Μικτός γάμος, ευχέλαιο και αγιασμός

Συζητήσεις και γνώμες για τα Ιερά Μυστήρια της Εκκλησίας μας. Θέματα Λατρείας.

Συντονιστής: Συντονιστές

srev
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 14, 2008 6:00 am

Re: Μικτός γάμος, ευχέλαιο και αγιασμός

Δημοσίευση από srev »

stam-mag έγραψε: Κυρ Ιούλ 07, 2019 12:23 pm Αν και με καθυστέρηση ή απάντηση που είχα σε συζήτηση που έγινε σε αγιορειτικο μετόχι το κατ οικονομία της εκκλησίας μας όπως ισχύει για το γάμο ισχύει και για το ευχέλαιο με την προϋπόθεση βέβαια ότι υπάρχει καλή προαίρεση και καλός λογισμός και από το ετεροδοξο άτομο.
Εν ολίγοις δεν πιέζετε να το κάνει αλλά θέλει να παρίσταται και να συμμετάσχει με την δική του ελεύθερη βούληση
Στο μόνο που δεν μπορεί να ισχύσει το κατ οικονομία είναι το μυστήριο της Θείας Ευχαριστίας αφού δεν έχει προηγηθεί βάπτιση
Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις η γραμμή της εκκλησίας είναι να ενώσει και όχι να απομακρύνει τον κόσμο από αυτην
Απάντηση από 2 ιερείς, ο ένας θεολόγος που λειτουργεί αυτήν την στιγμή στην Κύπρο και ο δεύτερος καθηγητής της ποιμαντικης στο ΑΠΘ
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση- καμμία καθυστέρηση! Χωρίς να θέλω να υπονοήσω κάτι αρνητικό, απλά είμαι προσεκτικός γιατί ζούμε σε πονηρούς καιρούς, αν τυχόν γνωρίζετε, οι δύο ιερείς που έδωσαν την πληροφόρηση είναι παραδοσιακοί ή τού "νέου κύματος" τής μεταπατερικής θεολογικής πρακτικής; Και πάλι ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
stam-mag
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1029
Εγγραφή: Τετ Ιουν 28, 2017 2:21 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Μικτός γάμος, ευχέλαιο και αγιασμός

Δημοσίευση από stam-mag »

Άποψή μου είναι ότι μιλάμε για παραδοσιακους κληρικούς
Σταμάτης
srev
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 14, 2008 6:00 am

Re: Μικτός γάμος, ευχέλαιο και αγιασμός

Δημοσίευση από srev »

stam-mag έγραψε: Κυρ Ιούλ 07, 2019 6:20 pm Άποψή μου είναι ότι μιλάμε για παραδοσιακους κληρικούς
Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικά Θέματα.”