Διαζύγιο

Πνευματικά θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: «Εμφύλιος πόλεμος» έχει ξεσπάσει στην Εκκλησία της Ελλάδ

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Προϋπόθεση όλων είναι η Αγάπη κατά τη γνώμη μου.

Εκκλησιασμός χωρίς Αγάπη δεν νοείται.
Ούτε Πίστη.
Ούτε φιλία.
Κλπ κλπ κλπ.

Και βέβαια και ο γάμος καταλύεται ελλείψει Αγάπης.

Η μοιχεία, ο ξυλοδαρμός κλπ, σημαίνουν έλλειψη Αγάπης. Και από την άλλη συγχωρούνται και αναστέλλονται οι συνέπειές τους, όταν η Αγάπη τα υπερκεράσει τελικά όλα αυτά.

Ο,τι κι' αν λένε τα φιρμάνια και τα κατάστιχα, ότι κι' αν λένε οι νόμοι της πολιτείας, ό,τι κι' αν λένε ακόμη και οι Ιεροί κανόνες, δεν έχουν σημασία αν δεν υπάρχει Αγάπη.

Και στην ουσία ο μόνος λόγος για να γίνει ένας γάμος είναι η Αγάπη.
Και ο μόνος λόγος για να διαλυθεί είναι η έλλειψή Της.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: «Εμφύλιος πόλεμος» έχει ξεσπάσει στην Εκκλησία της Ελλάδ

Δημοσίευση από ψυχουλα »

Βεβαίως!

και Αγάπη είναι ο Χριστός!
και ο Χριστός είπε αυτα περι δευτερου γαμου...δεν ειναι δυσνοητα ή ασαφή...
κι επειδη ο Χριστος ειναι Αγαπη σιγουρα δεν τα ειπε σα νομο αλλα σαν αληθεια.
ο Χριστος ελεγε παντα για το τελειο και ζητησε να ειμαστε τελειοι σαν τον Πατερα στους ουρανους.
δε γινεται να ειμαστε τελειοι αλλα ειναι χειροτερο να δικαιολογουμε τις ατελειες μας και να τις βαφτιζουμε θεαρεστες.
ουτως ή άλλως ξεφυγαμε ομως απο το θεμα!! (πρωτοτυπο...) :mrgreen:
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: «Εμφύλιος πόλεμος» έχει ξεσπάσει στην Εκκλησία της Ελλάδ

Δημοσίευση από lovethink »

Μακάρι να υπάρχει αγάπη στα ζευγάρια ,η αγάπη ΟΛΑ τα συγχωρεί .Αλλά "αγάπη" αληθινή ,όχι "παθολογική εξάρτηση" που κάνει τον έναν υποχείριο του άλλου .Αγάπη συμπληρωματική ,που συμπληρώνει και ανυψώνει ,που συγχωρεί και καθαγιάζει και η αγάπη η αληθινή θα δείξει το δρόμο
Ο Θεός να δίνει δύναμη σε αυτές τις γυναίκες που περνάνε προβλήματα στους γάμους τους
Καλή Σαρακοστή
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: «Εμφύλιος πόλεμος» έχει ξεσπάσει στην Εκκλησία της Ελλάδ

Δημοσίευση από nickzark »

lovethink έγραψε:
ψυχουλα έγραψε:Μὲ τὴν ἀκύρωση τοῦ ἑνὸς νομίμου γάμου καὶ τὴν ὑπογραφὴ διαζυγίων γιὰ ποικίλους λόγους πλὴν τῆς μοιχείας, ἐνέργεια ποὺ ἀντίκειται στὴν διδασκαλία τοῦ Κυρίου Ἰησοῦ Χριστοῦ καὶ τοὺς Ἱεροὺς Κανόνες
Δεν ξέρω για όλα τα άλλα ,αλλά όσο αφορά το συγκεκριμένο η γυναικεία κακοποίηση και η ενδοοικογενειακή βία δεν αποτελoύν λόγο διαζυγίου άραγε ;
Είναι σωστό να ασκούμε ψυχολογική πίεση σε μια γυναίκα που θέλει να χωρίσει επειδή πχ τρώει ξύλο αυτή και το παιδί της από τον άντρα της και κινδυνεύει η ίδια τους η ζωή ;
Πολύ λεπτά θέματα αυτά και μακάρι να μην συμβαίνουν τέτοιες δυσάρεστες καταστάσεις σε κάποιες οικογένειες αλλά τι γίνεται όταν συμβούν ;
Συγχωρεσε με αν κανω λαθος αλλα ο Πατερας Βαρθολομαιος του Αγιου Ανδρεα, στην συνεντευξη που ειχε δωσει,αν δεν κανω λαθος ειπε οτι αν δεν ειναι χαρουμενος ο γαμος ο θεος θα συμφωνησει να υπαρξει διαζυγιο.Δηλαδι αν δεν ειναι καλα μαζι με το ζορι να παραμενουν παντρεμενοι.???Απλα μαλλον καθε ιερες δινει την δικια του εξηγηση.Για ολα τα αλλα και εγω δεν πολυ ξερω
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά θέματα”