Περί συνταγών νηστείας

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Byzantine_Spirit
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 598
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Byzantine_Spirit »

χμ....
και σε αυτό το πόστ βλέπω ότι αντί να νηστεύουμε, ληστεύουμε..
Χωρίς πλάκα η νηστεία είναι άλλο πράγμα..
Εμείς προσπαθούμε (μηδενός εξαιρουμένου, κι εγω μαζί)
να βρούμε την πιο απολαυστική γεύση για τον ουρανίσκο μας..
:(
«Ο λύχνος του σώματος εστίν ο οφθαλμός· εάν ουν ο οφθαλμός σου απλούς η, όλον το σώμα σου φωτεινόν έσται.»
georgeg
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τρί Μαρ 18, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από georgeg »

...................................................................... :-x
I am sorry to inform you that the Easter bunny is an alcoholic....
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25041
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Byzantine_Spirit έγραψε:χμ....
και σε αυτό το πόστ βλέπω ότι αντί να νηστεύουμε, ληστεύουμε..
Χωρίς πλάκα η νηστεία είναι άλλο πράγμα..
Εμείς προσπαθούμε (μηδενός εξαιρουμένου, κι εγω μαζί)
να βρούμε την πιο απολαυστική γεύση για τον ουρανίσκο μας..
:(
Πολύ καλή παρατήρηση!
Κάποτε ένας ηγούμενος, στην περίοδο της νηστείας του Πάσχα (είχαμε πάει για ένα Σαββατοκύριακο στο Μοναστήρι), μου είχε πει : Χάρη σ' αυτήν την ταραμοσαλάτα - ήταν όντως πολύ νόστιμη - δεν καταλάβαμε Σαρακοστή!
Τα ζαχαροπλαστεία που επισκέπτεται κάποιος σήμερα, έχουν πολλά γλυκά νηστίσιμα! Χάνεται κάποιος μέσα στην πληθώρα γευστικών επιλογών!
Όλα αυτά μας κάνουν τη ζωή πιο ευχάριστη γευστικά, αλλά έχω την εντύπωση ότι χάνουμε το νόημα της νηστείας που είναι ο αγώνας, η στέρηση!
Μεγάλο λάθος που κάνουμε επίσης είναι και οι μεγάλες ποσότητες φαγητού, που, πολλές φορές, είναι μεγαλύτερες απ' ό,τι πριν την νηστεία! Κι έτσι, εν μέσω νηστείας, παχαίνουμε!
Παίρνω παράδειγμα από τον εαυτό μου, που τις προηγούμενες ημέρες ήμουν στην Τήνο λόγω της εορτής της εικόνας : Τα βράδυα πηγαίναμε στις ταβέρνες, όπου καταναλώναμε πολλά ορεκτικά και θαλασσινά, που - δυστυχώς - ήταν όλα τους πεντανόστιμα! Το αποτέλεσμα ήταν να γυρίζουμε κάθε βράδυ στο σπίτι με το στομάχι βαρύ σαν μολύβι!
Αυτό όμως - νομίζω - δεν είναι νηστεία!
Ο Θεός να με λυπηθεί, γιατί πολλές φορές υπερηφανεύομαι ότι κάνω την μεγάλη νηστεία, αλλά στην πραγματικότητα δεν νιώθω τη στέρηση, παρά ελάχιστα!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Dreamlander
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Cyprus
Επικοινωνία:

Re: Περι συνταγες νηστειας

Δημοσίευση από Dreamlander »

preloude έγραψε:
Dreamlander έγραψε:Αγαπητοί αδελφοί, εδώ και λίγες μερές προσπαθώ να βρώ στο διαδύκτιο συνταγές για την νηστεία χωρίς λάδι χωρίς ομως αποτέλεσμα.
Γνωρίζει κανείς να ενημερώσει;

Ευχαριστώ
pατατες ψητες στο φουρνο
περνουμε την πατατα την πλενουμε καλα καλα την σκουπιζουμε και την βαζουμε στο φουρνο στους 250 για 3/4 1ωρα περιπου. τελος προσθετουμε αλατι η και πιπερι και ειναι ετοιμο. σερβιρετε με ελιες και ντοματα.
σημ. προτου το φαμε περιμενουμε 3/4 να κρυωσει.τρωγεται και με την φλουδα.

Γιώργο αν απευθύνεσαι σε μένα για τις πατάτες να σου πω ότι είναι από τα αγαπημένα μου εδέσματα αυτό το διάστημα :wink:
Μηδέν εστί ο άνθρωπος, Μηδέν η δύναμης του
Μηδέν η φαντασία του ,Μηδέν η ύπαρξης του.
Μηδέν ο πλούτος και η χαρά, Μηδέν η ωραιότης
Τα πάντα ώναρ και σκιά, Τα πάντα ματαιώτης.
Dreamlander
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Cyprus
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dreamlander »

Byzantine_Spirit έγραψε:χμ....
και σε αυτό το πόστ βλέπω ότι αντί να νηστεύουμε, ληστεύουμε..
Χωρίς πλάκα η νηστεία είναι άλλο πράγμα..
Εμείς προσπαθούμε (μηδενός εξαιρουμένου, κι εγω μαζί)
να βρούμε την πιο απολαυστική γεύση για τον ουρανίσκο μας..
:(
8O ................. Ρε παιδιά, συγνώμη τι να πω.... έμεινα άφωνος. Γνώμη μου είναι ότι επειδή είμαστε κοσμικοί και όχι μοναχοί δεν πρέπει να το φτάνουμε και στα άκρα όπως αναφέρατε. Σίγουρα δεν είναι ελαφρυντικό αυτό για να κάνουμε ότι θέλουμε αλλα αυτό που θέλω να πω είναι ότι είναι σχεδόν ανέφικτο να εξασκούμε την μοναχική ζωή στην σημερινή μας κοινωνία. Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ γι αυτό. Εννοώ σε γενικές γραμμές Μπράβο σε όποιον μπορεί να το πράξει.

Αν σκέφτομαι λάθος διορθώστε με
Μηδέν εστί ο άνθρωπος, Μηδέν η δύναμης του
Μηδέν η φαντασία του ,Μηδέν η ύπαρξης του.
Μηδέν ο πλούτος και η χαρά, Μηδέν η ωραιότης
Τα πάντα ώναρ και σκιά, Τα πάντα ματαιώτης.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25041
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Dreamlander έγραψε: Ρε παιδιά, συγνώμη τι να πω.... έμεινα άφωνος. Γνώμη μου είναι ότι επειδή είμαστε κοσμικοί και όχι μοναχοί δεν πρέπει να το φτάνουμε και στα άκρα όπως αναφέρατε. Σίγουρα δεν είναι ελαφρυντικό αυτό για να κάνουμε ότι θέλουμε αλλα αυτό που θέλω να πω είναι ότι είναι σχεδόν ανέφικτο να εξασκούμε την μοναχική ζωή στην σημερινή μας κοινωνία. Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ γι αυτό. Εννοώ σε γενικές γραμμές Μπράβο σε όποιον μπορεί να το πράξει.

Αν σκέφτομαι λάθος διορθώστε με
Έχω την εντύπωση ότι δεν υπάρχουν όρια (γραμμένα) μεταξύ λαϊκών και μοναχών, αλλά ο καθένας κάνει όσο αγώνα μπορεί! Θεωρώ ότι μόνο ο πνευματικός είναι αυτός που βάζει όρια!
Δεν έχουμε όλοι τις δυνάμεις (τη διάθεση νομίζω ότι είναι το πιο σωστό) να αγωνιστούμε! Αλλά πρέπει να γνωρίζουμε ότι ανάλογα με τον αγώνα έρχεται και η ευλογία του Θεού!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
georgeg
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τρί Μαρ 18, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από georgeg »

"Έχω την εντύπωση ότι δεν υπάρχουν όρια (γραμμένα) μεταξύ λαϊκών και μοναχών, αλλά ο καθένας κάνει όσο αγώνα μπορεί! Θεωρώ ότι μόνο ο πνευματικός είναι αυτός που βάζει όρια! "

Κανεις μεγαλο λαθος φιλε μου..Τρελα μεγαλο λαθος..Ορια υπαρχουν..Δεν μπορει ενας λαικος να κανει τα ιδια ακριβως πραγματα με εναν μοναχο...Σιγουρα οι συμβουλες ενος πνευματικου ειναι πολυτιμες αλλα πρεπει να καταλαβουν οι πνευματικοι οτι δεν γινεται να βαζουν ακραια ορια στους λαικους..
Και μετα αναρωτιεσται ολοι γιατι οι νεοι δεν ειναι κοντα στην εκκλησια... Οταν ενας νεος η μια νεα παει να συμβουλευτει εναν πνευματικο και αυτος την αντιμετωπιζει οπως ακριβως εναν μοναχο ε τοτε συγγνωμη αλλα και εγω να ημουν δεν θα ξαναπατουσα!!!!!Δεν γινεται στην συγχρονη εποχη να βαζουν "μοναστικους κανονες" σε εναν λαικο..Καλως η κακως αυτη ειναι η αληθεια και οσο πιο γρηγορα την αποδεχτουν καποιοι τοσο το καλυτερο για ολους!!!!
I am sorry to inform you that the Easter bunny is an alcoholic....
Dreamlander
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Cyprus
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dreamlander »

Αγαπητε Aposal εγω δεν ειπα οτι υπαρχουν ορια μεταξυ λαϊκών και μοναχών. Θέτονται ομως απο μονα τους με βαση την ζωη που ζουμε σημερα. Θελοντας και μη. Τουλάχιστον στη δικη μου ζωη ετσι ειναι. Π.Χ Με καλουν για φαγητό και τους λεω οτι νηστεύω. Οταν παω ομως βλεπω φαγητα τα οποία έχουν λάδι... τι κάνω; Να αρνηθω να φαω ή θα φαω και δεν θα λυπησω τον αδελφο μου;
Αυτά δεν τα λεω για να δικαιολογηθω, τα λεω γιατι με προβληματίζουν. Συγχώρησε με που θα εκφραστώ με αυτό τον τρόπο αλλα με εκανες να νιώσω πολύ αχρηστος αυτή την στιγμη. Λες και ολες μου οι προσπαθειες που κανω είναι χαμενες. :ο( Απο την αλλη , καλα εκανες. ισως και να χρειαζομαστε τετοια ταρακουνηματα μεσα μεσα...
Μηδέν εστί ο άνθρωπος, Μηδέν η δύναμης του
Μηδέν η φαντασία του ,Μηδέν η ύπαρξης του.
Μηδέν ο πλούτος και η χαρά, Μηδέν η ωραιότης
Τα πάντα ώναρ και σκιά, Τα πάντα ματαιώτης.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25041
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Dreamlander έγραψε:Αγαπητε Aposal εγω δεν ειπα οτι υπαρχουν ορια μεταξυ λαϊκών και μοναχών. Θέτονται ομως απο μονα τους με βαση την ζωη που ζουμε σημερα. Θελοντας και μη. Τουλάχιστον στη δικη μου ζωη ετσι ειναι. Π.Χ Με καλουν για φαγητό και τους λεω οτι νηστεύω. Οταν παω ομως βλεπω φαγητα τα οποία έχουν λάδι... τι κάνω; Να αρνηθω να φαω ή θα φαω και δεν θα λυπησω τον αδελφο μου;
Αυτά δεν τα λεω για να δικαιολογηθω, τα λεω γιατι με προβληματίζουν. Συγχώρησε με που θα εκφραστώ με αυτό τον τρόπο αλλα με εκανες να νιώσω πολύ αχρηστος αυτή την στιγμη. Λες και ολες μου οι προσπαθειες που κανω είναι χαμενες. :ο( Απο την αλλη , καλα εκανες. ισως και να χρειαζομαστε τετοια ταρακουνηματα μεσα μεσα...
Να με συγχωρέσεις αδελφέ μου, ο μεγάλος μου εγωισμός δεν μ' αφήνει να εκφραστώ σωστά!
Θέλω να σου πω πάντως ότι δεν έχουμε όλοι τις ίδες αντοχές! Εμένα, ευλογημένο το όνομά Του, ο Θεός μου έδωσε την ικανότητα να υπομένω σχετικά εύκολα την διατροφική νηστεία (αν και όχι όπως κάποιοι άλλοι). Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είμαι καλύτερος από εσένα! Ποιός σου είπε ότι είμαι καλός στην εγκράτεια της οργής, της κατάκρισης, των πονηρών σκέψεων και πράξεων και σε ένα σωρό άλλα πάθη; Γιατί νηστεία σημαίνει συγκράτηση όλων των παθών!
Απλά ο καθένας μας έχει έναν τομέα που είναι καλύτερος από τον μέσο όρο! Αν όμως έχουμε διάθεση να αγωνιστούμε, θα βελτιωθούμε (πάντα με την βοήθεια του Θεού) και στους άλλους τομείς! Μέχρι πού όμως μπορεί να φτάσει ο αγώνας, ποιος το ξέρει; Ο πνευματικός μας είναι ο μόνος αρμόδιος να το δει, να το αξιολογήσει και να μας βάζει νέα όρια κάθε φορά!
Το να νιώθεις αμαρτωλός είναι καλό συναίσθημα, το να νιώθεις όμως άχρηστος είναι συναίσθημα που σου βάζει ο πονηρός για να σε απογοητεύσει και να μην δώσεις τον αγώνα.
Εμένα πάντως και στη δουλειά και στο φιλικό μου περιβάλλον, πολλοί με ειρωνεύονται για τις συνήθειές μου, αλλά πλέον προσπαθώ να μην με ενοχλεί! Ξέρω ότι τους βάζει ο πονηρός να το κάνουν και σκέφτομαι ότι δεν πρέπει να θυμώσω, γιατί θα κάνω αυτό που δεν θέλει ο Κύριός μου, αλλά επιδιώκει μετά μανίας ο αντίθετος!
Δεν το καταφέρνω συνήθως, αμαρτάνω, αλλά πηγαίνω στον πνευματικό και ζητάω συγχώρεση! Όταν κάποιος μετανοεί ειλικρινά, ο Θεός βοηθάει ΠΑΝΤΑ!
Δεν ξέρω αν επεξήγησα καλά αυτό που ήθελα να σου πω, αλλά να με συγχωρέσεις, γιατί δεν τα καταφέρνω!
Μακριά από μεγάλες στενοχώριες, απογοητεύσεις, ψυχικούς καμάτους και απελπισία! Όλα αυτά μας τα βάζει ο πονηρός, αλλά μας τα αφαιρεί ο Δημιουργός μας!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
gol
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 01, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΔΕΣΠΟΙΝΑ-ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από gol »

Dreamlander έγραψε:Αγαπητε Aposal εγω δεν ειπα οτι υπαρχουν ορια μεταξυ λαϊκών και μοναχών. Θέτονται ομως απο μονα τους με βαση την ζωη που ζουμε σημερα. Θελοντας και μη. Τουλάχιστον στη δικη μου ζωη ετσι ειναι. Π.Χ Με καλουν για φαγητό και τους λεω οτι νηστεύω. Οταν παω ομως βλεπω φαγητα τα οποία έχουν λάδι... τι κάνω; Να αρνηθω να φαω ή θα φαω και δεν θα λυπησω τον αδελφο μου;
Αυτά δεν τα λεω για να δικαιολογηθω, τα λεω γιατι με προβληματίζουν. Συγχώρησε με που θα εκφραστώ με αυτό τον τρόπο αλλα με εκανες να νιώσω πολύ αχρηστος αυτή την στιγμη. Λες και ολες μου οι προσπαθειες που κανω είναι χαμενες. :ο( Απο την αλλη , καλα εκανες. ισως και να χρειαζομαστε τετοια ταρακουνηματα μεσα μεσα...

KATA THN TAΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ Η ΝΗΣΤΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΑΡΧΗΝ ΕΓΚΡΑΤΕΙΑ ΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΝΑ ΝΗΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΝΑΜΗΝ ΜΙΛΑΩ ΜΕ ΤΟΝ ΑΔΕΛΦΟ ΜΟΥ (ΚΑΙ ΑΛΑΔΩΤΟ!!) Η ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΘΑΡΗ ΚΑΡΔΙΑ ΚΑΙ Η ΕΓΚΡΑΤΕΙΑ ΣΕ ΟΛΑ! ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΑΓΗΤΟ! ΜΠΟΡΕΙΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΕΣΜΕΝΟΣ ΝΑ ΦΑΣ ΛΑΔΕΡΟ,ΑΝ ΟΜΩΣ Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΣΟΥ ΣΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΜΗΝ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΨΗ.ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ! ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΝΗΣΤΕΨΕΙ ΠΧ ΤΟ ΛΑΔΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ,ΜΠΟΡΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΕΝΑΝ "ΚΑΝΟΝΑ" ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΤΕΤΑΡΤΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΣΚΕΥΕΣ ΝΑ ΜΗ ΤΡΩΕΙ(ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΥ ΜΑΣ)
ΤΟ ΚΑΤ΄ΕΞΟΧΗΝ ΠΕΔΙΟΝ ΔΡΑΣΕΩΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΔΙΕΞΟΔΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ,ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΕΩΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ
(Γέροντας Επιφάνιος)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οι συνταγές μας”