Μουσική - Ανώτατη σε πνευματικότητα Τέχνη

Συζήτηση για την Βυζαντινή Μουσική.

Συντονιστές: alex, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 9:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Μουσική - Ανώτατη σε πνευματικότητα Τέχνη

Δημοσίευση από ΣΤΕΦΑΝΟΣ »

aposal έγραψε:
Teri έγραψε:
aposal έγραψε: Κατά την άποψή μου είναι πάθος. Ότιδήποτε μας αρέσει πολύ και - επομένως - καταλαμβάνει χώρο στην καρδιά μας είναι πάθος. Και κανένα πάθος δεν είναι επιτρεπτό, διότι μας στερεί τον χώρο που θα έπρεπε να είχαμε για τον Δημιουργό μας.
Κι αν μέσα από αυτό υμνούμε τον Πλάστη μας;
:7
Τότε δεν "γευόμαστε" την ωραιότητα της μουσικής, αλλά την αγάπη μας προς τον Κύριο, η οποία εκδηλώνεται μέσω της μουσικής. Επομένως δεν υπάρχει πρόβλημα, αφού γεμίζει η καρδιά με τον Δημιουργό μας.
δηλαδή αν ένα ολόκληρο απόγευμα το αφiερώσω ακούγοντας λαικά , αμαρτάνω;;;
ο Χριστός σώζει....
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25037
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Μουσική - Ανώτατη σε πνευματικότητα Τέχνη

Δημοσίευση από aposal »

Όχι απαραίτητα!
Κι εγώ ακούω μουσική και μάλιστα ακούω πολλή rock μουσική! Θα ήταν ωφελιμότερο εκείνη την ώρα να άκουγα ψαλμούς, αλλά υπάρχουν στιγμές που θέλω να ακούσω τη μουσική που μου αρέσει! Γι' αυτό είπα ότι είναι πάθος μου! Έτσι την θεωρώ, γιατι μου κλέβει χρόνο από ψαλμούς ή από άλλες πνευματικές αναζητήσεις!
Το ίδιο όμως συμβαίνει και όταν βλέπω μια ταινία με την Julia Roberts, ή όταν διαβάζω ένα μυθιστόρημα του Dean Koontz για παράδειγμα. Δεν ξερω αν αυτό είναι αμαρτία ή όχι, πάντως μου κλέβει χρόνο που θα μπορούσα να τον αξιοποιήσω αλλιώς.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
vasilikirimp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1403
Εγγραφή: Δευ Μάιος 05, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

Re: Μουσική - Ανώτατη σε πνευματικότητα Τέχνη

Δημοσίευση από vasilikirimp »

Βρε Απόστολε , Julia Roberts ;;;;

Βρε παιδιά γιατί δηλαδή να βλέπουμε και τη μουσική ως πάθος; και μάλιστα κακό;

Εγώ ( προσωπικά ) μου αρέσει να διαβάζω το βιβλίο του γεροντα Παίσιου και να ακούω Τραβιάτα
Αμαρτάνω ;;; Τώρα θα μου πείτε πως τα συνέδεσα αυτα........ετσι μου βγήκε.......

Οπότε Απόστολε γιατί κάτι πέρα απο τους ψαλμούς να θεωρείται πάθος ;
Άβαταρ μέλους
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 9:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Μουσική - Ανώτατη σε πνευματικότητα Τέχνη

Δημοσίευση από ΣΤΕΦΑΝΟΣ »

aposal έγραψε:Όχι απαραίτητα!
Απόστολέ μου συγχώρα με αλλά αυτή η φράση σου με κάνει να σου πω ότι διαφωνώ κάθετα...ανθρώπινη και υγιής νομίζω η διαφωνία...
ο Χριστός σώζει....
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25037
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Μουσική - Ανώτατη σε πνευματικότητα Τέχνη

Δημοσίευση από aposal »

Διευκρινίζω ότι δεν γνωρίζω αν είναι αμαρτία ή όχι. Αλλά πιστεύω πως οτιδήποτε καταλαμβάνει χώρο στην ψυχή (καρδιά) μας, ή στο μυαλό μας, πλην του Κυρίου, δεν μας ωφελεί.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
vasilikirimp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1403
Εγγραφή: Δευ Μάιος 05, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

Re: Μουσική - Ανώτατη σε πνευματικότητα Τέχνη

Δημοσίευση από vasilikirimp »

aposal έγραψε:Διευκρινίζω ότι δεν γνωρίζω αν είναι αμαρτία ή όχι. Αλλά πιστεύω πως οτιδήποτε καταλαμβάνει χώρο στην ψυχή (καρδιά) μας, ή στο μυαλό μας, πλην του Κυρίου, δεν μας ωφελεί.
Ο άντρας μου που καταλαμβάνει χώρο στη καρδιά μου και στο μυαλό μου δεν με ωφελεί;; :mrgreen: :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 9:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Μουσική - Ανώτατη σε πνευματικότητα Τέχνη

Δημοσίευση από ΣΤΕΦΑΝΟΣ »

vasilikirimp έγραψε:
aposal έγραψε:Διευκρινίζω ότι δεν γνωρίζω αν είναι αμαρτία ή όχι. Αλλά πιστεύω πως οτιδήποτε καταλαμβάνει χώρο στην ψυχή (καρδιά) μας, ή στο μυαλό μας, πλην του Κυρίου, δεν μας ωφελεί.
Ο άντρας μου που καταλαμβάνει χώρο στη καρδιά μου και στο μυαλό μου δεν με ωφελεί;; :mrgreen: :mrgreen:
το γεγονός ότι νοιαζόμαστε και μεγάλο μέρος της σκέψης μας είναι στο πως θα μεγαλώσουν τα παιδιά μας;;;
ο Χριστός σώζει....
Άβαταρ μέλους
LOCKHEART
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 20, 2008 12:00 pm
Τοποθεσία: Aπο Αθήνα αλλα τώρα Ζάκυνθο
Επικοινωνία:

Re: Μουσική - Ανώτατη σε πνευματικότητα Τέχνη

Δημοσίευση από LOCKHEART »

:39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 ........ ορμώμενος απο τις απαντήσεις σας ..θελω να σας πω ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ...ΜΟΥ ΔΩΣΑΤΕ ιδέα σωτηρίας...


Θα γράψω αναλυτικά σε σελίδες WORD ολα μου τα MP3 τραγούδια rock metal κλπ και θα παω την σελιδα στον πνευματικο μου εν τω μεταξυ διπλα απο καθε τραγουδι θα βαλω 2 κενα κουτακια που το ενα θα λεει ΔΙΑΒΟΛΙΚΟ και το αλλο ΘΕΙΚΟ οποτε θα τσεκαρει την λιστα ο γεροντας και μετα θα κανω και με την σειρα μου τις εκκαθαρισεις στα κομματια που εχω....


:39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 :39Ασε που πρεπει να πεταξω και μια κουπα καφε που εχω που εχει απ'εξω τους ironmaiden.......



ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΤΕΛΕΙΩΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
I prefer nothing than something bad
Μακάριοι οι καθαροί τη καρδία, ότι αυτοί τον Θεόν όψονται
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25037
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Μουσική - Ανώτατη σε πνευματικότητα Τέχνη

Δημοσίευση από aposal »

vasilikirimp έγραψε:
aposal έγραψε:Διευκρινίζω ότι δεν γνωρίζω αν είναι αμαρτία ή όχι. Αλλά πιστεύω πως οτιδήποτε καταλαμβάνει χώρο στην ψυχή (καρδιά) μας, ή στο μυαλό μας, πλην του Κυρίου, δεν μας ωφελεί.
Ο άντρας μου που καταλαμβάνει χώρο στη καρδιά μου και στο μυαλό μου δεν με ωφελεί;; :mrgreen: :mrgreen:
Όχι γιατί πήρατε την ευλογία του Αγίου Πνεύματος γι' αυτό!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25037
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Μουσική - Ανώτατη σε πνευματικότητα Τέχνη

Δημοσίευση από aposal »

ΣΤΕΦΑΝΟΣ έγραψε:
vasilikirimp έγραψε:
aposal έγραψε:Διευκρινίζω ότι δεν γνωρίζω αν είναι αμαρτία ή όχι. Αλλά πιστεύω πως οτιδήποτε καταλαμβάνει χώρο στην ψυχή (καρδιά) μας, ή στο μυαλό μας, πλην του Κυρίου, δεν μας ωφελεί.
Ο άντρας μου που καταλαμβάνει χώρο στη καρδιά μου και στο μυαλό μου δεν με ωφελεί;; :mrgreen: :mrgreen:
το γεγονός ότι νοιαζόμαστε και μεγάλο μέρος της σκέψης μας είναι στο πως θα μεγαλώσουν τα παιδιά μας;;;
Το ενδιαφέρον για τα παιδιά μας είναι σωστό, γιατί τα παιδιά είναι καρπός του ευλογημένου γάμου!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Βυζαντινή Μουσική”