Στη σκιά του Άθωνα

Διαβάσατε ένα καλό Ορθόδοξο Χριστιανικό βιβλίο; προτείνετε το και σε μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

paroikos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από paroikos »

emilgr έγραψε:Αυτό το όνομα περίμενα να ακουσώ........

Δεν τον γνωρίζω προσωπικά αλλά έχω ακούσει πάρα πολλά από πνευματικό του παιδί και φίλο μου....

Να σημειώσω και εγώ ότι αξίζει μια συνάντηση..
ακριβωώς! και θα πρέπει να γίνει...είδες όταν ρίχνεις άδια πως πιάνεις γεμάτα; τι να σου απαντήσει ο άλλος σε ερώτηση π.χ. "γνωρίζει κανείς κανέναν γέροντα με διάκριση"; Ενώ έτσι ξετρυπώσαμε αυτό που θέλαμε και να 'αι καλά ο φίλος μας!!!! :D
xenos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από xenos »

nkope έγραψε:Εννοώ την Ι.Μ. Μεταμορφώσεως του Σωτήρος στο Δρυόβουνο του Νομού Κοζάνης και τον Ηγούμενο Γέροντα Στέφανο.
Όταν πας πες στον Γεροντα Χαιρετίσματα από την Κρήτη... και από την "ορφανή" πλέον Αγία Φωτεινή.
ekpaideytikos
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 21, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Στη σκιά του Άθωνα

Δημοσίευση από ekpaideytikos »

parikos_ έγραψε:
maria78 έγραψε:Πρόκειται για μία εκπομπή της Πειραϊκής Εκκλησίας 91.2FM που ακούγεται κάθε μέρα Δευτέρα-Παρασκευή 20-20.30 και αναφέρεται σε "στιγμιότυπα από το περιβόλι της Παναγίας"
Σκέφτηκα ότι κάποιοι ίσως θα ενδιαφέρονταν να την ακούσουν :wink:
Μπορούν να μας πουν για κανένα μοναστήρι με κανέναν Γέροντα σαν το παππούλη τον Παΐσιο έστω κι αν είναι στον κόσμο; :D
\

Στη Μονή Κλειστών υπάρχει ο Γέροντας Μακάριος. Είναι μοναχός, πνευματικοπαίδι του Γέροντος Πορφυρίου. Είναι καταπληκτικός. Ορισμένες φορές νομίζεις οτι ακούς τον Γ.Πορφύριο. Είναι πολύ επηρεασμένος ή τον φωτίζει για το οποιοδήποτε θέμα που συζητάει.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λέσχη Αναγνωστών - Βιβλιοπροτάσεις”