Σαρανταλείτουργο.

Συζητήσεις και γνώμες για τα Ιερά Μυστήρια της Εκκλησίας μας. Θέματα Λατρείας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Σαρανταλείτουργο.

Δημοσίευση από smarti »

Το σαρανταλείτουργο, ξέρετε μήπως αν γίνεται και την περίοδο της τεσσαρακοστής?
Πόσα ονόματα μπορούμε να δώσουμε στον ιερέα για σαρανταλείτουργο? Π.Χ μπορώ να δώσω τα 4 ονόματα από τους παππούδες μου?
Τι πρέπει να κάνουμε και εμείς όταν γίνεται το σαρανταλείτουργο ?
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Σαρανταλείτουργο.

Δημοσίευση από eleimon »

Τα σαρανταλειτουργα απ οτι ξερω απ την ενορια μου,γινονται στη Τεσσαρακοστη των Χριστουγεννων,και εχουμε και το Αναστασιμο Σαρανταλειτουργο μετα το Πασχα.
Τοτε δινουμε τα ονοματα ζωντων και κεκοιμημενων,της οικογενειας μας και καποιων συγγενων,και εγω πηγαινω λαδι και αναμα μαζι με τα ονοματα καθως κι ενα προσφορο.
Απο αυριο ξεκινανε τα Ψυχοσαββατα,το πρωτο εχουμε αυριο,οπου μπορουμε απο σημερα το βραδυ στον εσπερινο να παμε προσφορο και τα ονοματα υπερ αναπαυσεως να μνημονευτουν....Ακολουθουν αλλα 2 ψυχοσαββατα που ειναι πολυ ωφελιμα για τις ψυχες των νεκρων.
Αυτα ξερω εγω,αν γνωριζει καποιος αλλος κατι περισσοτερο να μας το πει να το μαθουμε!!!
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Σαρανταλείτουργο.

Δημοσίευση από smarti »

Σε ευχαριστω Ελπιδα μου!
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικά Θέματα.”