Ψυχιατρεία

Ψυχολογικά Θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Συνταξιδιώτης
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Δευ Ιαν 19, 2009 6:28 pm

Ψυχιατρεία

Δημοσίευση από Συνταξιδιώτης »

Οι άνθρωποι που βρίσκονται στα ψυχιατρεία σώζονται;Η κατάστασή τους τους έκανε να μην μπορούν να συναντήσουν γυναίκα,να μην πίνουν,να μην καπνίζουν και να μην συμπεριλαμβάνονται στη λίστα των παθών στα οποία εξ αδυναμίας πέφτουμε εμείς άλλος στο ένα πάθος και άλλος στο άλλο.Εμείς διατρέχουμε τον κίνδυνο πολλών παθών.Οι ψυχικά ασθενείς στην ουσία με την κατάστασή τους τέθηκαν εκτός μάχης και με τα χάπια γίνανε κατά κάποιο τρόπο "φυτά".Ούτε έργα μπορούν να κάνουνε ούτε να σκεφτούν όπως σκέφτεται ένας φυσιολογικός άνθρωπος.Αυτοί τι θα γίνουν μετά θάνατον;
Άβαταρ μέλους
grigoria-ka
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Δευ Μαρ 16, 2009 1:59 pm

Re: Ψυχιατρεία

Δημοσίευση από grigoria-ka »

αυτοι οι ανθρωποι πιστευω πως θα σωθουν μετα θανατον δεν μπορουν να κανουν καποιο κακο σε κανεναν η ψυχη τους ειναι καθαρη απο αυτα ουτε καν μπορουν να σκεφτουν "αρνητικα"για καποιον
Η ΑΓΑΠΗ ΠΑΝΤΑ ΣΤΕΓΕΙ,ΠΑΝΤΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ,ΠΑΝΤΑ ΕΛΠΙΖΕΙ,
ΠΑΝΤΑ ΥΠΟΜΕΝΕΙ.
Άβαταρ μέλους
calendula
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Δευ Μαρ 16, 2009 2:00 pm
Τοποθεσία: Όπου γης...

Re: Ψυχιατρεία

Δημοσίευση από calendula »

grigoria-ka έγραψε: δεν μπορουν να κανουν καποιο κακο σε κανεναν η ψυχη τους ειναι καθαρη απο αυτα ουτε καν μπορουν να σκεφτουν "αρνητικα"για καποιον
Διαφωνω.Αρκετοι τροφιμοι ψυχιατρειων μπορουν να γινουν βιαιοι και επιθετικοι στο περιβαλλον τους ( και πολυ συχνα καταληγουν στο ιδρυμα με εισαγγελικη παρεμβαση εξαιτιας της επιθετικης συμπεριφορας τους).
Δεν ειναι ολα τα ψυχιατρικα περιστατικα ομοια.Καποιοι ασθενεις ειναι ηρεμοι εως και μαλθακοι,καποιοι αλλοι ειναι δυνητικα πολυ επικινδυνοι.Εξαρταται.
Καποιοι αλλοι εχουν ιστορικο αποπειρας αυτοκτονιας, αλκοολισμου,εμπλοκης με ναρκωτικα,σεξουαλικων εμμονων κτλ.
Ειναι λαθος να βγαζουμε γενικευμενα συμπερασματα ,του τυπου ολοι οι ψυχασθενεις ειναι ''ακακα αρνακια''.
Η πραγματικοτητα ειναι οτι και αυτοι ως ανθρωποι κουβαλουν λαθη και παθη και η αρρωστια τους ειναι σταυρος και για τους ιδιους και για την οικογενεια τους.
Υ.Γ Το επαγγελμα μου ειναι στο χωρο της υγειας.
Κράτα με Χριστέ μου να μην σου φύγω...
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Ψυχιατρεία

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Για αυτούς που είναι βαρειά ψυχοπαθείς ισχύει το "Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι, ότι αυτών εστί η βασιλεία των ουρανών"

Για τους υπόλοιπους έχει οικονομία ο Θεός, όπως και για όλους μας άλλωστε. Καμμία περίπτωση ανθρώπου δεν είναι ταυτόσημη με μιά άλλη.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Ψυχιατρεία

Δημοσίευση από smarti »

Αυτοί οι ψυχικά άρρωστοι άνθρωποι..όταν θα σταθούν ενώπιον του Θεού..θα έχουν κατά κάποιον τρόπο και ένα άλλοθι κάποιο ελαφρυντικό ...εμείς όμως που είμαστε ψυχικά καλά...να δούμε εμείς τι θα κάνουμε εκείνη η στιγμή :? :? :? . Θα ανοίγουν μία μία οι σελίδες της ζωής μας..εκείνες που θα είναι όλες γραμμένες από τις αμαρτίες μας....που συνειδητά τις πράξαμε, έχοντας τα λογικά μας ......
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
grigoria-ka
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Δευ Μαρ 16, 2009 1:59 pm

Re: Ψυχιατρεία

Δημοσίευση από grigoria-ka »

οι ψυχικα αρωστοι δεν ειναι πισευω επιλογη τους αυτη να ζουν κ να φεροντε ετσι ουτε θα ηθελαν να ζουν μια ζωη μεσα σε ενα ψυχειατριο δεν εχουν επιλογη να διαλεξουν.δε μπορεις να μιλησεις μαζι τους να καταλαβουν τι συμβαινει γυρο τους.θα εχουν μαλλον μια αλλη αντιμετοπιση την ωρα της κρισεως
Η ΑΓΑΠΗ ΠΑΝΤΑ ΣΤΕΓΕΙ,ΠΑΝΤΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ,ΠΑΝΤΑ ΕΛΠΙΖΕΙ,
ΠΑΝΤΑ ΥΠΟΜΕΝΕΙ.
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

Re: Ψυχιατρεία

Δημοσίευση από pAntonios »

Συνταξιδιώτης έγραψε:Οι άνθρωποι που βρίσκονται στα ψυχιατρεία σώζονται;Η κατάστασή τους τους έκανε να μην μπορούν να συναντήσουν γυναίκα,να μην πίνουν,να μην καπνίζουν και να μην συμπεριλαμβάνονται στη λίστα των παθών στα οποία εξ αδυναμίας πέφτουμε εμείς άλλος στο ένα πάθος και άλλος στο άλλο.Εμείς διατρέχουμε τον κίνδυνο πολλών παθών.Οι ψυχικά ασθενείς στην ουσία με την κατάστασή τους τέθηκαν εκτός μάχης και με τα χάπια γίνανε κατά κάποιο τρόπο "φυτά".Ούτε έργα μπορούν να κάνουνε ούτε να σκεφτούν όπως σκέφτεται ένας φυσιολογικός άνθρωπος.Αυτοί τι θα γίνουν μετά θάνατον;
_________________

Σίγουρα σώζονται πιο εύκολα από εμάς τους υγιείς, διότι κουβαλάνε βαρύ σταυρό!
Κάτι έχει πει σχετικά και ο φωτισμένος γέρων Παίσιος απ' ότι θυμάμαι...
Να πούμε άλλη μια φορά ότι άλλο πράγμα η ψυχοπάθεια (ψυχολογία) και άλλο πράγμα η ασθένεια της ψυχής (που την θεραπεύει μόνον η εκκλησία).
Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι μερικές φορές δεν επηρεάζει το ένα το άλλο...

Ας είμαστε βέβαιοι πάντως πως ο Θεός μας είναι Δικαιοσύνη και δεν πρόκειται κανέναν να αδικήσει!
Το αντίθετο, θα προσπαθήσει όλους με κάθε τρόπο να μας οδηγήσει στη Βασιλεία Του.
Ας μην έχουμε λογισμούς από τα αριστερά...
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ
ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ!
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Ψυχιατρεία

Δημοσίευση από panagiotisspy »

pAntonios έγραψε:Ας μην έχουμε λογισμούς από τα αριστερά...
Καλημέρα Πατέρα Αντώνιε και τις ευλογίες σας να έχουμε όλοι μας.

Τι εννοείτε με την ανωτέρω σας διατύπωση?
Εννοείται πως την ερώτηση αυτήν θα σας την έκανα, εάν επίσης λέγατε "ας μην έχουμε λογισμούς από τα δεξιά".

Την Ευχή σας
Παναγιώτης

*Εάν υπερβαίνω τα εσκαμμένα, παρακαλώ τον Νίκο ή την Κατερίνα να διαγράψουν την δημοσίευσή μου (άνευ οποιασδήποτε παρεξήγησης και χωρίς να μπουν στη διαδικασία να μου εξηγήσουν το γιατί).
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
michail
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Τετ Απρ 13, 2005 5:00 am

Re: Ψυχιατρεία

Δημοσίευση από michail »

Άβαταρ μέλους
Σπάρτακος
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 1:15 pm

Re: Ψυχιατρεία

Δημοσίευση από Σπάρτακος »

Ο Άγιος Νεκτάριος έλεγε ότι ο όρος ψυχίατρος είναι λαθεμένος, και ότι θα έπρεπε να λέγεται φρενολόγος.

Πράγματι η ψυχή είναι κάτι άγνωστο για αυτούς, οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν καν να την ορίσουν, και αυτά που θα σας πουν ενδεχομένως σαν ορισμό, αφορούν τη νόηση – το νου – και όχι την ψυχή, έτσι ο όρος φρενοβλαβής είναι ορθός, όμως κατά τη γνώμη μου υπάρχει διαφορά ανάμεσα στον φρενοβλαβή και τον ψυχασθενή.
Θα εξηγήσω το γιατί, νομίζω ότι ο φρενοβλαβής μπορεί να μην είναι ψυχασθενής, αλλά και ότι είναι δυνατό η φρενοβλάβεια να οδηγήσει στην ψυχασθένεια, χωρίς όμως να είναι αυτό απαραίτητο.

Οι φρενολόγοι πολλά έχουν να πουν και να βοηθήσουν τους ανθρώπους όσον αφορά το νού, χωρίς όμως να γίνονται, ή να μπορούν να γίνουν άμεσα ΄΄ψυχίατροι΄΄.

Συνοπτικά αναφερόμενος νομίζω ότι οι αισθήσεις –στον υλικό κόσμο – σε όλο τους το φάσμα, είναι οι αισθητήρες που τροφοδοτούν το νου ανθρώπου με πληροφορίες. Ως γνωστό οι πληροφορίες αυτές αποθηκεύονται και επεξεργάζονται από το νου. Εάν λοιπόν υποθέσουμε ότι ο νους, για κάποιο οποιοδήποτε λόγο τραυματιστεί ή βλαφτεί, π.χ. λόγω ατυχήματος που προκάλεσε βλάβη στη λειτουργία του εγκεφάλου, τότε ο άνθρωπος πιθανώς να έχει μία από τις δύο κατωτέρω αναπτυσσόμενες εξελίξεις ή κάποιο συνδυασμό τους.

Πριν από αυτό όμως νομίζω ότι η ψυχή επικοινωνεί με τον έξω υλικό κόσμο, ούσα εντός του σώματος, συνδεδεμένη με τον νου, που είναι ο δικός της αισθητήρας για τον υλικό κόσμο.

Ας υποθέσουμε τώρα ότι ο νους έχει βλαφτεί για κάποιο λόγο και μάλιστα σοβαρά. Έτσι κάποιος άνθρωπος είναι δυνατό να κάνει κακό για τον ίδιο τον εαυτό του ή στους συνανθρώπους του. Αυτό έχει άμεση συνέπεια στη ψυχή του, η οποία πλέον δεχόμενη τις πληροφορίες αυτές, και την επίδραση των πράξεων του ανθρώπου ασθενεί. Έτσι είναι δυνατό να αρχίσει ένας φαύλος κύκλος παρανοϊκών - απονενοημένων πράξεων που οδηγούν όλο και περισσότερο σε μια ασθενούσα ψυχή.

Είναι όμως πάντα έτσι;
Νομίζω όχι, διότι η βλάβη του νου, δεν οδηγεί πάντα – για λόγους που δεν μπορώ να εξηγήσω- στο κακό. Είναι δυνατό ο άνθρωπος να γίνει απλώς πτωχός τω πνεύματι, και να δεχθεί έτσι την ειρωνεία και την απόρριψη των συνανθρώπων του, που η κακία τους δεν μπορεί να ανεχθεί τέτοιους ανθρώπους, εδώ ο άνθρωπος οδηγείται στην αντίθετη κατεύθυνση, η ψυχή του είναι καθαρή και γεμάτη υγεία.

«Εαν δε ο οφθαλμος σου πονηρος ολον το σωμα σου σκοτεινον εσται ει ουν το φως το εν σοι σκοτος εστιν, το σκοτος πόσον;» (Απο το κατα Ματθαίον)



Τα ανωτέρω λόγια του Κυρίου μήπως ταιριάζουν σε αυτά που σας έγραψα;
Αν κοιτάμε με πονηρή διάθεση τους άλλους ανθρώπους, τα μάτια μας δεν βλέπουν εκείνη την ώρα ούτε καν το φως του αισθητού κόσμου, πως θα βοηθηθεί η ψυχή μας να δει το ανέσπερο πνευματικό Φως;
Θα ήθελα πραγματικά να δώ την καλοπροαίρετη κριτική σας, σε αποκλειστικά δικές μου σκέψεις, που πιθανώς παραλογιζόμενος, τόλμησα να εκθέσω.
Αληθές είναι το πραγματικό, και η αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψυχολογικά Θέματα”