Η εκμετάλευση της κινητικότητας των προσκυνητών

Διαδρομές μονοπάτια στο Αγιον Ορος

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Η εκμετάλευση της κινητικότητας των προσκυνητών

Δημοσίευση από Dimitris39 »

ΧΡΌΝΙΑ μας πολλά αδελφέ μας
Μην παρεξηγήσεις κανέναν . Έτσι γνωριστήκαμε οι περισσοτεροι εδώ και Τώρα Πάμε και Προσκυνήματα μαζί
Στο παραπάνω θέμα πρώτη φορά που δεν έγραψα Χαζομάρα :mrgreen: και είδες?

Η Παναγία πάντα μαζί σου
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
kostasp
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τετ Οκτ 17, 2012 3:10 pm

Re: Η εκμετάλευση της κινητικότητας των προσκυνητών

Δημοσίευση από kostasp »

Το θεμα με τους λαικους που εκμετελεουντε την πνευματικη αναγκη και γεμικως την καθε αναγκη των προσκηνητων ειναι μεγαλο, οντως υπαρχει εκμεταλευση αλλα και θρασος μεγαλο σε μιλουν λες και μιλουν δεν ξερω και εγω σε ποιον αντι να σεβαστουν την ιεροτητα του χωρου αυτοι κοιτανε να βγαλουν οσο ποιο πολλα μπορουν.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Η εκμετάλευση της κινητικότητας των προσκυνητών

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Δεν πειράζη αστούς να λένε ,εμείς δεν πρέπει να χαλιόμαστε
Είπαμε όσοι εργάζονται η πάνε για Προσκύνημα Δεν είναι και Αγιοι

Προσευχή γι αυτούς και όχι κατάκριση μια Ευκαιρία Να εξασκηθούμε στην Υπομονή
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Η εκμετάλευση της κινητικότητας των προσκυνητών

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Έτσι γιά την ιστορία , ... και γιά το μέγεθος της εν λόγω αξίας του θαλάσσιου ταξί , ίσως θα πρέπει να ξέρετε ότι μία διαδρομή από την Ουρανούπολη μέχρι τα .... Καυσοκαλύβια, (γύρω στα 25 Ναυτικά Μίλια ακολουθώντας την ακτογραμή και όχι ευθεία) στοιχίζει σε καύσιμα κατά μέσο όρο 25 έως 50 €, όπου αν προσθέσουμε και την αμοιβή του καπετάνιου,... περίπου το ίδιο,... (ανα διαδρομή) με σημερινά δεδομένα της αγοράς, ... έχουμε 100€ plus την απόσβεση κεφαλαίου πάμε στα 150 €.
Αυτή θα έπρεπε να είναι η αξία μίας διαδρομής (πλήρους) από Ουρανούπολη μέχρι τα Καυσοκαλύβια.

Κατα τα λοιπά Κύριε ελέησον και συγχώρησε.... :smile:
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
theodorosuper
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2008 5:00 am

Re: Η εκμετάλευση της κινητικότητας των προσκυνητών

Δημοσίευση από theodorosuper »

Από τιμές καυσίμων και βάρκες ξέρουμε και εμείς αδελφέ.
Τα καύσιμα για ουρανούπολη καυσοκαλύβια, αν δεν πας με 1000, είναι περίπου στα 25 ευρώ, ούτε λεπτό παραπάνω.
Η αμοιβή του οδηγού, το ίδιο, γιατί αν πρέπει να πληρώνεται ένας οδηγός μιας μεγάλης βάρκας με πάνω από 25 ευρώ την ώρα (γιατί λιγότερο από 1 ώρα είναι η απόσταση ουρανούπολη-καυσοκαλύβια),
τότε καλύτερα να παραιτηθούμε από τις δουλειές μας και να αγοράσουμε βάρκες και να κάνουμε τους οδηγούς. 25 λοιπόν ευρώ + 25 ευρώ κάνουν 50. Για απόσβεση κεφαλαίου, βάζουμε τα ίδια, άλλα 25 ευρώ, γιατί αν είναι να βάλεις 50 ευρώ, δεν κάνεις απόσβεση κεφαλαίου, κάνεις αισχροκέρδεια. Συνεπώς, μια ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ τιμή για ουρανούπολη-καυσοκαλύβια είναι τα 75 ευρώ. Η διαδρομή που έκανα εγώ, δάφνη-ουρανούπολη, 20 λεπτών(!!), έπρεπε να κοστίζει, ΜΕ ΚΑΛΟ ΚΕΡΔΟΣ ΚΙΟΛΑΣ, 50 ευρώ, και όχι 150 που πλήρωσα εγώ, με αγένεια και με το έτσι θέλω!!
Οπότε αγαπητέ Captain Yiannis, με τον τρόπο που τα υπολογίζεις εσύ, ειδικά σε περίοδο κρίσης, πρέπει να αφήσουμε τις δουλειές μας και να γίνουμε καλύτερα όλοι καπετάνιοι/οδηγοί :smile:

Επίσης, kostasp, συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες, σε μιλούν λες και σου κάνουν χάρη... Δεν σέβονται καθόλου την ιερότητα του χώρου...πολύ σωστό αυτό που λες περί εκμετάλευσης της "Πνευματικής Ανάγκης" των προσκυνητών. Έτσι ακριβώς ένιωσα όταν έφυγα, οτι με εκμεταλεύτηκαν, και δεν πρέπει να φεύγουν με τέτοια αισθήματα οι προσκυνητές από το Άγιο Όρος. Ο λογισμός μου μου λέει ότι αυτοί οι άνθρωποι θα λογοδοτήσουν για τον σκανδαλισμό που προκαλούν στους προσκυνητές.
Να είναι καλά ο Πάτερ Παύλος και οι πατέρες στη μονή Διονυσίου. Άγια γεροντάκια, και ο Πάτερ Παύλος σαν αρχοντάρης πολύ φιλόξενος και μας μιλούσε όλους τους προσκυνητές με αγάπη και ενδιαφέρον.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Η εκμετάλευση της κινητικότητας των προσκυνητών

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

theodorosuper έγραψε:Από τιμές καυσίμων και βάρκες ξέρουμε και εμείς αδελφέ.
Τα καύσιμα για ουρανούπολη καυσοκαλύβια, αν δεν πας με 1000, είναι περίπου στα 25 ευρώ, ούτε λεπτό παραπάνω.
Η αμοιβή του οδηγού, το ίδιο, γιατί αν πρέπει να πληρώνεται ένας οδηγός μιας μεγάλης βάρκας με πάνω από 25 ευρώ την ώρα (γιατί λιγότερο από 1 ώρα είναι η απόσταση ουρανούπολη-καυσοκαλύβια),
τότε καλύτερα να παραιτηθούμε από τις δουλειές μας και να αγοράσουμε βάρκες και να κάνουμε τους οδηγούς. 25 λοιπόν ευρώ + 25 ευρώ κάνουν 50. Για απόσβεση κεφαλαίου, βάζουμε τα ίδια, άλλα 25 ευρώ, γιατί αν είναι να βάλεις 50 ευρώ, δεν κάνεις απόσβεση κεφαλαίου, κάνεις αισχροκέρδεια. Συνεπώς, μια ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ τιμή για ουρανούπολη-καυσοκαλύβια είναι τα 75 ευρώ. Η διαδρομή που έκανα εγώ, δάφνη-ουρανούπολη, 20 λεπτών(!!), έπρεπε να κοστίζει, ΜΕ ΚΑΛΟ ΚΕΡΔΟΣ ΚΙΟΛΑΣ, 50 ευρώ, και όχι 150 που πλήρωσα εγώ, με αγένεια και με το έτσι θέλω!!
Οπότε αγαπητέ Captain Yiannis, με τον τρόπο που τα υπολογίζεις εσύ, ειδικά σε περίοδο κρίσης, πρέπει να αφήσουμε τις δουλειές μας και να γίνουμε καλύτερα όλοι καπετάνιοι/οδηγοί :smile:

Επίσης, kostasp, συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες, σε μιλούν λες και σου κάνουν χάρη... Δεν σέβονται καθόλου την ιερότητα του χώρου...πολύ σωστό αυτό που λες περί εκμετάλευσης της "Πνευματικής Ανάγκης" των προσκυνητών. Έτσι ακριβώς ένιωσα όταν έφυγα, οτι με εκμεταλεύτηκαν, και δεν πρέπει να φεύγουν με τέτοια αισθήματα οι προσκυνητές από το Άγιο Όρος. Ο λογισμός μου μου λέει ότι αυτοί οι άνθρωποι θα λογοδοτήσουν για τον σκανδαλισμό που προκαλούν στους προσκυνητές.
Να είναι καλά ο Πάτερ Παύλος και οι πατέρες στη μονή Διονυσίου. Άγια γεροντάκια, και ο Πάτερ Παύλος σαν αρχοντάρης πολύ φιλόξενος και μας μιλούσε όλους τους προσκυνητές με αγάπη και ενδιαφέρον.

Να με συμπαθάς ευλογημένε, ... έκανα λάθος :8

Εύχου υπέρ ημών.
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
theodorosuper
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2008 5:00 am

Re: Η εκμετάλευση της κινητικότητας των προσκυνητών

Δημοσίευση από theodorosuper »

Και εσύ να εύχεσαι για εμένα αδελφέ :1 :1
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Η εκμετάλευση της κινητικότητας των προσκυνητών

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

:8 :8 :8 Δόξα τω Θεώ!
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
kostasp
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τετ Οκτ 17, 2012 3:10 pm

Re: Η εκμετάλευση της κινητικότητας των προσκυνητών

Δημοσίευση από kostasp »

Πιστευω ότι αν υπήρχαν 2 πλοια το ενα να κανει το πρωτο δρομολογιο της 12 όπως το κάνει και το άλλο γυρω στις 4 η και στις 3 το απογευμα δεν θα υπήρχε αμεσα η αναγκη των ταξι και λεοφωρίων η και ταχυπλόων οπότε θα μπορουσν οι προσκυνητες να περπατήσουν με την άνεση τους και να χωρτάση η ψυχή τους απο το Αγιο Ορος, γιατι κακα τα ψέματα το όρος το ζεις και το γνωρίζεις με το περπάτημα και μετα να δείτε πως θα αλλάζαν όλα.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Η εκμετάλευση της κινητικότητας των προσκυνητών

Δημοσίευση από filotas »

Υπάρχουν 2 πλοία. Το "Άξιον Εστί" και το "Αγία Άννα" από την πλευρά της Ουρανούπολης και το νεότευκτο "Παναγία" 100 (!!!) θέσεων από Ιερισσό για τις Μονές της ΒΑ πλευράς. Αυτή την εποχή το "Άξιον Εστί" έχει πάει για επισκευές και το αντικαθιστά ένα σχετικά καινούργιο πολύ μεγαλύτερο καράβι ("ΤΑΣΟΣ Π"). Επίσης υπάρχουν 3 ταχύπλοα και 3 θαλάσσια ταξί. Το κόστος είναι 7,5 ευρώ με το καράβι (για Δάφνη), 12,5 ευρώ με το ταχύπλοο και 18 - 19,5 ευρώ περίπου με το ταξί (αν είναι γεμάτα).

Λεωφορεία στο γραφείο κινήσεως των Καρυών υπάρχουν πολλά. 2 μεγάλα 50 θέσεων και πάνω από 10 13-22 θέσεων. Δε γνωρίζω το ακριβές ιδιοκτησιακό καθεστώς των λεωφορείων (κάποια ανήκουν σε μοναχούς, που τα οδηγούν οι ίδιοι), αλλά σίγουρα στη διοίκησή τους και τη διαμόρφωση των κομίστρων έχει λόγο η Ιερά Επιστασία. Τα μεγάλα λεωφορεία κάνουν μόνο τις διαδρομές Δάφνη - Καρυές και Καρυές - Ιβήρων, επειδή μόνο σ' αυτές υπάρχει δρόμος γι αυτά. Τα κόμιστρα είναι ιδιαίτερα λογικά, αν λάβει κανείς υπόψη του τους πολύ κακούς χωματόδρομους του Αγίου Όρους, για τους οποίους πάντως οι "παραδοσιακοί" διαμαρτύρονται ότι, δεν έπρεπε να υπάρχουν ούτε αυτοί. Για να καταλάβετε πόσο λογικές είναι οι τιμές, εμείς οι 9 πληρώσαμε 6,5 ευρώ ο καθένας για τη διαδρομή Δάφνη - Σταυρονικήτα, ενώ το λεωφορείο μας περίμενε υπομονετικά στη Δάφνη πάνω από 1 ώρα (!!!) λόγω του προβλήματος με τη βλάβη του "ΣΟΦΙΑ".

Πριν 2 χρόνια είχαμε κάνει 9 άτομα τη διαδρομή Δάφνη - Μεγίστη Λαύρα με 11,5 ευρώ ο καθένας (και δεν έχουν αλλάξει πολύ οι τιμές από τότε, ενώ τον Οκτώβριο για τη διαδρομή Βατοπαιδίου - Δάφνη (πάνω από 1 ώρα), σε γεμάτο λεωφορείο, πληρώσαμε μόνο 6,5 ευρώ.

Πράγματι τα καράβια και τα λεωφορεία δεν επαρκούν για να εξυπηρετήσουν τους προσκυνητές από το Πάσχα μέχρι το Νοέμβριο. Αλλά υπάρχουν Σαββατοκύριακα που μαζεύονται στο Άγιο Όρος 700-800 προσκυνητές. Μήπως το έχουμε παρακάνει;; Είναι προφανές ότι οι Μονές και τα υπόλοιπα προσκυνήματα (σκήτες - κελιά) που διαθέτουν την ανάλογη υποδομή, δεν μπορούν να εξυπηρετούν σε μόνιμη βάση αυτό τον τεράστιο αριθμό επισκεπτών (δε λέω προσκυνητών, γιατί δεν είναι όλοι) και να κάνουν παράλληλα το πνευματικό τους έργο. Γι αυτό είναι κατανοητό, γιατί η Ιερά Επιστασία δεν επιθυμεί την περαιτέρω διευκόλυνση της διακίνησης επισκεπτών από και προς το Όρος, όπως και μέσα στο Όρος.

Όποιος δεν μπορεί να συμβιβαστεί με τα παραπάνω, νομίζω ότι διαλέγει λάθος τόπο προσκυνήματος. Άλλωστε υπάρχουν τόσα Μοναστήρια, ιδιαίτερα αξιόλογα και με μεγάλη ιστορία και πνευματική ακτινοβολία. έξω στον κόσμο, που μπορεί να πάει ο καθένας (και η καθεμία) με το αυτοκίνητό του.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαδρομές μονοπάτια στον Αθω”