Σκητη προφητη Ηλια

Διαδρομές μονοπάτια στο Αγιον Ορος

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
giorgoskas
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Δευ Ιαν 10, 2011 8:47 am
Τοποθεσία: Κύπρος

Σκητη προφητη Ηλια

Δημοσίευση από giorgoskas »

Αδέλφια μου σας χαιρετώ. Ευλογήτε

Τέλος Οκτωβρίου πρώτα ο θεός θα ανέβουμε στο άγιο Όρος
Όπως πάντα η μετακινήσεις μας θα είναι με τα πόδια
Θα ήθελα μερικές πληροφορίες αναφορικά με τες διαδρομές

Έχει πάει κανείς στην σκήτη προφήτου Ηλία?
Προσπαθώ να οργανώσω το προσκύνημα μας και θα ήθελα να επισκεφτούμε την σκήτη του προφήτη Ηλία. Έχει κάνει κανείς την διαδρομή Καρυές – σκ.πρ.ηλια?
Το προσκύνημα θα είναι 4 μέρες. Σκέφτηκα για πρώτη μέρα να κατέβουμε Δοχειαρίου να προσκυνήσουμε την παναγία την γοργουπηκόου και μετά να ανέβουμε Κωσταμονίτου όπου και θα διανυχτερεύσουμε.
Την επομένη να πάμε στην σκ.πρ.ηλια. Έχει κάνει κανείς αυτή την διαδρομή?
Θα μπορούσαμε επίσης να μπούμε με το καράβι των 630 να φτάσουμε Καρυές κατά τις 9 και μετά για σκ.πρ.ηλια και την επομενη κωσταμονίτου
Για τις υπόλοιπες μέρες θα ήθελα να πάω φιλοθέου και καρακάλου
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: Σκητη προφητη Ηλια

Δημοσίευση από petrosathonas »

Πήγες αδελφέ μου;
Πρέπει να είναι ωραία στην Σκήτη του Προφήτη Ηλία.

Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Σκητη προφητη Ηλια

Δημοσίευση από filotas »

Προσπαθήσαμε να επικοινωνήσουμε επανειλημμένα με την Σκήτη Προφήτη Ηλία, αλλά δεν απαντά κανείς στο τηλέφωνο. Ξέρει κανείς, αν έχει αλλάξει το τηλέφωνο ή αν υπάρχει κάποιο fax;
Άβαταρ μέλους
giorgoskas
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Δευ Ιαν 10, 2011 8:47 am
Τοποθεσία: Κύπρος

Re: Σκητη προφητη Ηλια

Δημοσίευση από giorgoskas »

Αδέλφια μου σας χαιρετώ.
Είχα πάει στην σκήτη του πρ.Ηλια τον Νοέμβριο από οτι γνωρίζω τα τηλ δεν άλλαξαν. Αν δεν κάνω λάθος ο γέροντας(δικιος) έχει κοιμηθεί πριν 1 μηνά.. έχω στεναχωρηθεί πολύ.
Έκανα την διαδρομή από κωνσταμονιτου προς πρ.ηλια.. το μονοπάτι είναι σε κακή κατάσταση σχεδόν κλειστό σε μερικά σημεία τις διαδρομής. Κάποιοι έχουν τοποθετήσει κορδέλες στα δέντρα και έτσι μπορέσαμε να διακρίνουμε το μονοπάτι.. πολύ όμορφο μονοπάτι μπορώ να πω πολύ σκιερό θα πρέπει να είναι το καλοκαίρι
Μονοπάτι μέσα βάθη δάσος καστανιών όχι πολύ περπατημένο με ελλείπει σήμανση.. 4 ώρες περπάτημα περίπου σε χαλαρό ρυθμό. Δεν βγάζει κατευθείαν στο πρ.ηλια αλλά στο δρόμο Καριών-βατοπαιδιου. Από εκεί σταματήσαμε ένα όχημα με ρώσους που πήγαιναν εκεί..όλα ήταν κίτρινα περπατούσαμε πάνω στα πεσμένα φύλλα των καστανιών σαν χαλί..κίτρινο και πολύ απαλό στο περπάτημα.. πραγματικά αξέχαστη εμπειρία..

Ο θεός μαζί σας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαδρομές μονοπάτια στον Αθω”