Γράμμα στον απελπισμένο αδελφό.

Γενικά Πνευματικά Θέματα

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
stathisekp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7255
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:16 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Αττικής

Re: Γράμμα στον απελπισμένο αδελφό.

Δημοσίευση από stathisekp »

stathis73 έγραψε:Ευστάθιε ούτε ο συγγραφέας θέλει να φαίνετε το όνομα του :wink: .............
Σωστά, αλλά σε μερικές σελίδες, σαν συγγραφέας εμφανίζεται ο αποστολέας του κειμένου, (πιθανότατα άθελά του) χωρίς να αναφέρεται ότι είναι απλώς ο αποστολέας (ο ... κομιστής) και όχι ο συγγραφέας. :(
Δώρησαί μοι του όράν τα έμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον άδελφόν μου
Άβαταρ μέλους
xristianos.net
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 439
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 08, 2011 7:54 pm
Επικοινωνία:

Re: Γράμμα στον απελπισμένο αδελφό.

Δημοσίευση από xristianos.net »

Με πρόλαβες!
Γράμμα στον απελπισμένο αδελφό. (της Μαλαματένιας Κιάκη)
Εδώ

Νομίζω πως δεν έγινε επίτηδες, αλλά σε αρκετές αναδημοσιεύσεις αναφέρεται η παραπάνω κυρία ως η συγγραφεύς. (Στην ουσία είναι μια κατηχήτρια που το αναδημοσίευσε κάπου και μετά η αντιγραφή της αντιγραφής....έκαναν το θαύμα τους! )
Τα πάντα δώσε για τον Χριστό, Τον Χριστό μη δώσεις για τίποτε. Άγ. Ιουστίνος Πόποβιτς
Άβαταρ μέλους
stathisekp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7255
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:16 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Αττικής

Re: Γράμμα στον απελπισμένο αδελφό.

Δημοσίευση από stathisekp »

xristianos.net έγραψε:Με πρόλαβες!
Γράμμα στον απελπισμένο αδελφό. (της Μαλαματένιας Κιάκη)
Εδώ

Νομίζω πως δεν έγινε επίτηδες, αλλά σε αρκετές αναδημοσιεύσεις αναφέρεται η παραπάνω κυρία ως η συγγραφεύς. (Στην ουσία είναι μια κατηχήτρια που το αναδημοσίευσε κάπου και μετά η αντιγραφή της αντιγραφής....έκαναν το θαύμα τους! )
Ακριβώς!!!! Δεν ήθελα να δημοσιοποιήσω το όνομά της γιατί πιθανότατα να μην οφείλεται στην κυρία το λάθος.
Δώρησαί μοι του όράν τα έμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον άδελφόν μου
Άβαταρ μέλους
xristianos.net
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 439
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 08, 2011 7:54 pm
Επικοινωνία:

Re: Γράμμα στον απελπισμένο αδελφό.

Δημοσίευση από xristianos.net »

stathisekp έγραψε: Ακριβώς!!!! Δεν ήθελα να δημοσιοποιήσω το όνομά της γιατί πιθανότατα να μην οφείλεται στην κυρία το λάθος.
Θεωρώ ότι γίνεται η αναπαραγωγή, του ονόματός της ως συγγραφέως, εν αγνοία της και άθελά της.

Είναι όμως μια καλή ευκαιρία να προβληματιστούμε κι εμείς για το πώς, από πού, και τι αντιγράφουμε. Έχουμε δει πολλάκις κείμενα ανυπόγραφα, που σε κάνουν να σκεφτείς ότι ο δημοσιεύσας φέρει και την ευθύνη της συγγραφής και όμως δεν είναι έτσι. (μέχρι και ποιήματα των Δροσίνη ή Πολέμη!)

Για να μην ξεφεύγουμε όμως από το θέμα, το ευτύχημα είναι ότι το εν λόγω κείμενο διασπείρεται και μακάρι να εξυπηρετήσει τον αρχικό σκοπό του: να βοηθηθεί έστω και ένας απελπισμένος αδελφός!
Τα πάντα δώσε για τον Χριστό, Τον Χριστό μη δώσεις για τίποτε. Άγ. Ιουστίνος Πόποβιτς
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Γράμμα στον απελπισμένο αδελφό.

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

έστειλα ένα μήνυμα στον πατέρα Χ. για πιθανή διόρθωση σε άρρενα συγγραφέα που επιθυμεί να μένει ανώνυμος... Αν το βλέπουμε να αναπαράγεται με λάθος συγγραφέα, μπορούμε κάλλιστα να ενημερώνουμε με όμορφο λακωνικό τρόπο ότι ο συγγραφεύς είναι ανώνυμος αδελφός Ορθόδοξος και όχι η κυρία που άθελά της πήρε την πίστωση.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
gkou
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2629
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γεωργία@Κόρινθος

Re: Γράμμα στον απελπισμένο αδελφό.

Δημοσίευση από gkou »

Διονύση, έχω μείνει άναυδη! Εσύ έγραψες αυτό το αριστούργημα; :shock: :shock: :shock:
Νόμιζα πως το είχε γράψει κάποιος ανώνυμος μοναχός από το Άγιον Όρος για να στηρίξει τους λαϊκούς στις δοκιμασίες που περνάμε...Ο Κύριος σε έχει προικίσει με κάτι πολύτιμο, καλλιέργησέ το και θα ωφελήσεις πάρα πολύ την Εκκλησία μας :25 :25 :25 Νιώθω συγκινημένη αλλά και ταυτόχρονα πολύ αφυπνισμένη με το υπέροχο κείμενο σου!Θα το βάλω και στο blog μου, με αναφορά στη σελίδα εδώ, εννοείται! :smile:
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Γράμμα στον απελπισμένο αδελφό.

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Ελλάδα 2013: Συνεχή αύξηση των αυτοκτονιών καταγράφει η ΕΛΣΤΑΤ http://www.greekinsight.com/article.php?id=36388

Χωρίς το Θεό όλα είναι απελπισία… (Άγιος Νικόλαος Επίσκοπος Αχρίδος ο Βελιμίροβιτς)

Η σφραγίδα της απελπισίας είναι η αυτοκτονία.

Αναρωτιέστε, γιατί υπάρχει τόση απελπισία και γιατί υπάρχουν τόσοι απελπισμένοι στην εποχή μας;

Από το άδειασμα του μυαλού και την ερημιά της καρδιάς.

Ο νους δε σκέφτεται το Θεό και η καρδιά δεν αγαπάει το Θεό.

Όλος ο κόσμος δεν μπορεί να γεμίσει το ανθρώπινο μυαλό, αυτό μπορεί μόνο ο Θεός να το κάνει. Χωρίς το Θεό ο νους είναι πάντα άδειος και όλες οι γνώσεις που μπαίνουν στο μυαλό πέφτουν στην άβυσσο. Η αγάπη όλου του κόσμου δεν μπορεί να γεμίσει την καρδιά του ανθρώπου, επειδή η καρδιά νιώθει πως η κοσμική αγάπη αλλάζει και είναι σαν την παλίρροια και την άμπωτη της θάλασσας.

Αδερφοί μου, και το μυαλό και η καρδιά μας ανήκουν στο Θεό και μόνο ο Θεός μπορεί να τα γεμίσει με τη δύναμή Του: Να το γεμίσει με τη δική Του χαρούμενη σοφία, με την πίστη και την αγάπη.

—Χωρίς το Θεό όλα είναι αμάθεια.
—Χωρίς το Θεό όλα είναι στεναχώρια.
—Χωρίς το Θεό όλα είναι απελπισία…




http://www.diakonima.gr/2013/05/31/%CF% ... %B9%CE%BF/
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
JohnyWest
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Τρί Μάιος 15, 2007 5:00 am

Re: Γράμμα στον απελπισμένο αδελφό.

Δημοσίευση από JohnyWest »

Αν δεν υπάρχει αντίρηση, ανέβασα το κείμενο στο blog μου...

http://www.orthodoxidiadromi.com/gramma ... no-aderfo/
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Γράμμα στον απελπισμένο αδελφό.

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Παρ Μάιος 31, 2013 8:22 pm
JohnyWest έγραψε:Αν δεν υπάρχει αντίρηση, ανέβασα το κείμενο στο blog μου...

http://www.orthodoxidiadromi.com/gramma ... no-aderfo/

από dionysisgr » Τετ Απρ 25, 2012 7:52 am
dionysisgr έγραψε:Οτι θελετε καντε το παιδια, αρκει να σωθει εστω μια ζωη,
μια ψυχη μοναδικη, με την χαρη του Θεου.

Μοιραστε το, τυπωστε το, οτι θελετε,
δεν θελω να αναφερετε το ονομα μου,
αρκει να πιασει τοπο..
:1 :8 :25 :25 :25 :25 :25
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Γράμμα στον απελπισμένο αδελφό.

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

ΚΥΡΙΕ!!! Ελεησον Ημάς!
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Θέματα”