Πληροφορίες για Προσκύνημα στο Άγιον Όρος

Συζήτηση σχετικά με το Αγιο Όρος γενικότερα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
HXOS
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: Δευ Σεπ 18, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΓΙΑΝΝΗΣ@ΚΡΗΤΗ

Re: Πληροφορίες για Προσκύνημα στο Άγιον Όρος

Δημοσίευση από HXOS »

Εικόνα
ΣΥΝ ΘΕΩ ΠΑΝΤΑΧΟΥ,ΦΟΒΟΣ ΟΥΔΑΜΟΥ.
ravniotis
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 26, 2006 6:00 am

Re: Πληροφορίες για Προσκύνημα στο Άγιον Όρος

Δημοσίευση από ravniotis »

θα ηθελα να προσθεσω και εγω καποια στοιχεια για το ταξιδι μεχρι την ουρανουπολη.πριν λιγες μερες γυρισα απο ενα ταξιδι μου στη θεσσαλονικη με το τρενο.
αρχικα να αναφερω οτι η προσβαση στο κτελ χαλκιδικης γινεται οντως με το λεωφορειο 45 του οασθ το οποιο ξεκιναει απο τα κτελ μακεδονιας, περναει απο το σταθμο του τρενου και διασχιζοντας την εγνατια,κανοντας λιγες στασεις, φτανει υστερα απο κανενα μισαωρο στο κτελ χαλκιδικης στο υψος του praktiker.το πρωτο δρομολογιο του 45 ειναι στις 4.40 το πρωι και η συχνοτητα του ειναι περιπου καθε μιση ωρα.
περα απο το 45 υπαρχει το λεωφορειο 36 απο βουλγαρη-ικεα-cosmos για κτελ χαλικιδικης.
οσον αφορα το τρενο εχω να αναφερω οτι οι τιμες εχουν παρει την ανηφορα και ειναι σαφως υψηλοτερες απο τα κτελ πια.επισης απο 1η μαρτιου 2011 (και μεχρι νεωτερας?) καταργουνται οι κλιναμαξες,δηλαδη το τρενο που εφευγε στις 23.00 απο αθηνα και εφτανε στη θεσσαλονικη γυρω στις 5.30 το πρωι.
επομενως η πιο φτηνη προσβαση απο αθηνα προς την ουρανουπολη (85 ευρω με επιστροφη) ειναι το κτελ θεσσαλονικης που φευγει απο τα κτελ κηφησου στην αθηνα στις 23.00, σε αφηνει στα κτελ χαλκιδικης στη θεσσαλονικη και απο εκει αλλαζεις λεωφορειο προς ουρανουπολη (δρομολογιο 5.30 ή 6.15 το πρωι)
ΥΓ. για αυτοκινητο ουτε λόγος. βενζινη για 700 χιλιομετρα και 23.5 ευρω διοδια
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Πληροφορίες για Προσκύνημα στο Άγιον Όρος

Δημοσίευση από aposal »

Νομίζω ότι το αυτοκίνητο συμφέρει εφόσον κουβαλάει τρία άτομα τουλάχιστον. Με λογική ταχύτητα (έως 120Km/h) συνήθως καταναλώνει περί τα 7,5 lit/100Km.
Αν υποθέσουμε ότι η διαδρομή Αθήνα - Θεσσαλονίκη - Αγίον Όρος είναι, μετ' επιστροφής, 1.500 χλμ, τότε με μέση τιμή βενζίνης το 1,65 η κατανάλωση είναι 186 € και μαζί με τα διόδια (= 2*23,2 = 46,4) φτάνει τα 233 € κάτι λιγότερο δηλαδή από 80 ευρώ το άτομο.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
ravniotis
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 26, 2006 6:00 am

Re: Πληροφορίες για Προσκύνημα στο Άγιον Όρος

Δημοσίευση από ravniotis »

εχεις δικιο αποστολη.το αυτοκινητο πια για τη διαδρομη αθηνα-θεσσαλονικη χρειαζεται 3 άτομα και πανω για να βγαλει τα εξοδα του.για αυτο το λογο εχουμε γεμισει sites που υπαρχουν προσφορες+ζητησεις δρομολογιων με αυτοκινητο (π.χ. carpooling.gr, pamemazi.gr κ.α)
οσον αφορα το ταξιδι προς αγιον ορος με αυτοκινητο στο κοστος πρεπει να μπει το ξενοδοχειο πριν (και ίσως μετα) την εισοδο όσο και το φυλασσομενο παρκινγκ...
καλα να ειμαστε παντως να πηγαινουμε όσο και αν κοστιζει...
ΥΓ πως την βλεπεις την εκδρομη του φορουμ τον μαιο? θα γινει? μιλησα χθες με τον παναγιωτη. ειναι και αυτος-οπως και εγω-αρκετα απαισιοδοξος λογω στενοτητας χρονου
Άβαταρ μέλους
nemesis123
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Τρί Ιαν 23, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Σαλαμίνα

Re: Πληροφορίες για Προσκύνημα στο Άγιον Όρος

Δημοσίευση από nemesis123 »

Παιδια καλησπερα σας. εχω σκοπο να επισκευθω το Α.Ο. και θελω μια διευκρινιση:
Στην Ιερα Μονη Μεγ. Λαυρας, δεν χρειαζεται να κλεισεις δωματιο απ'οσο ξερω ομοιως και στην Κωνσταμονιτου και Σκητη Αγιου Ανδρεα.
Τωρα που ειναι χειμωνας και πανε ολο και λιγοτεροι, σε ποια αλλα Μοναστηρια γινεται αυτο?? εχω ακουσει για Φιλοθεου ομοιως.
Μια απαντηση παρακαλω οποιος μπορει και θελει.
Να'ναι ευλογημενο!!
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Πληροφορίες για Προσκύνημα στο Άγιον Όρος

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Ούτε στην Διονυσίου χρειάζεται να ειδοποιήσεις προηγουμένως :smile:
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
nikiforos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2185
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ

Re: Πληροφορίες για Προσκύνημα στο Άγιον Όρος

Δημοσίευση από nikiforos »

Εάν πας μόνος σου, πιστεύω ότι δεν θα βρεις πρόβλημα στα μεγάλα μοναστήρια. Αν όμως είστε ομάδα 3 ή 4 προσκυνητών, καλό θα ήταν να επικοινωνήσεις πρώτα με τα μοναστήρια που θα ζητήσετε φιλοξενία. Πρόσφατα είχαμε προκυνηματική επίσκεψη κ παρ' όλο που ο καιρός ήταν πολύ δύσκολος, ο αριθμός των προσκυνητών ήταν πολύ μεγάλος!!!
Συλλογάται Καλά!!!, όποιος Συλλογάται Ελεύθερα , Χριστιανικά και Ορθόδοξα......
Άβαταρ μέλους
nemesis123
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Τρί Ιαν 23, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Σαλαμίνα

Re: Πληροφορίες για Προσκύνημα στο Άγιον Όρος

Δημοσίευση από nemesis123 »

ναι και Διονυσιου αποσο ξερω. εχω μεινει εκει και Μ.Λαυρας.
μονος μου θα παω, φιλοθεου λετε να με δεχτουν?? ειδωμεν
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Πληροφορίες για Προσκύνημα στο Άγιον Όρος

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Υπάρχει κανένα νέο σχετικά με την διακίνηση των μέσων μεταφοράς και ότι άλλο στο το Α.Ο.; :smile:
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
giorgoskas
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Δευ Ιαν 10, 2011 8:47 am
Τοποθεσία: Κύπρος

Re: Πληροφορίες για Προσκύνημα στο Άγιον Όρος

Δημοσίευση από giorgoskas »

Μήπως γνωρίζει κανείς εάν άλλαξαν οι αριθμοί τηλεφώνων τις ι.μ. Διονυσίου
Δεν απατάνε στα φαξ ούτε στο τηλέφωνο όπου προσπαθώ εδώ και καιρό να επικοινωνήσω
Έστειλα 3 φορές φαξ χωρίς ανταπόκριση ούτε τηλεφωνικός
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το Αγιο Όρος”