Βοήθεια στους αλλόδοξους και άθεους - Βιβλιογραφία

Γενικά Πνευματικά Θέματα

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Απάντηση
srev
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 14, 2008 6:00 am

Βοήθεια στους αλλόδοξους και άθεους - Βιβλιογραφία

Δημοσίευση από srev »

Ζώντας σε μια κοινωνία όπου η Ορθοδοξία αποτελεί εξαίρεση κι όχι τον κανόνα, όπου ο αγνωστικισμός είναι συχνά ό,τι πλησιέστερο στη σωτηρία, όπου η πνευματική ανάγκη και δίψα είναι δραματική, έχω συχνά βρεθεί στη θέση να προσεγγίσω έναν άνθρωπο (Έλληνες ομογενείς συμπεριλαμβανομένων) που αναζητά απεγνωσμένα το "φως το αληθινόν" και να δυσκολεύομαι να δώσω ένα ερέθισμα χωρίς να σφάλλω.

Πέραν της εμπειρικής προσέγγισης, που δεν είναι συχνά δυνατή για διάφορους λόγους, υπάρχουν βιβλιογραφικές πηγές που μπορούν να δώσουν μια πρώτη εικόνα στους νοησιάρχες δυτικούς, μια προσέγγιση που πολλές φορές αισθάνονται περισσότερο άνετα να ακολουθήσουν ως πρώτο βήμα προς την Ορθοδοξία. Παραθέτω κάποια και παρακαλώ όποιος γνωρίζει δίγλωσσες ή εκδόσεις στην αγγλική να προσθέσει κατά βούληση. Παρακαλώ πολύ να μην αραδιάσετε ό,τι τιτλοφορείται "Ορθόδοξο" παρά μόνο αν γνωρίζετε, με ΑΠΟΛΥΤΗ ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ στο μέτρο του ανθρωπίνως δυνατού, ότι α) πρόκειται για πραγματικά ορθόδοξο κι όχι οικουμενίζον ή δυτικότροπο και β) είναι κατάλληλο για ανθρώπους που περιέγραψα. Αν εμείς πρέπει να διαβάζουμε μόνο τα κατά το δυνατόν ορθά ένας εκτός ή μακρυά της εκκλησίας έχει ανάγκη να διαβάσει μόνο τα απολύτως ασφαλή γιατί είναι περισσότερο ευάλωτος στην πλάνη.

1. An Outline of Orthodox Patristic Dogmatics
John S. Romanides (Author), George Dion. Dragas (Editor)
[Δίγλωσση έκδοση -Αγγλικά και Ελληνικά-]

2. Spiritual Awakening, Vol. II (Volume 2)
Elder Paisios of Mount Athos (Author), Anna Famellos, Andronikos Masters, and Fr. Peter Chamberas

3. The Truth of Our Faith: On the Christian Mysteries
Elder Cleopa of Romania (Author)

4. The Way of a Pilgrim and the Pilgrim Continues His Way
Anonymous (Author), R. M. French (Translator)


Ευχές,

Σπύρος.
giorgospa
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Τρί Οκτ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Γιώργος@Αθηνα

Re: Βοήθεια στους αλλόδοξους και άθεους - Βιβλιογραφία

Δημοσίευση από giorgospa »

The deification as the purpose of man's life
Εκδοσεις Ι.Μ. Οσιου Γρηγορίου
ISBN 960755311X
π.Γεωργίου Καψάνη

υπάρχει και στα Γερμανικά αν έχεις και κανένα Γερμανό εκεί..

είναι μικρό και περιεκτικό και νομίζω και αυτο ακριβώς αυτό που ζητάς ως πρός το κείμενο όπως και τα άλλα εξαιρετικα που εγραψες.

Πράγματι νοησιάρχες..μου θύμισες που είχα διαβάσει σε ενα βιβλίο ενός ρωμαιοκαθολικού μοναχού την συζήτησή του με τον π.Παϊσιο, του είπε λοιπόν ο π.Παϊσιος όπως τα γράφει στο βιβλίο του:
Η δύση πιστεύει στη λογική ενω η Ανατολή στο Άγιο Πνεύμα..Κοιταξε,εγώ μόνο το δημοτικό τελείωσα, δεν σπουδασα Θεολογία..στην ζωή μου πάντοτε επιζητουσα μερα και νύχτα το φώς του Αγίου Πνεύματος.

Βέβαια, στην Ελλάδα δεν ξέρω αν συμβαίνει αυτο ακομα, στην πράξη η επίδραση της Δύσεως χειρότερη απ οτι στη Δύση ενδεχομένως..Ασε που ισως λόγω προτέρου αναλφαβητισμου το να εχει πάει κανείς σε ένα Πανεπιστήμιο θεωρειται η απόλυτη καταξίωση, κυρίως στην επαρχία μας..

Συγνώμη για τα επιπλέον..πάντα διαβάζω με πολύ ενδιαφέρον οτι γραφεις και σε ευχαριστώ γιατι έχω μάθει πολλα και ωραία απο εσένα.

Γιώργος
srev
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 14, 2008 6:00 am

Re: Βοήθεια στους αλλόδοξους και άθεους - Βιβλιογραφία

Δημοσίευση από srev »

Ευχαριστώ. Δεν ήξερα ότι είχε μεταφραστεί το βιβλίο του π. Γεωργίου. Πάρα πολύ ωραία! Το είχα πρωτοδεί και διαβάσει στο αρχονταρίκι της Ι.Μ. Ξενοφώντος Α. Όρους κι έκτοτε έχω πάρει 2-3 αντίτυπα για συγγενείς και για μένα. Μικρό και περιεκτικότατο- ένα μικρό διαμάντι. Ο π. (Δρ.) Γεώργιος, ηγούμενος της Ι.Μ. Γρηγορίου, είναι πολύ μορφωμένος άνθρωπος και οι ομιλίες του είναι πάντοτε ουσιαστικότατες.

Βλέπω ότι εκδίδει και την αγγλική έκδοση η Ι.Μ. Γρηγορίου, πολύ χαίρομαι. Πώς θα μπορούσα να προμηθευτώ 3-4 αντίτυπα; Να επικοινωνήσω με τη μονή υποθέτω...

Και πάλι ευχαριστώ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Θέματα”