άμωμος σύλληψη;;

Γενικά Πνευματικά Θέματα

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
XRHSTOS
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 22, 2006 6:00 am
Επικοινωνία:

άμωμος σύλληψη;;

Δημοσίευση από XRHSTOS »

δυστυχώς η δυτική εκκλησία τόσο πολύ εκτροχιάστηκε π έφτασε να δογματίσει οτι η Παναγια γεννηθηκε άμωμα.
δλδ χωρίς τις συνέπεις του προπατορικού αμαρτήματος..
κα ενώ φαινεται οτι εξυψώνει την Παναγια στην ουσία την υποτιμά. ναι την υποτιμα γιατί αν δεν είχε γεννηθει με τις συνεπειες του προπατορικου αμαρτηματος τότε είναι ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΑΓΙΑ..
ΔΛΔ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΜΑΡΤΗΣΕΙ.. <δεν εχει ελευθερο αυτεξουσιο>
θα μπορούσαμε να γράψουμε και άλλα περι του εσφαλμένου δογματος της <εκκλησιας> που ημασταν μαζι 1000 χρόνια..
ας δουμε το θεμα και αποφατικα.. αν λοιπόν γεννηθηκε άμωμα η Παναγια συνεπάγεται οτι και ο Ιωακειμ κ η Αννα πρέπει να είχαν γεννηθει άμωμα.. και πισω πίσω π θα φτάσουμε...
βλέπουμε λοιπόν οτι οι αιρεσεις αυτοαναιρουνται..
το θεμα δεν εξαντλειται στις 5 γραμμες θα μπορουσαμε ν πουμε και αλλα ...>
το θέμα είναι να μην κατηγορούμε αμεσως αλλα ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΩΣ ΑΡΑΓΕ ΕΦΤΑΣΑΝ ΝΑ ΔΟΓΜΑΤΙΣΟΥΝ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ

αυτο είναι το θεμα με τις αιρεσεις πως εφτασαν να πουν... αυτα π ειπαν

ας ευχηθουμε καποτε η δυτικοι οι διαμαρτυρομενοι και ολοι κάποτε ν δουν τα λαθη τους και να τα διορθωσουν
Άβαταρ μέλους
Savas
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Δευ Αύγ 20, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Stafford

Re: άμωμος σύλληψη;;

Δημοσίευση από Savas »

Άρχη των αιρέσεων είναι η υπερηφάνεια, απο την Α' Οικουμενική σύνοδο όπου ο Άρειος δε συμβάδισε με τους άλλους Πατέρες. Έτσι αν και εμείς έχουμε οδηγό τους Άγιους Πατέρες και τις Οικουμενικές Συνόδους , σπάνια θα παρεκλίνουμε του Ορθοδόξου δόγματος. Οι αιρετικοί ερμηνεόυν το Έυαγγελιο σύμφωνα με το μυαλό τους και τη σκέψη τους , μη λαμβάνοντας υπόψη ούτε τις αποστολικές διδαχές και παραδόσεις. Έτσι γεμίσαμε απο αιρέσεις και ερμηνείες του Ευαγγελίου απο τον καθένα. Για να καταλάβουμε το Ευαγγέλιο θέλει προσευχή, για να φωτίσει την καρδια και το νού το Άγιον Πνεύμα. Τις προάλλες είχα μια συζήτηση με έναν προτεστάντη και με ρώτησε εαν καλούμε τους Ιερείς μας (Πατέρες,Father) και του είπα φυσιολογικά ναι. Τότε λέει είστε λάθος, γιατί λεει στο Ευαγγέλιο ότι μόνο τον Θεό να καλείς Πατέρα. Δεν απάντησα τίποτα. Έπειτα , το έφερε η συζήτηση και του ανέφερα , για γυναίκες και ομοφυλόφιλους όπου τοποθετούνται Ιερείς στην εκκλησία τους. Και λέει ναι δεν συμφωνώ είναι λάθος , και λέει .... συνήθιζα να πηγάινω σε gay church.. Μετά απο αυτό τι να πω? Η πρώτη πλάνη είναι μεγαλύτερη απο την δέυτερη. Ας φωτίσει ο Θεός να ξαναγυρίσουν , πράγμα δύσκολο , εφόσον πωρωθεί η καρδια του ανθρώπου, αλλά τα αδύνατα για τον αθρωπο δυνατα παρα τω Θεώ εστί.
Άβαταρ μέλους
XRHSTOS
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 22, 2006 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: άμωμος σύλληψη;;

Δημοσίευση από XRHSTOS »

Απο τις αιρεσεις αυτοι π ειναι πιο κοντα απο αποψη δογματων τυπικου κλπ.. ειναι οι δυτικοι... φυσικα υπαρχουν διαφορες... αλλα οχι τοσες οσο με τους προτεσταντε π εχουν gay churchesss!!!!!!!!!!!!
αυτο που με ενδιαφερει ειναι οχι τοσο οι διαφορες αλλα πως εφτασαν ... αυτο εχει μεγαλυτερη σημασια...
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: άμωμος σύλληψη;;

Δημοσίευση από filotas »

XRHSTOS έγραψε:δυστυχώς η δυτική εκκλησία τόσο πολύ εκτροχιάστηκε π έφτασε να δογματίσει οτι η Παναγια γεννηθηκε άμωμα.
δλδ χωρίς τις συνέπεις του προπατορικού αμαρτήματος..
κα ενώ φαινεται οτι εξυψώνει την Παναγια στην ουσία την υποτιμά. ναι την υποτιμα γιατί αν δεν είχε γεννηθει με τις συνεπειες του προπατορικου αμαρτηματος τότε είναι ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΑΓΙΑ..
ΔΛΔ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΜΑΡΤΗΣΕΙ.. <δεν εχει ελευθερο αυτεξουσιο>
θα μπορούσαμε να γράψουμε και άλλα περι του εσφαλμένου δογματος της <εκκλησιας> που ημασταν μαζι 1000 χρόνια..
ας δουμε το θεμα και αποφατικα.. αν λοιπόν γεννηθηκε άμωμα η Παναγια συνεπάγεται οτι και ο Ιωακειμ κ η Αννα πρέπει να είχαν γεννηθει άμωμα.. και πισω πίσω π θα φτάσουμε...
βλέπουμε λοιπόν οτι οι αιρεσεις αυτοαναιρουνται..
το θεμα δεν εξαντλειται στις 5 γραμμες θα μπορουσαμε ν πουμε και αλλα ...>
το θέμα είναι να μην κατηγορούμε αμεσως αλλα ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΩΣ ΑΡΑΓΕ ΕΦΤΑΣΑΝ ΝΑ ΔΟΓΜΑΤΙΣΟΥΝ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ

αυτο είναι το θεμα με τις αιρεσεις πως εφτασαν να πουν... αυτα π ειπαν

ας ευχηθουμε καποτε η δυτικοι οι διαμαρτυρομενοι και ολοι κάποτε ν δουν τα λαθη τους και να τα διορθωσουν
Χρήστο άνοιξες μια πολύ βαθιά δογματική συζήτηση. Για όσα λες έχω δυο τρία πράγματα να παρατηρήσω και ν' απαντήσω στην ερώτησή σου, αλλά περισσότερα θα μας πουν οι εξ ημών Θεολόγοι.

Το πρόβλημα στην αιρετική αντίληψη των παπικών, περί αμώμου συλλήψεως της Θεοτόκου δεν είναι, ότι έτσι δεν θα είχε το αυτεξούσιο, αφού αυτό δεν ισχύει (ο Αδάμ και η Εύα, αλλά και όλοι οι Άγγελοι δεν γεννήθηκαν "εν αμαρτίαις", παρ' όλα αυτά είχαν αυτεξούσιο), αλλά ότι έτσι δημιουργείται πολυθεΐα, έστω και Θεών "δύο ταχυτήτων".

Ο λόγος που οι παπικοί έφτασαν σ' αυτή την περίεργη αντίληψη, είναι η σύγχυση που δημιουργήθηκε στο τριαδικό δόγμα με το filioque. Στην ουσία με την εκπόρευση του Αγίου Πνεύματος και από τον Πατέρα και από τον Υιό δημιουργείται δυαρχία στην Αγία Τριάδα και υποβιβάζεται ο ρόλος του Αγίου Πνεύματος. Έτσι ερμηνεύεται λάθος ο τρόπος συμβολής των Τριών Προσώπων της Αγίας Τριάδος στη σωτηρία των ανθρώπων, αλλά και ο ρόλος της Παναγίας και της Εκκλησίας σ΄αυτή.

Η Μητέρα όλων των Χριστιανών και Νύμφη του Χριστού είναι η Εκκλησία, δι αυτής αναγεννώμεθα στη Βασιλεία των Ουρανών. Η Παναγία είναι Μητέρα του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού κι επειδή εμείς είμαστε αδελφοί του, ως τέκνα του ιδίου Πατρός, την αποκαλούμε κι εμείς Μητέρα. Στην ουσία όμως η Παναγία είναι κι αυτή αδελφή μας, το τελειότερο κτίσμα του Θεού, Παναγία και Υψηλοτέρα των Ουρανίων Δυνάμεων, επειδή αξιώθηκε να γίνει κατοικία του Θεού, Αειπάρθενος με το θαύμα της άνευ οδυνών Γεννήσεως, αλλά άνθρωπος. Ίσως, άλλωστε γι αυτό τη νοιώθουμε τόσο κοντά μας, όπως τη φυσική μας μητέρα.

"Ηλιγγιά ο νους", όταν ασχολείται με τα Θεία Νοήματα. Η λογική αποτελεί περιορισμό και η κατανόηση έρχεται μόνο με την έκσταση, δηλαδή τη διεύρυνση του νου πέρα από τα όρια της λογικής, με την Βοήθεια της Θείας Χάριτος. Για να φτάσει όμως κάποιος εκεί, πρέπει ταπεινά ν' αποδεχτεί, ότι δεν μπορεί να κατανοήσει τα Θεία Νοήματα χωρίς τη βοήθειά Της, και να παρακαλέσει από Έρωτα τον Θεό να του επιτρέψει να Τον γνωρίσει, στο μέτρο που Εκείνος κρίνει ότι μπορεί, χωρίς να κινδυνεύσει από υπερηφάνεια ή απόγνωση.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: άμωμος σύλληψη;;

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Το φοβερό, είναι το πόσο "την ψάχνουν", να βρουν ντε και καλά πράγματα να αλλάξουν.

Αυτό δείχνει "αγωνία" ,δείχνει "ανάγκη αναγνώρισης", δείχνει πόθο "πιστοποίησης" για την Πίστη τους, όχι μόνο στον κόσμο, αλλά και απέναντι στον εαυτό τους. Αλλά και ανάγκη πολλαπλής διαφοροποίησης από την Αληθή Πίστη, την Ορθόδοξη.
Αλλά δείχνει και "κόμπλεξ".

"Είμαστε κι' εμείς Πίστη" βρε παιδιά, "πίστη που διαφέρει απ' την "κακή" Ορθοδοξία, σε αυτό και σ' αυτό και σ' αυτό το πράγμα", έτσι μας λένε με όλα αυτά τα τραγελαφικά.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: άμωμος σύλληψη;;

Δημοσίευση από panagiotisspy »

panagiotisspy έγραψε:Το φοβερό, είναι το πόσο "την ψάχνουν", να βρουν ντε και καλά πράγματα να αλλάξουν.

Αυτό δείχνει "αγωνία" ,δείχνει "ανάγκη αναγνώρισης", δείχνει πόθο "πιστοποίησης" για την Πίστη τους, όχι μόνο στον κόσμο, αλλά και απέναντι στον εαυτό τους. Αλλά και ανάγκη πολλαπλής διαφοροποίησης από την Αληθή Πίστη, την Ορθόδοξη.
Αλλά δείχνει και "κόμπλεξ".

"Είμαστε κι' εμείς Πίστη" βρε παιδιά, "πίστη που διαφέρει απ' την "κακή" Ορθοδοξία, σε αυτό και σ' αυτό και σ' αυτό το πράγμα", έτσι μας λένε με όλα αυτά τα τραγελαφικά.
Ενώ στην ουσία το μόνο αρχικό "σαράκι" που τους διαφοροποιούσε ήταν το αλάθητο, έχουν βαλθεί να καταστρατηγήσουν σιγά - σιγά τα πάντα, για "αντιπερισπασμό" και για "στάχτη στα μάτια", να κοιμάται ήσυχος ο Ποντίφηξ, μπας και ξυπνήσουν καμμιά μέρα και του πουν τίποτα για το αλάθητο, να έχει να τους αντιτείνει αυτός: "Τι λέτε ρε παιδιά, δεν είναι μόνο αυτό, κοιτάξτε πόσες διαφορές έχουμε!".
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: άμωμος σύλληψη;;

Δημοσίευση από dionysisgr »

Παναγιωτη, μου προκαλεις δεος, ωρες ωρες.

Εισαι ενα φορουμ απο μονος σου. Παραθετεις απο, και συζητας με τον εαυτο σου.. Ελπιζω να τα βρειτε στο τελος. :lol:

Σε θαυμαζω. Συνεχισε, ετσι εμεις περιττευουμε.

Ασε που βρηκες και τον ιδανικο τροπο να μην εχουμε αντιπαραθεσεις.

Εγω βεβαια σαν Διονυσης, ειμαι ικανος, να παραθεσω τον εαυτο μου,
και να τσακωθω.. μαζι μου, μεχρι διαγραφης! :shock:

Σε πειραζω φυσικα, και το ξερεις.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: άμωμος σύλληψη;;

Δημοσίευση από panagiotisspy »

dionysisgr έγραψε:Σε πειραζω φυσικα, και το ξερεις.
Το ξέρω Διονύση, το ξέρω! :smile: :8 :8

Ακου εκεί "είμαι ένα φόρουμ μόνος μου"! :oops: :oops: :oops: :oops: ,υπάρχει απιστευτότερο "πείραγμα" από αυτό?? :smile: :smile: :smile:
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: άμωμος σύλληψη;;

Δημοσίευση από dionysisgr »

Savas έγραψε: Τις προάλλες είχα μια συζήτηση με έναν προτεστάντη και με ρώτησε εαν καλούμε τους Ιερείς μας (Πατέρες,Father) και του είπα φυσιολογικά ναι. Τότε λέει είστε λάθος, γιατί λεει στο Ευαγγέλιο ότι μόνο τον Θεό να καλείς Πατέρα. Δεν απάντησα τίποτα. .
Καλα δεν ηξερες βρε ευλογημενε να του απαντησεις η βαρεθηκες; Mην τους χαριζεσαι. Ασε που μπορει να βγαλεις και καλο και να εχεις μισθο απο μια μονο απαντηση.

Καλα πεστου, η σε αλλον εαν σε ξαναρωτησει, γιατι αυτο ειναι μια απο τις ατακες κλισε, που εχουν οι προτεσταντες.

Ρωτα πως αποκαλει τον βιολογικο του πατερα; Ως πατερα η ως.. φωτοτυπικο μηχανημα;

Η μηπως πεστου πραττουμε βλασφημια οταν λεμε πατερα τον σαρκικο μας πατερα; Eαν σου πει ναι, αυτο ειναι επιχειρημα για τρελλους..

Αρα λοιπον οπως υπαρχουν διαβαθμισεις, παντου και στα υλικα και στα νοητα και στα νοηματα και στην αγιοτητα και παντου,
ετσι και στην εννοια της Πατροτητος υπαρχουν διαβαθμισεις.

Αλλο ο Θεος Πατηρ, που ειναι Πατερας κατα την Δημιουργια των παντων, εκ του μηδενος, και τα καλει στην υπαρξη, με την κοινη ακτιστο ενεργεια δια του Υιου Του, εν Πνευματι Αγιω,

Αλλο ο σαρκικος πατερας, ο οποιος συνεργεια Θεου Πατρος, γεννα και φερνει στον κοσμο, με το σπερμα την ζωη,
το οποιο εμψυχωνεται και ζωοποιειται σε ανθρωπο πληρη και τελειο απο τον Θεον,
και ονομαζεται κατα συγκαταβασιν πατερας, μεν,
ειναι ομως δικαια τετοιος με την πραξη εστω την δευτερογενη της πατροτητος.

Και τελος αλλο ο πνευματικος Πατερας, ο οποιος με την χαρη της Ιερωσυνης που απορεει απο την Αρχιερωσυνη του Χριστου,
οικονομει την Χαρη και την υπουργει, ωστε μεσω αυτης και του μυστηριου της πνευματικης πατροτητος,
να καθοδηγησει τα πνευματικα του τεκνα, κατα πνευμα γεγεννημενα απο αυτον και οχι κατα σαρκα, εις Χριστον.

Ετσι αποδεικνυεται οτι πολυ ορθα και θεολογικοτατα,
θεωρουμε μεν μονον Πατερα τον Τριαδικον και Προσωπικον Θεον, κατα την Δημιουργια μας και Τον λατρευουμε, και τον προσκυνουμε,
θεωρουμε πατερα τον βιολογικο μας, και τον τιμουμε, και τον ευγνωμονουμε, κατα την ιδια την εντολη του Κυριου σχετικα με τους γονεις,
και τελος θεωρουμε πνευματικο τον πατερα μας Ιερεα, και τον ακουμε μπας και βαλουμε μυαλο και σωθουμε..

Μπορει και να τα γνωριζεις αυτα αδερφε, μην με παρεξηγησεις, συγχωρεσε με, αλλα εχεις φαουλ εαν δεν τα ειπες.

Εαν δε, δεν τα γνωριζες, αλλη φορα μην χαριστεις. Ειναι ομολογια Πιστεως οταν σου ζητουν τον λογο, και τοποθετεισαι.

Το απαιτει αυτο ο Χριστος απο εμας.

Ουτως η αλλως τα εγραψα οχι μονο για σενα, αλλα και για να φανουν χρησιμα, σε οποιον προβληματισθηκε απο αυτην την ερωτηση του
δυσκολεμενου αδελφου μας, προτεσταντη, που αγνοει την θεολογια μας, ως τετοιος,
και στεκεται στο νεκρο γραμμα του νομου, και οχι στο ζωοποιο πνευμα του.

Υπαρχουν απαντησεις για ολα, μην μασατε, ζητατε βοηθεια και θα σας δοθει, απο τον Θεον,
μεσω των ανθρωπων, η με εντονη προσευχη ακομα και με αμεσο φωτισμο.

Δεν αφηνει ο Θεος οταν θελουμε ειλικρινα χωρις πνευμα, κενοδοξιας και αλαζονειας
να δωσουμε λογον στον αιτουντα, περι της Πιστεως ημων, ειτε ειναι ορθοδοξος ειτε οχι.

Βλεπει την καρδια μας, και αναλογα πληροφορει, με τον τροπο που ξερει μονο Αυτος ο Πανσοφος και Φιλανθρωπος Κυριος μας.

Αλλα δεν αφηνει. Αποκλειεται αυτο.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: άμωμος σύλληψη;;

Δημοσίευση από panagiotisspy »

dionysisgr έγραψε:Υπαρχουν απαντησεις για ολα, μην μασατε, ζητατε βοηθεια και θα σας δοθει, απο τον Θεον,
μεσω των ανθρωπων, η με εντονη προσευχη ακομα και με αμεσο φωτισμο.

Δεν αφηνει ο Θεος οταν θελουμε ειλικρινα χωρις πνευμα, κενοδοξιας και αλαζονειας
να δωσουμε λογον στον αιτουντα, περι της Πιστεως ημων, ειτε ειναι ορθοδοξος ειτε οχι.

Βλεπει την καρδια μας, και αναλογα πληροφορει, με τον τροπο που ξερει μονο Αυτος ο Πανσοφος και Φιλανθρωπος Κυριος μας.

Αλλα δεν αφηνει. Αποκλειεται αυτο.
Και μετά "πειράζεις" μένα Διονύση..
Που αν εγώ είμαι φόρουμ ( που τίποτα δεν είμαι βέβαια), εσύ τότε τι είσαι αδελφέ μου?
480 πνευματικά internets? :8 :8
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Θέματα”