Το σταυρουδάκι που φοράμε!!!

Συζητήσεις και γνώμες για τα Ιερά Μυστήρια της Εκκλησίας μας. Θέματα Λατρείας.

Συντονιστής: Συντονιστές

koga
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 3:36 pm
Τοποθεσία: Kωστας

Re: Το σταυρουδάκι που φοράμε!!!

Δημοσίευση από koga »

Oταν περναω εξω απο εκκλησια και υπαρχει κοσμος για να πιασει για να μην σχολιαστω κανω απο μεσα μου το σταυρο νοερα προσευχη νοερος σταυρος
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24980
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Το σταυρουδάκι που φοράμε!!!

Δημοσίευση από aposal »

Έχω την άποψη ότι το σημείο του σταυρού πρέπει να το κάνουμε φανερά. Είναι κάτι σαν ομολογία.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: Το σταυρουδάκι που φοράμε!!!

Δημοσίευση από panosgreece »

σαφεστατα ειναι ομολογια να κανουμε τον σταυρο μας φανερα

«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
Άβαταρ μέλους
theodora
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: https://theomezcrochet.blogspot.com/
Επικοινωνία:

Re: Το σταυρουδάκι που φοράμε!!!

Δημοσίευση από theodora »

aposal έγραψε:
theodora έγραψε:Και όμως, υπάρχουν ιερείς και πνευματικοί οι οποίοι συμβουλεύουν τα πνευματικά τους παιδιά να αφήνουν τον σταυρό τους στην Εκκλησία να «διαβαστεί».
Μήπως όμως αυτό δεν το κάνουν σε όλους αλλά σε μερικούς αδελφούς που χρειάζονται κατά την γνώμη τους μιά ιδιαίτερη μεταχείριση λόγω της πνευματικής τους ασθένειας?

Και σε τελική ποιά ψυχή θα χάσει κάτι από ωφέλεια εάν κάνει ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΙΛΟΓΙΑ ότι της πει ο πνευματικός της? !!!!!
Προσωπικά θεωρώ σκανδαλιστικό και ψυχοφθόρο το να κατακρίνουμε τον κάθε πνευματικό, από το να τον υπακούμε. ΟΥΔΕΙΣ ΤΕΛΕΙΟΣ.
Αν μας το πει ο πνευματικός μας ΤΟΤΕ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΑΛΛΑΖΕΙ!
Σε κάθε περίπτωση, πάνω απ' όλα είναι η υπακοή στον πνευματικό μας!
Συγνώμη αδελφέ μου, δηλαδή κάνουμε υπακοή στον πνευματικό μας και εάν βρεθεί άλλος ιερέας η άλλος πνευματικός με αντίθετη άποψη από τον δικό μας, τον θεωρούμε κατώτερο και αμφισβητούμε τα λεγόμενά του? Γιατί κάτι τέτοιο συμβαίνει αυτή την στιγμή..
Τον μόνον που μπορεί ν΄αγαπήσεις είναι ο Θεός.
Τους ανθρώπους τους αγαπάς γιά να τους πας ή για να σε πάνε στο Θεό.
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

Re: Το σταυρουδάκι που φοράμε!!!

Δημοσίευση από Harrys1934 »

Και όμως αυτός που θα ντραπεί να με ομολογήσει δημοσίως κι εγώ θα τον αρνηθώ μπρος σον Πατέρα μου.. Τι ζητά εδώ ομολογία πίστεως. και κάνω μια ερώτηση αφού ήρθε η κουβέντα. Άν είσαι μέσα σε ένα εστιατόριο θα κάνεις τον Σταυρό σου πριν αρχίσεις να φας;
Όταν άρχησα δειλά, δειλά να κάνω τον Σταυρό μου σε εστιατόριο καφετέρια, στο τραπέζι καθόταν και μια γυναίκα με το που έκανα τον Σταυρό μου σε μισό λεπτό έφυγε Σύμπτωση; Δεν ξέρω.
[Αλλά ;ώς ο ληστής ομολογώ Σοι,
Μνύσθητί μου, Κύριε,
Εν τη Βασιλεία Σου.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24980
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Το σταυρουδάκι που φοράμε!!!

Δημοσίευση από aposal »

theodora έγραψε:Συγνώμη αδελφέ μου, δηλαδή κάνουμε υπακοή στον πνευματικό μας και εάν βρεθεί άλλος ιερέας η άλλος πνευματικός με αντίθετη άποψη από τον δικό μας, τον θεωρούμε κατώτερο και αμφισβητούμε τα λεγόμενά του? Γιατί κάτι τέτοιο συμβαίνει αυτή την στιγμή..
Δεν μπορώ να σε καταλάβω Θεοδώρα! Μάλλον τα έχεις πάρει στο κρανίο (δεν καταλαβαίνω το γιατί) και δεν με βοηθάς να καταλάβω τι εννοείς.
Εγώ είπα ότι ο σταυρός και οι εικόνες δεν χρειάζονται διάβασμα! Εσύ μου ανταπάντησες πως κάποιοι πνευματικοί λένε το αντίθετο. Κι εγώ είπα πως οτιδήποτε και αν ισχύει, το πρώτο που οφείλουμε είναι η υπακή στον πνευματικό μας.
Comprente?

Σ' αυτό που ρωτάει ο Χάρης έχω την άποψη πως ναι, ΚΑΙ στο εστιατόριο (για την ακρίβεια οπουδήποτε και αν είμαστε) πρέπει να κάνουμε τον σταυρό μας πριν φάμε, ή πιούμε. Το άλλο, μάλλον είναι σύμπτωση. Και θεωρώ ότι καλόν είναι να μην πλάσουμε σενάρια για το τι θα μπορούσε να είναι γιατί θα χαθούμε, χωρίς όφελος.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
theodora
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: https://theomezcrochet.blogspot.com/
Επικοινωνία:

Re: Το σταυρουδάκι που φοράμε!!!

Δημοσίευση από theodora »

Harrys1934 έγραψε:Και όμως αυτός που θα ντραπεί να με ομολογήσει δημοσίως κι εγώ θα τον αρνηθώ μπρος σον Πατέρα μου.. Τι ζητά εδώ ομολογία πίστεως. και κάνω μια ερώτηση αφού ήρθε η κουβέντα. Άν είσαι μέσα σε ένα εστιατόριο θα κάνεις τον Σταυρό σου πριν αρχίσεις να φας;
Όταν άρχησα δειλά, δειλά να κάνω τον Σταυρό μου σε εστιατόριο καφετέρια, στο τραπέζι καθόταν και μια γυναίκα με το που έκανα τον Σταυρό μου σε μισό λεπτό έφυγε Σύμπτωση; Δεν ξέρω.
Ταράχτηκε η γυναίκα!!! Φαντάσου τρομάρα που πήρε!!!! Ακόμα τρέχει !!!
Νομίζω πως και τον σταυρό σας να μην κάνατε κ. Χάρη μας, πάλι θα έφευγε......
Μήπως γυάλιζε λιγάκι το μάτι σας? !!!! :lol: Ούτε μιά σταλίτσα? εεεεεε ?
Τον μόνον που μπορεί ν΄αγαπήσεις είναι ο Θεός.
Τους ανθρώπους τους αγαπάς γιά να τους πας ή για να σε πάνε στο Θεό.
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: Το σταυρουδάκι που φοράμε!!!

Δημοσίευση από panosgreece »

πρεπει να την ματιασανε την theodora
εχει λιγα νευρακια
:cya :cya :cya :cya :cya :cya :cya :cya
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
Άβαταρ μέλους
theodora
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: https://theomezcrochet.blogspot.com/
Επικοινωνία:

Re: Το σταυρουδάκι που φοράμε!!!

Δημοσίευση από theodora »

panosgreece έγραψε:πρεπει να την ματιασανε την theodora
εχει λιγα νευρακια
:cya :cya :cya :cya :cya :cya :cya :cya
:65
Τον μόνον που μπορεί ν΄αγαπήσεις είναι ο Θεός.
Τους ανθρώπους τους αγαπάς γιά να τους πας ή για να σε πάνε στο Θεό.
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

Re: Το σταυρουδάκι που φοράμε!!!

Δημοσίευση από Harrys1934 »

theodora έγραψε:
aposal έγραψε:
theodora έγραψε:Και όμως, υπάρχουν ιερείς και πνευματικοί οι οποίοι συμβουλεύουν τα πνευματικά τους παιδιά να αφήνουν τον σταυρό τους στην Εκκλησία να «διαβαστεί».
Μήπως όμως αυτό δεν το κάνουν σε όλους αλλά σε μερικούς αδελφούς που χρειάζονται κατά την γνώμη τους μιά ιδιαίτερη μεταχείριση λόγω της πνευματικής τους ασθένειας?



Διάκριση μεταξύ των χριστιανών; ¨Είστε σίγουροι ότι ο ιερέας ξέρει πάντα τους κανόνες ;
Να υπακούμε τους ιερείς πάντα και αν ακόμη κάνουν λάθος;; ΕΝ αγνοία τους πάντα
Διάβασε Ά -τιμ Ε΄΄ 20- αν είναι σωστό ¨η όχι Τον ακολουθάς όσο εσύ δεν ξέρεις, αν αυτό που σου λέει είναι της Γραφής ¨η στους κανόνες Γιαυτο ρωτάμε για έναν καλό πνευματικό, που να μην λέει έτσι από πρακτικής μεριά, αλλα να κατέχει τις Γραφές. Αλλιώς πια η διαφορά καλού και κακού ιερέα; Μαλαχίας. Ο Ιερέας πρέπει να ξέρει τις γραφές από μνήμης να είναι στα χείλη του κάθε απάντηση
Και λέει ένας θαυμάσιος Ραβίνος που έγινε Ορθόδοξος μέγας Γιαυτο φωνάζουμε στην χειροτονία Άξιος Τρεις και από αμαθείς τον κάνουμε αμέσως ρήτορα.








Και σε τελική ποιά ψυχή θα χάσει κάτι από ωφέλεια εάν κάνει ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΙΛΟΓΙΑ ότι της πει ο πνευματικός της? !!!!!
Προσωπικά θεωρώ σκανδαλιστικό και ψυχοφθόρο το να κατακρίνουμε τον κάθε πνευματικό, από το να τον υπακούμε. ΟΥΔΕΙΣ ΤΕΛΕΙΟΣ.
Αν μας το πει ο πνευματικός μας ΤΟΤΕ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΑΛΛΑΖΕΙ!
Σε κάθε περίπτωση, πάνω απ' όλα είναι η υπακοή στον πνευματικό μας!
Συγνώμη αδελφέ μου, δηλαδή κάνουμε υπακοή στον πνευματικό μας και εάν βρεθεί άλλος ιερέας η άλλος πνευματικός με αντίθετη άποψη από τον δικό μας, τον θεωρούμε κατώτερο και αμφισβητούμε τα λεγόμενά του? Γιατί κάτι τέτοιο συμβαίνει αυτή την στιγμή..
[Αλλά ;ώς ο ληστής ομολογώ Σοι,
Μνύσθητί μου, Κύριε,
Εν τη Βασιλεία Σου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικά Θέματα.”