Το σταυρουδάκι που φοράμε!!!

Συζητήσεις και γνώμες για τα Ιερά Μυστήρια της Εκκλησίας μας. Θέματα Λατρείας.

Συντονιστής: Συντονιστές

aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25021
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Το σταυρουδάκι που φοράμε!!!

Δημοσίευση από aposal »

panosgreece έγραψε:πρεπει να την ματιασανε την theodora
εχει λιγα νευρακια
:cya :cya :cya :cya :cya :cya :cya :cya
ΛΙΓΑ;
ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΑΜΕ ΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΜΟΥ! :lol: :lol: :lol:
Κεράκι να ανάβεις Θεοδώρα μου στον Άγιο Ηλία τον Παλαιριώτη (Αγίασε πριν την ώρα του, ο άνθρωπος)!!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Το σταυρουδάκι που φοράμε!!!

Δημοσίευση από smarti »

Για να τελειωνει αυτο το θεμα που ανοιξα..γιατι μαλλον παλι λαθος εκανα που εκανα αυτη τη ερωτηση...μολις πριν λιγο ρωτησα τον ιερεα του χωριου μας και ειπε,, αν καποιοι ανθρωποι το θελουν, συνηθως μετα τη Θεια λειτουργία στο τελος, παιρνει ο Ιερεας το σταυρουδακι του οποιου του δινει ο χριστιανος εκεινη την ωρα και το σταυρωνει πανω στο Ευαγγελιο ο ιερεας.Αν ειναι απο το Αγιο ορος η απο Μοναστηρι δεν χρειαζεται...και το σταυρωμα στο Ευαγγελιο οποιος θελει το κανει.Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25021
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Το σταυρουδάκι που φοράμε!!!

Δημοσίευση από aposal »

smarti έγραψε:Για να τελειωνει αυτο το θεμα που ανοιξα..γιατι μαλλον παλι λαθος εκανα που εκανα αυτη τη ερωτηση...μολις πριν λιγο ρωτησα τον ιερεα του χωριου μας και ειπε,, αν καποιοι ανθρωποι το θελουν, συνηθως μετα τη Θεια λειτουργία στο τελος, παιρνει ο Ιερεας το σταυρουδακι του οποιου του δινει ο χριστιανος εκεινη την ωρα και το σταυρωνει πανω στο Ευαγγελιο ο ιερεας.Αν ειναι απο το Αγιο ορος η απο Μοναστηρι δεν χρειαζεται...και το σταυρωμα στο Ευαγγελιο οποιος θελει το κανει.Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.
Σμαραγδή καλά κάνεις και ρωτάς, γιατί έτσι μαθαίνουμε κι εμείς. Επειδή έχουμε μια γνώμη δεν σημαίνει ότι είναι και σωστή. Και από τις διαφορετικές γνώμες των αδελφών μας μπορούμε και σχηματίζουμε μια πιο ολοκληρωμένη άποψη.
Πάντως και ο ιερέας κάνει μια συμβολική κίνηση : Σταυρώνει! Πράγμα που δείχνει την μεγάλη δύναμη του Σταυρού!

Αποσπάσματα από το βιβλίο «ΓΕΡΟΝΤΟΣ ΠΑΪΣΙΟΥ ΑΓΙΟΡΕΙΤΟΥ, ΛΟΓΟΙ Β΄ : ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΑΦΥΠΝΙΣΗ»

(σελ. 268)
-Γέροντα, ποιο είναι το σφράγισμα του Αρνίου;
-Το Αρνίο ποιος είναι;
-Ο Χριστός.
Το σφράγισμά Του ποιο είναι; Όταν ο Χριστιανός βαπτίζεται, τον σφραγίζει ο ιερέας σταυρωτά στο μέτωπο, με το Άγιο Μύρο, λέγοντας : «Σφραγίς δωρεάς Πνεύματος Άγιου». Ύστερα, κάθε φορά που κάνει το σταυρό του ο Χριστιανός, προσκυνάει το σωτήριο Πάθος του Κυρίου και επικαλείται τη δύναμη του Σταυρού, που είναι η δύναμη του σταυρικού θανάτου του Χριστού μας. Όταν λέμε «Σταυρέ του Χριστού, σώσον ημάς τη δυνάμει σου», επικαλούμαστε τη δύναμη της σταυρικής θυσίας του Κυρίου.


Αποσπάσματα από το βιβλίο «ΓΕΡΟΝΤΟΣ ΠΑΪΣΙΟΥ ΑΓΙΟΡΕΙΤΟΥ, ΛΟΓΟΙ Γ΄ : ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΑΓΩΝΑΣ»

(σελ. 175)
Ήρθε στο καλύβι ένας νεαρός μάγος από το Θιβέτ και μου διηγήθηκε πολλά από τη ζωή του. Αυτό το παιδί, μόλις απογαλακτίστηκε, το αφιέρωσε ο πατέρας του, σε ηλικία τριών ετών, σε μια ομάδα τριάντα μάγων ανωτέρου βαθμού στο Θιβέτ, για να το μυήσουν στη τέχνη τους. Έφθασε στον ενδέκατο βαθμό μαγείας. Ο δωδέκατος είναι ο ανώτερος. Δεκαέξι ετών έφυγε από το Θιβέτ και πήγε στη Σουηδία, για να δει τον πατέρα του. Εκεί συνάντησε τυχαία έναν ορθόδοξο ιερέα, πολύ πιστό, και του ζήτησε να συζητήσουν. Ο νεαρός μάγος δεν ήξερε καθόλου τι θα πει ιερεύς ορθόδοξος. Στην αίθουσα λοιπόν, που κάθισαν για να συζητήσουν, άρχισε να του κάνει μερικές από τις μαγείες του, για να δείξει τη δύναμή του. Κάλεσε ένα αρχικό δαιμόνιο (Σημείωση : αρχικό σημαίνει ανώτερο, ηγεμονικό), τον Μήνα και του είπε : «Θέλω νερό». Σηκώνεται ένα ποτήρι από την κουζίνα, πηγαίνει μόνο του στη βρύση, ανοίγει η βρύση, γεμίζει, περνάει από την κλειστή τζαμαρία και έρχεται στην αίθουσα. Το πήρε εκείνος και ήπιε. Μετά παρουσίασε στον ιερέα, μέσα στην αίθουσα, όλο το σύμπαν, τον ουρανό, τα αστέρια. Χρησιμοποίησε μαγείες τέταρτου βαθμού, και θα προχωρούσε μέχρι τον ενδέκατο βαθμό. Ρώτησε τότε τον ιερέα, πώς τα έβλεπε όλα αυτά. «Ήμουν έτοιμος, μου είπε, να τον σκοτώσω, αν μου έβριζε τον σατανά». Ο ιερεύς όμως δεν του είπε τίποτε. Του λέει τότε ο νεαρός : «Γιατί δεν μου κάνεις κι εσύ σημεία»; «Ο δικός μου Θεός είναι ταπεινός» απάντησε ο ιερεύς και έβγαλε έναν σταυρό και του τον έδωσε να τον κρατήσει. «Κάνε πάλι σημεία» του λέει. Ο νεαρός κάλεσε τον Μήνα, το αρχικό δαιμόνιο, αλλά ο Μήνας έτρεμε, δεν τολμούσε να πλησιάσει. Καλεί τον Σατάν, αλλά και εκείνος το ίδιο : έβλεπε τον σταυρό και δεν πλησίαζε. Του είπε μόνο να σηκωθεί να φύγει για το Θιβέτ. Ο νεαρός τότε έβρισε τον Σατάν : «Τώρα κατάλαβα, του είπε, ότι η μεγάλη σου δύναμη είναι μια μεγάλη αδυναμία».
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Το σταυρουδάκι που φοράμε!!!

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

smarti έγραψε:Για να τελειωνει αυτο το θεμα που ανοιξα..γιατι μαλλον παλι λαθος εκανα που εκανα αυτη τη ερωτηση...μολις πριν λιγο ρωτησα τον ιερεα του χωριου μας και ειπε,, αν καποιοι ανθρωποι το θελουν, συνηθως μετα τη Θεια λειτουργία στο τελος, παιρνει ο Ιερεας το σταυρουδακι του οποιου του δινει ο χριστιανος εκεινη την ωρα και το σταυρωνει πανω στο Ευαγγελιο ο ιερεας.Αν ειναι απο το Αγιο ορος η απο Μοναστηρι δεν χρειαζεται...και το σταυρωμα στο Ευαγγελιο οποιος θελει το κανει.Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.
Η ταπεινή μου άποψη ,= και εμένα είναι -,
οτι καμία ερώτηση που σκοπό έχει την Δόξα του Τριαδικού Θεού , δεν είναι λάθος.
Να είσαι καλά Σμαραγδή.
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
arxontopoulo
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 22, 2007 6:00 am

Re: Το σταυρουδάκι που φοράμε!!!

Δημοσίευση από arxontopoulo »

Captain Yiannis έγραψε:
smarti έγραψε:Για να τελειωνει αυτο το θεμα που ανοιξα..γιατι μαλλον παλι λαθος εκανα που εκανα αυτη τη ερωτηση...μολις πριν λιγο ρωτησα τον ιερεα του χωριου μας και ειπε,, αν καποιοι ανθρωποι το θελουν, συνηθως μετα τη Θεια λειτουργία στο τελος, παιρνει ο Ιερεας το σταυρουδακι του οποιου του δινει ο χριστιανος εκεινη την ωρα και το σταυρωνει πανω στο Ευαγγελιο ο ιερεας.Αν ειναι απο το Αγιο ορος η απο Μοναστηρι δεν χρειαζεται...και το σταυρωμα στο Ευαγγελιο οποιος θελει το κανει.Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.
Η ταπεινή μου άποψη ,= και εμένα είναι -,
οτι καμία ερώτηση που σκοπό έχει την Δόξα του Τριαδικού Θεού , δεν είναι λάθος.
Να είσαι καλά Σμαραγδή.
Και η δική μου ταπεινή γνώμη αυτή είναι. Κάθε ερώτηση όσο απλή κι αν φαίνεται, είναι σημαντική για κάποιους. Ως μια παρέα που είμαστε καλό είναι να συζητάμε οτιδήποτε μπορεί να μας απασχολεί, για να μαθαίνουμε και να βοηθάμε ο ένας τον άλλον.
Όπως αγαπάς!
Άβαταρ μέλους
iliasgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1196
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ηλιας33@ΔυτικηΕλλαδα

Re: Το σταυρουδάκι που φοράμε!!!

Δημοσίευση από iliasgr »

eleimon έγραψε:
iliasgr έγραψε:
οταν ξαναπαω στο Αγιο Ορος θα σου αγορασω ενα διαβασμενο σταυρουδακι και θα στο φερω,Σμαρω.

Θελω κι εγω :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

φυσικα...............
ελεησον με ο Θεος
Άβαταρ μέλους
iliasgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1196
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ηλιας33@ΔυτικηΕλλαδα

Re: Το σταυρουδάκι που φοράμε!!!

Δημοσίευση από iliasgr »

aposal έγραψε:
panosgreece έγραψε:πρεπει να την ματιασανε την theodora
εχει λιγα νευρακια
:cya :cya :cya :cya :cya :cya :cya :cya
ΛΙΓΑ;
ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΑΜΕ ΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΜΟΥ! :lol: :lol: :lol:
Κεράκι να ανάβεις Θεοδώρα μου στον Άγιο Ηλία τον Παλαιριώτη (Αγίασε πριν την ώρα του, ο άνθρωπος)!!

τον επι αυτοκρατειρας ΘΕΟΔΩΡΑΣ μαρτυρησαντα :lol: :lol: :lol:
ελεησον με ο Θεος
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25021
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Το σταυρουδάκι που φοράμε!!!

Δημοσίευση από aposal »

iliasgr έγραψε:
aposal έγραψε:
panosgreece έγραψε:πρεπει να την ματιασανε την theodora
εχει λιγα νευρακια
:cya :cya :cya :cya :cya :cya :cya :cya
ΛΙΓΑ;
ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΑΜΕ ΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΜΟΥ! :lol: :lol: :lol:
Κεράκι να ανάβεις Θεοδώρα μου στον Άγιο Ηλία τον Παλαιριώτη (Αγίασε πριν την ώρα του, ο άνθρωπος)!!

τον επι αυτοκρατειρας ΘΕΟΔΩΡΑΣ μαρτυρησαντα :lol: :lol: :lol:
ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ!
Τρίτη φορά που γελάω σήμερα το απόγευμα!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
theodora
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: https://theomezcrochet.blogspot.com/
Επικοινωνία:

Re: Το σταυρουδάκι που φοράμε!!!

Δημοσίευση από theodora »

ti_travameeee.jpg
:shock: :shock: :shock:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τον μόνον που μπορεί ν΄αγαπήσεις είναι ο Θεός.
Τους ανθρώπους τους αγαπάς γιά να τους πας ή για να σε πάνε στο Θεό.
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: Το σταυρουδάκι που φοράμε!!!

Δημοσίευση από panosgreece »

theodora έγραψε:
ti_travameeee.jpg
:shock: :shock: :shock:
:roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικά Θέματα.”