Το σταυρουδάκι που φοράμε!!!

Συζητήσεις και γνώμες για τα Ιερά Μυστήρια της Εκκλησίας μας. Θέματα Λατρείας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Το σταυρουδάκι που φοράμε!!!

Δημοσίευση από smarti »

Το σταυρουδάκι το οποίο φοράμε, ένα απλό ,( και όχι το βαφτιστικό μας σταυρουδάκι), θα πρέπει να έχει διαβαστεί ή να έχει πάρει την ευλογία από ιερέα?
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Το σταυρουδάκι που φοράμε!!!

Δημοσίευση από eleimon »

Τι εχεις να χασεις αν πας να στο διαβασει ενας παππουλης? η να στο σταυρωσει σε μια εικονα και να σου διαβασει και μια ευχουλα?....
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Το σταυρουδάκι που φοράμε!!!

Δημοσίευση από smarti »

Μου είχαν πει κάποτε Ελπίδα , δεν θυμάμαι ποιός, ότι το σταυρουδάκι πρέπει να μείνει 40 μέρες στην εκκλησία , όταν δεν είναι το βαφτιστικό. Το έχετε μήπως ακούσει και εσείς αυτό? Γιατί θυμάμαι το είχα πάει και το είχα αφήσει 40 μέρες στην εκκλησία του χωριού μας στον παππούλη μας. Έχετε ακούσει κάτι παρόμοιο?
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Το σταυρουδάκι που φοράμε!!!

Δημοσίευση από eleimon »

Για εικονα εχω ακουσει,μπορει να ισχυει το ιδιο και για το σταυρουδακι....
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Το σταυρουδάκι που φοράμε!!!

Δημοσίευση από smarti »

Εχθές αγόρασα ένα μικρούλη σταυρουδάκι, αλλά δεν νοιώθω καλά αν δεν διαβαστεί η αν δεν πάρει την ευλογία του ιερέα...και ήθελα να ξέρω αν και εσείς κάνατε το ίδιο, με το σταυρουδάκι που φοράτε. :oops:
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
max1
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: BE

Re: Το σταυρουδάκι που φοράμε!!!

Δημοσίευση από max1 »

Κι εγώ μόνο για εικόνες έχω ακούσει κάτι τέτοιο.
Το σταυρουδάκι μου και το κομποσχοίνι μου τα έχω σταυρώσει πάνω σε όσα λείψανα αγίων μου δόθηκε η ευκαιρία να προσκυνήσω (στο Άγιον Ορος και αλλού)
Άβαταρ μέλους
panos0
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 28, 2006 5:00 am

Re: Το σταυρουδάκι που φοράμε!!!

Δημοσίευση από panos0 »

Αμα χρειαζεται να το παμε για 40 ημερες στην εκκλησια, να το διαβασει ο παπας ή πρεπει να....σταυρωσουμε(!!) το σταυρουλακι για να αγιαστει τοτε εγω λεω να το κλεισουμε το μαγαζι.....
Δημοσ.: 590
Δημοσ.: 591 " Έρχομαι και εγώ...."

I'll take lives and show all no mercy that night
Attack those not knowing my force
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Re: Το σταυρουδάκι που φοράμε!!!

Δημοσίευση από Teri »

Ακόμα και δυο ξυλαράκια να πάρεις και να τα δέσεις έτσι ώστε να φτιάχνουν το σημείο του σταυρού, σταυρός είναι και φόρα το!!!

Κάποτε μπήκαν κλέφτες στο σπίτι των κουμπάρων μας και τους πήραν τα πάντα και το βαφτιστικό σταυρό της βαφτισιμιάς μας. Ρωτήσαμε τον παπούλη μας τι να κάνουμε και μας είπε να αγοράσουμε καινούριο σταυρό και να τον πάμε 40 μέρες στην εκκλησία και αυτόν τον σταυρό να τον έχει στη θέση του βαφτιστικού της.

Ελπίζω να μη σας μπέρδεψα....
max1
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: BE

Re: Το σταυρουδάκι που φοράμε!!!

Δημοσίευση από max1 »

Δεν είπε κανείς ότι δεν είναι σταυρός αλλά το να τον ακουμπήσεις σε λείψανα αγίων δε νομίζω ότι είναι κακό. Άλλο το ένα άλλο το άλλο.
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Re: Το σταυρουδάκι που φοράμε!!!

Δημοσίευση από Teri »

max1 έγραψε:Δεν είπε κανείς ότι δεν είναι σταυρός αλλά το να τον ακουμπήσεις σε λείψανα αγίων δε νομίζω ότι είναι κακό. Άλλο το ένα άλλο το άλλο.
Συμφωνούμε!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικά Θέματα.”