Προηγιασμένη Λειτουργία

Συζητήσεις και γνώμες για τα Ιερά Μυστήρια της Εκκλησίας μας. Θέματα Λατρείας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
ΜΑΡΙΑ
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 10:08 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Προηγιασμένη Λειτουργία

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΑ »

Για να κοινωνήσει κάποιος σε μια Προηγιασμένη Θεία Λειτουργία τι νηστεία πρέπει να ακολουθήσει?Έχω διαβάσει ότι πρέπει μέχρι το βράδυ να παραμείνεις άσιτος.Όμως όταν δουλεύουμε πως αυτό μπορεί να επιτευχθεί?Άν το μεσημέρι φας ελαφρά μπορείς να κοινωνήσεις?
Άβαταρ μέλους
heart
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 6:24 pm
Τοποθεσία: Κωσταντινος@Ευβοια

Re: Προηγιασμένη Λειτουργία

Δημοσίευση από heart »

μαρια μου οτι σου ειπε ο πνευματικο σου καλη μου.
πνευματικος με πνευματικο διαφερει.
"Κάθε πρωΐ ο Θεός ευλογεί τον κόσμο με το ένα χέρι, άλλ' όταν ιδή κανέναν ταπεινό άνθρωπο, τον ευλογεί με τα δυο Του χέρια. εκείνος πού έχει μεγαλύτερη ταπείνωση, είναι ο μεγαλύτερος από όλους." παπά Τύχων
Koyk
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 10, 2008 5:00 am

Re: Προηγιασμένη Λειτουργία

Δημοσίευση από Koyk »

Βασικά αν θεωρήσουμε οτι νηστεύω την Σαρρακοστή (λαδερό έστω) απο το μεσημέρι και μετά δεν θα φάω τίποτα, και μέχρι τότε αλάδωτο. Δηλ. πρακτικά, πάρε ένα κουλούρι στην δουλειά, πιές ένα καφέ, φάε το μεσημέρι το αλάδωτο σου και κοινωνάς το απόγευμα.

Αλλα ο πνευματικός σου σε ξέρει καλύτερα και αυτός θα σου πει...όπως λέει και ο heart.
ΜΑΡΙΑ
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 10:08 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Προηγιασμένη Λειτουργία

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΑ »

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25013
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Προηγιασμένη Λειτουργία

Δημοσίευση από aposal »

Αφού για να κοινωνήσουμε πρέπει να έχουμε την έγκριση του πνευματικού μας, αυτός θα μας πει και πόση νηστεία θα κάνουμε!
Δεν είναι σωστό να ξυπνήσουμε μια μέρα και να πούμε : "Ωραία ημέρα σήμερα! Ας κοινωνήσω, να την ομορφήνω περισσότερο!" (Δεν το λέω για σένα Μαρία, μιλάω γενικά).
Και έχω την άποψη ότι δεν είναι σωστό να ρωτάμε εδώ, τα άτομα του φόρουμ, πόση νηστεια θα κάνουμε για να κοινωνήσουμε! Ναι, είναι καλό να παίρνουμε εγκυκλοπαιδικές γνώσεις, αλλά για τόσο προσωπικά θέματα, όπως της Θείας κοινωνίας, θεωρώ ότι πρέπει να πράττουμε ΜΟΝΟΝ ό,τι μας λέει ο πνευματικός μας!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
koga
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 3:36 pm
Τοποθεσία: Kωστας

Re: Προηγιασμένη Λειτουργία

Δημοσίευση από koga »

Και οτι πει ο Ιερεας που παριστατε π.χ οποιος δεν εφαγε χθες κρεας και σημερα (ημερα τεταρτη η παρασκευη μονο λαδι) μπορει να κοινωνησουν η π.χ παιδια μεχρι 10 ετων να ρθουν να κοινωνησουν
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικά Θέματα.”