Πρόσφορο - Συμβολισμοί και χρήση - Συνταγές - Βίντεο

Συζητήσεις και γνώμες για τα Ιερά Μυστήρια της Εκκλησίας μας. Θέματα Λατρείας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Πρόσφορο - Συμβολισμοί και χρήση

Δημοσίευση από smarti »

.αν δεν έχουμε προζύμι ή βασιλιό απο΄τη μέρα του Σταυρού και δεν μπορούμε να βρούμε, τότε πως μπορούμε να κάνουμε πρόσφορο? Μπορεί να βοηθήσει κάποιος?
Μπορεί να μου απαντήσει μήπως κάποιος??
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Πρόσφορο - Συμβολισμοί και χρήση

Δημοσίευση από smarti »

smarti έγραψε:Μόλις βρήκα κάτι...

Α' Παρασκευή νέου προζυμιού

Εδώ πέραν της πράξεως χρειάζεται πίστις και καθαρότης βίου. Περνούμε ένα κλαδί βασιλικό από την ύψωσι του Τιμίου Σταυρού (εκ των χειρών του Ιερέως και όχι απ' τον δίσκο ή απ' τον επίτροπο). Πριν ξεραθή, ένα απόγευμα, ρίχνουμε στο δοχείο που «αναπιάνουμε» το προζύμι, λίγο χλιαρό νερό. Σ' αυτό εμβαπτίζουμε τον κλάδο του βασιλικού σταυρώνοντας μέσα στο νερό τρεις φορές και ψάλλοντας συγχρόνως το «Σώσον Κύριε, τον λαόν Σου» και το «Ο υψωθείς εν τω Σταυρώ εκουσίως».
Αφαιρούμε τον βασιλικό και ρίχνουμε σκληρό αλεύρι λίγο-λίγο, ανακατεύοντας μ' ένα κουτάλι, ώσπου να γίνη ένας παχύρευστος χυλός. Τυλίγουμε το δοχείο με μια καθαρή πετσέτα και με το μάλλινο κάλυμμα καί τοποθετούμε σε μέρος ζεστό. Το πρωί αναπιάνουμε το προζύμι με λίγο χλιαρό νερό και λίγο αλεύρι ακόμη και το αφήνουμε και πάλι τυλιγμένο στο ίδιο ζεστό μέρος. Το βράδι κάνουμε πάλι το ίδιο με λίγο χλιαρό νερό και λίγο αλεύρι και το αφήνουμε τυλιγμένο στο ίδιο ζεστό μέρος έως το πρωί. Επαναλαμβάνουμε δηλ. το ίδιο πράγμα τρεις φορές. Το πρωί ζυμώνουμε το ή τα πρόσφορα με σκληρό αλεύρι, χλιαρό νερό και άλας όπως θα περιγράψουμε πιο κάτω. Υπ' όψιν ότι απ' το ζυμάρι του πρόσφορου θα κρατήσουμε ένα κομμάτι για προζύμι για το επόμενο ζύμωμα. Το αφήνουμε μέσα στο μικρό ειδικό δοχείο να φούσκωση καλά (αυτό πρέπει πάντοτε να γίνεται μετά από κάθε ζύμωμα) καί κατόπιν σκεπασμένο το τοποθετούμε στην συντήρησι του ψυγείου. Αν αυτά όλα μας φαίνονται δύσκολα (για τους λόγους πού προαναφέραμε) υπάρχει απλούστερος τρόπος: Δανειζόμαστε προζύμι απ' την γειτόνισσα ή από άλλη Χριστιανή και όταν ζυμώσουμε το επιστρέφουμε. Σημειώστε ότι σε πολλά χωριά οι Χριστιανές «αναπιάνουν» νέο προζύμι την στιγμή που θα χτυπήσουν οι καμπάνες για τον όρθρο των Χριστουγέννων (οι λόγοι είναι προφανείς).
http://nistisimo.blogspot.com/2009/02/blog-post.html
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Re: Πρόσφορο - Συμβολισμοί και χρήση

Δημοσίευση από Teri »

smarti έγραψε:
.αν δεν έχουμε προζύμι ή βασιλιό απο΄τη μέρα του Σταυρού και δεν μπορούμε να βρούμε, τότε πως μπορούμε να κάνουμε πρόσφορο? Μπορεί να βοηθήσει κάποιος?
Μπορεί να μου απαντήσει μήπως κάποιος??
Μάτια μου, έχω βασιλικό από την ημέρα του Σταυρού, μα μου είσαι κοματάκι μακριά για να σου τον φέρω..... :25
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Πρόσφορο - Συμβολισμοί και χρήση

Δημοσίευση από smarti »

Με προλαβες evita..πριν το σβήσω..!! :smile: :smile: Εντάξει αύριο πρώτα ο Θεός θα την πω την κυρία..και θα σας ενημερώσω όταν με το καλό έρθει να μου δείξει! Υπομονή λοιπόν. Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας. Κατερίνα αν έρθεις στη συνάντηση στα Μετέωρα..αν θέλεις μπορείς να φέρεις και λίγο Βασιλικό μαζί? Θα έρθεις εε? :45 :45
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
evita_gr
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 18, 2009 5:42 pm

Re: Πρόσφορο - Συμβολισμοί και χρήση

Δημοσίευση από evita_gr »

:lol: Με προλαβες κι εσυ πριν το σβύσω!Θαπεριμένω!Καλα να περασετε στα Μετεωρα... :105
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Πρόσφορο - Συμβολισμοί και χρήση

Δημοσίευση από smarti »

Βρε evita τι γίνεται εδω..μια σβημω εγω μια σβηνεις εσυ μηνυματα..θα μας περάσουν και για τρελες στο τέλος... Οχι οτι δεν μπορεί να είμαι... :? :? αλλα να που λέει και ο λόγος.Για να μην μπερδευται και ο κοσμος ειχα γραψει οτι υπαρχει μια ηλικιωμενη κυρια που ειχε προσφερθει παλια να με βοηθήσει... :smile: :smile:
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
evita_gr
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 18, 2009 5:42 pm

Re: Πρόσφορο - Συμβολισμοί και χρήση

Δημοσίευση από evita_gr »

Τρελές,ξετρελές το προσφορο θα το πετύχουμε εεε; :wink: :wink:
aggelikiglafki
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 424
Εγγραφή: Τετ Μάιος 14, 2008 5:00 am

ΠΡΟΣΦΟΡΟ

Δημοσίευση από aggelikiglafki »

ΤΟ ΠΡΟΣΦΟΡΟ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΤΟ ΦΤΙΑΧΝΟΥΜΕ ΟΙ ΙΔΙΟΙ;
ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΝΤΑΓΗ ΑΠΛΗ ΚΑΙ ΣΩΣΤΗ;
Άβαταρ μέλους
Dimitra79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 10, 2008 8:52 pm

Re: Πρόσφορο - Συμβολισμοί και χρήση

Δημοσίευση από Dimitra79 »

viewtopic.php?f=44&t=7495


εδώ υπάρχουν συνταγές για πρόσφορο
Γνωρισόν μοι Κύριε, οδόν εν η πορεύσομαι, ότι προς σέ ήρα την ψυχήν μου..
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Πρόσφορο - Συμβολισμοί και χρήση

Δημοσίευση από smarti »

Δημητρούλα συνταγές υπάρχουν.....να όμως που υπάρχουν και κάποιοι αργόστροφοι άνθρωποι σαν εμένα...που αν δεν το δουν δεν το καταλαβαίνουν :? :? :? :? :?
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικά Θέματα.”