Άγιο Φως μέχρι το επόμενο Πάσχα????????

Συζητήσεις και γνώμες για τα Ιερά Μυστήρια της Εκκλησίας μας. Θέματα Λατρείας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Άγιο Φως μέχρι το επόμενο Πάσχα????????

Δημοσίευση από smarti »

Πως μπορούμε να κρατήσουμε το Άγιο Φως μέχρι το επόμενο Πάσχα συνέχεια αναμμένο?
Τα κεριά διαρκείας επιτρέπονται? Το ρωτάω αυτό γιατί το καντηλάκι το έχουμε πάντα με ελαιόλαδο και αυτά τα κεριά δεν είναι από ελαιόλαδο! και όταν φεύγετε για καιρό από το σπίτι τι κάνετε? Αυτή τη στιγμή έχω ένα κερί διαρκείας αναμμένο με το Άγιο Φως από την Ανάσταση και συγχρόνως και το καντηλάκι. Είναι σωστό αυτό?
θα μπορούσε μήπως να μου απαντήσει κάποιος ? :oops:
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
theodora
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: https://theomezcrochet.blogspot.com/
Επικοινωνία:

Re: Άγιο Φως μέχρι το επόμενο Πάσχα????????

Δημοσίευση από theodora »

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ Σμαρώ μου!!!!!!!
Μακάρι να γνώριζα να σου απαντούσα........... αλλά εγώ δεν το φυλάω το Άγιο Φως, και όσες χρονιές μου πέρασε από το μυαλό και το προσπάθησα....... το έχανα στην πορεία :lol:
Προσπαθώ εάν είναι εφικτό να το κρατώ έστω λιγουλάκι μέσα στην καρδούλα μου.......

:8 :8 :8
Τον μόνον που μπορεί ν΄αγαπήσεις είναι ο Θεός.
Τους ανθρώπους τους αγαπάς γιά να τους πας ή για να σε πάνε στο Θεό.
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Άγιο Φως μέχρι το επόμενο Πάσχα????????

Δημοσίευση από eleimon »

Σμαρω μου εχω ακουσει για 40 μερες οτι το κρατανε καποιοι,εγω μια φορα δοκιμασα να το κρατησω τοσες μερες, τα καταφερα μια φορα που ειχα βοηθεια κι απ τη μαμα μου γιατι πρεπει να εισαι επι φυλακη να μη σου σβυσει το καντηλακι.Εκ τοτε δε τα χω καταφερει ποτε να το κρατησω :cry: :cry: :cry: :cry:
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Άγιο Φως μέχρι το επόμενο Πάσχα????????

Δημοσίευση από smarti »

ΑΛΗΘΩΣ ΑΝΕΣΤΗ Ο ΚΥΡΙΟΣ!!
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου Θεοδώρα...από ότι βλέπω μία από τα ίδια πάθαμε...και εγώ όσες φορές προσπάθησα να το κρατήσω δεν τα κατάφερα. Γι αυτό φέτος πήρα αυτό το μεγάλο κερί διαρκείας και κρατάει 4 ημέρες περίπου..αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστό γιατί δεν είναι από ελαιόλαδο!! Προς τα παρών συγχρόνως ανάβω και το καντηλάκι, αλλά αν φύγω τι γίνεται? Στη καρδιά μας, ας μας φωτίσει ο Κύριος να κρατήσουμε το Άγιο Φως όσο μπορούμε...δύσκολος ο αγώνας όμως.. :cry: Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Άγιο Φως μέχρι το επόμενο Πάσχα????????

Δημοσίευση από smarti »

eleimon έγραψε:Σμαρω μου εχω ακουσει για 40 μερες οτι το κρατανε καποιοι,εγω μια φορα δοκιμασα να το κρατησω τοσες μερες, τα καταφερα μια φορα που ειχα βοηθεια κι απ τη μαμα μου γιατι πρεπει να εισαι επι φυλακη να μη σου σβυσει το καντηλακι.Εκ τοτε δε τα χω καταφερει ποτε να το κρατησω :cry: :cry: :cry: :cry:
:cry: :cry: :cry: :cry:
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
evagelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Η Π Α!!!!

Re: Άγιο Φως μέχρι το επόμενο Πάσχα????????

Δημοσίευση από evagelia »

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!!ΣΜΑΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΕΠΗΔΗ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΚΡΑΤΩ ΤΟ ΦΩΣ ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΓΙΝΕΤΑΙ
ΑΠΟ εΛΛΑΔΑ ΑΚΟΜΗ!! ΕΩΑΖΑ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΔΑΧΤΥΛΑΚΙ ΝΕΡΟ,ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΛΑΔΑΚΙ!!ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ!!ΦΡΟΝΤΙΖΩ
ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΩ ΝΑ ΑΝΑΒΟ ΠΡΩΤΑ ΚΕΡΑΚΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΑΝΑΝΕΩΝΟ ΤΟ ΚΑΝΤΙΛΑΚΙ,ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΒΡΑΔΥ!ΤΩΡΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΦΥΓΩ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΗ ΚΑΛΩΣ ΑΝ ΟΧΙ ΤΟ ΑΦΗΝΟ ΝΑ ΣΒΗΝΗ ΜΟΝΟ ΤΟΥ!!!ΕΥΧΟΜΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΟ ΑΛΗΘΗΝΟ ΦΩΣ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΘΟΔΗΓΗ!!ΠΑΝΤΑ!!!
Εικόνα
ΜΑΡΙΑ
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 10:08 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Άγιο Φως μέχρι το επόμενο Πάσχα????????

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΑ »

Χριστός Ανέστη!Έχω ακούσει ότι αν ανάβεις το καντήλι από το κερί με το οποίο έχεις πάει στην Ανάσταση, είναι σαν να έχεις Άγιο Φως συνέχεια.Είναι αλήθεια?
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Άγιο Φως μέχρι το επόμενο Πάσχα????????

Δημοσίευση από smarti »

ΑΛΗΘΩΣ ΑΝΕΣΤΗ Ο ΚΥΡΙΟΣ!
Κυρία Ευαγγελία σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας.
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Άγιο Φως μέχρι το επόμενο Πάσχα????????

Δημοσίευση από smarti »

ΜΑΡΙΑ έγραψε:Χριστός Ανέστη!Έχω ακούσει ότι αν ανάβεις το καντήλι από το κερί με το οποίο έχεις πάει στην Ανάσταση, είναι σαν να έχεις Άγιο Φως συνέχεια.Είναι αλήθεια?
ΑΛΗΘΩΣ ΑΝΕΣΤΗ Ο ΚΥΡΙΟΣ!
ΜΑΡΙΑ μακάρι να μας απαντήσει κάποιος.
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
evagelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Η Π Α!!!!

Re: Άγιο Φως μέχρι το επόμενο Πάσχα????????

Δημοσίευση από evagelia »

ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΑΠΟ ΟΤΙ ...ΞΕΡΩ!!1)ΑΦΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΨΗ ΤΟ ΚΑΝΤΗΛΑΚΙ,2)ΚΡΑΤΑΜΕ ΤΟ ΚΕΡΑΚΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ
ΝΑ ΑΝΑΒΟΥΜΕ ΤΟ ΚΑΝΤΙΛΑΚΙ!!ΤΩΡΑ ΑΝ ΤΥΧΗ ΚΑΙ ΜΑΣ ΣΒΗΣΗ,,ΤΕΛΟΣ!!!ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΚΕΡΙ ΤΗΣ Μ.ΠΕΜΠΤΗΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ ΞΕΡΩ.ΤΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΒΟΥΜΕ ΤΟ ΚΑΝΤΗΛΑΚΙ!! ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΡΗ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ???
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικά Θέματα.”