Περί δήθεν κινδύνων εκ της Θείας Κοινωνίας.

Συζητήσεις και γνώμες για τα Ιερά Μυστήρια της Εκκλησίας μας. Θέματα Λατρείας.

Συντονιστής: Συντονιστές

aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Αποσπάσματα από το βιβλίο του πρωτοπρεσβύτερου Στέφανου Αναγνωστόπουλου με τίτλο : ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΚΑΤΑ ΤΗ ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ

Γεγονός Α : Κάποτε, σ’ ένα χωριό, λειτουργούσε ένας ευλαβής ιερέας, σ’ ένα παλιό εξωκλήσι, πολύ χαμηλοτάβανο. Είπε : «τας θύρας, τας θύρας, εν σοφία πρόσχωμεν», πήρε στα χέρια του το ιερό κάλυμμα του «Αέρα» και άρχισε να το κινεί πάνω από τα Τίμια Δώρα, ενώ ο ψάλτης έλεγε το «Πιστεύω».
Ξαφνικά από το ταβάνι του Ιερού Βήματος, που ήταν χαμηλό, έπεσε μια σαύρα, μέσα στο Άγιο Ποτήριο!! Η σαύρα πνίγηκε. Ατάραχος όμως ο παππούλης αυτός, συνέχισε τη Θεία Λειτουργία, σαν να μην συνέβαινε τίποτα! Κοινώνησε αυτός, κοινώνησε δυο – τρεις Χριστιανούς, οι οποίοι τελούσαν και τη Θεία Λειτουργία στο εξωκλήσι και στο τέλος, - δόξα στο όνομά Σου Κύριε και δόξα στην πίστη εκείνου του ανώνυμου ιερέα – κατέλυσε την Θεία Κοινωνία, τρώγοντας και τη σαύρα!
Μάλιστα! Έφαγε και τη σαύρα, η οποία όμως, είχε ποτισθεί με το Αίμα του Θεανθρώπου Κυρίου ημών Ιησού Χριστού! Πώς να μην θαυμάσεις αυτού του είδους την πίστη! Πώς να μην υποκλιθείς μπροστά στην ευλάβεια ενός τέτοιου Λειτουργού ιερέα! Ολοζώντανο το θαύμα! Κι ύστερα μας λένε ότι μεταδίδονται μικρόβια!… Πως να μην γονατίσεις και να ασπαστείς τα πόδια του ανώνυμου αυτού ιερέα, που ομολόγησε τόσο άφοβα και με τόσο ζωντανή πράξη την πίστη του προς τον Χριστό κατά την φρικτή Κατάλυση της Θείας Κοινωνίας, εκείνης της αξέχαστης γι’ αυτόν Θείας Λειτουργίας!
Γεγονός Β : Προ ετών, συζητώντας με έναν Χριστιανό, με ρώτησε : «αν πέσει μια μύγα μέσα στο Άγιο Ποτήριο, θα τη φάτε»; Κι εγώ του απάντησα «ΝΑΙ» (γιατί μου είχε συμβεί). Μου είπε : «Ξέρετε τι συνέβη στην ιδιαίτερη πατρίδα μου, στα Ψαρά, όπως μας διασώζει η παράδοση; Σε μια περιοχή του νησιού, που λέγεται Φιδόλακκος, υπάρχει ένα Μοναστήρι, της Αγίας Ματρώνας. Την παλαιά εποχή, εκείνος ο λάκκος είχε πολλά φίδια. Κάποτε, σε μια Λειτουργία, ένα μικρό φίδι από τον θόλο του Αγίου Βήματος, έπεσε μέσα στο Άγιο Ποτήριο, αμέσως μετά την Θεία Μεταβολή. Ο παπάς τρόμαξε και έφριξε! Τι να έκανε; Να το πετάξει δεν μπορούσε, γιατί είχε ποτιστεί με τη Θεία Κοινωνία. Κοινώνησε τους λίγους πιστούς, που είχαν έλθει στην Θεία Λειτουργία και στην Κατάλυση αναγκάστηκε να το φάει. Η Χάρη του Θεού τον σκέπασε, όπως και τόσους άλλους, και δεν έπαθε τίποτα. Ψυχικά όμως κατεβλήθη πολύ. Αγανάκτησε και, όπως ήταν, βγήκε έξω από τον ναό και με δυνατές, πονεμένες κραυγές, ζήτησε από τον Χριστό να εξαφανίσει όλα τα φίδια από το νησί. Έτσι, μέχρι σήμερα, στα Ψαρά δεν υπάρχουν φίδια, ούτε ένα!!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
andriana
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ Δεκ 19, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από andriana »

Είναι μεγάλη αμαρτία να το λέμε αυτό διότι κοινωνάμε Σώμα και Αίμα Κυρίου. Ο Κύριος μας ποτέ δεν θα έκανε κακό στους θεοσεβούμενους που πιστεύουν. Τα παραδείγματα που είδα παραπάνω το αποδυκνείουν.
vfilip
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 695
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 21, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από vfilip »

alithis έγραψε:ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΠΑΘΕ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ ΑΠΟ ΤΗ ΘΕΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ.εκατονταδες χρονια τωρα οι ιερεις μας λειτουργουσαν σε σανατορια βαρεως φυματικων και γενικα σε νοσοκομεια και εντατικες και-παλαιοτερα-σε χωρια που ειχε πεσει πανωλη και μετα κατελυαν (επιναν ο,τι περισσευε μετα τη μεταληψη των πιστων).ουδεποτε καποιος εξ αυτων "κολλησε" το παραμικρο!!!

μια φορα-μου ελεγε ο γεροντας μου κατι που το εζησε ως παιδι,τωρα ειναι γερων-ενας ιερεας απο την ιεραπετρα της κρητης,πηγε να λειτουργησει και να κοινωνησει του φυματικους της σπιναλογκα!!πολλοι απο αυτους δεν τα ειχαν καλα με τον θεο και την εκκλησια-θεωροντας τους υπευθυνους(!)για την ασθενεια τους.αφου κοινωνησαν και τελειωσε η θ.λειτουργια,πηγε στο ιερο ο ιερευς να καταλυσει.καποιοι απο αυτους τοτε,κρυφοκοιταξαν απο την πλαινη πορτα του ιερου ,να δουν αν οντως θα καταλυσει ο,τι περρισεψε απο μεταληψη των φυματικων ή αν θα...σιχαθει(ειναι δυνατον??!!!).
οταν τον ειδαν,χωρις καμμια δευτερη σκεψη να καταλυει ολο το αγιο ποτηριο,τα εχασαν!!!
απο τοτε πολυ αγαπησαν τους ιερεις και την εκκλησια ,διοτι ηταν οι μονοι που ερχονταν ανεπυφυλακτως σε κοντινη επαφη μαζι του για να τους κοινωνησουν,να τους εξομολογησουν,να δωσουν την ευχη τους!!
ο μόνιμος ιερέας στη σπιναλόγκα ήταν ο ιερομόναχος Ανθιμος απο τη Μονή Τοπλού . Δεν έπαθε ποτέ τίποτα !!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικά Θέματα.”