Το σταυρουδάκι που φοράμε!!!

Συζητήσεις και γνώμες για τα Ιερά Μυστήρια της Εκκλησίας μας. Θέματα Λατρείας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
Byzantine_Spirit
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 598
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Το σταυρουδάκι που φοράμε!!!

Δημοσίευση από Byzantine_Spirit »

Το σταυρουδάκι που φοράω δε το...ξεκολλάω απο πάνω μου.
Μέρα-νύχτα.
Κι αν το αλλάξω, αν θέλω να βάλω κάτι πιο καλό στο λαιμό,
και πάλι...σταυρουδάκι θα είναι.
Είτε χρυσό, είτε ασημένιο, είτε πέτσινο, είτε με κορδόνι..μόνο σταυρουδάκι πλέον στο λαιμό.
«Ο λύχνος του σώματος εστίν ο οφθαλμός· εάν ουν ο οφθαλμός σου απλούς η, όλον το σώμα σου φωτεινόν έσται.»
arxontopoulo
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 22, 2007 6:00 am

Re: Το σταυρουδάκι που φοράμε!!!

Δημοσίευση από arxontopoulo »

Ο Σταυρός είναι το σύμβολο της θυσίας του Χριστού. Έχει αγιαστεί από τον ίδιο τον Κύριο από τον οποίο αντλεί την δύναμη και την Χάρη του. Όποιος φέρει επάνω του τον Σταυρό με πίστη στον Χριστό και στην σταυρική απολυτρωτική Του θυσία, λαμβάνει βοήθεια και Χάρη. Προϋπόθεση βέβαια είναι να έχει και ο ίδιος σταυρικό φρόνημα. Να σταυρώνει καθημερινά τον αμαρτωλό εαυτό του και να υπομένει με καρτερία και υπομονή τα προβλήματα και τις θλίψεις της ζωής, τον προσωπικό του σταυρό, ελπίζοντας εξάπαντος στην επερχόμενη ανάσταση, μεταφορικά και κυριολεκτικά.

Η γνώμη μου, λοιπόν, Σμαρώ, είναι ότι η δύναμη του Σταυρού πηγάζει από Αυτόν τον ίδιο τον Κύριο. Το να ζητήσεις από έναν ιερέα να διαβάσει μια ευχούλα ή να περάσει το σταυρουδάκι σου πάνω από κάποια άγια λείψανα, όμως, δεν το βρίσκω κακό. Πάντως, όσον αφορά αυτό που λες για τις 40 μέρες, μου φαίνεται λίγο υπερβολικό... :oops:
Όπως αγαπάς!
Άβαταρ μέλους
panos0
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 28, 2006 5:00 am

Re: Το σταυρουδάκι που φοράμε!!!

Δημοσίευση από panos0 »

Τον Σταυρο δεν τον εχουμε η τον λατρευουμε ειδωλολατρικα, αλλα γιατι κατι συμβολιζει, τι? ολο το περιεχομενο των παθων του Κυριου, την προσφορα του αιματος του για τις αμαρτιες μας, την συντριβη του διαβολου, κλπ ολοι τα ξερουμε να μην μακρυγορησω, δεν λατρευουμε την υλη απο την οποια ειναι φτιαγμενος (ας ειναι και διαμαντενιος :mrgreen: ) ουτε τον εχουμε σαν "μαγικο φυλακτο"!
Με απλα λογια το να σταυρωσω το κεφαλι μου, την ζακετα μου η δεν ξερω και εγω τι αλλο σε αγια λειψανα, στην αγια τραπεζα κλπ εχει λογικη μπορεις να το κανεις, το να σταυρωσεις σταυρο δεν εχει καμια μα καμια λογικη αφου ο Σταυρος ειναι που αγιαζει τα παντα ο Θεος ειπε του Μωυση να περπατησει ξυπολητος στον τοπο που εμφανιστηκε, αγιαστηκε ο τοπος επειδη ο Θεος πηγε εκει, φανταστειτε λοιπον τον Σταυρο που εχει επανω του την θυσια του Χριστου, το αιμα του, να σταυρωσω τον σταυρο!! για εμενα, ετσι, προσωπικα μιλαω, ειναι εξωφρενικο!!
Ο διαβολος μπορει να τον φοβατε γιατι μεσω αυτου "την πατησε" αλλα εγω τον καταντησα μαγικο φυλακτο!!
Μη γελιομαστε ο σταυρος εχει "δυναμη" μονον εαν του δωσεις το γνησιο περιεχομενο του που ειναι η τιμη στο προσωπο του Χριστου, το μεσω σωτηριας, η συμφιλιωση Θεου και ανθρωπου, εαν πει καποιος ωραια εχω εναν σταυρο σταυρωμενο σε 5000 λειψανα και με φυλαει, συγγνωμη αλλα δεν σκεπτεται σωστα.
Γιατι ορισμενων γεροντων ή ιερεων ή πιστων οι σταυροι μοσχοβολανε και ο δικος μου που μπορει να τον εχω παει σε 1000 λειτουργιες&λειψανα οχι ? Μηπως γιατι αυτοι του εδωσαν το περιεχομενο που του αξιζει?
Μαλλον ναι...
Δημοσ.: 590
Δημοσ.: 591 " Έρχομαι και εγώ...."

I'll take lives and show all no mercy that night
Attack those not knowing my force
Άβαταρ μέλους
iliasgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1196
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ηλιας33@ΔυτικηΕλλαδα

Re: Το σταυρουδάκι που φοράμε!!!

Δημοσίευση από iliasgr »

smarti έγραψε:Εχθές αγόρασα ένα μικρούλη σταυρουδάκι, αλλά δεν νοιώθω καλά αν δεν διαβαστεί η αν δεν πάρει την ευλογία του ιερέα...και ήθελα να ξέρω αν και εσείς κάνατε το ίδιο, με το σταυρουδάκι που φοράτε. :oops:
οταν ξαναπαω στο Αγιο Ορος θα σου αγορασω ενα διαβασμενο σταυρουδακι και θα στο φερω,Σμαρω.
ελεησον με ο Θεος
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Το σταυρουδάκι που φοράμε!!!

Δημοσίευση από theodosis79 »

Εγώ πάλι νομίζω οτι τα σταυρουδάκια ή τα κομποσχοίνια διαβάζονται πριν να βγουν προς πώληση ή προσφορα. Τώρα αν δεν διαβάζονται δεν νομίζω να είναι κακό. Εξάλλού εμείς με την πίστη μας αντλούμε την χάρη απο εκεί. Οσον αφορά τώρα που τα τοποθετούμε επάνω σε ιερά λείψανα, είναι μια ευλογημένη συνήθεια, για να παίρνουμε τη χάρη των λειψάνων επάνω σε αντικείμενα που τα έχουμε συνέχεια πάνω μας πόσο μάλλον όταν αυτά είναι ιεροπρεπή δηλ. σταυρούς, κομποσχοίνια κ.α. Επίσης και ο γέροντας Παίσιος έλεγε οτι δεν είναι κακό να τοποθετούμε ρούχα και φανελίτσες αρρώστων ανθρώπων επάνω σε ιερά λείψανα, όχι όμως εσώρουχα.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Το σταυρουδάκι που φοράμε!!!

Δημοσίευση από dionysisgr »

panos0 έγραψε:Τον Σταυρο δεν τον εχουμε η τον λατρευουμε ειδωλολατρικα, αλλα γιατι κατι συμβολιζει, τι? ολο το περιεχομενο των παθων του Κυριου, την προσφορα του αιματος του για τις αμαρτιες μας, την συντριβη του διαβολου, κλπ ολοι τα ξερουμε να μην μακρυγορησω, δεν λατρευουμε την υλη απο την οποια ειναι φτιαγμενος (ας ειναι και διαμαντενιος :mrgreen: ) ουτε τον εχουμε σαν "μαγικο φυλακτο"!
Με απλα λογια το να σταυρωσω το κεφαλι μου, την ζακετα μου η δεν ξερω και εγω τι αλλο σε αγια λειψανα, στην αγια τραπεζα κλπ εχει λογικη μπορεις να το κανεις, το να σταυρωσεις σταυρο δεν εχει καμια μα καμια λογικη αφου ο Σταυρος ειναι που αγιαζει τα παντα ο Θεος ειπε του Μωυση να περπατησει ξυπολητος στον τοπο που εμφανιστηκε, αγιαστηκε ο τοπος επειδη ο Θεος πηγε εκει, φανταστειτε λοιπον τον Σταυρο που εχει επανω του την θυσια του Χριστου, το αιμα του, να σταυρωσω τον σταυρο!! για εμενα, ετσι, προσωπικα μιλαω, ειναι εξωφρενικο!!
Ο διαβολος μπορει να τον φοβατε γιατι μεσω αυτου "την πατησε" αλλα εγω τον καταντησα μαγικο φυλακτο!!
Μη γελιομαστε ο σταυρος εχει "δυναμη" μονον εαν του δωσεις το γνησιο περιεχομενο του που ειναι η τιμη στο προσωπο του Χριστου, το μεσω σωτηριας, η συμφιλιωση Θεου και ανθρωπου, εαν πει καποιος ωραια εχω εναν σταυρο σταυρωμενο σε 5000 λειψανα και με φυλαει, συγγνωμη αλλα δεν σκεπτεται σωστα.
Γιατι ορισμενων γεροντων ή ιερεων ή πιστων οι σταυροι μοσχοβολανε και ο δικος μου που μπορει να τον εχω παει σε 1000 λειτουργιες&λειψανα οχι ? Μηπως γιατι αυτοι του εδωσαν το περιεχομενο που του αξιζει?
Μαλλον ναι...


Αδελφε panos0, εδωσες ρεστα, σου βγαζω το καπελο. Ετσι ειναι, εχεις πιασει το θεμα 100%, θεολογικα, δογματικα, εκκλησιαστικα, ρεαλιστικα, και γενικως απο ολες τις οψεις του.

100.000 μερες να το παω σε Αγιο πατερα θαυματουργο, να το εχει στην Αγια Τραπεζα, καποιο αντικειμενο, εικονα η σταυρο, η αλλο υλικο, εαν δεν εχω ακραδαντη και βεβαία, Πιστη, οτι θα ενεργησει μεσω αυτου ο Κυριος, οταν επικαλεστω το Ονομα Του, σε μια ασθενεια, σε μια δυσκολη στιγμη, σε μια περιοδο πνευματικης τεμπελιας και ξηρασιας, και γενικα σε ενα εμποδιο, ΔΕΝ γινεται τιποτα.

Αυτενεργουμενα και μαγικα δεν ειναι τα υλικα.

Ο Κυριος τα ενεργει, τα αγιαζει, τα νοηματιζει, παιρνοντας την πιστη μας και την καλη μας προαιρεση, ως "δικαιωμα" εφοσον σεβεται απεριοριστα την ελευθερια μας, και Κρινει μονον Αυτος, για το συμφερον της ψυχης μας, εαν πρεπει να παρουμε το αιτουμενο.

Μην πεφτουμε σε τετοιες "ειδωλολατρικες" και δεισιδαιμονικες αντιληψεις περι πιστεως. Προσοχη ιδιαιτερη χρειαζεται!!

Εχουν ξεκινησει απειρες και δυσκολες στο να αποβληθουν, πλανες, απο αυτα τα πραγματα..
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Το σταυρουδάκι που φοράμε!!!

Δημοσίευση από smarti »

σας ευχαριστω για ολες τις απαντησεις σας, οι οποιες με προβληματισαν λιγο, γιατι καποιες ερχονται καπως αντιθετες στην απαντηση που εδωσε η Κατερινα, η οποια εγραψε οτι ο ιερεας συμβουλεψε τους γονεις αφου χαθηκε η μαλλον επειδη τον εκλεψαν , να αγορασουν ενα καινουριο σταυρουδακι και να μεινει 40 μερες στην εκκλησια. και δεν ξερω και δεν ειμαι απολυτα σιγουρη αλλα αυτο που ειχα κανει και εγω με το σταυρο μου, νομιζω το εκενα μετα τη συμβουλη ενος ιερεα απο την Καβαλα, ο οποιος δεν ζει αλλο..παιθανε κατω απο τραγικες συνθηκες..νομιζω το ειχα αναφερει καπου πιο παλια.θα πρεπει να ρωτησω την μητερα μου, αν το ειχε πει αυτο για το σταυρουδακι, ο ιρερεας , γιατι νομιζω απο μονη μου δεν θα το πηγαινα για σαραντα μερες στην εκκλησια και για να μου λυθει μια και καλη αυτη η απορια θα το ρωτησω στον πνευματικο μου..Σας ευχαριστω παντως, για τις τοποθετησεις σας.
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Το σταυρουδάκι που φοράμε!!!

Δημοσίευση από eleimon »

iliasgr έγραψε:
οταν ξαναπαω στο Αγιο Ορος θα σου αγορασω ενα διαβασμενο σταυρουδακι και θα στο φερω,Σμαρω.

Θελω κι εγω :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Το σταυρουδάκι που φοράμε!!!

Δημοσίευση από smarti »

eleimon έγραψε:
iliasgr έγραψε:
οταν ξαναπαω στο Αγιο Ορος θα σου αγορασω ενα διαβασμενο σταυρουδακι και θα στο φερω,Σμαρω.

Θελω κι εγω :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Ηλια εσυ να εισαι παντα καλα! Και μονο που το ειπες ειναι σαν να εγινε...σε ευχαριστω παρα πολυ!!!
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Το σταυρουδάκι που φοράμε!!!

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

dionysisgr έγραψε:
panos0 έγραψε:Τον Σταυρο δεν τον εχουμε η τον λατρευουμε ειδωλολατρικα, αλλα γιατι κατι συμβολιζει, τι? ολο το περιεχομενο των παθων του Κυριου, την προσφορα του αιματος του για τις αμαρτιες μας, την συντριβη του διαβολου, κλπ ολοι τα ξερουμε να μην μακρυγορησω, δεν λατρευουμε την υλη απο την οποια ειναι φτιαγμενος (ας ειναι και διαμαντενιος :mrgreen: ) ουτε τον εχουμε σαν "μαγικο φυλακτο"!
Με απλα λογια το να σταυρωσω το κεφαλι μου, την ζακετα μου η δεν ξερω και εγω τι αλλο σε αγια λειψανα, στην αγια τραπεζα κλπ εχει λογικη μπορεις να το κανεις, το να σταυρωσεις σταυρο δεν εχει καμια μα καμια λογικη αφου ο Σταυρος ειναι που αγιαζει τα παντα ο Θεος ειπε του Μωυση να περπατησει ξυπολητος στον τοπο που εμφανιστηκε, αγιαστηκε ο τοπος επειδη ο Θεος πηγε εκει, φανταστειτε λοιπον τον Σταυρο που εχει επανω του την θυσια του Χριστου, το αιμα του, να σταυρωσω τον σταυρο!! για εμενα, ετσι, προσωπικα μιλαω, ειναι εξωφρενικο!!
Ο διαβολος μπορει να τον φοβατε γιατι μεσω αυτου "την πατησε" αλλα εγω τον καταντησα μαγικο φυλακτο!!
Μη γελιομαστε ο σταυρος εχει "δυναμη" μονον εαν του δωσεις το γνησιο περιεχομενο του που ειναι η τιμη στο προσωπο του Χριστου, το μεσω σωτηριας, η συμφιλιωση Θεου και ανθρωπου, εαν πει καποιος ωραια εχω εναν σταυρο σταυρωμενο σε 5000 λειψανα και με φυλαει, συγγνωμη αλλα δεν σκεπτεται σωστα.
Γιατι ορισμενων γεροντων ή ιερεων ή πιστων οι σταυροι μοσχοβολανε και ο δικος μου που μπορει να τον εχω παει σε 1000 λειτουργιες&λειψανα οχι ? Μηπως γιατι αυτοι του εδωσαν το περιεχομενο που του αξιζει?
Μαλλον ναι...


Αδελφε panos0, εδωσες ρεστα, σου βγαζω το καπελο. Ετσι ειναι, εχεις πιασει το θεμα 100%, θεολογικα, δογματικα, εκκλησιαστικα, ρεαλιστικα, και γενικως απο ολες τις οψεις του.

100.000 μερες να το παω σε Αγιο πατερα θαυματουργο, να το εχει στην Αγια Τραπεζα, καποιο αντικειμενο, εικονα η σταυρο, η αλλο υλικο, εαν δεν εχω ακραδαντη και βεβαία, Πιστη, οτι θα ενεργησει μεσω αυτου ο Κυριος, οταν επικαλεστω το Ονομα Του, σε μια ασθενεια, σε μια δυσκολη στιγμη, σε μια περιοδο πνευματικης τεμπελιας και ξηρασιας, και γενικα σε ενα εμποδιο, ΔΕΝ γινεται τιποτα.

Αυτενεργουμενα και μαγικα δεν ειναι τα υλικα.

Ο Κυριος τα ενεργει, τα αγιαζει, τα νοηματιζει, παιρνοντας την πιστη μας και την καλη μας προαιρεση, ως "δικαιωμα" εφοσον σεβεται απεριοριστα την ελευθερια μας, και Κρινει μονον Αυτος, για το συμφερον της ψυχης μας, εαν πρεπει να παρουμε το αιτουμενο.

Μην πεφτουμε σε τετοιες "ειδωλολατρικες" και δεισιδαιμονικες αντιληψεις περι πιστεως. Προσοχη ιδιαιτερη χρειαζεται!!

Εχουν ξεκινησει απειρες και δυσκολες στο να αποβληθουν, πλανες, απο αυτα τα πραγματα..


Λέμε στην προσευχή μας , για τον Σταυρό.
«Σταυρέ του Χριστού , σώσων υμάς τη δυνάμη σου»
Ο Σταυρός του Χριστού είναι αυτοδύναμος.
Δεν χρειάζεται τίποτα για να είναι δυνατός , αρκεί εμείς να τον έχουμε σαν τέτοιο ,
-Σταυρό του Χριστού - μου είπε κάποτε Αγιορίτης , Πνευματικός.
Δόξα τω Θεώ.
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικά Θέματα.”