Πότε πρέπει να είμαστε όρθιοι στον Όρθρο & τη Θ. Λειτουργία;

Συζητήσεις και γνώμες για τα Ιερά Μυστήρια της Εκκλησίας μας. Θέματα Λατρείας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Servos
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 10, 2012 7:43 am

Re: Πότε πρέπει να είμαστε όρθιοι στον Όρθρο & τη Θ. Λειτουρ

Δημοσίευση από Servos »

stathisekp έγραψε:
Ευχαριστώ Stathisekp, να ΄σαι καλά : )
Νικημένος φυγάς
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Πότε πρέπει να είμαστε όρθιοι στον Όρθρο & τη Θ. Λειτουρ

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Στην αγάπη όλων μας... Βοήθειά μας ο Τίμιος Σταυρός του Κυρίου μας Ιησού Χριστού, Θεού και σωτήρα των ψυχών ημών!

Πλησιάζει η γιορτή του Σταυρού, και νομίζω ότι ο κατσικοπόδαρος δεν χάνει rendez-vous για rendez-vous...
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Πότε πρέπει να είμαστε όρθιοι στον Όρθρο & τη Θ. Λειτουρ

Δημοσίευση από vasilisalt »

Πάντως αδερφέ Σέρβε βγάζεις ένα παράπονο σαν να σε ΄΄κυνηγάνε΄΄ σε αυτό το φόρουμ λόγω
της σέρβικης καταγωγής σου. Προσωπικά δεν το έχω δει. Μάλλον το αντίθετο βλέπω τόσο καιρό.
Κάποιες διαφωνίες σου με ορισμένους δεν νομίζω πως είχαν θέμα το αν είσαι σέρβος ή γερμανός ή κινέζος.
Στο παρόν θέμα, έβαλες το ερώτημα για το πότε μπήκαν οι καρέκλες. Το ότι δεν απαντήθηκε από τους
περισσότερους δεν σημαίνει πως συμφωνούν ή διαφωνούν ή εννοούν κάτι.
Και ο γ. Παϊσιος έλεγε πως οι υγιείς πρέπει να παρακολουθούν τις ακολουθίες όρθιοι.
Δεν το λένε μόνο οι Σέρβοι.
Τώρα όσον αφορά τον οικουμενισμό - το είπε ο Διονύσης - δεν είναι θέμα μόνο της Σερβίας.

Συμπερασματικά. Το ότι εσύ διαρκώς νιώθεις αδικημένος δεν σημαίνει ότι είναι και αλήθεια.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Πότε πρέπει να είμαστε όρθιοι στον Όρθρο & τη Θ. Λειτουρ

Δημοσίευση από stathis73 »

Εδω και μέρες διαβάζω αυτα που γράφονται για το θέμα και νομίζω οτι έχει καλυφτεί, η εμμονή που εχει ο Σέρβος αδερφός είναι θα έλεγα περίεργη........................δηλαδή τι θέλεις να σου πούμε για σταματήσει ενα θέμα που δεν είναι και τόσο σημαντικό, νομίζω οτι ο Διονύσης έδωσε την σωστή απάντηση αλλά εσύ επιμένεις στα δικά σου.

Μήπως μαζί με τις καρέκλες να αρχίσουμε να ασπαζόμαστε και τρεις φορές όπως εσείς; .....ή να το συζητήσουμε πρώτα πιο είναι σωστό και πότε εισήχθη στο τυπικό της εκκλησίας;;;
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Πότε πρέπει να είμαστε όρθιοι στον Όρθρο & τη Θ. Λειτουρ

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

Aν και το θέμα ήταν πότε πρέπει ( αυτοί που μπορούν) να σηκώνονται κατα την θεία λατρεία, εξελίχθηκε η συζήτηση για εισαγωγή νεωτερισμών και ειδικώτερα τεχνολογικών νεωτερισμών ( όπως οι.....καρέκλες) προς χρήση κατα τη διάρκειά της.
Διότι αν και δεν το γνωρίζουν πολλοί, η καρέκλα ( όπως την γνωρίζουμε σήμερα και η ευρεία χρήση της....είναι νεώτερο ΄΄τεχνολογικό΄΄ επίτευγμα)
Τέτοια τεχνολογικά επιτεύγματα χρησιμοποιούνται, και το ερώτημα είναι μέχρι ποιού σημείου μπορούν να χρησιμοποιούνται, χωρίς να βλάπτουν την ουσία της Ορθοδόξου πίστεως.
Είδα τις εκκλησίες τις Σερβίας, στις πρώτες φωτογραφίες που δημοσιεύθηκαν, πολύ ωραίες όντως, και ανταποκρινόμενες προφανώς στην αισθητική και την πνευματικότητα του Σερβικού λαού.
Παρατήρησα λοιπόν ότι χρησιμοποιούν ηλεκτρικό ρεύμα για φωτισμό και καλά κάνουν, και εμείς το ίδιο κάνουμε, και δεν έχει κανείς να πεί τίποτα αν και το ηλεκτρικό ρεύμα είναι και αυτό νεώτερη τεχνολογική εξέλιξη καθώς γνωρίζετε.
Βέβαια ορισμένοι θα προτιμούσαν κεριά και καντήλια μόνο - και ορισμένοι το εφαρμόζουν ακόμα και μέσα στις πόλεις- θέλοντας έτσι να φτιάξουν κλίμα αγιορίτικο και μοναστηριακό.....ούτε για αυτό το νεωτερικό για τις σύγχρονες πόλεις φαινόμενο σημειώνουμε τίποτα εφ' όσον δεν ενοχλεί αυτό κανέναν για να διαμαρτυρηθεί( Άσχετο αν οι ηλικιωμένοι που έχουν και πρόβλημα όρασης πάνε σαν υπνοβάτες να βρούν στασίδι)
Τέλος πάντων αυτά είναι θέμα συζητήσεως που έχει ξαναγίνει εδώ και ειδικώτερα το θέμα κατασκευής των εικόνων, ακόμα και για τις αγιογραφείες...
Έχει νομίζω συζητηθεί και το θέμα χρήσης λάπτοπ για .....συνδεδεμένη ιντερνετικά ...εξομολόγηση.....

Το θέμα του τυπικού ( έστω) τρόπου της Ορθοδόξου θείας λατρείας ( σε διαφορετικούς λαούς) είναι τεράστιο και χαώδες, εξαιρετικά ενδιαφέρον, με μεγάλο βάθος, αλλά δεν έχει σχέση με τον τίτλο του θέματος ... Ούτε έχουμε τους καθ' ύλην αρμόδιους να το αναπτύξουν, αυτούς που έχουν δηλαδή εμπειρία στην πράξη, με λίγα λόγια ιεραπόστόλους.
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Servos
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 10, 2012 7:43 am

Re: Πότε πρέπει να είμαστε όρθιοι στον Όρθρο & τη Θ. Λειτουρ

Δημοσίευση από Servos »

stathis73 έγραψε: τι θέλεις να σου πούμε για σταματήσει ενα θέμα που δεν είναι και τόσο σημαντικό
Θέμα δεν μπορεί να σταματίσε απο σας που την θεορίτε ασήμαντι, αλλά σε κάθε λίγο ποστάρετε άσχετα πράγματα.
stathis73 έγραψε: Μήπως μαζί με τις καρέκλες να αρχίσουμε να ασπαζόμαστε και τρεις φορές όπως εσείς;
H εμμονή που εχει αδερφός Stathis73 είναι θα έλεγα περίεργη. Πότε και που είπα εγώ οτι πρέπει να σε κάνει κάτι σε κάπιο τρόπο. Είπα ότι καρέκλες πρέπει να βγούνε έξω ? Όχι.
Τώρα τι θέλεις να μου πεις με αυτό δεν ξέρω.

stathis73 έγραψε:ή να το συζητήσουμε πρώτα πιο είναι σωστό και πότε εισήχθη στο τυπικό της εκκλησίας;;;
Σηζήτα ρε αδελφέ ότι θέλεις.
Νικημένος φυγάς
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Πότε πρέπει να είμαστε όρθιοι στον Όρθρο & τη Θ. Λειτουρ

Δημοσίευση από stathis73 »

Ολα αυτά στα είπα γιατί η εμμονή σου για τις καρέκλες είναι περίεργη, εκτός και αν είσαι βαλτός για να γίνουν παρεξηγήσεις, απο οτι θυμάμαι είσαι μέλος και στο άλλο φόρουμ και εκεί δεν έχεις κάνει καμία αναφορά, γιατί δεν πάς εκεί μήπως μπορούν να σου απαντήσουν καλύτερα;;

Εδω το θέμα υπερκαλύφθηκε τώρα εσύ γιατί επιμένεις πές και σε εμας να ξέρουμε.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Πότε πρέπει να είμαστε όρθιοι στον Όρθρο & τη Θ. Λειτουρ

Δημοσίευση από stathis73 »

[quote="Servos"]
Θέμα δεν μπορεί να σταματίσε απο σας που την θεορίτε ασήμαντι, αλλά σε κάθε λίγο ποστάρετε άσχετα πράγματα.


Οσο για τα άσχετα πράγματα μπορεί για χάρη αστεϊσμού να έχεις δίκιο αλλά ουτε κριτή σε βάλαμε εδώ μέσα ουτε συντονιστή, χώρια που εμείς δεν προκαλούμε-ούτε δημιουργούμε πρόβλημα σε κανέναν, ενω εσυ απο την αλλη με την εμμονή σου θέλεις σώνει και καλά να καταλήξουμε που;..........στο οτι δε πρέπει να έχουμε καρέκλες;....στο οτι κακώς μπήκαν στις εκκλησίες;........στο οτι εσείς τα κάνετε ολα σωστά σαν Σέρβοι και εμείς οχι;;...................πές μας να ξέρουμε;
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Πότε πρέπει να είμαστε όρθιοι στον Όρθρο & τη Θ. Λειτουρ

Δημοσίευση από angieholi »

Δεν νομίζω ότι υπάρχει ΕΜΜΟΝΗ απο κανέναν.... οπότε θα παρακαλούσα το θέμα να κλείσει εδώ...
Ευχαριστώ!
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
stomenkalos
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Ιουν 19, 2012 2:12 pm

Re: Πότε πρέπει να είμαστε όρθιοι στον Όρθρο & τη Θ. Λειτουρ

Δημοσίευση από stomenkalos »

Σαν να ηρέμησαν τα πνεύματα :o
Θέλω να ζητήσω (δημόσια) συγγνώμη απο τον αδελφό μου servo γιατί τον στενοχώρησα ή και τον εκνεύρησα με το (επίσης δημόσιο) μηνυμά μου.
Ο Θεός να μας ελεήσει,αμήν.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικά Θέματα.”