Tεριρεμ ρι ρι ριρεμ τερι ριρεμ ριρεμ

Συζήτηση για την Βυζαντινή Μουσική.

Συντονιστές: alex, Συντονιστές

aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25042
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Tεριρεμ ρι ρι ριρεμ τερι ριρεμ ριρεμ

Δημοσίευση από aposal »

Το τεριρεμ που μας παρέθεσε ο Νίκος είναι πράγματι πολύ ωραίο!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1313
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Tεριρεμ ρι ρι ριρεμ τερι ριρεμ ριρεμ

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

Mουσικά είναι ωραίο, καμία αντίρρηση, το ίδιο και η Φραγγοσυριανή.
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25042
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Tεριρεμ ρι ρι ριρεμ τερι ριρεμ ριρεμ

Δημοσίευση από aposal »

Δεν διαφωνώ. Αλλά η Φραγκοσυριανή μπορεί να συζητηθεί σε άλλο θέμα (topic) και όχι στο παρόν.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
ULYSSES
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 644
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 22, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Οδυσσέας Ν. Ηράκλειο Αττικής

Re: Tεριρεμ ρι ρι ριρεμ τερι ριρεμ ριρεμ

Δημοσίευση από ULYSSES »

Νίκο πάρα πολύ καλό νάσαι πάντα καλά καθώς επίσης και η οικογενειά σου
Άβαταρ μέλους
babisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: Τρί Απρ 21, 2009 6:54 pm
Τοποθεσία: Χαράλαμπος@Θεσσαλονικιός

Re: Tεριρεμ ρι ρι ριρεμ τερι ριρεμ ριρεμ

Δημοσίευση από babisgr »

Αλήθεια είναι πως δεν βαδίζει μόνο πάνω στη βυζαντινή μουσική... Άλλωστε οι μουσικές από τη Σιμωνόπετρα το συνηθίζουν λίγο-πολύ.
Καθεῖλε δυνάστας ἀπό θρόνων καί ὕψωσε ταπεινούς...
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Tεριρεμ ρι ρι ριρεμ τερι ριρεμ ριρεμ

Δημοσίευση από vasilisalt »

Μ.Δ.Κ. έγραψε:Mουσικά είναι ωραίο, καμία αντίρρηση, το ίδιο και η Φραγγοσυριανή.

Ο ΚΛΜ, πρώην Σπάρτακος και τελικά φίλτατος Κυριακός πρέπει να παραδεχτούμε πως στο παρόν θέμα
έχει δώσει ρέστα....
χα χα χα χα.

Βρε παιδιά είμαι ψιλοάσχετος με το θέμα και τις λεπτομέρειες αλλά ως αδαής θα πω πως δεν μ αρέσουν
οι ψάλτες που το ΄΄τραβάνε΄΄ χωρίς κανένα λόγο.
Και φυσικά ο ΠΡΣΤ ήταν άψογος και για την αναμονή των αυτοκρατόρων.... χα χα χα
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25042
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Tεριρεμ ρι ρι ριρεμ τερι ριρεμ ριρεμ

Δημοσίευση από aposal »

Το ν' ακούς όμως έναν καλλίφωνο ψάλτη να ψέλνει - σωστά - το: "Εξομολογείστε τω Κυρίω", είναι άλλο πράγμα! Μπορεί να μην είναι πνευματικό το να απολαμβάνεις τόσο πολύ τη ψαλμωδία, γιατί σε βγάζει εκτός πνεύματος Θείας Λειτουργίας, αλλά...
Έχω τις αδυναμίες μου, τι να κάνω;
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36550
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Tεριρεμ ρι ρι ριρεμ τερι ριρεμ ριρεμ

Δημοσίευση από toula »

Να ακούσετε το ανωτέρω, όπως και άλλα πολλά, από τον αείμνηστο πρωτοψάλτη Γ. Σύρκα, που είχαμε την χαρά να τον έχουμε πρωτοψάλτη στην Αγία Τριάδα για 10 ολόκληρα χρόνια και να νομίζετε ότι δεν βρίσκεστε στην γη !
Ο καθένας βέβαια έχει τις απόψεις του αλλά όταν είχαμε καλούς ιεροψάλτες (Γ. Σύρκα, Γ. Νταραβάνογλου, Φ. Κετσετζή) που έψαλλαν υπέροχα τους ύμνους, οι ακολουθίες ήταν το κάτι άλλο !!! Ο κόσμος ευχαριστιόταν και συνέχεια τους έδινε συγχαρητήρια !!! Έχουμε ζήσει πολύ ωραίες ημέρες !! Στο θέμα της ψαλτικής είμασταν πολύ τυχεροί !!!
Άβαταρ μέλους
paulina
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1074
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 22, 2010 5:57 pm

Re: Tεριρεμ ρι ρι ριρεμ τερι ριρεμ ριρεμ

Δημοσίευση από paulina »

Κατά την άποψή μου ένας καλλίφωνος ψάλτης δημιουργεί ένα κλίμα κατανυκτικό, ενώ ένας παράφωνος εμένα προσωπικά μου αποσπά την προσοχή η παραφωνία του (γιατί εγώ είμαι πατριαρχική ψάλτρια και τα ξέρω τα μουσικά :lol: ).

Έχετε δει στο αναλόγιο ηλικιωμένους "ψάλτες", βοηθούς να πω καλύτερα για τις καθημερινές που δεν έχει άλλους ψάλτες, να μαλώνουν για το ποιος θα ψάλλει τι και να τραβάνε το μικρόφωνο ο ένας από τον άλλον;;;;;;; Εκεί να δείτε γέλια! Και στην τελική έψελνε ο πάτερ μέσα από το ιερό!!! Ο Θεός να τους αναπαύσει γιατί μας άφησαν ο ένας πίσω από τον άλλον :25 και τώρα δεν έχουμε τέτοια χαριτωμένα διαλείμματα. Αχ στενοχωρέθηκα τώρα..... :(
«Πάροικος εγώ εἰμι ἐν τῇ γῇ. Μὴ ἀποκρύψῃς ἀπ᾿ ἐμοῦ τὰς ἐντολάς Σου»
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Tεριρεμ ρι ρι ριρεμ τερι ριρεμ ριρεμ

Δημοσίευση από ψυχουλα »

Η καλλιφωνία είναι ένα χάρισμα που δίνεται από τον Δημιουργό. Τι καλύτερο λοιπόν να το χρησιμοποιεί κανείς προς Δόξα Κυρίου;;; τωρα αν γίνεται καποιες φορες επιδεικτικά, οπως ξερουμε ολοι ανθρωποι ειμαστε κι ο καθεις μας καπου αμαρτάνει, οχι καπου, αλλα σε πολλά. Αν σκεφτομαστε να αυτος τωρα κανει επιδειξη πεφτουμε κι εμεις στην αμαρτια της κατακρισης. Αν ημασταν εμεις στη θεση τους με αυτο το χαρισμα ποσο καλυτερα θα το διαχειριζομασταν;;; οι ψάλτες οι καλλίφωνοι προφανώς εχουν αυτον τον πειρασμο, να πεσουν σε επίδειξη, να καμαρώσουν κτλ.

Εμεις αν θελουμε να τους βοηθησουμε προφανως δε πρεπει να εκδηλωνουμε το φοβερο θαυμασμο μας να τους γεμιζουμε επαινους κτλ. Γενικα με τους επαινους δε βοηθαμε τον αλλο αλλα τον βαζουμε σε ταλαιπωρια/δοκιμασια. Ας εκδηλωνουμε το θαυμασμο μας διακριτικα.

γενικα κατα τον εκκλησιασμο αν σηκωσεις τα ματια σου και κοιταξεις ολογυρα και διασπαστεις απο την προσευχη σου ειναι ευκολο στο δευτερολεπτο να βαλεις κακο λογισμο κατακρισης, παντα κατι θα δεις ή θα ακούσεις αταίριαστο προς τον Οίκο του Θεού μονο τον εαυτο σου δε θα δεις αν ειναι τοσο αξιος για τον Οικο του Θεου. Γι αυτο καλυτερα να κοιτα κανεις χαμηλα και να συγκεντρωνεται στην προσευχη κι οχι να ασχολειται με τον εναν και με τον αλλον ακομα και με τους ψαλμους.
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Απάντηση

Επιστροφή στο “Βυζαντινή Μουσική”