τα 7 μυστηρια της εκκλησιας

Συζητήσεις και γνώμες για τα Ιερά Μυστήρια της Εκκλησίας μας. Θέματα Λατρείας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
yparxei
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 714
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 11, 2006 5:00 am

τα 7 μυστηρια της εκκλησιας

Δημοσίευση από yparxei »

απο ενα βιβλιαρακι των εκδοσεων Ο.Χ.Α "απολυτρωσις"

αντιγραφω μερικα(οχι ολα γιατι ειναι πολλα)



ΒΑΠΤΙΣΜΑ

ΜΑΤΘ 28.19 "βαπτιζοντες αυτους εις το ονομα του Πατρος και του Υιου και του Αγιου πνευματος"
Μρκ 16,16 "ο πιστευσας και βαπτισεις σωθησεται"
Ιων 3,5 "εαν μη τις γεννηθη εξ υδατος και πνευματος ου δυναται εισελθεις εις την βασιλεια του Θεου"
Πραξ 2,38 "...μετανοησετε και βαπτισθητω εκαστος υμων επι τω ονοματι ιησου Χριστου"
Γαλ 3,27 " οσοι γαρ εις Χριστον εβαπτισθητε Χριστον ενεδυσασθε"

επισης ειναι γνωστα τα λογια του ιωαννη εγω σας βαπτιζω με νερο εκεινος που ερχεται θα σας βαπτιζει με το Αγιο πνευμα.Ο ιδιος ο Χριστος βαπτιστηκε απο τον ιωαννη(και οπως αναφερει η γραφη ευθυς σηκωθηκε απο το νερο αφου αμαρτιες δεν ειχε να εξομολογηθει.
ειναι και αλλα πολλα αλλα σταματω εδω για βαπτιση ειναι αρκετα
Χρισμα
πραξ 8,17 "Τοτε επετιθουν τας χειρας επ αυτους και ελαμβανον Πνευμα Αγιον"
Πραξ 19,6 "και επιθεντος αυτοις του παυλου τας χειρας ηλθε το Πνευμα το Αγιον επ αυτους"
Β κορινθ 1,21 "ο δε βεβαιων ημας συν υμιν εις Χριστον και χρισας ημας Θεος"
Α ιωαν 2,20 "και υμεις χρισμα εχετε απο του αγιου και οιδατε παντα"
Α ιωαν 2,27 "Το χρισμα ο ελαβετε απ αυτου,εν υμιν μενει"

Ιερα εξομολογηση
Π.διαθηκη

ιησ ν 7,19 "και δος την εξομολογησιν και αναγγειλον μοι τι εποιησας"
Λευιτ 5,5 "και εξαγορευσει την αμαρτιαν"

κτλ κτλ
Κ διαθηκη

Ματθ 18,18 "και οσα εαν λυσητε επι της γης εσται λελυμενα εν τω ουρανω"
μαρκ 1,5 "εβαπτιζοντο παντες εξομολογουμενοι τας αμαρτιας αυτων "
πραξ 19,18 "ηρχοντο εξομολογουμενοι και αναγγελοντες τας πραξεις αυτων "
Α ιωαν 1,9 "εαν ομολογωμεν τας αμαρτιας ημων"

η θεια ευχαριστια
παραδοση
Ματθ 26,26-28 "λαβετε φαγετε τουτο εστι το σωμα Μου...πιειτε εξ αυτου παντες τουτο γαρ εστι το αιμα Μου"
ιων 6,53"εαν μη φαγητε την σαρκα του Υιου του ανθρωπου και πιητε αυτου το αιμα ουκ εχετε ζωην εν αυτοις"
ιων 6,56 "ο τρωγων μου την σαρκα και πινων το αιμα εν εμοι μενει καγω εν αυτω"
Τελεση
πραξ 2,42"ησαν δε προσκαρτερουντες...τη κοινωνια και τη κλασει του αρτου"
πραξ 20,7"εν δε τη μια των σαββατων συνηγμενων των μαθητων κλασαι αρτον "
ακορινθ 10,15-16 ¨το ποτηριον της ευλογιας ο ευλογουμεν ουχι κοινωνια του αιματος του Χριστου εστι?τον αρτον ον κλωμεν ουχι κοινωνια του σωματος του Χριστου εστιν?
α κορινθ 11,23-32"εγω γαρ παρελαβον απο του Κυριου ο και παρεδωκα υμιν"

ευχελαιο

μαρκ 6,13 "και ηλειφον ελαιω πολλους αρρωστους και εθεραπευον"
ιακωβ 5,13-15" αλειψαντες αυτον ελαιω εν τω ονοματι του Κυριου"
ιερωσυνη
ιερωσυνη
βαθμοι
πραξ 20,17 "απο δε της μιλητου πεμψας εις Εφεσον μετεκαλεσατο τους πρεσβυτερους της Εκκλησιας"
πραξ 20,28 "προσεχετε ουν αυτοις και παντι τω ποιμνιω εν ω υμας το Πνευμα το Αγιον εθετο επισκοπους"
φιλ 1,1"πασι τοις αγιοις εν Χριστω ιησου τοις ουσιν εν Φιλιπποις συν επισκοποις και διακονοις"
χειροτονια
Α τιμοθ 4,14"μη αμελει του εν σοι χαρισματος ο εδοθη σοι δια προφητειας μετα επιθεσεως των χειρων του πρεσβυτεριου"
Γαμος
γεν 2,23-24 "ενεκεν τουτου καταλειψει ανθρωπος τον πατερα αυτου και την μητερα και προσκολληθησεται προς την γυναικα αυτου
ιωαν 2,1-11"γαμος εγενετο εν Κανα της γαλιλαιας εκληθη δε και ο ιησους"
α κορινθ 7,10-11" τοις δε γεγαμηκοσι παραγγελω ουκ εγω αλλ ο Κυριος γυναικα απο ανδρος μη χωρισθηναι"
εφεσ 5,31-33" το μυστηριον τουτον μεγα εστι"
γνωστα ειναι και τα λογια του Χριστου"ους ο Θεός συνέζευξε, άνθρωπος μη χωριζέτω"



αυτα τα λιγα βεβαια δεν αντεγραψα ολα τα χωρια γιατι ειναι πολλα αλλα αυτα που γραφτηκαν εδω απο το βιβλιαρακι της απολυτρωσις σε συνδυασμο με τα οσα ειπε ο πατηρ αντωνιος στις "απαντησεις του" καλυπτουν νομιζω το θεμα.
Iosif
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 15, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Αττική

Δημοσίευση από Iosif »

1) Μία ΣΠΟΥΔΑΙΑ και ΕΓΚΥΡΟΤΑΤΗ μελέτη για τά Ιερά Μυστήρια τής Εκκλησίας τού Χριστού, είναι το βιβλίο «Μελέτη περί τών Θείων Μυστηρίων» πού έγραψε ο Άγιος Νεκτάριος Μητροπολίτης Πενταπόλεως ο Θαυματουργός.
Το βιβλίο αυτό εκδίδεται από τον Νεκτάριο Παναγόπουλο στην Αθήνα.

Επίσης ΠΕΡΙΛΗΠΤΙΚΑ ( ΜΕ ΣΥΝΤΟΜΙΑ ) αναφέρονται τά Ιερά Μυστήρια τής Εκκλησίας, και στα επόμενα δύο ΣΠΟΥΔΑΙΑ και ΕΓΚΥΡΟΤΑΤΑ βιβλία τού Αγίου Νεκταρίου Μητροπολίτου Πενταπόλεως τού Θαυματουργού :
2) «Ορθόδοξος Χριστιανική Κατήχησις», εκδόσεις Ρηγοπούλου Θεσσαλονίκης.
3) «Ποιμαντική», εκδόσεις Νεκτάριου Παναγόπουλου στην Αθήνα.
Τέλειος Θεός, και τέλειος και ΑΠΟΛΥΤΑ αναμάρτητος άνθρωπος, και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ Σωτήρας τού κόσμου, Ιησούς Χριστός: «Εγώ θα είμαι μαζί σας όλες τις ημέρες, έως την συντέλεια τού κόσμου».
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικά Θέματα.”