Άγιο Φως μέχρι το επόμενο Πάσχα????????

Συζητήσεις και γνώμες για τα Ιερά Μυστήρια της Εκκλησίας μας. Θέματα Λατρείας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
panos0
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 28, 2006 5:00 am

Re: Άγιο Φως μέχρι το επόμενο Πάσχα????????

Δημοσίευση από panos0 »

ΜΑΡΙΑ έγραψε:Χριστός Ανέστη!Έχω ακούσει ότι αν ανάβεις το καντήλι από το κερί με το οποίο έχεις πάει στην Ανάσταση, είναι σαν να έχεις Άγιο Φως συνέχεια.Είναι αλήθεια?
Αληθως Ανεστη Μαρια. Οχι δεν ειναι αληθεια. Απο οτι ξερω ειναι το Αγιο φως και οχι το Αγιο κερι.

Εχω δει να κρατιεται σε σπιτι το Αγιο φως ολο το χρονο ως εξης, υπηρχαν 3 καντηλακια τα 2 με ελαιολαδο το αλλο, ηταν ενα μικρο απο αυτα που παιρνουν παραφινελαιο, το ειχαν για εφεδρεια εαν καποτε εσβηναν τα αλλα 2 (να πιασει απο αυτο φωτια το σπιτι :mrgreen: :mrgreen: ) αφου για 8-10 ωρες δεν ηταν κανεις μεσα και τα καντηλια αναβαν σε 2 διαφορετικα μερη προσεγμενα μεν, αλλα σε "ασχημα" σημεια.
Tα καντηλια βεβαια εκει ηταν κατι "ειδικα", χωραγαν 150 γραμμαρια λαδι και αναβαν 2,3 μερες συνεχομενα, αμ τα μπετονια? αλλη περιπτωση... φτασανε να δινουν λαδι κιολα αυτοι.... :shock:
Σπανια περιπτωση αυτη, δεν ειναι συνετο να αφησει κανεις αναμενα καντηλια και να λειπει ωρες, εκτος φυσικα εαν εχει τα ιδια, μη εφλεκτα, αυτογεμιζομενα μοντελα που ανεφερα παραπανω...
Δημοσ.: 590
Δημοσ.: 591 " Έρχομαι και εγώ...."

I'll take lives and show all no mercy that night
Attack those not knowing my force
Άβαταρ μέλους
babisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: Τρί Απρ 21, 2009 6:54 pm
Τοποθεσία: Χαράλαμπος@Θεσσαλονικιός

Re: Άγιο Φως μέχρι το επόμενο Πάσχα????????

Δημοσίευση από babisgr »

Πιθανότατα κάποιοι ναοί να φυλλάνε μέχρι την επόμενη ανάσταση το άγιο φώς (αν δεν τους σβήσει φυσικά).
Καθεῖλε δυνάστας ἀπό θρόνων καί ὕψωσε ταπεινούς...
Άβαταρ μέλους
babisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: Τρί Απρ 21, 2009 6:54 pm
Τοποθεσία: Χαράλαμπος@Θεσσαλονικιός

Re: Άγιο Φως μέχρι το επόμενο Πάσχα????????

Δημοσίευση από babisgr »

Έχω ακούσει πως όταν υπάρχει δυνατή βροχή - μπόρα, αν ανάψεις κερί από το σταυρό της Μ.Πέμπτης μετά από λίγο ηρεμεί ο καιρός. Δεν ξέρω φυσικά αν ισχύει αλλά μου φαίνεται λίγο περίεργο να ισχύει πάντα.
Καθεῖλε δυνάστας ἀπό θρόνων καί ὕψωσε ταπεινούς...
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Άγιο Φως μέχρι το επόμενο Πάσχα????????

Δημοσίευση από smarti »

Δηλαδή όταν φεύγετε από το σπίτι, έστω για ένα 8 άωρο σβήνετε και το καντηλάκι?
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
panos0
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 28, 2006 5:00 am

Re: Άγιο Φως μέχρι το επόμενο Πάσχα????????

Δημοσίευση από panos0 »

smarti έγραψε:Δηλαδή όταν φεύγετε από το σπίτι, έστω για ένα 8 άωρο σβήνετε και το καντηλάκι?
Εγω προσωπικα οχι δεν το σβηνω, το αφηνω να καιει, αλλα αυτο ειναι θεμα του καθε ενος, εχω πχ γνωστο και το σβηνει οποτε φευγει..
Δημοσ.: 590
Δημοσ.: 591 " Έρχομαι και εγώ...."

I'll take lives and show all no mercy that night
Attack those not knowing my force
Άβαταρ μέλους
evagelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Η Π Α!!!!

Re: Άγιο Φως μέχρι το επόμενο Πάσχα????????

Δημοσίευση από evagelia »

εγω προσωπικα δεν το σβηνο.δεν ξερω αλλα αισθανομαι ασχημα!!μετα για ασφαλεια εχω παντα το καντηλακι σε φαναρακι!! το 8εμα ειναι πωσ το κρατω για πολυ καιρο ακομη και χρονο!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Άγιο Φως μέχρι το επόμενο Πάσχα????????

Δημοσίευση από dionysisgr »

Γιατι αγαπατε να εγκλωβιζετε τον νουν σας και την ψυχη σας, σε ψευδο-διλημματα και καταστασεις αποριων ανωφελων και αδιεξοδων;

Κρατηστε το κερι σας με το Αγιο Φως, οσο αντεξει και οσο κρατησει. Μετα αναψτε το κερι σας, η συνεχισετε να διατηρειτε την κανδηλα στο εικονοστασι, η το επιτραπεζιο, οπου αλλου.

Μην αυτοπαγιδευεστε.

Καθε φως που καιει ως θυσια αινεσεως, και ευχαριστιας, και προσφορας ειλικρινους Πιστεως και Αγαπης, προς τον Κτισαντα τα συμπαντα Κυριο, και την Θεοτοκο και τους Αγιους, ειναι αυτοδικαια αγιο κερι, αγιο φως, αγια πραξη και ενεργεια αγιαστικη.

Αυτος που καθαγιαζει την προσφορα και την προσφερομενη υλη ειναι ο αποδεκτης Θεος και Κυριος, δεν ειμαστε εμεις οι προσφεροντες.

Τι ειναι πιο σημαντικο τα δωρα η το θυσιαστηριο; Ειπε ο Κυριος εις τους δωρα προσφεροντες.

Αφου ολα δικα Του, ειναι, και εμεις απο τα δανεικα, δανειζομαστε και "χαριζουμε". Μην κανετε δυσκολη την ζωη σας.

Αντε και κρατησες το Αγιο Φως για ενα και για δεκα χρονια. Και τι εγινε; Ειμαστε ενταξει εμεις με τα Πνευματικα; ειμαστε Ανθρωποι; Ειμαστε ενωπιον του Κυριου αυτοι που θα επρεπε, η προσπαθουμε τουλαχιστον; Πεφτουμε και ξανασηκωνομαστε; Συγχωρουμε και συγχωρουμαστε; Εχουμε στον νου και στην καρδια μας συνεχως τα Παθη Του και την Αγια Του Ανασταση;

Καλη και Αγια η υλη, και το κανδηλι, εχω και εγω ακοιμητο στην Θεοτοκο του Αξιον Εστι, που αναβει και οταν λειπω, αλλα μην μενουμε εκει, βοηθητικα ειναι αυτα, να παμε στην ουσια δια αυτων.

Ως εκ τουτου, τα διλημματα αυτου του τυπου ειναι μαλλον αποπροσανατολισμος του νοος απο την ουσια της Πιστης, που ειναι η συνεχης και αδιαλειπτη μνημη Θεου, και εκπτωση της θεωθεν παραδεδομενης αποκαλυφθεισας και ζωηφορου Πιστεως μας, στο επιπεδο μαγικων αντιληψεων και δεισιδαιμονιων περασμενων τολμω να πω ειδολωλατρικων εποχων..

Ας προσεχουμε, να μην προσηλωνομαστε σε τουτα τα πραγματα, παραπανω απο οτι πρεπει και αξιζει.

Στον Θεο ολη μας η σκεψη και η προσοχη μας και η αναφορα μας, ας απευθυνεται, και ας αναβαινει ως οσμη ευωδιας πνευματικης.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
efraim21
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: Παρ Σεπ 05, 2008 5:00 am

Re: Άγιο Φως μέχρι το επόμενο Πάσχα????????

Δημοσίευση από efraim21 »

Αν έχουμε σωστό καντήλι ιδίως κρεμαστό και με λάμπα γύρω του δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτα.
Και ένα μυστικό στο νερό βάζουμε μιά κουταλίτσα αλάτι μου το έχει πει καλόγηρος.
Επίσης καλό είναι να μην το αφήνουμε να σβήνει μόνο του αλλά να το σβήνουμε εμείς προς το τέλος του.
Τα καλύτερα φυτίλια είναι αυτά του αγνού κεριού όχι τα κόκκινα.
efraim21
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: Παρ Σεπ 05, 2008 5:00 am

Re: Άγιο Φως μέχρι το επόμενο Πάσχα????????

Δημοσίευση από efraim21 »

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ Διονύση αλλά πάλι προσπαθείς να μας επιβάλεις τις γνώμες σου.
Ο οίκος σου είναι ναός ιδίως αν είναι και ζευγάρι και σαν τέτοιος θέλει και τις εικόνες του και τα καντηλάκια του.Πως θα ζεσταθεί η ψυχή μας για να αρχίσουμε προσευχή.Με διανοητικές ασκήσεις της λογικής μας.
Κάτι ήξεραν οι γιαγιάδες μας γι αυτό και ο κόσμος παλαιότερα ήταν αγνός γιατί με αυτά και τ άλλα οι άνθρωποι ήταν κοντά στο θεό.Τώρα ανοίγουμε την τηλεόραση το κομπιούτερ και σβήνει το καντήλι.
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

Re: Άγιο Φως μέχρι το επόμενο Πάσχα????????

Δημοσίευση από Harrys1934 »

Ξέρω ότι θα σας χαλάσω την καλή σας διάθεση αλλά εγώ θα το πω και όποιος θέλει δίνει προσοχή
Δεν μιλώ για δέκα μέρες ¨η για 40--μέρες αλλά για 25--χρόνια συνεχόμενα.. Πως;;;;
δεν είναι δύσκολο, Το έχω πει μερικές φορές εδω μέσα.
[Αλλά ;ώς ο ληστής ομολογώ Σοι,
Μνύσθητί μου, Κύριε,
Εν τη Βασιλεία Σου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικά Θέματα.”