Άγιο Φως μέχρι το επόμενο Πάσχα????????

Συζητήσεις και γνώμες για τα Ιερά Μυστήρια της Εκκλησίας μας. Θέματα Λατρείας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
LOCKHEART
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 20, 2008 12:00 pm
Τοποθεσία: Aπο Αθήνα αλλα τώρα Ζάκυνθο
Επικοινωνία:

Re: Άγιο Φως μέχρι το επόμενο Πάσχα????????

Δημοσίευση από LOCKHEART »

Καλημέρα σας :)

Θεωρώ ότι δεν έχει καμία σημασία πόσο κρατάς το άγιο φώς. Δηλαδή αν το κρατήσεις 5 μερες ή 50 χρονια και τι έγινε έτσι και αλλιώς κάθε Πάσχα έχουμε πάλι άγιο φως.

Προσωπικά το σπίτι μένει πολλές ώρες χωρίς άνθρωπο μέσα και επειδή εδώ είναι και μέρος με συχνούς σεισμούς (Ζάκυνθο) όταν φεύγω σβήνω το καντηλάκι που έχω στο δωμάτιο αλλά αφήνω ένα άλλο το οποίο το τοποθετώ σε ασφαλή μέρος:)
I prefer nothing than something bad
Μακάριοι οι καθαροί τη καρδία, ότι αυτοί τον Θεόν όψονται
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Άγιο Φως μέχρι το επόμενο Πάσχα????????

Δημοσίευση από dionysisgr »

efraim21 έγραψε:ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ Διονύση αλλά πάλι προσπαθείς να μας επιβάλεις τις γνώμες σου.
Ο οίκος σου είναι ναός ιδίως αν είναι και ζευγάρι και σαν τέτοιος θέλει και τις εικόνες του και τα καντηλάκια του.Πως θα ζεσταθεί η ψυχή μας για να αρχίσουμε προσευχή.Με διανοητικές ασκήσεις της λογικής μας.
Κάτι ήξεραν οι γιαγιάδες μας γι αυτό και ο κόσμος παλαιότερα ήταν αγνός γιατί με αυτά και τ άλλα οι άνθρωποι ήταν κοντά στο θεό.Τώρα ανοίγουμε την τηλεόραση το κομπιούτερ και σβήνει το καντήλι.
Δεν φταιω εγω efraim21, ουτε και θα απολογηθω, επειδη, μαλλον σκοπιμα δεν εννοησες λεξη απο οσα εγραψα.

Δεν εχει καμμια σχεση αυτο που μου καταλογιζεις με το υφος και το νοημα του κειμενου μου.

Ειπα εγω να μην εχουμε κανδηλες, και εικονες; Ειπα εγω οτι ολα τα αγια και παλαιοθεν παραδεδομενα πραγματα και ηθη κανουν κακο σε κανενα εφοσον βεβαια δεν τα αναγαγει σε ζητηματα Πιστεως; Ειπα εγω οτι η Πιστη ειναι μονο διανοητικη ασκηση; Ειπα εγω οτι ανοιγουμε ηλεκτρικες συσκευες και σβηνει το κανδηλι; Αυτα ειπα εγω;

Λοιπον τι γραφεις πραγματα για να γραψεις; Γιατι διαστρεφεις το νοημα αυτων που γραφω; Eαν δεν σου αρεσουν αυτα που γραφω, δεν ειναι αναγκη να απαντας με διαστροφη, μην απαντας καθολου, δεν ειναι υποχρεωτικο.

Για να συννενοηθουμε, επαναλαμβανω και μιλαω ξεκαθαρα για την θρησκειοποιηση της Πιστης και τον υποβιβασμο της σε απλη συνηθεια με το ενα πραγμα η το αλλο, εαν κανει το ενα, η δεν κανει το αλλο, με το να εγκλωβιζουμε συνεχως τον εαυτο μας σε ψευδοδιλημματα δεισιδαιμονικου τυπου και υφης, φημες, μυθοι, παραδοσεις, συμπλεκονται στο μυαλο και αποπροσανατολιζουν τον νουν απο το να σηκωθει απο τα χωματα, και να ατενισει τον Θεο, εν Πνευματι και Αληθεια.

Τι λεει ο Κυριος; Γνωσεσθε την αληθειαν, και η αληθεια ελευθερωσει υμας.

Δεν ηρθε και επαθε και αναστηθηκε, για να σκλαβωθουμε εκ νεου σε γηινα πραγματα, αλλα για να ελευθερωθει ο νους μας, και να γεμιζει με Χριστο, και οχι να ειναι γεματος και βαρυφορτωμενος με: ισως-πρεπει-εαν-κανει αυτο;

Αυτα ειπα, και λυπαμαι ειλικρινα, που αναγκαζομαι να ξαναλεω τα ιδια πραγματα δυο και τρεις φορες, επειδη δεν καταλαβαινουν μερικοι αδελφοι η δεν θελουν να καταλαβουν και παραποιουν σκοπιμα η οχι δεν ξερω, τα λεγομενα, και δημιουργουνται καταστασεις εκ του μηδενος.

Οποιος θελει ας μεινει στην δεισιδαιμονια και την θρησκειοποιηση, δικαιωμα του ειναι στο κατω κατω. Οποιος θελει ας παει και λιγο ψηλοτερα και πιο ελευθερα στην Πιστη δηλαδη, και το ανοιγμα του νοος.

Με το ζορι αυτα δεν γινονται. Τι να κανουμε δηλαδη..

Α, και ενα τελευταιο. Συγνωμη εαν προσπαθουμε να πουμε κατι παραπανω, θα κοιταξουμε να μεινουμε και εμεις σε αυτα που ελεγε και η γιαγια μου.. Φτανουν αυτα δεν φτανουν;
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
pepiixthis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: Τετ Οκτ 15, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΑΒΑΛΑ...Ευτέρπη - Πέπη

Re: Άγιο Φως μέχρι το επόμενο Πάσχα????????

Δημοσίευση από pepiixthis »

και εγώ είπα να το κρατήσω αλλα.. σημερα εσβησε και η μαμά μου δεν προλαβε να γεμισει λάδι :cry:
«στενή η πύλη και τεθλιμμένη οδός η απάγουσα στην ζωήν»
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

Re: Άγιο Φως μέχρι το επόμενο Πάσχα????????

Δημοσίευση από Harrys1934 »

ΚΚατά πολύ τακτικά διαστήματα γράφονται θέματα που έχουν ποιο πολυ προτεστάντικο χρώμα παρά ¨ορθόδοξο. Ειπώθηκε κι όλλας ότι μας διαβάζουν πολλοί απέξω. Σαν τι μας διαβάζουν ως Ορθοδόξους ¨η σαν Προτεσστάν;; Σε αυτό το ζήτημα θα βρίσκουμε συνέχεια μπροστά σε όποιον γράφει με χρώμα Προτεσταντικό
Και διαβάζω τι θέλουμε όλους αυτούς τους τύπους;;;
Μόνο οι Προτεστάντες έχουν ένα Χωλ για εκκλησία τους με τους 4 τοίχους Γιατί να ανάψουμε καντήλι ¨η λιβάνι ¨η ευχέλαιο και πάει λέγοντας. Αυτά όλλα είναι που ομορφαίνουν την Ορθόδοξη Εκκλησία μας. Αφαιρέσετε ετσι για λίγο με την σκέψη σου και πες μου τι θα δεις.;;; ¨Από τις ΑΤΑΚΕΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΠΟΛΛΑ Λέει όποιος μπορεί κάνει όποιος δεν μπορεί δασκαλεύει.
Είδαμε την ανάγκη των τύπων και της ουσίας από ψυχολογικής απόψεως. Είδαμε ποίον τύπο υπέστη ο Χριστός. Είδαμε την σχέσιν θρησκευτικών τύπων της Εκκλησίας μας και της ουσίας αυτών. και σκευόμεθα ως εξής
Αφού τόση ενότητα έχουν οι τύποι με την ουσία, γιατί να απορρίψουμε τους θρησκευτικούς τύπους, όταν όπως είδαμε, εκφράζουν κάποια ουσίαν
Γιατί να θέλουμε να αποφεύγουμε τους τύπους αφού ο Κύριος υπέστη την περιτομή οποία ήταν τύπος επώδυνος εξευτελιστικός και πρόσκαιρος;;;;
Ένα ς Θεός υφίσταται έναν τόσον εξευτελιστικόν τύπο εσύ γιατί ντρέπεσαι ¨η βαριέσαι να υποστείς έναν όποιον δίποτε τύπο φοβούμενος και ντροπιαστείς;;
Ναι έχουν γραφτεί πολλές φορές θέματα έτσι θέλοντας να κάνουμε τους θεολόγους με όμορφο τρόπο σύνταξης (φιλοσοφική δικηγόρου πολλές φορές;)
[Αλλά ;ώς ο ληστής ομολογώ Σοι,
Μνύσθητί μου, Κύριε,
Εν τη Βασιλεία Σου.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Άγιο Φως μέχρι το επόμενο Πάσχα????????

Δημοσίευση από dionysisgr »

Aυτα ακριβως που εκθετεις εδω ειναι η ουσια και η καρδια του Προτεσταντισμου, Harrys1934.

Και για να σε βοηθησω, καλυτερα, θα στα πω αναλυτικα.

Η μετατροπη της Πιστης απο εξ'αποκαλυψεως Θεου, σε απλη ανθρωπινη θρησκεια και τυπολατρεια.

Η αναγωγη των λατρευτικων τυπων επανω και απο τα ιδια τα δογματα.

Η "μαγικη" αντιμετωπιση και προσηλωση στα πραγματα, εστω και εαν αυτα ειναι βοηθητικα της λατρειας.

Η δεισιδαιμονικη και προληπτικη εμμονη σε ψευδοδιλημματα εαν πρεπει το ενα, η εαν "κανει" το αλλο, εαν "δεχεται" η Εκκλησια το δεινα η το ταδε.

Η πλανη της αλυσιδωτης αντιδρασης του τυπου εαν κανω αυτο θα γινει εκεινο, η εαν δεν τηρησουμε το ενα θα παθουμε το αλλο, και παει λεγοντας, που κατ'ουσιαν αιρει το αυτεξουσιο του ανθρωπου μετατρεποντας τον σε μηχανη παραγωγης αδιεξοδων διλημματων και καταστροφικων ενοχών.

Και αλλα μπορουμε να παραθεσουμε Harrys1934.

Και ενα τελευταιο και πολυ σημαντικο. Ειδικα η γενια η δικη σου, που ανδρωθηκε και γαλουχηθηκε τις πρωτες δεκαετιες του 20ου αιωνα, εχει δεχθει τεραστιες προτεσταντικες επιδρασεις, λογω της αυξημενης "ιεραποστολης" και "θεολογικης" επιδρασης των προτεσταντων τοσο στην ιδια την Ελλαδα, (δεκαετιες 30,40,50,60,), οσο και στην διασπορα των Ελληνων στο εξωτερικο, οπου και η καταστροφικη τους επιδραση συνεχιζεται, γιαυτο και ως επι το πλειστον οι Ορθοδοξες Εκκλησιες της διασπορας, δυσκολευονται ακομα και τωρα που μιλαμε, να αρθρωσουν λογο καθαρα Πατερικο και Ορθοδοξο, αφου εχουν τοσο εκκοσμικευθει σε σημειο, του να μην ξεχωριζουν απο κοσμικες-φιλανθρωπικες-κοινωνικου χαρακτηρα οργανωσεις.

Τα τελευταια χρονια γινεται μια στροφη στην Πατερικη Ορθοδοξια, καθως αναδεικνυεται, το κολλυβαδικο πνευμα των Αγιορειτων Πατερων του 19ου Αιωνα, Αγιος Νικοδημος Αγιορειτης - Αγιος Μακαριος και αλλοι, καθως και η αναδειξη των Ελληνων Πατερων της Εκκλησιας, και οι επανειλημμενες εκδοσεις τους, και μελετες τους, υποστηριζονται απο κορυφαιους θεολογους και Εκκλησιαστικους ανδρες.

Ετσι λοιπον παρατηρειται μια υγιης στροφη της Ορθοδοξης πνευματικοτητας, απο την εννοια του Θεου τιμωρου και σαδιστη των προτεσταντων, και τον ρατσισμο των δηθεν πεφωτισμενων και προορισμενων απο τον Θεο Χριστιανων, πισω παλι στον Αληθινο Θεο της Αγαπης, και του Ελεους, για ολο τον κοσμο, στην Ασκητικη και Πατερικη αυτοσυνειδησια των Ορθοδοξων, και την υψηλη θεολογια, που ερχεται να αναπληρωσει τα οσα καταστρεπτικα επεφεραν οι προτεσταντικες επιδρασεις τις προηγουμενες δεκαετιες.

Εαν θελεις μπορουμε να παραθεσουμε και πιο αναλυτικα στοιχεια..
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

Re: Άγιο Φως μέχρι το επόμενο Πάσχα????????

Δημοσίευση από Harrys1934 »

Έτσι μπράβο με ξεκούρασε να τα πω εγώ ¨Οπως ακριβός μας κατηγορούν οι προτεστάντες. Σε ένα μαγαζί που πήγα προχτές ο μποσης Ιεχωβάς. Και τι κάνετε εσείς τώρα με τα κόκκινα αυτά θα φέρεται τον Χριστό πίσω;;;; και πολύ άλλα Μήπως βρέθηκες μέσα σε Ορθόδοξο φόρουμ κατά λάθος;;;
Μήπως τώρα προσπαθείς να προσανατολιστείς;;;
¨όπου περνάς γκρίνια σκορπάς;;;
[Αλλά ;ώς ο ληστής ομολογώ Σοι,
Μνύσθητί μου, Κύριε,
Εν τη Βασιλεία Σου.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Άγιο Φως μέχρι το επόμενο Πάσχα????????

Δημοσίευση από dionysisgr »

Εσυ ζεις σε χωρα καθολικων και προστεσταντων, οποτε θα ξερεις καλυτερα..
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικά Θέματα.”