Το σταυρουδάκι που φοράμε!!!

Συζητήσεις και γνώμες για τα Ιερά Μυστήρια της Εκκλησίας μας. Θέματα Λατρείας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: Το σταυρουδάκι που φοράμε!!!

Δημοσίευση από panosgreece »

ειναι δυνατο να λεμε τετοια πραγματα ...........διαβασματα και βλακειες

που τα διαβασατε αυτα ; ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

πατε σε σε κανενα πνευματικο γιατι εχετε ξεφυγει

ακου 40 μερες διαβασμα .................

σε λιγο θα λεμε και τον φρετο edo
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
koga
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 3:36 pm
Τοποθεσία: Kωστας

Re: Το σταυρουδάκι που φοράμε!!!

Δημοσίευση από koga »

φρεντο
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Το σταυρουδάκι που φοράμε!!!

Δημοσίευση από smarti »

Καλά βρε παιδιά, μην βαράτε όλοι μαζί.....μία ερώτηση μόνο έκανα....!!!! :cry: :cry:
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25042
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Το σταυρουδάκι που φοράμε!!!

Δημοσίευση από aposal »

Νομίζω ότι ο Βασίλης (arxontopoulo) ο panos0 και ο Διονύσης τα έιπανε μια χαρά! Υπήρχε πράγματι μια συνήθεια, ειδικά στην επαρχία να πηγάινουμε τις εικόνες στην εκκλησία για να λειτουργηθούν πριν τις πάρουμε σπίτι! Κι αυτό διαρκούσε για 40 ημέρες!
Οι εικόνες, όπως πολύ ωραία ειπώθηκε αντλούν την δύναμή τους από το πρόσωπο (ή το θαύμα) που απεικονίζουν. Οι άγιοι, που είναι πλήρεις από την Χάρη του Κυρίου μας δεν χρειάζονται διάβασμα!!

Καλά, για το σταυρό δεν το συζητάω! Έχω την εντύπωση ότι αγγίζει τα όρια της βλασφημείας το να λέμε ότι για να μας ωφελησει ο σταυρό πρέπει να διαβαστεί!

ΜΑΛΛΟΝ ΕΜΕΙΣ, ΟΙ ΨΕΥΤΟΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΔΙΑΒΑΣΜΑ!!

(Πάλι νευρίασα)!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

Re: Το σταυρουδάκι που φοράμε!!!

Δημοσίευση από Harrys1934 »

Και όμως δεν είναι έτσι όπως λέτε και σύμφωνα πάντα με Γραφές, και όχι δικά μου λόγια Εγώ απλός τα μεταφέρω. Και στο Πηδάλιο σελις 318-9- λέει δεν πρέπει οι Εικόνες να μυρώνονται και να λειτουργούνται όπως ο λαός λέει για 40 μέρες Γιατί εμείς όπου δούμε εικόνα δεν ρωτάμε αν είναι μυρωμένη αλλά την προσκυνάμε για το αντίτυπο του Αγίου ¨Οσο για τον Σταυρό και αν είναι χαραγμένος κάτω στο έδαφος πηδάλιο 284- όπως είναι σε πολλές Εκκλησίες δικές μας Πρέπει να ξυστεί να φύγει Τον Σταυρό σου που κάνεις εν ώρα προσευχής δλδ δεν έχει καμία αξία; Και όταν τα ξύλα του Σταυρού χαλάσουν τότε δεν τα πετάμε στα σκουπίδια ¨η τα θάβουμε, αλλά τα καίμε
Τον Σταυρό που φορώ πρέπει να ρωτήσω αν είναι μυρωμένος;;; Άδικα το φόραγα όλλα τα χρόνια;; Λοιπόν μήπως πρέπει να ξέρουμε ότι το όπλο του χριστιανού είναι ο Σταυρός και μόνο; Και προσοχή. ¨Όταν κάνουμε τον Σταυρό μας να είναι διακριτικά Σταυρός και όχι να παίζουμε μαντολίνο, ¨η τάχα ξεκουμπώνουμε το κουμπί μας
[Αλλά ;ώς ο ληστής ομολογώ Σοι,
Μνύσθητί μου, Κύριε,
Εν τη Βασιλεία Σου.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Το σταυρουδάκι που φοράμε!!!

Δημοσίευση από smarti »

aposal έγραψε:Νομίζω ότι ο Βασίλης (arxontopoulo) ο panos0 και ο Διονύσης τα έιπανε μια χαρά! Υπήρχε πράγματι μια συνήθεια, ειδικά στην επαρχία να πηγάινουμε τις εικόνες στην εκκλησία για να λειτουργηθούν πριν τις πάρουμε σπίτι! Κι αυτό διαρκούσε για 40 ημέρες!
Οι εικόνες, όπως πολύ ωραία ειπώθηκε αντλούν την δύναμή τους από το πρόσωπο (ή το θαύμα) που απεικονίζουν. Οι άγιοι, που είναι πλήρεις από την Χάρη του Κυρίου μας δεν χρειάζονται διάβασμα!!

Καλά, για το σταυρό δεν το συζητάω! Έχω την εντύπωση ότι αγγίζει τα όρια της βλασφημείας το να λέμε ότι για να μας ωφελησει ο σταυρό πρέπει να διαβαστεί!

ΜΑΛΛΟΝ ΕΜΕΙΣ, ΟΙ ΨΕΥΤΟΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΔΙΑΒΑΣΜΑ!!

(Πάλι νευρίασα)!
Ηρεμα Αποστολε, μην μας παθεις και τιποτα...........και μετα ποιος ακουει τη Μαιρη μας.. :wink:
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
theodora
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: https://theomezcrochet.blogspot.com/
Επικοινωνία:

Re: Το σταυρουδάκι που φοράμε!!!

Δημοσίευση από theodora »

Και όμως, υπάρχουν ιερείς και πνευματικοί οι οποίοι συμβουλεύουν τα πνευματικά τους παιδιά να αφήνουν τον σταυρό τους στην Εκκλησία να «διαβαστεί».
Μήπως όμως αυτό δεν το κάνουν σε όλους αλλά σε μερικούς αδελφούς που χρειάζονται κατά την γνώμη τους μιά ιδιαίτερη μεταχείριση λόγω της πνευματικής τους ασθένειας?

Και σε τελική ποιά ψυχή θα χάσει κάτι από ωφέλεια εάν κάνει ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΙΛΟΓΙΑ ότι της πει ο πνευματικός της? !!!!!
Προσωπικά θεωρώ σκανδαλιστικό και ψυχοφθόρο το να κατακρίνουμε τον κάθε πνευματικό, από το να τον υπακούμε. ΟΥΔΕΙΣ ΤΕΛΕΙΟΣ.
Τον μόνον που μπορεί ν΄αγαπήσεις είναι ο Θεός.
Τους ανθρώπους τους αγαπάς γιά να τους πας ή για να σε πάνε στο Θεό.
koga
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 3:36 pm
Τοποθεσία: Kωστας

Re: Το σταυρουδάκι που φοράμε!!!

Δημοσίευση από koga »

εγω τον σταυρο μου τον κανω νοητα
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25042
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Το σταυρουδάκι που φοράμε!!!

Δημοσίευση από aposal »

theodora έγραψε:Και όμως, υπάρχουν ιερείς και πνευματικοί οι οποίοι συμβουλεύουν τα πνευματικά τους παιδιά να αφήνουν τον σταυρό τους στην Εκκλησία να «διαβαστεί».
Μήπως όμως αυτό δεν το κάνουν σε όλους αλλά σε μερικούς αδελφούς που χρειάζονται κατά την γνώμη τους μιά ιδιαίτερη μεταχείριση λόγω της πνευματικής τους ασθένειας?

Και σε τελική ποιά ψυχή θα χάσει κάτι από ωφέλεια εάν κάνει ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΙΛΟΓΙΑ ότι της πει ο πνευματικός της? !!!!!
Προσωπικά θεωρώ σκανδαλιστικό και ψυχοφθόρο το να κατακρίνουμε τον κάθε πνευματικό, από το να τον υπακούμε. ΟΥΔΕΙΣ ΤΕΛΕΙΟΣ.
Αν μας το πει ο πνευματικός μας ΤΟΤΕ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΑΛΛΑΖΕΙ!
Σε κάθε περίπτωση, πάνω απ' όλα είναι η υπακοή στον πνευματικό μας!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25042
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Το σταυρουδάκι που φοράμε!!!

Δημοσίευση από aposal »

koga έγραψε:εγω τον σταυρο μου τον κανω νοητα
Τι εννοείς Κώστα;
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικά Θέματα.”