Οι πιστοί είναι αποξενωμένοι από την λειτουργική ζωή

Συζητήσεις και γνώμες για τα Ιερά Μυστήρια της Εκκλησίας μας. Θέματα Λατρείας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Οι πιστοί είναι αποξενωμένοι από την λειτουργική ζωή

Δημοσίευση από ψυχουλα »

Kοιταξτε πραγματικα το απο που εκπορευονται οι οποιες προτασεις δεν ειναι μικρης σημασιας.

ενα αυτο.

εμενα σε αυτες τις προτασεις μου αρεσε η ιδεα να ψαλλουν οι πιστοι και σε καμια περιπτωση δε πιστευω οτι αυτο θα οδηγουσε να καταληξουμε καποια στιγμη με ορχηστρα μεσα στον Ι.Ν.!!!!!
ομως
αληθεια εμποδιζει κανεις τωρα τους πιστους να ψαλλουν με κατανυξη;;;; Δηλαδη αν αρχισουν και ψαλλουν οι πιστοι θα βγει ο ψαλτης με κανα τουφεκι και θα τους παρει στο κηνυγι;;;

επισης μου αρεσε η ιδεα να γινονται οι βαπτισεις στη Θ. Λειτουργια και δε βρισκω κατι κακο σε αυτο ισα ισα μονο οφελος. Αλλα δεν ειναι πρακτικο βεβαια.

τελος, δε βρισκω κακο να γινονται απογευματινες λειτουργιες αλλα ουτε και απαραιτητο. Κακο ομως δεν ειναι.

απο κει και περα το να ανακατευονται δυο τρεις σωστες προτασεις με καποιες ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ και μονο να το σκεφτεις, οπως να περικοπει η Θ. Λειτουργια ή να περιμενουν να μαζευτουν ολοι για να αρχισει (!!!!!!!!!) νομιζω οτι δημιουργει καχυποψια.
αλλα επειδη ολοι και ολα μεχρι αποδειξεως του εναντιον πρεπει να αντιμετωπιζονται καλοπροαιρετα απλως λεμε τι στεκει απο αυτες τις προτασεις και τι οχι γιατι το που θα μπορουσαν να οδηγησουν μονο να το φανταστουμε μπορουμε και ειναι υποκειμενικο.

Τελος δε μου αρεσει καθολου το σκεπτικο οτι η Εκκλησια πρεπει να γινει πιο ελκυστικη λες και ειναι καταναλωτικο προϊόν που πρέπει να "σπρώξουμε" στην αγορα!!!!!!

Ξερετε τι θα ηθελα εγω; Να ειναι παντα ανοιχτη η Εκκλησια και να υπαρχει παντα εκει καποιος ιερεας, διοτι ειναι νοσοκομειο ψυχων και τα νοσοκομεια δε κατεβαζουν ποτε ρολα. Το να πλησιαζεις μια εκκλησια και να βρισκεις κλειστη την πορτα με ξενιζει αφανταστα. Αλλα βεβαια αυτο πρακτικα παλι δε γινεται αφου οι ιερεις ειναι λιγοστοι και ειδικα τωρα με τις περικοπες σε νεες χειροτονιες.
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Οι πιστοί είναι αποξενωμένοι από την λειτουργική ζωή

Δημοσίευση από filotas »

Ίσως στις μεγάλες ενορίες να είναι εφικτό να είναι ο ναός ανοικτός σ' ένα πιο διευρυμένο ωράριο (πχ. 7πμ-10μμ), αλλά όλο το 24ωρο όχι μόνο δεν είναι εφικτό, αλλά είναι και επικίνδυνο για την ασφάλεια του ναού. Στις μικρότερες ενορίες και τα χωριά, όπου υπάρχει μόνο ένας ή και κανένας εφημέριος, δεν είναι δυνατόν να γίνει αυτό. Ο ναός είναι ανοιχτός μόνο κατά τις Ακολουθίες. Θα μπορούσε όμως να ζητηθεί από τον εφημέριο να κρατά ανοικτό το ναό τουλάχιστον τις πρωινές ώρες (πχ. 8πμ-2μμ), ώστε να μπορούν οι πιστοί να συνεννοηθούν μαζί του για τον προγραμματισμό έκτακτων γεγονότων, όπως γάμους, βαφτίσια, κηδείες, μνημόσυνα και για την έκδοση πιστοποιητικών. Εάν ο ιερέας είναι και Εξομολόγος, τότε πρέπει να είναι στο ναό και κάποιες απογευματινές ώρες για όσους θέλουν να εξομολογηθούν.

Νομίζω όμως ότι όλα αυτά μπορούν να συζητηθούν από τους πιστούς με τον προϊστάμενο του ναού και τους επιτρόπους και να καταλήξουν σ' ένα πρόγραμμα, που να τους εξυπηρετεί όλους.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικά Θέματα.”