετοιμη να πέσει και του λέω γεροντα κρατα τα χρήματα που με τόσο κόπο μάζεψες ( ο μαναχός τα μάζεψε με το εργόχειρό του, έπλεκε κομποσχοινάκια) για τις ανάγκες σου.......και η απάντηση λέει που πήρα ήταν η εξής.
Κράτατα Δέσποτα γιατι εσυ με αυτά μπορεί να σώσεις εστω και ενα παιδί, και οταν εγω παρουσιαστώ στο θρόνο του Θεού αυτό θα είναι στην αγκαλιά μου και ίσως ο Δεσπότης και Κύριος μας με ελεήσει τον βρωμερό δούλο του.

Καθημερινά πεθαίνουν 3000 παιδια απο ελονοσία, αλλα τόσα απο ανεμοβλογιά, αλλα τόσα απο διάφορες ασθένειες και οι μάνες μας λέει να γυρνούν στους δρόμους δίχως μυαλό σαν χαμένες αφου πρωτύτερα εχουν χάσει το παιδι τους.

Αυριο πρώτα ο θεός θα αναρτήσω εναν κατάλογο με την ισχύ των χρημάτων:

Για παράδειγμα με 1500 ευρώ μπορεί να ανοίξει ενα πηγάδι για την υδροδότηση 3000 ατόμων. :8 :8


Όταν τελείωσαν ολα μπήκαμε στο Άγιο Βήμα και εκει αφου συστηθήκαμε στον Σεβασμιότατο πολύ ταπεινά του δώσαμε τον φάκελο χωρίς να του πούμε τιποτα άλλο παρα να ευχετε για την χριστιανική παρεούλα μας.

Μας ρώτησε ποιος ειναι "ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΌ" του απάντησα ενα παιδί απο την Εύβοια, αλλα ήμαστε απο ολοι την Ελλαδα μέλη και μάλιστα αρκετά, οχι ολα ενεργά αλλα αρκετά.

Αφου μας ρώτησε ποιον εχουμε πνευματικό και συζητήσαμε με τι ασχολούμαστε κάπου εκει τον αφήσαμε γιατί τον περίμεναν καμια 300-400 ατομα απο διαφορα μέρη της Ελλαδος που ειχαν ερθει με πούλμαν, παρ ολα αυτα οταν μας ειδε εξω απο τον Ιερο Ναό μας κάλεσε για καφέ λέγοντας "φεύγετε; εγω σε εσας στηρίζομαι" και μαζι με τον Νικο είπαμε να κατέβουμε στην αίθουσα τελετών του Ναού, αλλα οταν είδαμε τον κόσμο που τον περίμενε σιγα σιγά φύγαμε.

Αυτο που θέλω να πώ ειναι οτι με τέτοιους κληρικούς οι Ναοί θα ειχαν 500 -600 μέσα και αλλους 1000 απο εξω, ο Θεός να του δίνει δύναμη και κουράγιο στο δύσκολο αγώνα του στα μετερίζια της ερήμου όπως χαρακτηριστικά ειπε ο ίδιος στο κήρυγμα του.

Ο Θεός να σας εχει καλά και πάντοτε τέτοιες ευλογίες για όλους μας.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Μαραθώνιος Αγάπης για την Ιεραποστολή!

Δημοσίευση από vasilisalt »

Σ ευχαριστούμε αδερφέ!
Η περιγραφή σου ήταν όπως πάντα με ψυχή.
Δικαίως κάποιοι σε λένε ΄΄μπουγάτσα με ψυχή΄΄!!!

Με πήραν λίγο τα ζουμιά...
ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλοβοήθεια”