Περί συνταγών νηστείας

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

georgeg έγραψε:Χταποδακι??? Οριστε...

1)ΧΤΑΠΟΔΙ ΜΕ ΠΟΥΡΕ ΑΠΟ ΚΟΛΟΚΥΘΑ

2 πλοκάμια ανά άτομο ψημένα στη σχάρα με λίγο λάδι
λίγο ξίδι μπαλσάμικο
½ κιλό τριμμένη κολοκύθα
3 κρεμμύδια τριμμένα
λάδι
αλάτι & πιπέρι
ζάχαρη
λιαστές ντομάτες για γαρνίτουρα

Φτιάχνουμε τον πουρέ: Σοτάρουμε το κρεμμύδι και την κολοκύθα στο λάδι για αρκετή ώρα, μέχρι να λιώσει η κολοκύθα και δέσουν καλά. Καρικεύουμε με αλάτι, πιπέρι και λίγη ζάχαρη. Αφού ψήσουμε το χταπόδι είτε στη σχάρα είτε στο γκριλ του φούρνου, το τοποθετούμε στο πιάτο και το ραντίζουμε με λίγο μπαλσάμικο. Δίπλα τοποθετούμε τον πουρέ, ραντισμένο με λίγο λάδι. Γαρνίρουμε με τις ντομάτες, τις οποίες έχουμε μουλιάσει και στραγγίξει για να μαλακώσουν.

Στελνω αρθρο για συνταγες με θαλασσινα...
Ευχαριστω ! νασαι καλα !
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
Άβαταρ μέλους
ANTREAS
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: Τετ Μαρ 07, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από ANTREAS »

καλησπερα..παιδια δεν ειναι αναγκη να ερθουμε σε αντιπαραθεση και στο τοπικ για τα φαγητα..μερικοι νηστευουν και απο λαδι και δικαιωμα τους και μερικοι οχι..και μην ξεχναμε και τις αναγκες του καθενος..καποιος μπορει να κανει παρα πολυ σκληρη δουλεια και πρεπει να τρωει καλα και καποιος αλλος που δεν κανει και τοσο δυσκολη δουλεια(οπως εγω) μπορει ανετα να κανει ακομα και αυστηρη νηστεια...αλλα και το αλαδωτο ειναι ενα βημα...ενα μπραβο ομως στον φιλε georgeg για της πολυ ωραιες συνταγες...να σαι καλα φιλε..αν και δεν τρωω λαδι ειναι πολυ χρησιμες οι συνταγες σου..να πω και την γνωμη μου στο θεμα νηστειας(οχι δικια μου γνωμη ενος αγιορειτη μοναχου)..καποιος μπορει να νηστευει αυστηρα και να ειναι ο χειροτερος ανθρωπος στην ζωη του ενω καποιος αλλος μπορει να μν νηστευει και να ειναι ο καλυτερος ανθρωπος..
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

Εγω...προσπαθω...δυο φιλοδοξιες ομως εχω : πρωτον, να τρωω κατι να με κραταει για να μην πεσω απο καμμια καρεκλα σε καμμια ακολουθια ( η απο πεινα η απο υπνο ), και δευτερον αν ειναι δυνατον,αυτο που τρωω να μην εχει γευση ...σανου, ουτε καουτσουκ . Ουτε να σου καθεται μολυβι στο στομαχι ! Ζηταω πολλα ? Γινεται αδελφε Σεφ ? η συνταγη για το χταποδακι παντως,καλη !
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
georgeg
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τρί Μαρ 18, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από georgeg »

Παιδια εγω απλα εγραψα κατι συνταγες τις οποιες αλλοι μπορει να τις φτιαξουν και αλλοι οχι..Δεν εβαλα ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ το μαχαιρι στον λαιμο και ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ντε και καλα να τις γραψει η ακομα να τις φτιαξει..Απλα βρεθηκαν καποιοι "οσιομαρτυρες" να μου την πουν για αυτες τις συνταγες,λες και τους εβαλε κανεις να το παιξουν δικηγοροι!!!
Εχω τραβωσει ασχημα με το σκηνικο αυτο,γι αυτο και ζηταω να διαγραφει το προφιλ μου και ο λογαριασμος μου απο αυτη την σελιδα!!!!Ολα καλα ολα ωραια αλλα μη μου το παιζουν καποιοι ιστοριες..Συγχαρητηρια κυριοι θα πατε στον Παραδεισο... (Ξερουν αυτοι για ποιους μιλαω)
Τα λεμε!!!!
I am sorry to inform you that the Easter bunny is an alcoholic....
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

georgeg έγραψε:Παιδια εγω απλα εγραψα κατι συνταγες τις οποιες αλλοι μπορει να τις φτιαξουν και αλλοι οχι..Δεν εβαλα ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ το μαχαιρι στον λαιμο και ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ντε και καλα να τις γραψει η ακομα να τις φτιαξει..Απλα βρεθηκαν καποιοι "οσιομαρτυρες" να μου την πουν για αυτες τις συνταγες,λες και τους εβαλε κανεις να το παιξουν δικηγοροι!!!
Εχω τραβωσει ασχημα με το σκηνικο αυτο,γι αυτο και ζηταω να διαγραφει το προφιλ μου και ο λογαριασμος μου απο αυτη την σελιδα!!!!Ολα καλα ολα ωραια αλλα μη μου το παιζουν καποιοι ιστοριες..Συγχαρητηρια κυριοι θα πατε στον Παραδεισο... (Ξερουν αυτοι για ποιους μιλαω)
Τα λεμε!!!!
Ειρηνευσε αδελφε μου και ξανασκεψου το ! Ειμαστε μια μεγαλη παρεα edo και υπαρχουν και ιδιορρυθμιες,φυσικο ειναι.
Δεν ανοιξες εσυ αυτο το θεμα,ουτε ησουν ο μοναδικος που εστειλε συνταγες. Αντε και περιμενα αργοτερα συνταγη για αρνακι ! μη με απογοητευεις !
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
Dreamlander
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Cyprus
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dreamlander »

:sad: georgeg μην εκνευριζεσε... τουλαχιστον σκεψου και τους υπολοιπους που τους ωφελησαν οι συνταγες σου... 8)
Μηδέν εστί ο άνθρωπος, Μηδέν η δύναμης του
Μηδέν η φαντασία του ,Μηδέν η ύπαρξης του.
Μηδέν ο πλούτος και η χαρά, Μηδέν η ωραιότης
Τα πάντα ώναρ και σκιά, Τα πάντα ματαιώτης.
cghera
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τετ Σεπ 20, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από cghera »

Λοιπον καμια ωραία συνταγή αλάδωτη για όσους δεν τρώνε λάδι υπάρχει;
Γιατί απο λαδερά έχουμε μπόλικα νομίζω έτσι δεν είναι; Κι οποιος αντέχει και έχει ευλογία ας την κάνει την νηστεία αλάδωτη.
Είδα πιο πάνω που λέγατε οτι κανένα σπορέλαιο δεν είναι για αλάδωτη νηστεία. Συμφωνώ κι εγώ αλλά για το ταχίνι που συνηθίζεται πολύ στην αλάδωτη νηστεία τι θα κάνουμε; θα αφαιρούμε το λάδι του πρώτα;
Νομιζω οτι απαιτείται διάκριση σε κάποια πράγματα μη γινόμαστε και υποχόνδριοι (γενικώς μιλάω οχι συγκεκριμένα). Εγώ όταν πεινάω και κάνω αλάδωτο αν βρω κάτι που έχει μέσα στα συστατικά "φυτικά έλαια" και δεν βρίσκω άλλο τίποτα μπορεί και να το φάω. Άλλο να κάνεις παπάρα μέσα στο λάδι από τα φασολάκια κι άλλο μια σταγόνα που αντιστοιχεί σε ένα νηστίσιμο μπισκότο π.χ. Ενας φίλος μου που είχε εργαστεί σε πωλήσεις αλεύρων μου έλεγε οτι έστω και λίγη ποσότητα λαδιού έχουν σχεδόν όλα τα ψωμια. Τι θα κάνουμε θα φτιάχνουμε μόνοι μας; Νηστίσημο τυρί αποφεύγω να τρώω αν και δεν το θεωρώ αμαρτία για όσους το τρώνε. Απλα δεν μου κάνει ωραίο να νηστεύω και να τρώω έστω και τέτοιο τυρί. Αλλά κι αν τύχει και πάω σε ξένο σπίτι και μου δώσουν φαϊ με νηστίσημο τυρί (όταν τρώω λάδι) το τρώω δεν το κάνω ζήτημα. Εγώ δυσκολεύομαι να φάω τα λαδερά φαγητά χωρίς λάδι (δεν πάνε κάτω ρε παιδί μου) και ψάχνω για άλλες συνταγές που να είναι αλάδωτες και να μην έχω δοκιμάσει ποτέ.
Αν έχει κανείς καμια ιδέα ας την πει και να με συγχωρείτε....
geonutr
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Τετ Μαρ 05, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Γεωργία

Δημοσίευση από geonutr »

αγαπητέ/ή cghera, αν ρίξεις μια ματια στις συνταγές νηστείας θα δεις ότι έχω βάλει δυο συνταγές που μπορούν να γίνουν και αλάδωτες. (βλ. μελιτζάνες με πλιγούρι και αγκινάρες γεμιστές).θα προσθέσω κι άλλες.. :o
Αν πεθανεις πριν πεθανεις, δε θα πεθανεις οταν πεθανεις...
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25047
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Υπάρχει μία συνταγή που είναι η καλύτερη απ' όλες, αρκούντως δύσκολη, αλλά και τόσο όμορφη...
Να εφαρμόζουμε τα παρακάτω, καθημερινά, καθ' όλη τη διάρκεια της νηστείας! (Συγχωρέστε με όμως που εγώ ο ανάξιος, αχάριστος και αμαρτωλός, δεν μπορώ να το κάνω, αν και πολύ θα το ήθελα).

Κύριε, βοήθησέ με ν’ αντιμετωπίσω, με ψυχική γαλήνη, όλα όσα θα μου φέρει η σημερινή ημέρα. Βοήθησέ με να παραδοθώ ολοκληρωτικά στο άγιο θέλημά Σου. Στην κάθε ώρα της ημέρας, φώτιζέ με και δυνάμωνέ με για το κάθε τι.
Όποιες ειδήσεις και αν λάβω σήμερα, δίδαξέ με να τι δεχθώ με ηρεμία και με την ακλόνητη πεποίθηση ότι τίποτε δεν συμβαίνει, χωρίς να το επιτρέψεις Εσύ.
Καθοδήγησε τις σκέψεις και τα συναισθήματά μου σε όλα μου τα έργα και τα λόγια. Στις απρόοπτες περιστάσεις, μη μ’ αφήσεις να ξεχάσω ότι όλα παραχωρούνται από Σένα.
Δίδαξέ με να συμπεριφέρομαι σε κάθε μέλος της οικογένειάς μου και σ’ όλους τους συνανθρώπους μου με ευθύτητα και σύνεση, ώστε να μην συγχύσω και στενοχωρήσω κανένα.
Κύριε, δώσ’ μου τη δύναμη να υποφέρω τον κόπο και όλα τα γεγονότα της ημέρας αυτής, σε όλη τη διάρκειά της. Καθοδήγησε την θέλησή μου και δίδαξέ με να προσεύχομαι, να πιστεύω, να υπομένω, να συγχωρώ και ν’ αγαπώ.
ΑΜΗΝ.
(ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΤΩΝ ΠΑΤΕΡΩΝ ΤΗΣ ΡΩΣΙΚΗΣ Ι. ΜΟΝΗΣ «ΟΠΤΙΝΑ»)
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
geonutr
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Τετ Μαρ 05, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Γεωργία

Δημοσίευση από geonutr »

Ν Η Σ Τ Ι Σ Ι Μ Α Σ Ο Υ Β Λ Α Κ Ι Α

Υλικά που χρειαζόμαστε:

• πίττες για σουβλάκια
• σουπιά ή καλαμάρι ή χταπόδι
• μουστάρδα
• ντομάτα
• κρεμμύδι
• αλάτι
• ρίγανη

Εκτέλεση:

Τηγανίζουμε σε αντικολητικό τηγάνι τις πίττες προσέχοντας να μην γίνουν σκληρές (τις έχουμε αλείψει με ελάχιστο λάδι ή και καθόλου). Αν θέλουμε μπορούμε να τις ψήσουμε σε τοστιέρα. Παράλληλα βράζουμε τα θαλασσινά και όταν ετοιμαστούν τα κόβουμε σε κομμάτια και αν θέλουμε τα βάζουμε στο grill για λίγα λεπτά, ρίχνοντας αλάτι και ρίγανη. Στη συνέχεια αλείφουμε τις έτοιμες πίττες με μουστάρδα και προσθέτουμε τα υπόλοιπα υλικά. Τέλος τις τυλίγουμε.


Σ Π Α Ν Α Κ Ι Μ Ε
Φ Α Σ Ο Λ Ι Α Μ Α Υ Ρ Ο Μ Α Τ Ι Κ Α

Για έξι με οκτώ μερίδες

Υλικά που χρειαζόμαστε:

• Ένα κιλό σπανάκι
• Μισό κιλό φασόλια
• Δύο κρεμμυδάκια φρέσκα
• Ένα πράσο
• 4 - 6 κουταλιές της σούπας ελαιόλαδο (προαιρετικά)
• Ένα κουτί ντοματάκια κονκασέ
• Αλάτι
• Πιπέρι
• Άνηθο


Τρόπος παρασκευής:

Καθαρίζουμε και πλένουμε καλά το σπανάκι. Το κόβουμε σε μικρά κομμάτια μαζί με το πράσο, τα κρεμμυδάκια και τον Άνηθο. Τα σοτάρουμε όλα μαζί σε μία κατσαρόλα μαζί με το λάδι, μέχρι να μαραθούν καλά. Αφού βράσουμε τα φασόλια, τα στραγγίζουμε από το νερό και τα ρίχνουμε και αυτά στη κατσαρόλα για να σοταριστούν.
Λίγα λεπτά αργότερα, ρίχνουμε και το ντοματάκι (αυτό μπορεί να είναι και αντίστοιχη ποσότητα φρέσκιας ντομάτας ψιλοκομμένης).
Τέλος, προσθέτουμε το αλάτι, το πιπέρι και ένα ποτήρι νερό. Αφήνουμε το μίγμα να βράσει για περίπου ένα τέταρτο της ώρας και σερβίρουμε.


Ρ Ε Β Ι Θ Ι Α Π Ο Ν Τ Ι Α Κ Α

Για δύο μερίδες

Υλικά που χρειαζόμαστε:

• 125 γραμμ. ρεβίθια (το 1/4 του πακέτου 500 γραμμ.)
• 1 κρεμμύδι ψιλοκομμένο
• 1 πιπεριά κόκκινη ψιλοκομμένη
• 1 πιπεριά πράσινη ψιλοκομμένη
• 120 γραμμ. φρέσκα μανιτάρια σε φέτες
• 2 ώριμες ντομάτες ψιλοκομμένες ή ½ κονσέρβα
• μαϊντανό
• πιπέρι
• λίγο αλάτι


Τρόπος παρασκευής:

Προετοιμασία : Βάζουμε τα ρεβίθια από το προηγούμενο βράδυ να μουσκέψουν σε νερό με μία κουταλιά σόδα.. Την επόμενη μέρα, τα ξεπλένουμε με άφθονο νερό και τα βάζουμε στην κατσαρόλα με κρύο νερό, που να τα σκεπάζει . Βράζουμε σε σιγανή φωτιά και αφαιρούμε τον αφρό, που σχηματίζεται στην επιφάνεια, με την τρυπητή κουτάλα .
Αφού βράσουν, σε 1 - 1 1/2 ώρα περίπου, τα σουρώνετε. Τα αποφλοιωμένα ρεβίθια χρειάζονται λιγότερο χρόνο μουλιάσματος και μαγειρέματος .
Βάζουμε τα μανιτάρια να ζεματιστούν με νερό και τα ξεπλένουμε. Στη συνέχεια ρίχνουμε τα μανιτάρια, το κρεμμύδι και τις πιπεριές στην κατσαρόλα με λίγο νερό και αφού μαραθούν, ρίχνουμε και τα ρεβίθια και ανακατεύουμε καλά. Χαμηλώνουμε τη φωτιά και προσθέτουμε τις ντομάτες, το μαϊντανό, λίγο νερό και το αλατοπίπερο. Ψήνουμε σε σιγανή φωτιά , 20 λεπτά και σερβίρουμε .


Φ Α Κ Ε Σ Μ Ε Ρ Υ Ζ Ι

Για τρείς μερίδες

Υλικά που χρειαζόμαστε:

• 1ποτηράκι του κρασιού φακές
• ½ ποτηράκι του κρασιού ρύζι για πιλάφι
• 1 κρεμμύδι ψιλοκομμένο
• 3 σκελίδες σκόρδου ψιλοκομμένες
• 2 καρότα κομμένο σε φέτες
• 2 ώριμες ντομάτες ψιλοκομμένες ή ½ κονσέρβα
• 2 φύλλα δάφνης
• ρίγανη
• λίγο αλάτι


Τρόπος παρασκευής:

Προετοιμασία : Καθαρίζουμε τις φακές και τις βάζουμε στην κατσαρόλα με νερό. Αφού πάρουν μια βράση, χύνουμε το νερό και τις ξεπλένουμε.
Βάζουμε το κρεμμύδι, το σκόρδο και το καρότο με λίγο νερό στην κατσαρόλα και αφού μαραθούν, ρίχνουμε τις φακές, τη ρίγανη και τη δάφνη, τις σκεπάζουμε με νερό και τις αφήνουμε να βράσουν για 30 λεπτά περίπου. Προσθέτουμε τις ντομάτες και αφήνουμε να σιγοβράσει το φαγητό για άλλα 15 λεπτά . Τέλος, προσθέτουμε το ρύζι, το αλάτι και 1 φλιτζάνι βραστό νερό. Ανακατεύουμε καλά, σιγοβράζουμε άλλα 15 λεπτά, μέχρι να βράσει και το ρύζι .


Σ Ο Υ Π Ι Α Γ Ε Μ Ι Σ Τ Η Μ Ε Λ Α Χ Α Ν Ι Κ Α


Για δύο μερίδες

Υλικά που χρειαζόμαστε:

• Μία μεγάλη σουπιά περίπου ένα κιλό
• ένα μεγάλο κρεμμύδι
• μια μεγάλη ώριμη ξεφλουδισμένη ντομάτα
• ένα μέτριο κρεμμύδι
• μία μέτρια πιπεριά
• λίγο αλάτι και πιπέρι


Τρόπος παρασκευής:

Καθαρίζουμε και πλένουμε τη σουπιά. Κόβουμε σε φέτες την ντομάτα, το κρεμμύδι και την πιπεριά. Αλατοπιπερώνουμε πολύ λίγο τα λαχανικά και γεμίζουμε με αυτά τη σουπιά. Τυλίγουμε τη σουπιά σε λαδόκολα για να μην μας καεί κατά το ψήσιμο και στη συνέχεια την τυλίγουμε με αλουμινόχαρτο. Ψήνουμε σε σιγανή φωτιά στο φούρνο (στους 150 βαθμούς) για τρεις ώρες.

Με τον τρόπο αυτό παρασκευάζουμε πολύ εύκολα ένα πεντανόστιμο πιάτο χωρίς να χρησιμοποιήσουμε καθόλου λάδι. Μπορούμε να το συνοδεύσουμε θαυμάσια με μία φρέσκια σαλάτα εποχής .


Τ Α Χ Ι Ν Ο Σ Ο Υ Π Α

Υλικά που χρειαζόμαστε:

• Μία κούπα ρύζι ή κριθαράκι (ψιλό σκούρο ή ολικής άλεσης)
• Έξι κουταλιές της σούπας ταχίνι
• Χυμό ενός λεμονιού
• Οκτώ περίπου φλιτζάνια νερό
• Αλάτι


Τρόπος παρασκευής:

Βράζουμε το νερό, ρίχνουμε το αλάτι που θέλουμε, στη συνέχεια το ρύζι ή το κριθαράκι. Σκεπάζουμε το σκεύος και χαμηλώνουμε τη θερμοκρασία στο μισό.
Παίρνουμε το ταχίνι και το ανακατεύουμε σιγά σιγά σ΄ένα μπολ μαζί με το χυμό λεμονιού. Προσθέτουμε και λίγο από το ζεστό χυλό στο μπολ ανακατεύουμε και ρίχνουμε τα υλικά του μπολ στην κατσαρόλα με το ρύζι ή το κριθαράκι (η διαδικασία είναι η ίδια όπως κάνουμε και με το αυγολέμονο).
Η σούπα είναι έτοιμη και δεν θέλει ξανά βράσιμο για να μην «κόψει» το ταχίνι.


Ελπίζω να είσαστε όλοι ευχαριστημένοι..
:wink:
Αν πεθανεις πριν πεθανεις, δε θα πεθανεις οταν πεθανεις...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οι συνταγές μας”