Η δε γυνη να φοβηται τον αντρα....................

Συζητήσεις και γνώμες για τα Ιερά Μυστήρια της Εκκλησίας μας. Θέματα Λατρείας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Η δε γυνη να φοβηται τον αντρα....................

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

filotas έγραψε:Να φοβείται = ν' αγαπά και να σέβεται

Επομένως προφανώς δε δικαιολογείται καμιά αντίδραση στο αυτονόητο.

Εσύ Βασιλική το πάτησες το πόδι του άντρα σου;
Ο σεβαστός Νικόλαος , κάνει πότε-πότε κάτι ερωτήσεις!!!
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
vasilikirimp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1403
Εγγραφή: Δευ Μάιος 05, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

Re: Η δε γυνη να φοβηται τον αντρα....................

Δημοσίευση από vasilikirimp »

aposal έγραψε:
vasilikirimp έγραψε:Όταν λέγεται αυτή η φράση στη διάρκεια της τελετής του Γάμου - γιατί υποτίθεται ότι η γυναίκα πρέπει να πατάει το πόδι του άντρα;
Είναι χριστιανικό , το λένε οι παραδόσεις της εκκλησίας μας;
Την Ελληνική ταινία της Κυριακής είδες Βασιλική μου; :lol:

Οι προγράψαντες τα είπαν πολύ καλά.
Το ρύζι όμως δεν στερείται πνευματικότητας. Παραθέτω απόσπασμα από σχετικό έντυπο που εξέδωσε η ενορία μας :

Το ζευγάρι πρέπει να προγραμματίζει την κατά Θεόν ζωή του και να μην αυτοσχεδιάζει ή να οδηγείται από ένστικτα. Η Εκκλησία για να διευκολύνει τα μέλη της συμβουλεύει πώς να υλοποιούνται οι προτροπές του Αποστόλου Παύλου. Έτσι, το ζευγάρι, ούτε τη Θεία Κοινωνία θα στερείται, ούτε τις χαρές και τις ευλογίες του γάμου.
ΣΤΕΦΑΝΑ : Σημαίνουν ότι και οι δύο έφτασαν στο γάμο αγνοί και παρθένοι και δεν νικήθηκαν από τη σάρκα, γι’ αυτό η Εκκλησία τους στεφανώνει σαν νικητές.
ΛΕΥΚΟ ΝΥΦΙΚΟ : Συμβολίζει την αγνότητα και την καθαρότητα της σάρκας και του πνεύματος.
ΡΥΖΙ : Στα αρχαία προ Χριστού χρόνια, έριχναν στους νεόνυμφους σησάμι και βρώμη, σύμβολα καλής ζωής, ευτεκνίας και πολυτεκνίας. Σήμερα ρίχνουν ρύζι, όπου, κατά παρετυμολογία της λέξεως, εύχονται να ριζώσουν οι νεόνυμφοι, να έχουν καλή ζωή και να αποκτήσουν πολλά παιδιά.
ΚΟΥΦΕΤΑ : Σημαίνουν να είναι η ζωή πάντα γλυκιά και χωρίς θλίψη.
ΟΙΝΟΣ : Το κοινό ποτήρι σημαίνει ότι το ζεύγος πρέπει να αντιμετωπίζει από κοινού τα καλά και τα δύσκολα του γάμου.

Το διάβασα και στο άλλο πόστ που υπάρχει αλλά τώρα για το ρύζι εγώ ίσως να κάνω και λάθος δεν έβρισκα καμμιά ουσία ώστε να το συμπεριλάβω.

Μετά το θέμα του νυφικού - με την έννοια έτσι όπως υπάρχουν και ενοικιάζονται ή πωλούνται - για μένα εκτόςελαχίστον είναι απο απαράδεκτα έως γελοία - όχι ως προς το νυφικό αλλά ως προς τη γύμνια και γενικά τη πολυτέλεια και όλα αυτά που το κανουν νυφικο.
Έχω μια διαφορετική στάση ζωής -
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: Η δε γυνη να φοβηται τον αντρα....................

Δημοσίευση από panosgreece »

το ποδι της γυναικας οχι μονο δεν πρεπει να το παταμε αλλα να το φιλαμε
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
Άβαταρ μέλους
vasilikirimp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1403
Εγγραφή: Δευ Μάιος 05, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

Re: Η δε γυνη να φοβηται τον αντρα....................

Δημοσίευση από vasilikirimp »

panosgreece έγραψε:το ποδι της γυναικας οχι μονο δεν πρεπει να το παταμε αλλα να το φιλαμε

Γειά σου Πάνο με τα ωραία σου!!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Evi_J
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 17, 2006 6:00 am

Re: Η δε γυνη να φοβηται τον αντρα....................

Δημοσίευση από Evi_J »

Το έθιμο του πατήματος του ποδιού σημαίνει αυτό ακριβώς που με δυο λόγια λέμε "πάτησε πόδι", δηλ την επιμονή, τον εγωισμό, του ατόμου να γίνει το δικό του. Είναι φεμινιστικό έθιμο και βγήκε κατά την διάρκεια της Γαλλικής Επαναστάσεως. Με δυο λόγια η γυναίκα δεν αντέχει να της λένε ότι 2 + 2 = 4 λες και θα πάθει τίποτα έτσι και της το πουν. Στην ορθόδοξο γάμο δεν υπήρχε ποτέ αυτό το έθιμο.
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

Re: Η δε γυνη να φοβηται τον αντρα....................

Δημοσίευση από Harrys1934 »

Να βάλω κι εγώ ένα πετραδάκι στο θέμα; Συμφωνώ με όλες τις ερμηνείες σας Εγώ είχα κάνει συμφωνία με την γυναίκα μου να μην κάνει καμία τέτοια κίνηση και μου υποσχέθηκε εντάξει Αν και ήταν ένας πολύ ήπιος χαρακτήρας ¨όμως αυτό που θα πω είναι αλήθεια γιατί το έγραψε και η ελληνική εφημερίδα εδώ.. Είχε πει ο γαμπρός να μην κάνει καμία κίνηση της νύφης γιατί θα σηκωθεί και θα φύγει από την Εκκλησία. Έλα που το έκανε πράξη ο μπαγάσας

Μόλις έφτασαν στο σημείο εκείνο σηκώνει η νύφη το πόδι της και τον πατεί.. Την ίδια στιγμή τους άφησε όλους στην Εκκλησία και έφυγε Τι έγινε πιο πέρα δεν ξέρουμε η εφημερίδα δεν θα πήγαινε από πίσω τους, αλλα έγινε
Χαρης
[Αλλά ;ώς ο ληστής ομολογώ Σοι,
Μνύσθητί μου, Κύριε,
Εν τη Βασιλεία Σου.
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: Η δε γυνη να φοβηται τον αντρα....................

Δημοσίευση από Domna »

Παιδιά , ποιος λέει ότι το ρύζι είναι ορθόδοξο έθιμο . Για ακούστε λίγο τι ωραία που τα λέει εδώ ο πάτερ Θεμιστοκλής , ο συγγραφέας του βιβλίου " πρακτικός οδηγός νεονύμφων "
http://www.arxontariki.net/viewtopic.php?f=11&t=1434
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικά Θέματα.”