Το βιβλικό υπόβαθρο του Μυστηρίου της Θείας Ευχαριστίας

Συζητήσεις και γνώμες για τα Ιερά Μυστήρια της Εκκλησίας μας. Θέματα Λατρείας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Το βιβλικό υπόβαθρο του Μυστηρίου της Θείας Ευχαριστίας

Δημοσίευση από dionysisgr »

Ενταξει, οπως αγαπας αδελφε.

Παντως εγω τουλαχιστον δεν κατενοησα τα γραφομενα σου, να με συγχωρεις γιαυτο, ομως να ξερεις, ειναι κριμα και αδικο το να απαξιωνει καποιος συνειδητα, καθηγητες που εκαναν το εγκλημα να σπουδασουν θεολογια, και να γραψουν και αρκετα βιβλια, και σιγουρα δεν το βρισκω αιτια για χιουμορ παντως.

Μαλλον αιτια για λυπη και προβληματισμο για την καταντια μας, το βρισκω.

Ισως το εκανες για να ελαφρυνεις την ατμοσφαιρα.. Δεν ξερω. Να εισαι καλα ετσι κι αλλιως.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
yiorgos31
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 07, 2006 6:00 am

Re: Το βιβλικό υπόβαθρο του Μυστηρίου της Θείας Ευχαριστίας

Δημοσίευση από yiorgos31 »

Δεν το εκανα για να μειωσω τον καθηγητη. Για να αλαφρώσω την ατμόσφαιρα όπως είπες αλλα και για να μη μαλωνετε :roll: :roll: :105
Άβαταρ μέλους
vasilikirimp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1403
Εγγραφή: Δευ Μάιος 05, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

Re: Το βιβλικό υπόβαθρο του Μυστηρίου της Θείας Ευχαριστίας

Δημοσίευση από vasilikirimp »

Εγώ ξεκίνησα το θέμα και πρέπει - όχι να απολογηθώ - απλά να τοποθετηθώ

Είναι ένα κείμενο που με αρκετές περικοπές το έβαλα για να θίξω ένα ζήτημα που τουλάχιστον έγω η αγράμματη το βρήκα ενδιαφέρον - σκεφτείται πόσο σημαντικό είναι κάθε κομματάκι ώστε να φθάσετε στο σήμερα σε αυτό που βιώνουμε , που μελετάμε .......

Πιθανόν κάποιοι απο εσάς δεν ενδιαφέρονται , πιθανόν να θέλετε να παραθέτουμε αντιγραφές κειμένων μόνο απο Πατέρες ...δε ξέρω ειλικρινά....

Αυτό που γνωρίζω είναι ότι υπάρχει ποικιλία θεμάτων - ο καθένας διαβάζει αυτό που θέλει και αυτό που μπορεί να κατανοήση - και εγώ δυστυχώς δε μπορώ να κατανοήσω - ακόμη - κάποια πολύ ωραία θέματα που είδε εδώ στο παρελθόν - δυστυχώς - δε το βάζω κάτω όμως προσπαθώ - προσπαθώ απλά διότι αγαπώ τη μάθηση - αν είναι σφάλμα μου αυτό τότε λιθοβολίστε με.

Επειδή άκουσα και σχόλιο για το άτομό μου ότι απο τη κουβέντα του καφενείου το γύρισα σε κουβέντα πανεπιστημίου πρέπει να σας πω ότι είμαι σα τα "πούμα" ( ελικόπτερα ) παντός καιρού!!!!!

Συγνώμη παιδιά ...αυτή είμαι ...αν μπορείτε ας με αγαπάτε όπως είμαι ...ειδάλλως καλή καρδιά !
Άβαταρ μέλους
vasilikirimp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1403
Εγγραφή: Δευ Μάιος 05, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

Re: Το βιβλικό υπόβαθρο του Μυστηρίου της Θείας Ευχαριστίας

Δημοσίευση από vasilikirimp »

Οπως δείχνπουμε σεβασμό σε όλους έτσι πρέπει να μάθουμε να δείχνουμε σεβασμό και στους Καθηγητές - σωστοί ή λάθος - αφιερώνουν τη ζωή τους στη μάθηση , στη γνώση και στη μεταφορά των κεκτημένων ή μη γνώσεων προς εμάς = και μόνο γι αυτό οφείλουμε το σεβασμό μας προς αυτούς !
Άβαταρ μέλους
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 9:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Το βιβλικό υπόβαθρο του Μυστηρίου της Θείας Ευχαριστίας

Δημοσίευση από ΣΤΕΦΑΝΟΣ »

όποιος θεωρεί παιδιά ορισμένα κείμενα δυσκολονόητα ή απρεπή ή οτιδήποτε άλλο , μπορεί να μη τα διαβάζει...δε καταλαβαίνω γιατί πρέπει να κρίνει κάποιος αυτό που ουσιαστικά δε καταλαβαίνει το νόημα του...
ο Χριστός σώζει....
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικά Θέματα.”