*Νέα μαθήματα Βυζαντινής Μουσικής* - απορίες & επεξηγήσεις

Συζήτηση για την Βυζαντινή Μουσική.

Συντονιστές: alex, Συντονιστές

alex
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Παρ Φεβ 09, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ ΑΤΤΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: ΝΕΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ

Δημοσίευση από alex »

Θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για τα καλά σας λόγια και να σας πω ότι τα μαθήματα δεν σταμάτησαν απλώς υπάρχει μια μικρή παύση λόγο επαγγελματικών υποχρεώσεων μετά το Πάσχα θα συνεχίσουμε κανονικά
alex
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Παρ Φεβ 09, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ ΑΤΤΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: ΝΕΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ

Δημοσίευση από alex »

Σε όλους τους συνάδελφους και σε όλα τα μέλη της σελίδας εύχομαι χριστός ανέστη και ελπίζω η ανάσταση του χριστού μας να αναστήσει και τις ψυχές μας και να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι
Και προπάντων σας εύχομαι υγεία σε εσάς και τις οικογένειες σας αμήν και του χρόνου
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Μαθηματα βυζαντινης Μουσικης μεσω ιντερνετ με το SKYPE

Δημοσίευση από theodosis79 »

alex έγραψε:
ΔΑΜΙΑΝΟΣ έγραψε:
alex έγραψε:Στα πλαίσια μια νέας προσπάθειας κατανόησης της βυζαντινής μας μουσικής και των μαθημάτων
Προτείνω το εξής
Επειδή οι περισσότεροι λόγω αποστάσεως η λόγω τις δουλειάς που έχει ο καθένας είναι δύσκολο να κάνουμε μια συνάντηση λέω λοιπόν οι ενδιαφερόμενοι να δούμε πόσοι είστε και αυτοί που ενδιαφέρεστε πραγματικά και να καθορίσουμε μια μέρα ίσως Σάββατο η Κυριακή και να δίνουμε ραντεβού στο ιντερνετ και να μιλούμε όλοι μέσω του προγράμματος του skype
Έτσι θα γνωριστούμε καλυτέρα και θα προχωρήσουν τα μαθήματα γιατί θα πρέπει να έχετε και ηχητικά ακούσματα αλλά και πρακτική εξάσκηση
Για να γίνει αυτό όμως θα πρέπει να ξέρουμε πόσα άτομα θα μαζευτούμε και πόσοι από εσάς ενδιαφέρεστε για να κανονίσουμε την ημέρα και την ώρα αλλά και τη χρειαζόμαστε για να παρακολουθείτε όλοι το ίδιο
Περιμένω απάντηση για το πόσοι θα μαζευτούμε


Αγαπητέ φίλε Δαμιανέ
Υπάρχουν πολλοί τύποι αναστασηματαριου εμείς θα κάνουμε από το γνωστό μαύρο βιβλίο το αναστασηματαριο το όποιο έχουν όλα τα ψαλτήρια και ο εκδότης είναι η (αδελφότης θεολόγων η ζωή )
Αναστασηματαριον αργον και σύντομο
Μελοποιηθεν υπό Πέτρου λαμπαδαριου του Πελοποννήσου και διασκευασθέν υπό του Ιωάννου του πρωτοψαλτου
Θα το βρεις σε όλα τα χριστιανικά βιβλιοπωλεία
Τα αλλά αναστασηματαρια και αυτά είναι καλά απλά το συγκεκριμένο το διδάσκουν όλες οι σχολές και από αυτό κάνουν μάθημα
Μείνε μαζί μας και μόλις μαζευτούμε λίγοι θα σας δώσω το όνομα που έχω στο Skype για να αρχίσουμε τα μαθήματα


Αlex εγώ είμαι μέσα.Δεν ξέρω πάρα πολλά από βυζαντινή μουσική αφου κάνω μόλις τρία περίπου χρόνια.Έχω το αναστασιματάριο και παραλλαγή και μέλος από έναν άγνωστο που δεν πρόλαβε να τα εκδόσει.Πως μπορείς αυτά να τα λάβεις απο εμένα.Σίγουρα θα σε βοηθήσουν στο δύσκολο έργο που ανάλαβες.
Ενα πάρα πολύ καλό Αναστασηματάριο είναι το ΑΝΑΣΤΑΣΙΜΑΤΑΡΙΟ ΤΟΥ ΠΕΤΡΟΥ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΙΟΥ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΕΚΔΟΣΙΣ ΤΟΥ ΠΑΤΡΙΑΡΧΙΚΟΥ ΙΔΡΥΜΑΤΟΣ ΠΑΤΕΡΙΚΩΝ ΜΕΛΕΤΩΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ. Είναι πολύ πιο εύκολο και ευχάριστο για τους μαθητευόμενους και πολύ πιο μελωδικό καθώς δεν χωρίζεται σε αργό και σύντομο αλλά είναι όλο αργοσύντομο.
agiooros
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 2728
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Εύβοια
Επικοινωνία:

Re: ΝΕΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ

Δημοσίευση από agiooros »

Εγώ χρησιμοποιώ το ΝΕΟ ΑΝΑΣΤΑΣΙΜΑΤΑΡΙΟ του ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΥ
alex
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Παρ Φεβ 09, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ ΑΤΤΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: ΝΕΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ

Δημοσίευση από alex »

αυτο ειναι πολυ καλο διοτι τα εχει ολα
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: ΝΕΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ

Δημοσίευση από theodosis79 »

Και αυτό που έχω εγώ έχει τα πάντα! Είναι απο τη σειρά "ΨΑΛΤΙΚΑ ΒΛΑΤΑΔΩΝ".
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

ΝΕΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ-απορίες & επεξηγήσεις

Δημοσίευση από Teri »

Εδώ θα καταγράφονται τυχόν απορίες και προβληματισμοί πάνω στα ΝΕΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ viewtopic.php?f=8&t=6992 και θα απαντώνται από το συντονιστή της ενότητας.

Έτσι και τα μαθήματα θα έχουν μια συνέχεια και θα καλύπτονται πιο άμεσα απορίες και προβληματισμοί.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Βυζαντινή Μουσική”