Οι Σχέσεις και τα προβλήματα τους έως το Γάμο

Συζητήσεις και γνώμες για τα Ιερά Μυστήρια της Εκκλησίας μας. Θέματα Λατρείας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24980
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

AnastasiaD έγραψε:Πολλές φορές αμα δεν είσαι 100% ερωτευμένος με κάποιον είναι αδύνατο να παντρευτείς, απλά για να παντρευτείς, επειδή το θέλει το σύστημα
Αμα καποιος ξεσκιζεται για την οικοενεια του, για υλικα και πνευματικα, ειναι τελειος γαμος. Γιατι και τα υλικα χρειαζονται για αρμονικη συμβιωση
Καλοι οι πνευματικοι, οι γεροντες αλλα αμα στα φτιαχνει κατευθειαν ο θεος ειναι ακομα καλυτερα
((
Ο Χριστιανός, για να σωθεί, ή θα παντρευτεί ή θα μονάσει. Δεν υπάρχει τρίτος δρόμος, γιατί το προγαμιαίο σεξ είναι αμαρτία. Επομένως, όταν επιλέξουμε τον σύντροφο της ζωής μας, πρέπει να τον παντρευτούμε! Όχι γιατί έτσι είναι το κατεστημένο, αλλά γιατί έτσι το θέλει ο Δημιουργός μας! Και δεν είναι απαραίτητο να είμαστε ερωτευμένοι σφόδρα! Άλλωστε, σύμφωνα με τους ψυχιάτρους, ο έρωτας είναι ένα έντονο συναίσθημα (έως ακραίο), το οποίο κρατάει από 6 έως 18 μήνες! Μάλιστα κάποιος ψυχίατρος μου είπε ότι αν αυτός ο – έντονος – έρωτας διαρκέσει παραπάνω, τότε πιθανόν να υπάρχει ψυχικό πρόβλημα!
Όταν φύγει ο έρωτας, αυτό που απομένει (αν υπάρχει) είναι τελικά αυτό που ενώνει το ζευγάρι. Η πραγματική αγάπη δηλαδή, η πέραν της ερωτικής. Απλά όταν είμαστε τρελά ερωτευμένοι δεν μπορούμε να διακρίνουμε αν υπάρχει, ή δεν υπάρχει αυτό το υπόβαθρο! Γι’ αυτό το λόγο και ο έρωτας χρειάζεται πολλή προσοχή, γιατί μπορεί να μας οδηγήσει σε τελείως λάθος επιλογές και να μας καταστρέψει χωρίς να το καταλάβουμε! Δεν είναι κακός ο έρωτας (να μην παρεξηγηθώ), απλά χρειάζεται προσοχή!
Πώς όμως, όταν είμαστε ερωτευμένοι μπορούμε να τον καταλάβουμε αν το ταίρι μας είναι η σωστή επιλογή; Σ’ αυτό μόνο ο πνευματικός μας μπορεί να βοηθήσει! Ο εαυτός μας φυσικά όχι (σε καμία περίπτωση) γιατί είναι συναισθηματικά μπλεγμένος και η κρίση του δεν μπορεί να είναι σωστή!
Επίσης, κατά την ταπεινή μου άποψη, το να περιμένουμε τον μεγάλο έρωτα προκειμένου να παντρευτούμε είναι κι αυτό λάθος! Γιατί μπορεί να μην έρθει ποτέ, επειδή έχουμε βάλει πολύ υψηλά standards! Και πόσο μπορούμε να αντέξουμε (ανέραστοι) μέχρι να έρθει;
Τα υλικά μέσα στο γάμο είναι το δευτερεύον! Το πρωτεύον είναι η ψυχική ένωση του ζευγαριού. Κι αυτό μπορεί να επιτευχθεί μόνο μετά από αγώνες (πνευματικούς), γιατί ο πονηρός παραφυλάει και θα σπέρνει συνεχώς ζιζάνια μέσα στον γάμο. Και τότε, μόνο η βοήθεια του Θεού – μέσω πνευματικού – μπορεί να μας βοηθήσει να σώσουμε τον γάμο μας και να φτιάξουμε μια όμορφη ευτυχισμένη οικογένεια!
virgin
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Πέμ Απρ 26, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από virgin »

Oταν σταματήσεις να θέλεις... οταν παυσεις την διακοπη απο το αιώνιο Ενα
Κύριο Ιησού Χριστό, έχεις βρεί στον άλλο μια θέση συνοδοιπόρου. γιατί ο
γάμος ειναι γίνετε πορεία Ειρήνης στους αγαπώντες τον Κύριο.
Βλέπεις στον φίλο σου, στον άνδρα σου χαζές συνήθειες μόλις παψεις να τις βλέπεις , να τις καταγγέλεις ως τέτοιες τις αγνοήσεις, πολυ καλύτερα αν ζητήσεις την καταλλαγή με συνέπεια και προσευχή αλλάζει το σκηνικό. Ο άλλος μας δίνει πάντα αυτο που εκπέμπουμε το υπογράφω.
Και πάντως αντισταθείτε σε οτι δημιουργεί ταραχή και σύγχυση . Βάλτε τελεία, άνω τελεία , κόμμα ,δηλώστε το πα΄να πει άπαξ.Και αφού ο Θεος μεθ΄υμών κανεις καθ΄υμων.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

aposal έγραψε:Ο Χριστιανός, για να σωθεί, ή θα παντρευτεί ή θα μονάσει.!
Ευχαριστούμε για το μαχαίρι στο λαιμό
Οκ θα παντρευτώ μία να τη κοροιδεύω ότι δήθεν τη θέλω για να ικανοποιήσω το κοινό αίσθημα
Καλή Σαρακοστή
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

virgin έγραψε:Βλέπεις στον φίλο σου, στον άνδρα σου χαζές συνήθειες .
Για να σου'χουν βγει τ'άντερα να σφουγγαρίζεις όλη μέρα και να καθαρίζεις τους νεροχύτες με βίμ και να τους τρίβεις και να βγαίνει από το μπάνιο κάνοντας λούτσα τα πάντα όλα και να αφήνει τις τρίχες από το ξύρισμα να βουλώνουν τον νεροχύτη και να σέρνει τις βρεγμένες παντόφλες μέσα στο σπίτι που μόλις σφουγγάρισες και σου λέω εγώ μετά υπομονή :lol:
Στα μικρά είναι οι δυσκολίες
Τα μεγάλα τα λύνεις με τη συγχώρεση
Τα μικρά σου κάνουν τα νεύρα κρόσια :lol:
Καλή Σαρακοστή
anny
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 307
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από anny »

Αγαπητέ Μάνο,ευχαριστώ για τα επαινετικά σου λόγια περί γραφής.Θεωρώ οτι καταγράφω τη σκέψη μου και τίποτε περισσότερο.Ολοι συγκλίνουμε στην σκέψη της επιταγής του όμορφου στο γάμο,αλλά έχουμε σε μια άκρη του μυαλού μας το ιδεατό για μας.Το ιδεατό είναι ιδέα και μόνο.Η αγάπη πολλές φορές μπορεί να ακουμπήσει την ματιά της και σε κάτι πολύ λιγότερο από τις κοινωνικές επιταγές.Οταν βιώνεις αγάπη μέσα σου,αγάπη θα προσφέρεις χωρίς την προσμονή της ανταπόδοσης. Και aposal...έχεις δίκιο όταν αναφέρεις οτι ο Χριστιανός έχει δύο δρόμους,εκείνον της ασκητικής και αναχωρητικής εκούσιας πράξης και αποταγής των εγκοσμίων κοντά στο μοναχισμό,ή στον έγγαμο βίο.Ομως και ο τρίτος δρόμος που σημαίνει μοναχικότητα και όχι μοναξιά,κατ'επιλογή βίωση χωρίς σύντροφο,δεν είναι αιρετική τοποθέτηση.Θεωρώ οτι αν δεν βρεθεί στο διάβα της ζωής κάποιου ένας σύντροφος που να διακατέχεται από τα βιώματα της Ορθόδοξης πίστης ,και η ερωτική αγάπη του έχει ημερομηνία λήξης λόγω αλλοτρίωσης από τα κοινωνικά status της εποχής,καλύτερη η μοναχικότητα εν Χριστώ.
deppy28
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Δευ Ιαν 22, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

..................

Δημοσίευση από deppy28 »

Ο ΓΑΜΟΣ ΚΡΑΤΑΕΙ ΟΤΑΝ Ο ΕΝΑΣ "ΦΤΥΝΕΙ" ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ "ΚΑΤΑΠΙΝΕΙ".
ΜΟΝΟ Η ΕΝ ΧΡΙΣΤΩ ΑΓΑΠΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΙΟ...

ΚΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ,ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΑΓΑΠΗ= ΤΑΠΕΙΝΩΣΗ

ΤΑΠΕΙΝΩΣΗ= ΕΛΛΕΙΨΗ ΕΓΩΙΣΜΟΥ

ΕΛΛΕΙΨΗ ΕΓΩΙΣΜΟΥ=Σ Υ Γ Χ Ω Ρ Ε Σ Η

ΣΥΓΧΩΡΕΣΗ="Η ΤΡΟΦΗ,ΝΕΡΟ ,ΑΕΡΑΣ" ΤΟΥ ΓΑΜΟΥ...
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24980
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

lovethink έγραψε:
aposal έγραψε:Ο Χριστιανός, για να σωθεί, ή θα παντρευτεί ή θα μονάσει.!
Ευχαριστούμε για το μαχαίρι στο λαιμό
Οκ θα παντρευτώ μία να τη κοροιδεύω ότι δήθεν τη θέλω για να ικανοποιήσω το κοινό αίσθημα
Αδελφέ μου, το δίλημμα ή γάμος ή μοναχισμός το έθεσαν πρώτοι οι πατέρες μας! Κανείς όμως δεν μας βάζει το μαχαίρι στο λαιμό! Ο γάμος δεν είναι βασανιστήριο! Μπορεί να έχει και τις άσχημες πλευρές του, αλλά πού δεν υπάρχουν άσχημες πλευρές; Όσο υπάρχει ο διάβολος, θα υπάρχουν οι στενοχώριες, τα προβλήματα, το άγχος, οι αρρώστιες, τα ψυχικά προβλήματα! Ό,τι και να επιλέξουμε αυτά θα υπάρχουν! Στο χέρι μας είναι όμως να τα περιορίσουμε και να κάνουμε τη ζωή μας όμορφη και ευτυχισμένη! Και αυτό θα γίνει περιορίζοντας την αιτία όλων των κακών, τον εγωισμό μας. Γι’ αυτό όμως χρειάζεται προσπάθεια και κυρίως χρειάζεται η ευλογία του πνευματικού μας! Τελικά όλα ξεκινούν από την επιλογή ενός καλού πνευματικού! Και όλα τα προβλήματα της ζωής με την υπακοή σ’ αυτόν και την ευλογία του λύνονται!
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

aposal έγραψε:Αδελφέ μου, το δίλημμα ή γάμος ή μοναχισμός το έθεσαν πρώτοι οι πατέρες μας! !
Ναι γιατί είναι κρίμα ο άνθρωπος να είναι μόνος του στο κόσμο και να γερνάει μόνος του χωρίς παιδιά χωρίς οικογένεια και είναι καλύτερα να είναι μέσα σε μια κοινότητα κοντά στο Θεό
Δεν διαφωνώ
Αλλά άλλο αυτό και άλλο πως μόνο αν κάποιος παντρευτεί ή γίνει μοναχός θα σωθεί
Το δεύτερο είναι απλά νοοτροπία που κλείνει έναν Θεό στα όρια νόμων που φτιάξαν άνθρωποι
Καλή Σαρακοστή
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24980
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

lovethink έγραψε:
aposal έγραψε:Αδελφέ μου, το δίλημμα ή γάμος ή μοναχισμός το έθεσαν πρώτοι οι πατέρες μας! !
Ναι γιατί είναι κρίμα ο άνθρωπος να είναι μόνος του στο κόσμο και να γερνάει μόνος του χωρίς παιδιά χωρίς οικογένεια και είναι καλύτερα να είναι μέσα σε μια κοινότητα κοντά στο Θεό
Δεν διαφωνώ
Αλλά άλλο αυτό και άλλο πως μόνο αν κάποιος παντρευτεί ή γίνει μοναχός θα σωθεί
Το δεύτερο είναι απλά νοοτροπία που κλείνει έναν Θεό στα όρια νόμων που φτιάξαν άνθρωποι
Αδελφέ μου, γιατί το θεωρείς απλή νοοτροπία; Πώς αλλιώς δηλαδή μπορεί να σωθεί ένας άνθρωπος;
Διότι, αν ζήσει μέσα στον κόσμο αυτό, δεν μπορεί να μείνει ανέραστος, είναι πολύ δύσκολο! Αναγκαστικά πρέπει να εκτονώνεται σεξουαλικά εκτός γάμου, να αμαρτάνει δηλαδή συνεχώς! Και να το εξομολογηθεί, πάλι θα το ξανακάνει! Και αυτό το πράγμα δεν θα έχει τέλος! Άλλωστε και ο Παύλος συμβουλεύει τα παντρεμένα ζευγάρια να μην απέχουν από το σεξ, γιατί θα βρίσκει ο διάβολος έδαφος να τους διαλύσει (Προς Κορινθίους Α΄, Κεφ Η΄). Μόνο αν υπάρχει συνειδητή αποχή λόγω νηστείας μπορούν να απέχουν, αλλά και αυτή εφ' όσον συμφωνούν και οι δύο!
Το να υπερνικήσεις τις ερωτικές σου ανάγκες, λέει ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος είναι σαν να βαδίζεις πάνω στη κόψη του σπαθιού! Τόσο οδυνηρό είναι! Γι' αυτό και όσοι αποφασίζουν να στερήσουν τον εαυτό τους από την ευχαρίστηση αυτή, διαλέγουν την απομόνωση (μοναχισμό).
Ο προορισμός του ανθρώπου είναι να πετύχει το καθ’ ομοίωσιν, να μοιάσει δηλαδή στον Χριστό, να γίνει άγιος. Ο γάμος, ή ο μοναχισμός είναι τα μέσα με τα οποία θα το πετύχει!
Αδελφέ μου, με συγχωρείς που επιμένω. Δεν είμαι καν αρμόδιος να σου απαντήσω. Σου γράφω απλά την άποψή μου για να δημιουργηθεί κάποιο κίνητρο, κάποια ανησυχία, για να ψάξουμε να βρούμε ποια είναι η αλήθεια. Και αυτήν, όσον αφορά εσένα, μόνο ο πνευματικός σου μπορεί να σου την πει. Κι εσύ θα πρέπει να κάνεις αυτό που θα σου πει. Όποιο και να είναι. Και άσχετα αν κάποιος άλλος πνευματικός είπε κάτι διαφορετικό σε κάποιον άλλον αδελφό. Κάθε περίπτωση έχει τις ιδιαιτερότητές της. Και αυτό που πρέπει να κάνουμε για να προοδεύσουμε πνευματικά είναι υπακοή στον πνευματικό, ανεξάρτητα του τι θα μας πει. Άλλωστε αν κάθε φορά κρίνουμε αυτά που μας λέει και υπακούμε μόνο σε όσα μας φαίνονται σωστά, τότε, όπως έλεγε και ο μακαριστός γέροντας Παΐσιος, κάνουμε υπακοή στον εαυτό μας και όχι στον πνευματικό.
Συγνώμη αν σε κούρασα αδελφέ μου.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

aposal έγραψε: Κάθε περίπτωση έχει τις ιδιαιτερότητές της..
Aφού απάντησες Γιατί ρωτάς ? μόνος σου είπες την απάντηση
Κάθε περίπτωση έχει τις ιδιαιτερότητές της
Καλή Σαρακοστή
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικά Θέματα.”