Μουσική - Ανώτατη σε πνευματικότητα Τέχνη

Συζήτηση για την Βυζαντινή Μουσική.

Συντονιστές: alex, Συντονιστές

aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Μουσική - Ανώτατη σε πνευματικότητα Τέχνη

Δημοσίευση από aposal »

LOCKHEART έγραψε::39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 ........ ορμώμενος απο τις απαντήσεις σας ..θελω να σας πω ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ...ΜΟΥ ΔΩΣΑΤΕ ιδέα σωτηρίας...


Θα γράψω αναλυτικά σε σελίδες WORD ολα μου τα MP3 τραγούδια rock metal κλπ και θα παω την σελιδα στον πνευματικο μου εν τω μεταξυ διπλα απο καθε τραγουδι θα βαλω 2 κενα κουτακια που το ενα θα λεει ΔΙΑΒΟΛΙΚΟ και το αλλο ΘΕΙΚΟ οποτε θα τσεκαρει την λιστα ο γεροντας και μετα θα κανω και με την σειρα μου τις εκκαθαρισεις στα κομματια που εχω....


:39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 :39Ασε που πρεπει να πεταξω και μια κουπα καφε που εχω που εχει απ'εξω τους ironmaiden.......



ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΤΕΛΕΙΩΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Σπύρο εσύ αγγίζεις άλλο θέμα!
Δεν έχουν όλα τα τραγούδια διαβολικούς στίχους! Και εγώ δεν έκανα διαχωρισμό τραγουδιών σε καλά και άσχημα! Μίλησα γενικά για την πολλή αγάπη που δείχνουμε προς την μουσική, όπως δείχνω εγώ! Κάποτε ήμουν "εξαρτημένος" γιατί αν δεν άκουγα τους αγαπημένους μου Supertramp, ή τους Moody blues, τους Genesis και τους Pink Floyd δεν μου πήγαινε καλά η μέρα!
Εμένα βέβαια με συγκινεί περισσότερο η μουσική σύνθεση και λιγότερο ο στίχος, οπότε δεν είχα συνειδητοποιήσει μερικούς σατανιστικούς στίχους (πχ των Rolling stones στο sympathy for the devil). Μου άρεζαν και κομάτια που δεν είχαν στίχους. Πώς να καταλάβεις τότε αν η μουσική είναι διαβολική; Τι στίχους να έχουν οι Flairck επί παραδείγματι, που έπαιζαν ορχηστρική (instrumental) μουσική;
Έφτασα στο σημείο να ακούω το "666" των δικών μας Aphrodite's child, γιατί είχε καλή μουσική!
Τώρα, περισσότερο ώριμος πνευματικά από τότε (χωρίς όμως ιδιαίτερη ωριμότητα)δεν είμαι τόσο εξαρτημένος και αυτό το απολαμβάνω.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: Μουσική - Ανώτατη σε πνευματικότητα Τέχνη

Δημοσίευση από panosgreece »

Όταν, όμως, προσπαθεί να προκαλέσει ακουστική εντύπωση....... με διάφορα τεχνάσματα, περίτεχνα ισοκρατήματα, τότε μοιάζει σαν μια γυναίκα άσχημη, η οποία με κραγιόν, δαχτυλίδια, σκουλαρίκια και ένα σωρό άλλα, προσπαθεί να δείξει ότι είναι όμορφη.

Όμως, μ' αυτόν τον τρόπο, το μόνο που πετυχαίνει είναι να κάνει τον άλλο να αηδιάζει.


Ανεπιτήδευτα, χωρίς επιδείξεις, έχει μια φυσική ομορφιά και μοιάζει σαν μια γυναίκα που ο Θεός της έχει δώσει φυσική ομορφιά.
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Μουσική - Ανώτατη σε πνευματικότητα Τέχνη

Δημοσίευση από aposal »

panosgreece έγραψε:Όταν, όμως, προσπαθεί να προκαλέσει ακουστική εντύπωση....... με διάφορα τεχνάσματα, περίτεχνα ισοκρατήματα, τότε μοιάζει σαν μια γυναίκα άσχημη, η οποία με κραγιόν, δαχτυλίδια, σκουλαρίκια και ένα σωρό άλλα, προσπαθεί να δείξει ότι είναι όμορφη.

Όμως, μ' αυτόν τον τρόπο, το μόνο που πετυχαίνει είναι να κάνει τον άλλο να αηδιάζει.


Ανεπιτήδευτα, χωρίς επιδείξεις, έχει μια φυσική ομορφιά και μοιάζει σαν μια γυναίκα που ο Θεός της έχει δώσει φυσική ομορφιά.
Έτσι είναι, αλλά χρειάζεται, από τον αποδέκτη, πνευματική ωριμότητα, ώστε να αηδιάσει! Διαφορετικά, μάλλον θα του αρέσει!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 9:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Μουσική - Ανώτατη σε πνευματικότητα Τέχνη

Δημοσίευση από ΣΤΕΦΑΝΟΣ »

aposal έγραψε:
panosgreece έγραψε:Όταν, όμως, προσπαθεί να προκαλέσει ακουστική εντύπωση....... με διάφορα τεχνάσματα, περίτεχνα ισοκρατήματα, τότε μοιάζει σαν μια γυναίκα άσχημη, η οποία με κραγιόν, δαχτυλίδια, σκουλαρίκια και ένα σωρό άλλα, προσπαθεί να δείξει ότι είναι όμορφη.

Όμως, μ' αυτόν τον τρόπο, το μόνο που πετυχαίνει είναι να κάνει τον άλλο να αηδιάζει.


Ανεπιτήδευτα, χωρίς επιδείξεις, έχει μια φυσική ομορφιά και μοιάζει σαν μια γυναίκα που ο Θεός της έχει δώσει φυσική ομορφιά.
Έτσι είναι, αλλά χρειάζεται, από τον αποδέκτη, πνευματική ωριμότητα, ώστε να αηδιάσει! Διαφορετικά, μάλλον θα του αρέσει!
ΑΠΌ ΤΗ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ...ΤΑ ΙΣΟΚΡΑΤΗΜΑΤΑ ΣΕ ΤΙ ΦΤΑΙΝΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ... ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΟΣ ΑΝΑΠΟΣΠΑΣΤΟ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ ΤΗΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ.
ο Χριστός σώζει....
srev
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 14, 2008 6:00 am

Re: Μουσική - Ανώτατη σε πνευματικότητα Τέχνη

Δημοσίευση από srev »

Συμφωνώ με τον Απόστολο και επαυξάνω. Ό,τι τοποθετούμε έμπρακτα ψηλότερα από το Θεό είναι πάθος και εν τέλει αμαρτία, αστοχία στην επίτευξη του σκοπού της αποκατάστασής μας στο καθ' ομοίωση. Ό,τι κι αν είναι αυτό σε αυτή τη ζωή. Πολλοί άνθρωποι λατρεύουν τα χρήματα περισσότερο από κάθετί. Άλλοι αγαπούν υπέρμετρα το φαγητό. Άλλοι διακηρρύσουν ότι όλη τους η ζωή, ο θεός τους, είναι ο/η σύζυγός τους ή τα παιδιά τους. Φανταστείτε να έλεγε το ίδιο κι ο Αβραάμ στο Θεό... Τίποτε δεν πρέπει να είναι στη θέση του Θεού παρά ο ίδιος ο Δημιουργός μας- ούτε χρήματα, ούτε δόξα, ούτε παιδιά, ούτε αγαθοεργίες, ούτε ηθική, ούτε επιστήμη, ούτε η νηστεία, ούτε η προσευχή, τίποτα. Μόνον ο Θεός, Ο Χριστός και σωτήρας μας λατρεύεται, κανείς και τίποτα άλλο. Τα άλλα έχουν τα θέση τους, καλή ή κακή αλλά είναι όλα καθ' οδόν. Κι όσοι αγρίεψαν που υπονόησα ότι το να αγαπάς πολύ τη γυναίκα σου ή τον άνδρα σου ή τα παιδιά σου είναι πάθος κι αμαρτία με παρεξήγησαν. Υπάρχει η αγάπη, υπάρχει και η αρρωστημένη αγάπη που δεν είναι αγάπη παρά ναρκισσισμός και εγωισμός.

Ευχές,

Σπύρος.
Άβαταρ μέλους
vasilikirimp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1403
Εγγραφή: Δευ Μάιος 05, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

Re: Μουσική - Ανώτατη σε πνευματικότητα Τέχνη

Δημοσίευση από vasilikirimp »

srev έγραψε: Κι όσοι αγρίεψαν που υπονόησα ότι το να αγαπάς πολύ τη γυναίκα σου ή τον άνδρα σου ή τα παιδιά σου είναι πάθος κι αμαρτία με παρεξήγησαν. Υπάρχει η αγάπη, υπάρχει και η αρρωστημένη αγάπη που δεν είναι αγάπη παρά ναρκισσισμός και εγωισμός.

Σπύρος.
:105 :105 :105 :105 :105 :105

Σε ένα άλλο θέμα νομίζω που έχει να κάνει με το πόσο αγαπάμε τον εαυτό μας ακριβώς αυτό το προβληματισμό έχουμε ........
viewtopic.php?f=63&t=9291.........................

ακριβώς εδώ μεγάλο θέμα - που μπορεί να οδηγηθεί αυτή η αγάπη

Αν θέλεις - δες το λίγο
Άβαταρ μέλους
vasilikirimp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1403
Εγγραφή: Δευ Μάιος 05, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

Re: Μουσική - Ανώτατη σε πνευματικότητα Τέχνη

Δημοσίευση από vasilikirimp »

Συγνώμη κάτι έκανα λάθος και δε βγήκε
το θέμα ονομάζεται
Η πιο μεγάλη αμαρτία είναι ...................
Άβαταρ μέλους
babisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: Τρί Απρ 21, 2009 6:54 pm
Τοποθεσία: Χαράλαμπος@Θεσσαλονικιός

Re: Μουσική - Ανώτατη σε πνευματικότητα Τέχνη

Δημοσίευση από babisgr »

"Η ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΣΜΙΚΗ
Γνωρίζοντας ο Γέροντας, από εσωτερική πληροφόρηση, την αγάπη μου για την μουσική γενικά, θέλησε να με βοηθήσει πνευματικά και στον τομέα αυτό.Μου είπε, ένα απόγευμα που βαδίζαμε στο πευκοδάσος:<<Είναι καλό να ακούς μουσική. Ανώτερη από όλες είναι η βυζαντινή μουσικη, γιατί δεν ταράσσει την ψυχή, αλλά την ενώνει με το Θεό και την αναπαύει τελείως.Αν όμως το θέλεις πολύ, μπορείς να ακούς και κοσμική μουσική, αλλά εγώ λέω, είναι προτιμότερο να ακούς μουσική μου δεν έχει λόγια>>"

απόσπασμα από το βιβλίο "Ανθολόγιο Συμβουλών" του Γέροντος Πορφυρίου ιερομονάχου
Καθεῖλε δυνάστας ἀπό θρόνων καί ὕψωσε ταπεινούς...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Βυζαντινή Μουσική”