Μαντηλοφορεμένες στην εκκλησία.

Συζητήσεις και γνώμες για τα Ιερά Μυστήρια της Εκκλησίας μας. Θέματα Λατρείας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
vasilikirimp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1403
Εγγραφή: Δευ Μάιος 05, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

Re: Μαντηλοφορεμένες στην εκκλησία.

Δημοσίευση από vasilikirimp »

Ορισμένα νυφικά πως θα τα χαρακτηρίζατε;
όσο πιο ανοικτό μπούστο και σέξυ τόσο το καλύτερο εξάλλου μια νύφη τι πρέπει να επιδεικνύει ;

Ειμαστε για γέλια και για κλάματα
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

Re: Μαντηλοφορεμένες στην εκκλησία.

Δημοσίευση από Harrys1934 »

¨

Και πάλι η Βασιλική έφερε το όμορφο να μας δώσει δουλειά Εύγε Βασιλική
Στο πρώτο που θα ήθελα να απαντήσω είναι κάποιος φίλος λίγο πιο πάνω γράφει η Εκκλησία πάει σύμφωνα με την Εξέλιξη; Έτσι το λέει;; Η Εκκλησία πάει σύμφωνα με το Ευαγγέλιο πρέπει; Εβραίους ΙΓ-8-9- Ο Χριστός είναι ο ίδιος πάντοτε δεν πάει με την μόδα πότε κοντα πότε μακριά. Η αλήθεια δεν παίρνει εξέλιξη γιατί τότε δεν θα ήταν αλήθεια. Και στο θέμα μας που έχει ανάψει για καλά και μόλις το είδα ιδού

KAΛΙΠΤΡΑΙ ΚΕΦΑΛΗΣ ΣΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ (ΤΣΕΜΠΕΡΙ)
¨Α-Κορινθίους ΙΔ-34με 35-
Όπως γίνεται σε όλες τις Εκκλησίες των Χριστιανών οι γυναίκες σας να σιωπούν κατά τις συνάξεις. Γιατί δεν επιτρέπεται σε αυτές να μιλούν , αλλά να υποτάσσονται, καθώς λέει και ο νόμος του Θεού.
Εάν δε θέλουν να μάθουν κάτι ας ρωτούν γι αυτό τους άνδρες τους στο σπίτι γιατί είναι άσχημο και άπρεπο στις γυναίκες τους να μιλούν στην σύναξη των πιστών
Φαίνεται ότι εν Κορινθω, όπως αξίωσαν να αποβάλουν το κάλυμμα της κεφαλής εν τη λατρεία =, έτσι αποπειράθησαν να επιτύχουν και την ισότητα με τους άντρες στο κήρυγμα γιατί με το να βγάλουν το κάλυμμα (Μαντήλι)ισοδυναμούν σε ισότητα
Και αν δεν μιλούν πως θα μάθουν αυτά που δεν ξέρουν;
Εάν είναι καθήκον της συζήγου να ρωτά τον άνδρα της στο σπίτι είναι καθήκον και του ανδρός να είναι εις θεσιν όπως απαντά εις τις απορίες της συζύγου
Εάν είναι αισχρόν δια την γυναίκα να λαλεί εν τη Εκκλησία , όπου οφείλει να τηρεί σιγήν είναι αισχρόν και δια τον ‘άνδρα να σιγά όταν οφείλει να λαλεί και να μην είναι εις θέσιν να δώσει απάντησιν εις τη γυναίκα του.
Όταν αυτή τον ρωτά απορίες θρησκευτικές Έτσι ο άνδρας μόνος του καταργεί το κύρος του και γίνεται αιτία να χαλαρώνει η γυναίκα προς τον σεβασμόν σε αυτόν
Χάρης
[Αλλά ;ώς ο ληστής ομολογώ Σοι,
Μνύσθητί μου, Κύριε,
Εν τη Βασιλεία Σου.
xenia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 555
Εγγραφή: Παρ Μάιος 11, 2007 5:00 am

Re: Μαντηλοφορεμένες στην εκκλησία.

Δημοσίευση από xenia »

koga έγραψε:Καθεστε και κοιτατε τι να πω μας την λενε κιολας
Xaxaxaxa!!! Δεν έχεις και άδικο!
Οι γυναίκες δείχνουν πολλά για χάρη των ανδρών, οι δε άντρες απορρίπτουν αυτές τις γυναίκες..
Βρες άκρη τώρα..!
Άβαταρ μέλους
panos0
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 28, 2006 5:00 am

Re: Μαντηλοφορεμένες στην εκκλησία.

Δημοσίευση από panos0 »

Για την αμφιεση των ανδρων και ισως ποιο πολυ των γυναικων ενταξει ας ερθουν στην εκκλησια οπως ειναι στην αρχη.
"ὅτε ἤμην νήπιος, ὡς νήπιος ἐλάλουν, ὡς νήπιος ἐφρόνουν, ὡς νήπιος ἐλογιζόμην· ὅτε δὲ γέγονα ἀνήρ, κατήργηκα τὰ τοῦ νηπίου" Α Κορινθ 13,1
Μετα θα καλυτερευσουν.
Ακουω καμια φορα σε συζητησεις μαντιλι δεν εχετε κλπ...Τι να πεις τωρα εδώ…τι ειμαστε...
Ατονισε το μαντιλι, ετσι το βρηκα εγω από την Παραδοση δεν υπαρχει μαντηλι οσο εγω θυμαμε εκκλησια, τα σημερινα ρασα ποτε μπηκαν στην εκκλησια? Μηπως χτες σε σχεση με τα 2000 χρονια Χριστιανισμου? Παραδοση δεν είναι αυτά που βγηκαν πριν 1000 χρονια αλλα και πριν 200 και 100.
Η εκκλησια δεν εκσυχρονιζεται πως θα μπορουσε αλλωστε η διδασκαλια της ειναι και θα ειναι παντα μπροστα απο την καθε εποχη, ορισμενα πραγματα ομως αλλαξαν στην εκκλησια, δεν πειραζει βρε παιδια που ατονισε δεν είναι κατι το σημαντικο, αυτό που πειραζει και θα κανει τον Χριστο να στεναχωριετε, είναι το πονηρο σκεπτικο μας.

Να δουμε με αγαπη, οσο μπορει ο καθε ενας, «τι θα γινουμε», μαζι, οχι να λεμε διαφορα εκει περα, και το κανουμε οχι για να ειμαστε με τις εντολες του Χριστου ή γιατι θελουμε να διορθωσουμε τον άλλο αλλα γιατι είναι ενας ανεξοδος τροπος να την λεμε στον κατα τα αλλα αδελφο.
Οι 7 Διακονοι
προσκαλεσάμενοι δὲ οἱ δώδεκα τὸ πλῆθος τῶν μαθητῶν εἶπον Οὐκ ἀρεστόν ἐστιν ἡμᾶς καταλείψαντας τὸν λόγον τοῦ Θεοῦ διακονεῖν τραπέζαις ἐπισκέψασθε οὖν, ἀδελφοί, ἄνδρας ἐξ ὑμῶν μαρτυρουμένους ἑπτὰ, πλήρεις Πνεύματος ἁγίου καὶ σοφίας, οὓς καταστήσομεν ἐπὶ τῆς χρείας ταύτης
Πλυσιμο ποδιων
εἰ οὖν ἐγὼ ἔνιψα ὑμῶν τοὺς πόδας, ὁ Κύριος καὶ ὁ Διδάσκαλος, καὶ ὑμεῖς ὀφείλετε ἀλλήλων νίπτειν τοὺς πόδας
Ταγμα των Χηρων
Χήρα καταλεγέσθω μὴ ἔλαττον ἐτῶν ἑξήκοντα γεγονυῖα, ἑνὸς ἀνδρὸς γυνή

Επεσε σε πλανη η εκκλησια???
Δημοσ.: 590
Δημοσ.: 591 " Έρχομαι και εγώ...."

I'll take lives and show all no mercy that night
Attack those not knowing my force
Άβαταρ μέλους
Byzantine_Spirit
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 598
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μαντηλοφορεμένες στην εκκλησία.

Δημοσίευση από Byzantine_Spirit »

Παιδιά εμένα αυτό δε μου αρέσει.
Ή μια γυναίκα θα το φοράει το μαντήλι σε κάθε έξοδο ή καθόλου.
Δε μου αρέσει που βλέπω να έρχονται στην εκκλησία με το μαντήλι,
ριγμένο στους ώμους σαν άλλες femme fatale και όταν πλησιάζει
ή ώρα να κοινωνήσουν το βάζουν με α-ρ-γ-έ-ς κινήσεις στο κεφάλι.
Τουλάχιστον στις γυναίκες που έχω δεί αυτό το φαινόμενο και με τον τρόπο
που το έκαναν, μου φάνηκε άκρως υποκριτικό.
«Ο λύχνος του σώματος εστίν ο οφθαλμός· εάν ουν ο οφθαλμός σου απλούς η, όλον το σώμα σου φωτεινόν έσται.»
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Μαντηλοφορεμένες στην εκκλησία.

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Πριν από πέντε χρόνια , στην Μονή Φανερωμένης στην Λευκάδα , πήγε μιά κοπέλα να Βαφτίσει ένα παιδάκι.

Τα ρούχα της , ήταν η τελευταία λέξη , της μόδας και της γύμνιας.

Μόλις αντίκκρυσε ο Ιερομόναχος την κουμπάρα , της λέει.

Δεν μου λέτε σας παρακαλώ , εσάς θα βαφτίσω ή το μωρό , βάλτε κάτι επάνω σας , διότι διαφορετικά , Μυστήριο δεν γίνεται.-

Δόξα τω Θεώ
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

Re: Μαντηλοφορεμένες στην εκκλησία.

Δημοσίευση από Harrys1934 »

Και εμένα με αφήνει έκπληκτο ότι θέματα όχι -πολλών χρόνων και μηνών αλλά πολύ πρόσφατα κάπου ένα μήνα είχαμε το ίδιο ζήτημα και το συζητήσαμε και βρήκαμε την λύση. Γιατί πάλι;;;
Δεν θέλω να φανώ ότι ελέγχω κι εγώ και κάνω παρατηρήσεις πάνω στις ερωτήσεις γιατί αυτό είναι ενάντια στο ωραίο κλήμα του φόρουμ και δημιουργεί τον φόβο.
Σας ζητώ συγγνώμη εάν σας στενοχώρησα
[Αλλά ;ώς ο ληστής ομολογώ Σοι,
Μνύσθητί μου, Κύριε,
Εν τη Βασιλεία Σου.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Μαντηλοφορεμένες στην εκκλησία.

Δημοσίευση από filotas »

Και γι αυτό το θέμα ισχύουν αυτά που είπα για το θέμα της εμφάνισης γενικά:
filotas έγραψε:Ελπίδα μου, και το ντύσιμο και κάθε άλλο σημείο της εμφάνισής μας και της συμπεριφοράς μας παίζει ρόλο στην πνευματική μας προσπάθεια, αλλά με τη σχετική βαρύτητα που μπορεί να έχει το καθένα.

Αυτό που πρέπει ν΄αποφεύγουμε πάντοτε με την εμφάνισή μας είναι να προκαλούμε την προσοχή των άλλων επάνω μας. "Παν μέτρον άριστον" έλεγαν οι αρχαίοι πρόγονοί μας και εφαρμόζεται και στην εμφάνιση. Οι ακρότητες είναι αμαρτία προς όποια κατεύθυνση κι αν είναι.

Όμως η εμφάνιση δεν παύσει να είναι θέμα με σχετικά μικρότερη βαρύτητα από άλλα πολύ πιο σημαντικά για την πνευματική μας ζωή. Μην ξεχνάμε Αγίους της Εκκλησίας μας, που ντύνονταν με κουρέλια ή δεν ντύνονταν καθόλου. Εκείνοι όμως είχαν φτάσει σε τέτοια Αγιότητα, που έδιναν σημασία μόνο στο "ένδυμα" της ψυχής και όχι του σώματος.

Καλά είναι επομένως να δίνουμε σημασία στην εξωτερική μας εμφάνιση και γιατί απεικονίζει την εσωτερική μας κατάσταση και για να μη σκανδαλίζουμε τους αδελφούς μας, αλλά να μην της δίνουμε περισσότερη σημασία απ' όσο χρειάζεται.
Παίζει μεγάλο ρόλο το γιατί η γυναίκα θα φορέσει τη μαντήλα. Θα το κάνει από σεβασμό και αγάπη στο Θεό; Μήπως θα το κάνει για να δείξει στους άλλους ότι είναι ευσεβής, αλλά η συμπεριφορά της θα δείχνει το αντίθετο;

Πράγματι το είπε ο Απόστολος Παύλος, αλλά η ερμηνεία που του δίνεται από τους παλιοημερολογίτες είναι μάλλον τραβηγμένη.

Προσωπικά νομίζω ότι η μαντήλα δεν είναι απαραίτητο στοιχείο της ευσεβούς εμφάνισης των γυναικών μέσα στο ναό. Αντίθετα άλλα πολλά έχουν μεγαλύτερη σημασία.
panagiotis2008
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 480
Εγγραφή: Δευ Απρ 28, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Μαντηλοφορεμένες στην εκκλησία.

Δημοσίευση από panagiotis2008 »

Ας καθαρίσουν από τα πάθη τις ψυχές τους οι γυναίκες,ας έρχονται με καθαρή καρδιά και αληθινή αγάπη στην Εκκλησία κι ας μην φορούν ποτέ μαντήλα στο κεφάλι.
Η μήπως προτιμάτε να έρχονται όλες οι γυναίκες με μαντήλα στην Εκκλησία έτσι υποκριτικά έχοντας τις ψυχές τους βρωμισμένες από τις αμαρτίες,τα πάθη και την κακία λειτουργώντας ευσεβιστικά ?
Τι νόημα έχει αυτό?
Γνωρίζετε δε πως τον Κύριο τον ενδιαφέρει πολύ περισσότερο από τα καλύμματα που φοράνε στην σάρκα τους οι γυναίκες ο χιτώνας της ψυχής τους,αυτός ο χιτώνας ενδιαφέρει τον Κύριο,και αυτόν τον χιτώνα ο Κύριος τον θέλει άσπιλο και καθαρό και αγνό καθαρισμένο από τα πάθη της ατιμίας και τις κακίες.
Γιατί κάποιος εάν φοράει υπερπολυτελή και αστραφτερά ρούχα στο σώμα αλλά μέσα του είναι γεμάτος πάθη και κακία αυτός είναι βδελυρός στον Κύριο,που τον ενδιαφέρει το εντός των ανθρώπων και η καρδιά τους και όχι τα ψεύτικα στολίδια της σάρκας.
Αντιθέτως εάν κάποιος εξωτερικά είναι ντυμένος με κουρέλια στο σώμα αλλά μέσα του είναι στολισμένος με αρετές και η καρδιά του είναι γεμάτη αγάπη και ταπείνωση,αυτόν οι μεν άνθρωποι του αιώνος τούτου τον αποστρέφονται λόγω της άσχημης εξωτερικής του εμφάνισης,αλλά στον Δεσπότη Χριστό είναι πολύ αγαπητός και ευάρεστος λόγω της ομορφιάς της ψυχής του και περιμένει να τον στεφανώσει εκεί στον παράδεισο που θα τον βάλει όταν πεθάνει.
Γι΄αυτό οι γυναίκες κι όλοι ας μεριμνήσουμε για τον Αγιασμό μας που είναι το πιο σημαντικό και το τι φοράμε θα το διευθετήσουμε εύκολα με την φώτιση που θα ζητήσουμε και θα μας δώσει ο Θεός.
Και το Πνεύμα και η νύμφη λένε ¨έλα.Και όποιος ακούει ας πει ¨έλα.και όποιος διψάει ας έρθει,και όποιος θέλει ας παίρνει δωρεάν το νερό της ζωής.
vasilis_m21
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am

Re: Μαντηλοφορεμένες στην εκκλησία.

Δημοσίευση από vasilis_m21 »

Panagiotis 2008: ''Ας καθαρίσουν από τα πάθη τις ψυχές τους οι γυναίκες,ας έρχονται με καθαρή καρδιά και αληθινή αγάπη στην Εκκλησία κι ας μην φορούν ποτέ μαντήλα στο κεφάλι.''
Καλά, και αυτα που λέει ο απόστολος παύλος; Ότι πρέπει να φοράνε οι γυναικες μαντήλα; Όχι ότι εγώ πιστεύω αυτο (ότι πρέπει να φοράνε) αλλά αφού οι χριστιανοί πρέπει να αποδέχονται τις Γραφές, πώς και δεν ακολουθείτε την προτροπή του απόστολου;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικά Θέματα.”